Strah od visine, i kako ga izbjeći/nadvladati?

Blago onom tko rano poludi
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

05 Mar 2018, 13:52

Šabović Adis wrote:
05 Mar 2018, 00:33
Ljudi ne da nisu životinje koje su čitav svoj evolucijski razvoj prolazile kroz prirodnu selekciju nego ljudi nisu životinje - "period"! :zubo:
Životinje to ne kontaju. Životinje, instinktivno, i ljude smatraju životinjama, samo začudnima, ovaaaaj samozačudnima...u basnama, jel', đe životinje i mogu da vrše radnju smatranje - da smatraju. :zubo:
Image

I jeb'ote ovaj strah od visine, daj neki veći! Mis'im, viši...:rofl:
:top:
Ku'š višljeg straha od ovoga? :horor:



what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

05 Mar 2018, 13:59

Donna Sole wrote:
05 Mar 2018, 08:25
Ja isto imam strah od visine . Počeo mi je izazivati paniku tek u nekim dvadesetima. Do tada sam bila prilično blesava i penjala se ter hodala po rubu terase na desetom katu. Kako se pojavio i zašto ne znam, tim više me čudi jer bi trebao biti urođeni strah.
Sve iznad trećeg kata mi je previsoko i nimalo ne uživam u pogledu.

Ne proučavam strah. Ne penjem se visoko.
I ja sam ko klinac imao ideju da se spuštim s onog istog balkona s kojega me kasnije bilo stra' veš sušiti :facepalm:
Da, vidiš, urođeni strah, a razvija se s vremenom -kako to? :misli:
Last edited by haram on 05 Mar 2018, 14:11, edited 1 time in total.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

05 Mar 2018, 14:08

MmeTipfeler wrote:
05 Mar 2018, 12:19
Izopačene životinje. Najtočniji prijevod za dénaturé bio bi "otprirođen", onaj koji se odvojio od prirode, ja bih možda rekla "nenaravan". U pitanju je samo nekoliko rečenica u knjizi u kojoj jedan lik objašnjava kako su ljudi zapravo "izopačene životinje", životinje koje su se odvojile od prirode.

Moram potražiti tekst na netu.
Denaturaliziran -reci bre po naški :zubo:
Jel se radnja odvija na jednom otoku? ;)
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

05 Mar 2018, 17:29

MmeTipfeler wrote:
05 Mar 2018, 12:19
Izopačene životinje. Najtočniji prijevod za dénaturé bio bi "otprirođen", onaj koji se odvojio od prirode, ja bih možda rekla "nenaravan". U pitanju je samo nekoliko rečenica u knjizi u kojoj jedan lik objašnjava kako su ljudi zapravo "izopačene životinje", životinje koje su se odvojile od prirode.

Moram potražiti tekst na netu.
Logično. Sociopatima je društvo stran pojam. Zato smo im uvijek otprirođeni, neprirodni, natprirodni, izrođeni izrodi itd. itd. :zubo:
Još malo i proglasiće nas vanzemaljcima... :rofl:
haram wrote:
05 Mar 2018, 13:52
Image
Ne poznam gospodina. :hekla:
Ku'š višljeg straha od ovoga? :horor:

Suprotno uvriježenom mišljenju, nema straha do bo...aaaaa...onog od sama sebe, iliti nema fobije do - homofobije. :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

05 Mar 2018, 18:55

Šabović Adis wrote:
05 Mar 2018, 17:29
Ne poznam gospodina. :hekla:
Meni malo baca na Stiv Mekvina :rofl:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

05 Mar 2018, 21:08

haram wrote:
05 Mar 2018, 18:55
Meni malo baca na Stiv Mekvina :rofl:
Ha, mislio si me navuć', je li? :B
Otkako sam Ličnu izvadio znam dobro kako izgledam. Nisamt'ja više mladi majmun... :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

17 Mar 2018, 23:39

Samo sam došla reć da strah od visine nije urođen i da Hek zajebava raju. :zubo:
(Prilično sam sigurna da smo o tom već jednom na Trkeljanju nešto pisali.)
Urođena su 2 straja, od iznenadnog zvuka i od gubitka podloge. Ovaj drugi nije isto što i strah od visine. To je strah koji ti se javi kad ti se "tlo izmakne pod nogama" il, recmo, stolca pod guzcom i tako to. :zubo:

Harame...ne znam pomaže li ti šta, al znam dvojicu koja su razvila fobiju od visine nakon što su zaglavili u liftu. Jedan od njih ju je uspio razvit dobrih 20 godina poslije te epizode (potiskivanje, valjda), a u međuvremenu je bez po frke putovo avijonom. Danas se više ne usudi popet na planinu.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

18 Mar 2018, 14:29

nina williams wrote:
17 Mar 2018, 23:39
Samo sam došla reć da strah od visine nije urođen i da Hek zajebava raju. :zubo:
(Prilično sam sigurna da smo o tom već jednom na Trkeljanju nešto pisali.)
Urođena su 2 straja, od iznenadnog zvuka i od gubitka podloge. Ovaj drugi nije isto što i strah od visine. To je strah koji ti se javi kad ti se "tlo izmakne pod nogama" il, recmo, stolca pod guzcom i tako to. :zubo:
Moguće da jesmo. I tada si se vjerojatno izvlačila na semantičke finese. :D

Mogao sam se možda s(p)retnije izraziti, ali u osnovi nisam pogriješio. Reći da strah od visine ne podrazumijeva strah od pada jeftini je sofizam. I strah od gubitka podloge može se svesti na strah od pada. Sve ovisi o slikovitosti opisa. :cerek:

Isto vrijedi za distinkciju buka - iznenadni zvuk. Nisam govorio o slušanju pneumatskog čekića. :zubo:
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

18 Mar 2018, 14:32

Još sam nešto htio dodati, ali to ću poslije. :rofl:
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

18 Mar 2018, 16:09

nina williams wrote:
17 Mar 2018, 23:39
...
Harame...ne znam pomaže li ti šta, al znam dvojicu koja su razvila fobiju od visine nakon što su zaglavili u liftu. Jedan od njih ju je uspio razvit dobrih 20 godina poslije te epizode (potiskivanje, valjda), a u međuvremenu je bez po frke putovo avijonom. Danas se više ne usudi popet na planinu.
:misli:
Nebili im onda pametnije bilo da razviju strah od skučenog zatvorenog prostora? Osim ako to nije bio neki od onih staklenih liftova šta voze s vanjske strane :D
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

18 Mar 2018, 18:28

Harame, jesi ti više skočio s tim padobranom ili još oklijevaš? :D
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

18 Mar 2018, 18:58

Stitch wrote:
18 Mar 2018, 14:32
Još sam nešto htio dodati, ali to ću poslije. :rofl:
Eh, da - ovdje smo to spomenuli, ali tema nisu bili strahovi nego nešto drugo. Dobro pamtiš. :)
Potpisi su za budale.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

18 Mar 2018, 23:27

Stitch wrote:
18 Mar 2018, 14:29
Moguće da jesmo. I tada si se vjerojatno izvlačila na semantičke finese. :D

Mogao sam se možda s(p)retnije izraziti, ali u osnovi nisam pogriješio. Reći da strah od visine ne podrazumijeva strah od pada jeftini je sofizam. I strah od gubitka podloge može se svesti na strah od pada. Sve ovisi o slikovitosti opisa. :cerek:

Isto vrijedi za distinkciju buka - iznenadni zvuk. Nisam govorio o slušanju pneumatskog čekića. :zubo:
Boldano uopće nije rečeno. :zubo:
Poanta je da je jedno svojstveno svim ljudima, a drugo je...fobija. Prvo je neminovno (čak i korisno), a drugo je paralizirajuće i ometa normalan život.

Glede buke i iznenadnog zvuka...ne kontam đe je zapelo...moš reć i iznenadna buka, ako ti je to ljepše, nije bed. Poanta je u iznenadnosti.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Mar 2018, 12:40

Nije zapelo nego kažem da sve ovisi o formulaciji. To kako ćeš opisati neki strah uvjetovano je više subjektivnim nego objektivnim faktorima. Ja sam naglasak stavio na uznemirujući zvuk, ti na iznenadni. A oboje zapravo mislimo na isto. :D
Potpisi su za budale.
Post Reply