Ljetni psihokauč - kako se nositi s turizmom?

Blago onom tko rano poludi
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

29 Apr 2013, 08:09

Ne volim ni ja turiste...



ali obozavam turistkinje :cerek:


'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Silajn
Posts: 1518
Joined: 19 Sep 2011, 10:25

29 Apr 2013, 08:55

Meni zapravo ne idu turisti na živce nego koncept turizma kakav se kod nas nameće.
Dođe mi često žao tih ljudi koji besciljno lutaju s lošim pizza cutovima u rukama ili, ako su mlađi, počnu pit u rano popodne jer jebeno ne znaju što bi sa sobom.
Žao mi je mene, jednako koliko i njih, što komunalci ne rade svoj posao i što na pješačkim površinama MORAJU bit štekati jer je to šušur, Dalmacija :rolleyes: Žao mi je mene, koliko i njih, što na autobusnom kolodvoru prodaju karte za jednog prijevoznika, ali im NE KAŽU u koji bus da uđu od njih nekoliko koji kreću u isto vrijeme pa im onda usred Kaštela počnu prijetit da će ih izbaciti ako ne plate prijevoz još jednom (za to vrijeme ja sjedim na podu, a turisti plaćaju svoju drugu kartu npr. do Šibenika; nema šanse da je slučajno, svjedočila sam previše puta, čisti reket, i ne, nisu turisti krivi što ulaze u krivi bus jer se ljeti često ne vidi o kojem se prijevozniku radi, a vozači i kondukteri na pitanje "za Šibenik?" mudro odgovore samo sa "da" bez da provjeravaju karte :gaah: ). Ako to vidim opet ove godine, prijavljivat ću ih, sve redom. Žao mi je mene, jednako koliko i njih, što u jebenoj Dalmaciji ne mogu gablat ništa pristojno za pristojnu cijenu (dok u ostalim mediteranskim zemljama mogu, itekako). Itd.
Jebem ti da ti jebem naše turističke zajednice i naše turističke planere i veći dio naših turističkih djelatnika. Dok se ne promijeni način na koji se kod nas izvodi turistička ponuda, turizam je ZLO za lokalnu zajednicu. Ne samo u smislu inkomodacije, već i smislu zagađenja, devastacije, srozavanja kvalitete života i ponude ovdje (hej-haj, Lučka uprava u Splitu bez ikakve konzultacije s Gradom i bez ikakve javne rasprave upravo dovršava vanjske vezove u splitskoj luci; cruiseri i ro-ro promet).
S turizmom se možemo nositi ili tako da odemo iz turistificiranih naselja ljeti. Ili možemo aktivno probat mijenjat paradigmu :durica: Ne, nisam obeshrabrena izlaznošću na dubrovački referendum.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

29 Apr 2013, 09:33

Turići i riki?
U Splitu? :D

A znali su se rugat znamo kome :giggle:

OT:
Ne trpim gužve općenito.
Nije me briga jel gužva dolazi od turista ili lokalaca..

Iako, milosrdnija sam prema turistima jer kad pomislim s čim se sve suočavaju u našoj zemlji, to u meni automatski izaziva sućut :o
I jer mi često bude neugodno zbog bahatog ponašanja naših ljudi prema njima...

Svejedno, u Dalmaciji se trudim pobjeć turistima koliko god mogu :cerek:

Ovo s busevima je živi užas.
Bidni turići, bidni mi...
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

29 Apr 2013, 09:55

Zekoslawa » wrote:Ja nemam drugih turista osim turista. :mudri:

Riki je rikverc, kako rekoh. :zubo: Svakakvih sam se kratica naslušala od tih Splićana, ali da idu u rikija... :facepalm: :crying:
Koje si kráće još čula? :raspa:
Ja rikija nisan. :D
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

29 Apr 2013, 11:57

Šta se ti javljaš, nisam mislila na kratice od ljudi nego od riči. :zecorolleyes:

Okej, okej, impresionirana sam tim naglaskom. Karl, ugledaj se! :karl:

Paje, ajfić, duhi... :(
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

29 Apr 2013, 12:25

Paje, duhi? :confused:
Nu prevedi...

I jel se turići kaže turiići? :zubo:
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

29 Apr 2013, 12:39

Nope, tuuuurići. :zubo:

Patike i duvan. :(
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

29 Apr 2013, 12:42

Zekoslawa » wrote:Nope, tuuuurići. :zubo:
aj dobro lakše mi je malo :o
Patike i duvan. :(
:crying:
Éowyn
Posts: 2430
Joined: 17 Oct 2011, 20:13

29 Apr 2013, 13:29

Ja ne diskriminiram, mene svi po redu zivciraju, pa tako i turisti :zubo:

Kao studentica sam radila par poslova u turizmu i, iskreno, ne bih vise nikada.
Prvo sam radila kao turisticki animator. I to za djecu.
Preko dana sam radila u preuredenoj radionici za automehanicare u koju su nabacali igracke i bojice i zakljucili da moze proci pod djecji klub.

Kad sam ja bila dijete, odlasci na more su znacili da konacno mogu provoditi citave dane s roditeljima i imati svu njihovu paznju.
Ovi ljudi su svoji djecu ostavljali potpuno nekvalificiranoj studentici gradevine da trunu u neklimatiziranoj limenci. Nisam sigurna jesu li ta djeca uopce isla na plazu. Ikad.

Kod mene su po citave dane sjedili i bojali s prilicno autisticnim izrazima lica. Da ih zabavim, uvjezbavala sam s njima predstave koje smo izvodili u restoranu u kojem su nevini ljudi vecerali. Ne znam kako i zasto su se za te predstave zanimala samo krajnje netalentirana djeca :ne zna:

Nisam sigurna koliko bih uzivala u nekordiniranom skakutanju djece u ofucanim 'kostimima' od krep papira (sami smo ih izrdivali) koji se na ocigled raspadaju.
Doduse, gosti su bili unaprijed upozoreni plakatima koje smo sami izradivali, pa su si sami krivi.

Odrasli turisti su 'uzivali' u vecernjim predstavama koje su trebale biti kopije poznatih mjuzikala. Ja sam na svu srecu strasno netalentirana pa sam dobivala samo sporedne uloge. Vrlo sporedne. Kao npr. prosjak u Jadnicima.
Vrtili smo 3-4 iste predstave svake veceri i uvijek su dolazili isti gosti.

Meni je tih turista bilo stvarno zao ponekada. Moj trenutan depresivan odmor mi se cini veseliji od tog njihovog uzivanja u nasoj animaciji.
Desire makes slaves out of kings.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

29 Apr 2013, 13:45

Eto, sve činimo da ih istjeramo, a oni opet dolaze. Ima li kraja ovoj agoniji? :zecocry:
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

29 Apr 2013, 13:51

Éowyn » wrote: Kad sam ja bila dijete, odlasci na more su znacili da konacno mogu provoditi citave dane s roditeljima i imati svu njihovu paznju.
Kad sam ja bila dijete, odlasci na more su značili dva i nešto mjeseca bez mame i tate juhuuu :tulum: :lux:
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

29 Apr 2013, 14:20

Je li ovo tema na kojoj ste, po tko zna koji put, ako ne iznad turista, onda svakako iznad turizma? Iznad i onkraj!
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

29 Apr 2013, 14:55

Zekoslawa » wrote:Ne mogu ih smislit. Ne mogu ih vidit nacrtane. Sve bih ih izgnala. Nabijem i njih i njihove pare i njihove blesave nasmiješene face i šlape i bičve. I pjegave marčanim suncem opaljene face. I njihove itinerare. I tako sve to.

Sad vi! :kava:
Jooooj pa ti si na moru :cerek: :cerek: :cerek:

Možemo navratit svi kod tebe na par dana, recimo trideset njih ?

Samo nas dvoje, dvije mačke i jedan mali pas. :cerek: :cerek:

Ne moraš nam svaki dan peć ribu, dovoljno je svaki drugi. :cerek: :cerek: :cerek:

Vidim da si zaboravila na ovu vrstu ljetnih radosti, pa eto da te podsjetim.
:unda:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

29 Apr 2013, 15:25

schmokljan » wrote:Je li ovo tema na kojoj ste, po tko zna koji put, ako ne iznad turista, onda svakako iznad turizma? Iznad i onkraj!
Da. Ovo je vjerojatno jedino mjesto gdje još mogu biti svoj na svome. :kava:
Leteća wrote:
Jooooj pa ti si na moru :cerek: :cerek: :cerek:

Možemo navratit svi kod tebe na par dana, recimo trideset njih ?

Samo nas dvoje, dvije mačke i jedan mali pas. :cerek: :cerek:

Ne moraš nam svaki dan peć ribu, dovoljno je svaki drugi. :cerek: :cerek: :cerek:

Vidim da si zaboravila na ovu vrstu ljetnih radosti, pa eto da te podsjetim.
:unda:
Ne znam, ulizuj se prvo i govori mi da sam ti najdraža rođakinja. Obično mi tako dolaze. :zubo:
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

29 Apr 2013, 15:38

schmokljan » wrote:Je li ovo tema na kojoj ste, po tko zna koji put, ako ne iznad turista, onda svakako iznad turizma? Iznad i onkraj!
..pa ne, ali nastojimo bit. :zubo:

najprije..treba definirat turizam. ili redefinirat. treba uociti da je turizam napredovao do terorizma, a i obrnuto. turbo kapitalisticki je to jin jang poimanja slobode.
u nasem slucaju, turizam je avancirao u nacizam..mislim, uopce je tesko izrazavat se u ovoj zastarjeloj terminologiji. koja bi bila kovanica nacizma i turizma..tacizam? ..nurizam? :ne zna:
turizam je, narocito u nasim uvjetima, postao totalitarno drustveno opredjeljenje, iako ga mi volimo zvat, tepat mu, eufemizirat mu kao monoprivredi, a ustvari se radi o turbomonoumlju..ono, to bi bio kao i svaki nacizam i fasizam, neki drustveni kretenizam i to kao slobodan izbor. i to jos..autoimuni.

i najlosiji nas neturizam je bolji od naseg najboljeg turizma. kad bi ova drzava i ovo drustvo imalo i malo neke srece, nekako bi doslo do toga da barem jedno pet godina turisticki promet, sto god on bio, kako se god on danas definirao, racunao, muljao, hostaplerirao, (pasivno) agresivno manifestirao kroz zacudno dobrocudje.. padne za jedno, paaa..osamdeset, devedeset posto.

turizam, sto god se pod tim sve smatralo, druga je po redu nevolja koju imamo. jedan je od najvecih generatora i multiplikatora..da se tako izrazim.. zala.
kad se deturistificiramo, tek onda moze poceti oporavak ovog drustva..tek onda mozemo pocet razmisljat npr o..turizmu.

:kokice:
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

29 Apr 2013, 15:50

Turizam je, prvenstveno i osnovno, zadnja utjeha nekreativnih i nepoduzetnih nacija.

Dakle, nije lijen onaj arhetipski Dalmatinac, on je pragmatičan, lijen je državni dužnosnik koji temelji prosperitet zemlje na turizmu.

Stoga kad se prvi put pojavi stranka koja će otvoreno reći turizam je kurac, znat ćemo da imamo za koga glasati.
User avatar
Bara huda
Posts: 3109
Joined: 03 Nov 2011, 21:49

29 Apr 2013, 22:30

Ja nekad putujem. :facepalm:
U druge gradove, mjesta, drzave.
Nisam znala da sam toliko zlo domacima kad sam tamo. :(

Da li je do mene ili do njih? :misli:
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

29 Apr 2013, 22:43

Bara huda » wrote:Ja nekad putujem. :facepalm:
U druge gradove, mjesta, drzave.
Nisam znala da sam toliko zlo domacima kad sam tamo. :(

Da li je do mene ili do njih? :misli:
Čekaj, prvo nam reci jel to putuješ ljeti ili inače kroz cijelu godinu, jel nosiš bičve na šlape, jel se voziš autobusima... :zecoD:
User avatar
Bara huda
Posts: 3109
Joined: 03 Nov 2011, 21:49

29 Apr 2013, 23:56

Zekoslawa » wrote: Čekaj, prvo nam reci jel to putuješ ljeti ili inače kroz cijelu godinu, jel nosiš bičve na šlape, jel se voziš autobusima... :zecoD:
Jebat ga, istina, nisam furest koji dodje na tjedan ili dva na odmor na jedno misto pa mora bit tamo di mu je krevet.
Idem na skijanje tako, tjedan dana u apartmanu i onda se bavim aktivnoscu radi koje sam dosla.
Ove je godine bilo hladno, vjetrovito hladno, magla, snijeg, tako sam i pocela trkeljatii jer mi se nije islo u to sranje. Bilo mi je ljepse ostat u toplom do podne i onda se par sati patit. :D
Ali...domaci su uvijek bili raspolozeni i dobre volje prema onima koji im uzurpiraju njihov svakodnevni zivot mimo sezone. :ne zna:

Ljeti idem na more na svoje, ali da, ispizdi me plaza kad nemam gdje ostavit rucnik jer je 70% plaze pod zakupom i moras platiti da bi uopce imao pravo pristupa ( ili doc u 6 ujutro zauzet misto koje se ne placa), ispizde me stekati koji su se prosirili po rivi red vise od dozvoljenog tako da ne mozes proc, neljubaznost konobara kojima je pun kurac turista i to sta ih oni trebaju sluzit.

Slazem se da nije isto doc u neki veliki grad na par dana i onda obilazit atrakcije koje se tamo nude ili doc na dvotjedni odmor kupanja i suncanja u malom mistu gdje nemas sto drugo radit nakon sto si obisao sve znamenitosti u jedan dan ili manje, ali onda ljudima treba dat ono po sto su dosli.
Daj im pristojnu plazu sa besplatnim tusem, mjesto gdje ce moc rasirit sugaman a da ne lupaju o glavu onog ispred, da mogu pojest i popit svaki dan bez da kalkuliraju koliko ce Gavrilovic pasteta i AB kultura morat pojest a da bi im novci izdurali do kraja godisnjeg.
I da dici mogu svaki dan kupiti slaju. :D
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

30 Apr 2013, 00:06

A pa eto, o tome ja govorim - neće ti turisti ići na živce kad si u nekom mjestašcu koje je fino uređeno i organizirano, pa ima mjesta za sve vas. Ali kad si u većem gradu (ako se naši gradovi većima mogu zvati, ali za potrebe ove rasprave neka budu veći, odnosno neka budu centri u kojima ljudi rade, studiraju, žive i koješta drugo), onda ti je dabome smetnja kad se dvostruko više ljudi sjati u grad koji ni inače nije bogzna kako organiziran. Ti obavljaš svoje svakodnevne stvari, vruće ti je, nervira te sve ono što te inače nervira, a netko se blesavo cereči i naslikava po gradu, remeti ti rutinu i još očekuje da ga radosno dočekaš. Moraš tu i tamo pozvizdit, naprosto moraš. :zecocry:
User avatar
Bara huda
Posts: 3109
Joined: 03 Nov 2011, 21:49

30 Apr 2013, 00:36

Zekoslawa » wrote:A pa eto, o tome ja govorim - neće ti turisti ići na živce kad si u nekom mjestašcu koje je fino uređeno i organizirano, pa ima mjesta za sve vas. Ali kad si u većem gradu (ako se naši gradovi većima mogu zvati, ali za potrebe ove rasprave neka budu veći, odnosno neka budu centri u kojima ljudi rade, studiraju, žive i koješta drugo), onda ti je dabome smetnja kad se dvostruko više ljudi sjati u grad koji ni inače nije bogzna kako organiziran. Ti obavljaš svoje svakodnevne stvari, vruće ti je, nervira te sve ono što te inače nervira, a netko se blesavo cereči i naslikava po gradu, remeti ti rutinu i još očekuje da ga radosno dočekaš. Moraš tu i tamo pozvizdit, naprosto moraš. :zecocry:
Razumijem i bolje nego sta mislis.
Ja sam se selila iz Dalmacije u Zg i prije nego sta si se ti rodila, negdje krajem 70tih velikim dijelom i radi turizma. Ne sta sam ja htjela nego moji starci nisu bili 'odusevljeni' svim popratnim pojavama koje je turzam i veliki broj ljudi u ljetnim mjesecima donosio. A u to je doba turizam bio ni sjena ovog danasnjeg. :D
Tako da znam na sto mislis, remete turisti red, rutinu i mirnocu koju Dalmacija ima izvan sezone, no mislim da je veci problem u losoj organizaciji turizma, u kaosu koji donosi preveliki broj ljudi a da se nije pravilno pripremilo za to.
E sad, pitanje je da li se uopce moze biti spreman na sve situacije, vjerojatno ne, no ipak mislim da bi se boljom organizacijom, kao i manjkom nepotizma, uspio uciniti suzivot turista i domacih puno ugodnijim.

A nista sad, tebi treba izdurat ovih par mjeseci sto te ceka i nadat se da ce se medju svim tim furestima nac neki visoki i bogati Talijan :rofl: koji ce te orasplozit.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

30 Apr 2013, 01:48

Bože, zar sam spala na to da se u životu nadam visokom Talijanu turistu. :tuzni:
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

30 Apr 2013, 14:43

Zekoslawa » wrote:Bože, zar sam spala na to da se u životu nadam visokom Talijanu turistu. :tuzni:
:vidiga:
Prvo, visok pa Talijan - teško; drugo, Talijan - :nono:

Volim vidjet turiste, živahni su, grad je živahan od njih :cerek: a bome volim i bit turist. I vozim se nekad busevima naravno, neću valjda helikopterom amo tamo :durica:

Što se tiče naše turističke (ne)ponude; čini mi se da postaje bolje - Istra se profilirala za bolje stojeću ekipu, uglavnom su to onda stariji ljudi, pa je i ponuda u skladu s time (gastro i kultura); Primorje nema strategiju koliko mi se čini :misli: ; srednja Dalmacija ima festivale i čini mi se dosta partijanerski naklonjena; za južnu Dalmaciju ne znam. OK, osim Hvara i Dubrovnika, koji prodaju "mondenost" i ime.

Slažem se da je blesavo da je turizam glavna i jedina grana gospodarstva. Al kakav takav, izgleda da funkcionira :ne zna:
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

18 Jun 2013, 23:45

:gaah:

Knežijo moja. :cerek:
Post Reply