Povrtlarstvo

Vrt, priroda, ekologija... - sve što raste, i treba da raste
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

30 Apr 2012, 16:40

Malo sam se zaigrala u vrtu i s nekim drugim stvarima pa da nadoknadim zaostatke. :zubo:

Sezona je počela vrlo nezgodno, sa hladnoćom i sušom, ali ima i ugodnih iznenađenja.

Recimo, srijemuš. Imam ga u vrtu a nisam ni znala. :facepalm:
Prije dvije godine slučajno sam ubrala par biljaka s lukovicom (inače to ne radim, da se može obnoviti) pa ih posadila u najzabačeniji kutak vrta, dio najsličniji vlažnoj šumi. Lišće je povenulo pa sam ga otpisala. I jučer krenem tamo brati mrtve koprive za malč i vidim cvijetiće srijemuša. Fino se širi, ima i sasvim mladih biljčica. :bliss:

Sadila sam krumpir u lišću i za sad dobro napreduje.

Grašak mi je niknuo svaki peti, rotkvice su isto slabačke, ali par pušleka sam ubrala. Blitva isto slaba, ali sjemenu je već bio istekao rok trajanja, a i ne treba mi je više od nekoliko biljaka. Mrkvi i peršinu se ne nadam previše, mislim da ću im morat napraviti povišenu gredicu, odbijaju suradnju s mojom ilovačom.

Skužila sam da salatu treba pokrivati agrotekstilom - na pokrivenom dijelu je puno veća nego ona nezaštićena.

Paradajz koji sam posadila u čašice vrlo je spor, ali u vrtu sam našla cijelo čudo mladica koje su se same zasijale. Kupila sam i nekoliko sadnica, navodno domaćih sorti, da imam što za zobati dok moj ne naraste. :D

Kupila sam i dva patlidžana. Nemam nikakvog iskustva s njim, nadam se da će mi uspjeti.

U čašicama su još brokula, prokulice, krastavci, tikvice, dragoljub, vlasac i azijski ljuti kelj.


Paprika roga mi ne niče. :crying: Sijala sam je dvaput u čašice i jednom u "plastenik" ali ništa. Šteta, bila je jako fina.

Ubrala sam i par šparoga, makar još nisam trebala, ali bilo im je teško odoljeti.

Sigurno sam nešto i zaboravila, ali već sam sama sebi dosadna, svaka čast onome tko uspije ovo sve pročitat. :zubo:


Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

30 Apr 2012, 16:49

Ja procitala, iako inace ubijem i kaktus i korov. :o :facepalm:
Samo zato sto je tvoj post.
Zasto ne pises cesce?! :mama:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

30 Apr 2012, 17:27

:grli:

Jao, sad mi je stvarno neugodno. :o :D

Zaglavila sam u ono zlo od fespuka, majku mu ga spalim. I to taman kad sam se ovdje počela približavati ciljanoj statistici od jednog posta na dan. :facepalm:

Što se kakusa tiče, mali gadovi su zajebaniji nego što izgledaju, i meni su uvijek krepavali. Tolki trud, i što na kraju dobiješ? Par bodlji. Jebeš kaktuse. Zapravo ne. :cerek:

Niš, svečano obećajem da ću od sutra trkeljati više. :Pionir: Danas treba još kamilicu posijat.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

30 Apr 2012, 23:37

ja sam ovaj vikend presadila prvi ciklus beba paradajaza u vrt, salatica mi je niknula :bliss:
i poneki peršin ili mrkva, ne znam razlikovati kad su tako mali.
tikvice, paprike, patlidžane kupujem, krastavci i drugi ciklus paradajaza čeka red :D
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

05 May 2012, 18:59

Sijala visoki grah i mahune, a još i niske mahune pride. Ubit ćemo se mahunama :zvrko:.
A našla sam i azuki-grah, mislila sam da sam sve pojela. Ide i on u zemlju, pod paradajze.
Onda mješavinu za wok od slovenaca, to su neke 3-4 ljute kupusnjače. Jedna je mizun, a ostale još nisam identificirala.
Pa novozelandski špinat, po prvi put.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

05 May 2012, 19:33

Kakvu zemlju (i gdje) da kupim za pomidore koje namjeravam držati u tegli na balkonu? Može obična za cvijeće?
gonj špadi
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

05 May 2012, 20:03

klonka » wrote:Kakvu zemlju (i gdje) da kupim za pomidore koje namjeravam držati u tegli na balkonu? Može obična za cvijeće?
Zemlja za cvijeće je malo riskantna - nekima u njoj raste OK, ali meni je uništila pedesetak flanaca. :gaah: Nije čak ni bila striktno za cvijeće nego neka univerzalna. Proizvođač je Zrinjevac, tako da znaš što izbjegavati.

Čula sam da postoji i specijalna zemlja baš za paradajze ali nemam pojma gdje toga ima. Ja bih uzela glistinac (humus kalifornijskih glista, prodaje se pod različitim nazivima, npr. Glistal). Ja baš nemam iskustva s teglama, sve ide u vrt, a flance uzgajam u šumskoj zemlji.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

05 May 2012, 21:36

Ako zasadim u vrt, doći će mi svi kvartovski puževi. Mislila sam pomiješati zemlju iz vrta s ovom za cvijeće, ali strah me da u toj za cvijeće nema nekih pesticida ili drugih čuda koje bi mogle utjecati na jestivost, zato pitam.
gonj špadi
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

05 May 2012, 23:21

klonka, ja sadim u tegle sa zemljom za začinsko bilje, a kasnije presadim u vrt. što se tiče puževa i nametnika, za paradajze je odlično rješenje kopriva.
uberi koprive, potopi je u vodu. vodom špricaj stabljike i lišće, a ostatke koprive posloži po zemlji oko stabljika paradajza, puževi ti neće ići na njih :mig:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

06 May 2012, 06:33

koprivama protiv puževa, to je nešto kao biodinamička metoda? :cerek:
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

07 May 2012, 13:20

Ma koprive su već mainstream, kaj ne gledaš Vrtlaricu?

Jel netko uzgajao artičoke iz sjemena?
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

08 May 2012, 10:57

blaze » wrote:koprivama protiv puževa, to je nešto kao biodinamička metoda? :cerek:
:rofl:

ako se opeku, možda ostanu pa imaš i puževe za ručak :D
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

14 May 2012, 15:36

Otišla ja jutros po peletirane kokošje drekece. I nisam ih našla. :gaah:

Ali sam našla lijepih sadnica - ljubičasti bosiljak, piccolo bosiljak, origano, mažuran, peršin, dinju i... kiwano. Jučer nisam imala pojma što je to a idem ga sadit. :facepalm:

I sjemenčica u vrećicama svakakvih... bosiljka (nikad dosta pesta), kineski kupus, neka jako slatka mrkva azijska, ljubičasta salata...

Jednog dana ću napraviti ljubičasti vrt - gore šljive, dolje patlidžani, ljubičaste rajčice, ljubičaste paprike, ljubičaste mrkve, ljubičaste mahune..

Majkumu, bankrotirat ću. :(
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

14 May 2012, 17:38

meni je moj bosiljak stradao ovaj vikend. mislim da mu nije pasala promijena temperature+ kiša+ vjetar :crying:
izgleda sparušeno
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

15 May 2012, 14:02

Ma da, osjetljiv je on. :( Možda se oporavi ako nije skroz svenuo.
Inače je za te stvari dobro imati malo one paučinasto-gazaste agro-folije pa pokrivati kad najave smak svijeta. Ili ih ne iznositi van prije nego što prođu ledeni sveci. (15.5.)

Isuse, ne vjerujem da sam ovo napisala. Ko neka baba. :cerek:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

15 May 2012, 18:23

Leteća » wrote:Ma da, osjetljiv je on. :( Možda se oporavi ako nije skroz svenuo.
Inače je za te stvari dobro imati malo one paučinasto-gazaste agro-folije pa pokrivati kad najave smak svijeta. Ili ih ne iznositi van prije nego što prođu ledeni sveci. (15.5.)

Isuse, ne vjerujem da sam ovo napisala. Ko neka baba. :cerek:
jbga, lako je sad pametan biti.
cijeli vikend sam radila i nisam mogla napustit posao da prekrivam bosiljak na balkonu :mama:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

17 May 2012, 23:09

Jao, jao. Neće da mi niču ljute papričice! Sijao ja jednom, sijao drugi put a one tvrdoglavo neće. :durica: Izgleda da ništa neće biti od moga plana kako ću ovo ljeto učiti raditi chilli.

Još jedan pokušaj?!

Vidim da ni Letećoj ne idu paprike. Mora da je neka zavjera na djelu... :misli:

Jel se itko laćao bamije. Ja jesam. U seriji Lud, Zbunjen i Normalan su rekli da je afrodizijak. Držim fige. :moli:
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

17 May 2012, 23:15

Leteća » wrote: Ko neka baba. :cerek:
ja volim tak'e babe :cerek:
imam jednu na selu s kojom povremeno odem u šumu, ne da se to naučiti iz knjige
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

18 May 2012, 10:55

Potjeh » wrote:Jao, jao. Neće da mi niču ljute papričice! Sijao ja jednom, sijao drugi put a one tvrdoglavo neće. :durica: Izgleda da ništa neće biti od moga plana kako ću ovo ljeto učiti raditi chilli.

Još jedan pokušaj?!

Vidim da ni Letećoj ne idu paprike. Mora da je neka zavjera na djelu... :misli:

Jel se itko laćao bamije. Ja jesam. U seriji Lud, Zbunjen i Normalan su rekli da je afrodizijak. Držim fige. :moli:
A tebi treba afrodizijak?
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

18 May 2012, 11:01

Potjeh » wrote:
Jel se itko laćao bamije. Ja jesam.
Gdje si nabavio sjeme, flance, što već? Jako ih volim i htjela bih ih zasaditi.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

18 May 2012, 11:20

Potjeh » wrote:Jao, jao. Neće da mi niču ljute papričice! Sijao ja jednom, sijao drugi put a one tvrdoglavo neće. :durica: Izgleda da ništa neće biti od moga plana kako ću ovo ljeto učiti raditi chilli.

Još jedan pokušaj?!

Vidim da ni Letećoj ne idu paprike. Mora da je neka zavjera na djelu... :misli:

Jel se itko laćao bamije. Ja jesam. U seriji Lud, Zbunjen i Normalan su rekli da je afrodizijak. Držim fige. :moli:
Možda još ima šanse, paprikama treba mjesec dana da niknu.
Ja sam od svojih odustala i kupila flance.

Kako i kada si sijao bamiju? Susjedi već nekoliko puta nije niknula, a ja se nakon fijaska s paprikama baš i nemam volje upuštati u eksperimente.

@Margarita: Sjeme imaš u Baniću u Gorici, proizvode Slovenci.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

18 May 2012, 12:08

Leteća » wrote: @Margarita: Sjeme imaš u Baniću u Gorici, proizvode Slovenci.
Hvala. Nije mi nešto usput al' za bamije se isplati.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

18 May 2012, 13:35

ElliQuinn » wrote: A tebi treba afrodizijak?
Može li napraviti štetu? :zubo:


Ja sam prošle godine nabavio bamiju koja je dobro uspjela pa sam sačuvao sjeme. Ove godine sam prije 2 tjedna posijao u rahlu zemlju na nekih 2-3cm dubine. Nakon tjedan dana su veselo niknule van. Ako koga zanima neka mi pošalje na PM adresu pa ću poslati.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

18 May 2012, 13:47

Potjeh » wrote: Ako koga zanima neka mi pošalje na PM adresu pa ću poslati.
Ako ti dam adresu morat ću te ubiti.
Dolazim u Dubrovnik 10. 10., sačuvaj ga dotad.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

18 May 2012, 14:03

Dobro, neću tvoju adresu onda. :)

Već zamišljam kako će to izgledati najesen: Dobivam upute preko PM kako se u 18:00h moram pojaviti na tom i tom mjestu sa omotnicom koju ću leženo ubaciti u koš za smeće i brzo se udaljiti bez okretanja. Nitko me ne smije pratiti također inače...
Post Reply