O shizofreniji

Blago onom tko rano poludi
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

12 Mar 2012, 09:56

kajla » wrote:Nije mi jasno zašto se uvijek kad se priča o psihičkim bolestima povuće to pitanje o djetetu. Ja znam hrpu ljudi kojima ne bih dala ovce čuvati, a kamoli dijete. A nemaju dijagnozu.
obzirom da sam ja uvukla djecu u priči, pokušat ću pojasniti;
nevezano za psihičke bolesti, najveće povjerenje koje nekom mogu ukazati jest da mu povjerim dijete, ona je najvrijednije što imam
to da postoje luđaci raznih vrsta i bez dijagnoze uopće nije upitno i, da, ne bi ni njima povjerila dijete


User avatar
Aurora
Posts: 342
Joined: 12 Nov 2011, 19:35

12 Mar 2012, 18:39

baja » wrote: obzirom da sam ja uvukla djecu u priči, pokušat ću pojasniti;
nevezano za psihičke bolesti, najveće povjerenje koje nekom mogu ukazati jest da mu povjerim dijete, ona je najvrijednije što imam
to da postoje luđaci raznih vrsta i bez dijagnoze uopće nije upitno i, da, ne bi ni njima povjerila dijete

Ali nije važno da šizofreniku podariš najveće povjerenje nego da ga se ne bojiš, ako zaista nema razloga/da ga ne ostaviš samog na svijetu/da mu omogučiš iste uvjete kao i drugim ljudima kao poslodavac ili prijatelj/da mu ne rušiš dostojanstvo ismijavajući ga...

Možda če se neki začuditi zašto je tako važno da se šizofrenika ne bojiš, ali nije ta osoba glupa. Vidi tvoj govor tijela i može pretpostaviti što osječaš.
Na fhr je bila tema u kojoj je autor na nespretan način zamolio ljude da paze kakav im je govor tijela jer nekim šizofrenicima smeta kada ga gledaš s gađenjem, sažaljivo ili kao da je lud (što je istina koja svejedno boli). Ako redovito pije terapiju, možda će odmahnuti rukom, ali ponekad shiz osobe misle da im ljekovi ne trebaju, pa se može dogoditi svašta.


Tako, ako bilo tko dođe u doticaj sa šizofrenikom, neka pazi kakav mu je govor tijela, ako želi što manje problema.
Ovom usranom konzumerističkom društvu fali ljubav, čast, srčanost, suosjećajnost i poštenje, a ne nikakav patriotizam, bogobojaznost, marljivost, spremnost na odricanje i prihvaćanje besmislenih kazni...
Almost Rosey
Posts: 2861
Joined: 18 Sep 2011, 15:31

12 Mar 2012, 18:49

Pa ljudima nekako generalno nije baš drago kad im daš do znanja da ih se bojiš, da ti se gade i da ti je neugodno u njihovoj blizini, ne vidim zašto bi bilo drugačije kod osoba sa Sch.
Imaju poremećaj, nisu glupi.
User avatar
Aurora
Posts: 342
Joined: 12 Nov 2011, 19:35

12 Mar 2012, 18:55

Almost Rosey » wrote:Pa ljudima nekako generalno nije baš drago kad im daš do znanja da ih se bojiš, da ti se gade i da ti je neugodno u njihovoj blizini, ne vidim zašto bi bilo drugačije kod osoba sa Sch.
Imaju poremećaj, nisu glupi.
Iznenadila bi se da znaš koliko ljudi nije svijesno sebe i ove zadnje rečenice.
Ovom usranom konzumerističkom društvu fali ljubav, čast, srčanost, suosjećajnost i poštenje, a ne nikakav patriotizam, bogobojaznost, marljivost, spremnost na odricanje i prihvaćanje besmislenih kazni...
Almost Rosey
Posts: 2861
Joined: 18 Sep 2011, 15:31

12 Mar 2012, 19:51

Aurora » wrote:
Iznenadila bi se da znaš koliko ljudi nije svijesno sebe i ove zadnje rečenice.
Šta?
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

13 Mar 2012, 11:42

Aurora » wrote:

Ali nije važno da šizofreniku podariš najveće povjerenje nego da ga se ne bojiš, ako zaista nema razloga/da ga ne ostaviš samog na svijetu/da mu omogučiš iste uvjete kao i drugim ljudima kao poslodavac ili prijatelj/da mu ne rušiš dostojanstvo ismijavajući ga...

....
otkud sad ismijavanje?
ako si pratila disuksiju, pišem na temelju iskustva
imam prijatelja s dijagnozom o kojem brinem, i do kojeg držim, kao i o drugim prijateljima
ali mu ne bi povjerila dijete
User avatar
Aurora
Posts: 342
Joined: 12 Nov 2011, 19:35

13 Mar 2012, 15:47

Almost Rosey » wrote: Šta?
Nisu svijesni da ih se može 'pročitati', te misle da su shiz.=retardiranost.
Ovom usranom konzumerističkom društvu fali ljubav, čast, srčanost, suosjećajnost i poštenje, a ne nikakav patriotizam, bogobojaznost, marljivost, spremnost na odricanje i prihvaćanje besmislenih kazni...
Post Reply