GMO

Vrt, priroda, ekologija... - sve što raste, i treba da raste
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

04 Dec 2016, 19:23

Stitch wrote:Neka si ti njemu rekao. ;)

Svađaš se s čovjekom koji se barem tri godine nije pojavio na Trkeljanju. :D
Jašta da sam mu rekao. Znam ja njegove hipsterizme i ekofašizme sa debelog foruma (sad je tamo aktivan samo na ženskom kutku :rofl: ). Eto, sad ima poziv za raspravu... :D


what we've got here is failure to communicate
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

04 Dec 2016, 19:39

Chilimama wrote:Nema veze, ostavio je trag a tema je uvijek aktuelna.
Glede (!) GMO-a nešto sam dvojna.
Koliko je uistinu loš a koliko je usitinu dobar? I protivni i zativni ( lol) imaju dovoljno dobre argumente.


Ja ne spadam ni u jednu radikalnu skupinu. Ne zato jer imam stav nego jer ne vjerujem u potpunosti ni eko proizvođačima. Ne jer ne vjerujem u moguću proizvodnju , nego u njihov moral. Uvjerila sam se da "mali eko proizvođači" rado (pre)prodaju proizvode pod deklaracijom "eko" a količine ne odgovaraju njihovim mogućnostima proizvodnje pa se dopune i GMO-om.

Ono što mogu uzgojiti u vrtu vjerujem da je prirodno.Ili samoniklom bilju što uberem po udaljenim livadama . A veletržnica obiluje trgovcima koji često prošvercaju nešto što nije baš raslo na njihovom eko imanju.
Da, a posebno je zabrinjavajuće što i jedna i druga strana manipuliraju podacima i znanstvenim istraživanjima kako im paše.
Ja budem za sada izbjegavao GMO hranu koliko budem mogao jer bogzna šta nam već i sada podvaljuju. Kako velike kompanije tako i kumice s placa (ne velim da kumice podvaljuju GMO ali podvaljuju štošta drugo).
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

04 Dec 2016, 20:04

Chilimama wrote:Nema veze, ostavio je trag a tema je uvijek aktuelna.
Takoje! :usama:
Gluposti koje ovdje bubnemo ostaju za vjeke vjekova... ili bar dok ima struje...
Chilimama wrote:Glede (!) GMO-a nešto sam dvojna.
Koliko je uistinu loš a koliko je usitinu dobar? I protivni i zativni ( lol) imaju dovoljno dobre argumente.
Pa i personalno sam apropo te materije distinktivno ambivalentan :p
Chilimama wrote:Ja ne spadam ni u jednu radikalnu skupinu. Ne zato jer imam stav nego jer ne vjerujem u potpunosti ni eko proizvođačima. Ne jer ne vjerujem u moguću proizvodnju , nego u njihov moral. Uvjerila sam se da "mali eko proizvođači" rado (pre)prodaju proizvode pod deklaracijom "eko" a količine ne odgovaraju njihovim mogućnostima proizvodnje pa se dopune i GMO-om.

Ono što mogu uzgojiti u vrtu vjerujem da je prirodno.Ili samoniklom bilju što uberem po udaljenim livadama . A veletržnica obiluje trgovcima koji često prošvercaju nešto što nije baš raslo na njihovom eko imanju.
Pa ako pod "prirodno" misliš "neškodljivo" i "ono čemu smo biološki prilagođeni", toga odavno više nema; sve je manje ili više kontaminirano civilizacijinim utjecajima - nemoš više nać ni pedlja tla na Antarktici koji nema antropogeni kemijski potpis (dobro, možda ne baš bukvalno). I jasno je da smo u svijetu sa sve više rastućim stanovništvom i sve manjim obradivim površinama prisiljeni raditi i neke kompromise na uštrb zdravlja (barem mi, stoka sitnog zuba) (a jel nam sve to skupa u stvari trebalo?).
Moj trenutni dojam nakon nešto čitanja znanstvene literature je da još uvijek ne postoji znanstveni konsenzus o direktnim posljedicama po zdravlje. A čim ne postoji suglasnost, ostaje dovoljno mjesta i za sumnje.
Kako se meni čini, mnogo su veće opasnosti od društvenih korporativnih utjecaja i utjecaja na ekosustave (ali to se može reći za kompletnu agronomiju) nego onih po individualno zdravlje.

Mislim da je ovo dobar tekst iz kvalitetnog izvora, sažetak:
"Kako bi odredili stajalište prema genetički preinačenim proizvodima potrebno je uzeti u obzir mnoštvo čimbenika, poput ubrzanog rasta svjetske populacije, dostupnih obradivih površina, očuvanja okoliša i obilježja genetički modificirane hrane te njezin utjecaj na zdravlje čovjeka. Istodobno je potrebno veliko znanje i multidisciplinaran pristup toj problematici kako bismo iskoristili ono najbolje što nam je razvoj znanosti ponudio, i izbjegli negativne učinke."
http://www.plivazdravlje.hr/aktualno/cl ... hrana.html

neloš mi je i ovaj kritički osvrt:
http://web.efzg.hr/dok/OIM/tsliskovic/S ... inalno.pdf

iako ovi ovdje mudraci kažu da je dilema riješena:
The safety debate is over. If you vaccinate your kids and believe that climate change is real, you need to stop being scared of genetically modified foods.
http://allianceforscience.cornell.edu/b ... ebate-over
- valjda imaju kristalnu kuglu, ili Vonnegutovu glavu, ili deloreana... :cerek:
Last edited by haram on 04 Dec 2016, 20:33, edited 1 time in total.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

04 Dec 2016, 20:30

Leteća wrote:Istina. Možemo samo birati hoćemo li sudjelovati u tom zabijanju čavlića i u kojoj mjeri. Recimo, ja sadim eko-pizdarije, ali vozim auto. Zbog ovog drugog nisam mogla dobit diplomu permakulturnog dizajnera. :rofl:
Na žalost, na razini pojedinaca nam je izbor jako skučen. Recimo, možeš značajno smanjiti svoj karbonski i toksični utjecaj u uvjetima urbanog transporta ako intenzivnije pređeš na vozilo na ljudski pogon (da ne velim bitsikl :zubo: ) tamo gdje je koliko-toliko prihvatljiva prometna infrastruktura, ali ak iz neke pripizdine moraš svaki dan putovati po kruh svoj svagdašnji to je prilično nemoguća misija, i ovisiš o industrijaliziranoj tehnologiji koja je u službi profita, umjesto o vlastitim opredjeljenjima.
Da, tako su recimo i mnogi čisto zbog vlastitog imovnog stanja prisiljeni kupovati jeftinije proizvode u plastičnoj ambalaži umjesto onih u recimo skupljoj staklenoj... pitanje ekologije je zapravo i pitanje koje se logično bavi i društvenim odnosima, zato kapitalistima i smrdi toliko.
Zato nam preostaje klasna i politička borba i osvještavanje masa :D
Last edited by haram on 04 Dec 2016, 20:39, edited 1 time in total.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

04 Dec 2016, 20:38

Ili, jednostavnije rečeno, ekologija je zapravo samo za bogate, a mi ostali možemo o tome laprdati. Tek toliko da nam bude lakše.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

04 Dec 2016, 20:41

MmeTipfeler wrote:Ili, jednostavnije rečeno, ekologija je zapravo samo za bogate, a mi ostali možemo o tome laprdati. Tek toliko da nam bude lakše.
Ja bih rekao da je ekologija nova ideologija obespravljenih i potlačenih masa željnih istinskih društvenih promjena.
Iliti kako jedan mudrac ne tako davno reče: "Filozofi su dosad svijet samo različito tumačili, a radi se o tome da se on promijeni." :mig:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

04 Dec 2016, 22:00

To je i opet teorija bez prakse.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

04 Dec 2016, 23:04

haram wrote:Na žalost, na razini pojedinaca nam je izbor jako skučen. Recimo, možeš značajno smanjiti svoj karbonski i toksični utjecaj u uvjetima urbanog transporta ako intenzivnije pređeš na vozilo na ljudski pogon (da ne velim bitsikl :zubo: ) tamo gdje je koliko-toliko prihvatljiva prometna infrastruktura, ali ak iz neke pripizdine moraš svaki dan putovati po kruh svoj svagdašnji to je prilično nemoguća misija, i ovisiš o industrijaliziranoj tehnologiji koja je u službi profita, umjesto o vlastitim opredjeljenjima.
Da, tako su recimo i mnogi čisto zbog vlastitog imovnog stanja prisiljeni kupovati jeftinije proizvode u plastičnoj ambalaži umjesto onih u recimo skupljoj staklenoj... pitanje ekologije je zapravo i pitanje koje se logično bavi i društvenim odnosima, zato kapitalistima i smrdi toliko.
Zato nam preostaje klasna i politička borba i osvještavanje masa :D
Sumnjam da mase možeš sam tak osvijestit. Lakše ih je onesvijestit.

Da, u pripizdini sam. Zato ćete me svi molit da vas udomim kad se digne kuka i motika. :E
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

04 Dec 2016, 23:10

MmeTipfeler wrote:To je i opet teorija bez prakse.
Ma ima tu čak i dosta prakse. Nemrem linkat s moba, ali ako gulaš tranzicijski pokret, permakulturu nenovčanu ekonomiju, grupe solidarne razmjene i sl. trebala bi doći do nekih rezultata.

Stavila sam to malo na led jer je ta ekipa dosta isključiva. A i zato što ne želim bit član ni jedne udruge koja me želi za člana. :marx, groucho:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

05 Dec 2016, 00:23

MmeTipfeler wrote:To je i opet teorija bez prakse.
A kakvu zapravo praksu očekuješ od pojedinaca, kako oni mogu mijenjati čitavo društvo?
Praksu bi ljudi trebali pokazat na politiičkim izborima, nakon što im teorija sjedne u glave. Ali očito je ovo drugo teško premostiva zapreka, kad se stalno vrtimo u jednom te istom krugu bavljenja banalnim trivijalnostima koje se ne dotiču vitalno važnih pitanja. Mislim, u čemu je zapravo razlika između dominantnih političkih opcija (i kod nas i vani) koje se sve pozivaju na nekakav ekonomski rast u kontekstu okolišno i društveno najdestruktivnijeg sustava? Jebote, pa vidiš kojeg debila su u Americi izabrali - sigurno ne zato što su ljudi skužili gdje su problemi.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

05 Dec 2016, 00:40

Leteća wrote:Sumnjam da mase možeš sam tak osvijestit. Lakše ih je onesvijestit.
Pa istina, teško je prosječnog čovjeka istrest iz vlastitih gaća. Ali katkad edukacija čini čuda. Evo recimo mnogi vole gledat prirodnoznanstvene dokumentarce ser Davida Attenborougha, i onda su spremni da načulje uši i na stvari koje baš i ne razumiju najbolje kada im on to govori, možda čak i da zdravo za gotovo prihvate i sugestije takvih osoba u koje su stekle povjerenje.
Ili im pendrekom utjerat pamet u glavu. Samo, uglavnom su baš te nesvjesne mase one koje drže pendrek. :zubo:
Leteća wrote:Da, u pripizdini sam. Zato ćete me svi molit da vas udomim kad se digne kuka i motika. :E
Živi bili pa vidjeli :D
Samo bojim se da se u ovo doba medijske kontrole lako kanalizira gdje, kada i na šta se diže kuka i motika.
Zato sam ja pesimist po pitanju ljudske sudbine općenito.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

05 Dec 2016, 08:31

Euklid wrote:Da, a posebno je zabrinjavajuće što i jedna i druga strana manipuliraju podacima i znanstvenim istraživanjima kako im paše.
Ja budem za sada izbjegavao GMO hranu koliko budem mogao jer bogzna šta nam već i sada podvaljuju. Kako velike kompanije tako i kumice s placa (ne velim da kumice podvaljuju GMO ali podvaljuju štošta drugo).
Boldano bi pravilnije bilo "koliko budem znao " sa koliko tolikom sigurnošću, ali mislim da moš pisat kući propalo.
Ne vjerujem nikome pa ni sebi iako se silno trudim da što više pazim .
kurvanjski avatar, a
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

05 Dec 2016, 13:43

haram wrote:Pa istina, teško je prosječnog čovjeka istrest iz vlastitih gaća. Ali katkad edukacija čini čuda.
Da, na to i brije ta permakulturna ekipa. Tečajeva ko govana. A ja hoću da mi netko da avion pa da odem u Abesiniju. :(
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

05 Dec 2016, 19:23

Leteća wrote:Da, na to i brije ta permakulturna ekipa. Tečajeva ko govana. A ja hoću da mi netko da avion pa da odem u Abesiniju. :(
Abesinija, Besarabija, Istazija, Kroatistan... u čemu je razlika kada je svugdje jedna te ista stvar -mi... treba otić u ReKall :D
what we've got here is failure to communicate
Post Reply