GMO

Vrt, priroda, ekologija... - sve što raste, i treba da raste
User avatar
faktotum
Posts: 148
Joined: 22 Jan 2012, 23:20

31 Jan 2012, 13:50

Lastan » wrote: Ima.

Problem u mirisu i okusu zapravo je stvar prirodnog ili umjetnog dozrijevanja te dohrane.
Mislim da je Götterdämmerung jednom pisala o tome kako, ako jagodama dodaš kalija u pravom trenutku, imat ćeš velike i lijepe plodove s očajnim okusom.


Gotovo je sva hrana genetički preinačena. Samo što su naše starije tehnike lošije i sporije.
Selekcija i hibridizacija također su genetičke modifikacije. Ljudi na to zaboravljaju.


U pravilu je nutritivni sastav jednak ili veći nego kod nemodificirane biljke.
Čitavo je vrijeme poanta modifikacija – više hrane na istom prostoru.
Zajeb je što to više iscrpljuje zemlju, što je uostalom i logično.


Monokultura i plodored nisu nužno vezani.
Jedno je monokultura u smislu velikih područja zasijanih istom kulturom; drugo je monokultura u smislu zanemarivanja plodoreda (potonje se na engleskom zove crop monoculture).

Dakle, nema slabljenja imuniteta, pothranjenosti, i sprege s farmaceutskim kompanijama koje ti daju loše lijekove, kako bi ih još više trošio, i toploj braći uvećavao profit?

Jebote, ja taman pomislio GMO-i i farmaceuti loši dečki, kad ono Supermeni; oće spasti svijet.
Last edited by faktotum on 31 Jan 2012, 13:55, edited 3 times in total.


User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

31 Jan 2012, 13:53

blaze » wrote:pobornici gmo-a su veliki altruisti i brinu se da svijet ne mori glad
a baš
može dekadentni zapad, mirne savjesti, nastaviti prežderavati se i bacati gomile hrane
uz gmo ćemo moći biti još objesniji :lux:
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

31 Jan 2012, 17:02

Lastan » wrote:
Daleko od toga da smatram Monsanto divnom i krasnom kompanijom, ali ne mogu ih kriviti za terminatorske gene koje stavljaju u svoje proizvode. Na stranu ekonomska logika koja te gene čini biološkim DRM-om; propisi u dobrom dijelu svijeta ograničavaju GMO usjeve dok se ne utvrdi njihov utjecaj na okoliš (ne želiš da neka takva biljka postane korov koji istiskuje domaće vrste), pa je osiguravanje sterilnosti biljaka nužno.
Sto bi predlozio kao rijesenje seljacima koji ne zele GMO sjeme a polja su im do tudjih GMO polja?

Bilo je i slucajeva kad su farmaceutske multikompanije patentirale neke biljke koje su izvorno zatekle kod domorodaca i koje tamo stotinama godina rastu i koriste se za prirodne lijekove, cajeve, masti. Preko noci je postalo ilegalno koristiti tu nacionalnu autohtonu biljku :facepalm: za jeftinu mast, nego se po tu istu mast moralo ici u apoteku i platiti ju pet puta vise. Jer su stavili patent na nesto sto nikad nisu izumili nego su samo iskopirali tradiciju i vec postojece znanje domorodaca. Jedan pokusaj rijesavanja ove nepravde, po meni los, je sadrzan i u Convention on Biological Diversity.
Sifra biopiratstvo. Da smatram takve kompanije izmedju ostalog i zbog ovoga - losima.
Gotovo je sva hrana genetički preinačena. Samo što su naše starije tehnike lošije i sporije.
Mozda je ta sporost prirodne mutacije upravo dobra stvar, ljudski organizam ima vise vremena adaptirati se na promjene. Nikad dosad nismo bili izlozeni tolikoj kolicini genetske modifikacije u tako kratkom roku.
Čitavo je vrijeme poanta modifikacija – više hrane na istom prostoru.
Zajeb je što to više iscrpljuje zemlju, što je uostalom i logično.
A poanta bi trebala biti odrzivi razvoj. Jel ovo dugorocno gledano, odrziv nacin?

Sto se svjetske gladi tice. Tko tu koga?
Hrane i sad ima dovoljno. Ponavljam ima je dovoljno. Samo je strasno lose rasporedjena njena dostupnost.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

31 Jan 2012, 17:27

faktotum » wrote:

Dakle, nema slabljenja imuniteta, pothranjenosti, i sprege s farmaceutskim kompanijama koje ti daju loše lijekove, kako bi ih još više trošio, i toploj braći uvećavao profit?
Nego, jesi li razmišljao o tome da budeš PR kakvoj kompaniji poput Monsanta ili Pfizera? :giggle:
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

31 Jan 2012, 18:08

ombia » wrote:Sto bi predlozio kao rijesenje seljacima koji ne zele GMO sjeme a polja su im do tudjih GMO polja?
Podizanje fizičkih barijera. Iako, ako kompanije podižu tužbe jer je njihovo sjeme prešlo na druga polja, te bi barijere morale podizati kompanije koje prodaju sjeme.
Bilo je i slucajeva kad su farmaceutske multikompanije patentirale neke biljke koje su izvorno zatekle kod domorodaca i koje tamo stotinama godina rastu i koriste se za prirodne lijekove, cajeve, masti. Preko noci je postalo ilegalno koristiti tu nacionalnu autohtonu biljku :facepalm: za jeftinu mast, nego se po tu istu mast moralo ici u apoteku i platiti ju pet puta vise. Jer su stavili patent na nesto sto nikad nisu izumili nego su samo iskopirali tradiciju i vec postojece znanje domorodaca. Jedan pokusaj rijesavanja ove nepravde, po meni los, je sadrzan i u Convention on Biological Diversity.
Sifra biopiratstvo. Da smatram takve kompanije izmedju ostalog i zbog ovoga - losima.
Kao što rekoh, patenti su u takvim slučajevima posve kontraproduktivni. I podli.
Mozda je ta sporost prirodne mutacije upravo dobra stvar, ljudski organizam ima vise vremena adaptirati se na promjene. Nikad dosad nismo bili izlozeni tolikoj kolicini genetske modifikacije u tako kratkom roku.
A možda su u šumi.

Odakle ti ideja da nikad nismo bili izloženi tolikoj količini genetski modificirane hrane?
Današnjim se tehnologijama mijenja po par gena. Još se pred tridesetak godina modificiralo daleko manje suptilno, pa je današnji tempo modifikacija zapravo sporiji nego tada. Uspješni hibridi otprije par desetljeća imali su n genetskih modifikacija, s time da niti smo znali koliki je n niti smo znali što je sve modificirano.
A poanta bi trebala biti odrzivi razvoj. Jel ovo dugorocno gledano, odrziv nacin?
Budući da se iscrpljivanje zemlje može nadoknaditi na kojekakve načine (nije plodored ni nova ni beskorisna izmišljotina), ne vidim što je tu neodrživo.
Nisu ni umjetna gnojiva ništa tako užasno kao što se nerijetko trubi, samo što ih treba znati primjenjivati.
Sto se svjetske gladi tice. Tko tu koga?
Hrane i sad ima dovoljno. Ponavljam ima je dovoljno. Samo je strasno lose rasporedjena njena dostupnost.
Da, ima je dovoljno.
Ali rješenje problema distribucije nije u preusmjeravanju postojeće hrane u područja gladi. Područja gladi trebaju početi proizvoditi svoju hranu.
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

31 Jan 2012, 18:23

Lastan » wrote: Ali rješenje problema distribucije nije u preusmjeravanju postojeće hrane u područja gladi. Područja gladi trebaju početi proizvoditi svoju hranu.[/color]
Za početak, neka gutaju spermu umjesto da njome rade djecu. I neka pojedu višak djece i staraca.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

31 Jan 2012, 19:16

Informacije koje imam su da je plod GMO sjemena jednake kvalitete kao i onaj iz nemodificiranog sjemena, da je njegov uzgoj skuplji od uzgoja iz nemodificiranog sjemena i da GMO sjeme od xx-a veže na sebe potrebu za sto dodatnih preparata od istog tog xx-a.

Od kud priča o superiornoj produktivnosti GMO sjemena? Mislim da to nigdje nije dokazano, u istim uvjetima plodnosti tla, dohrane i klimatskim uvjetim produktivnost je ista. Jedino što će u slučaju bolesti i nametnika prosječni uzgajivač stare sorte imati dvije gredice paradajza i lijat će po njemu kalijev sapun ili šta već pa ako prođe prođe, ako ne prođe ništa od paradajza. A prosječni GMO saditelj će svojih 65 hektara pošpricat s čim treba i eto paradajza. U biti ne treba biti niti GMO saditelj, samo da je veći proizvođač. Mislim da je produktivnost ipak prvenstveno vezana na tip poljoprivrede- da li se radio o konvencionalnoj ili ekološkoj.

Činjenicu da bi mi netko prodao nešto, a da to mogu koristiti u punoj funkciji ako se napravim ovisnikom o još sto njegovih proizvoda smatram bezobraznom.

Logično mi je da grah koji sade npr. zagorci na svojoj lokaciji zadnjih sto godina sigurno odgovara toj lokaciji bolje od ikojeg GMO sjemena.

Kad kupujem voće i povrće više me brine s čime je neki biznismen tretirao moju salatu i gdje ju je sadio, nego o porijeklu sjemena.

I u konačnici sumnjičava sam spram izmjene samo jednog elementa u sustavu, a da se sve skupa ne pošemeri. Ne bih rekla da se čovjek igra boga, već da se igra evolucije :zubo:, a sad kako će to biti tko zna.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

31 Jan 2012, 19:23

Podizanje fizickih barijera? Sad to jos samo predlozi nekoj od kompanija pa da se mogu grohotom nasmijati.
I onda ispljunuti da je sjeme doslo podzemnim vodama :zubo: iako su ga kao i u dosta drugih slucajeva sami zaboravili na polju tuzenog.

Nisam znala da smo i prije bili u tolikoj mjeri izlozeni genetski modificiranoj hrani.
Odrasla sam na domacoj klopi, bez spricanja i pizdarija, a baka i deda su obavljali poljoprivredu za svoju obitelj na tradicionalan nacin. Niti smo grozdje spricali niti krumpir itd.To kao argument da se ljudi boje GMO-a zapravo mnogo stetnije stvari unose u organizam.
Kako se previse iscrpljena zemlja moze ekspresno obnoviti?
Zasto gladni ne bi uvozili hranu? Ako moze Hrvatska. :zubo:
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

31 Jan 2012, 20:06

zeleni zub » wrote:Informacije koje imam su da je plod GMO sjemena jednake kvalitete kao i onaj iz nemodificiranog sjemena, da je njegov uzgoj skuplji od uzgoja iz nemodificiranog sjemena i da GMO sjeme od xx-a veže na sebe potrebu za sto dodatnih preparata od istog tog xx-a.

Od kud priča o superiornoj produktivnosti GMO sjemena? Mislim da to nigdje nije dokazano, u istim uvjetima plodnosti tla, dohrane i klimatskim uvjetim produktivnost je ista. Jedino što će u slučaju bolesti i nametnika prosječni uzgajivač stare sorte imati dvije gredice paradajza i lijat će po njemu kalijev sapun ili šta već pa ako prođe prođe, ako ne prođe ništa od paradajza. A prosječni GMO saditelj će svojih 65 hektara pošpricat s čim treba i eto paradajza. U biti ne treba biti niti GMO saditelj, samo da je veći proizvođač. Mislim da je produktivnost ipak prvenstveno vezana na tip poljoprivrede- da li se radio o konvencionalnoj ili ekološkoj.

Činjenicu da bi mi netko prodao nešto, a da to mogu koristiti u punoj funkciji ako se napravim ovisnikom o još sto njegovih proizvoda smatram bezobraznom.
Dakle, ti misliš da su vlasnici plantaža totalni debili, pa će kupiti nešto što će ih na kraju koštati više, a uz jednaku produktivnost?
Misliš li i da su toliko glupi da će i sljedeće godine isto napraviti?
To baš nije realističan scenarij, čak ni da im vrsni stručnjak poput faktotuma odradi marketing.
Logično mi je da grah koji sade npr. zagorci na svojoj lokaciji zadnjih sto godina sigurno odgovara toj lokaciji bolje od ikojeg GMO sjemena.
To uopće nije logično, a i potpuno je pogrešno. Seljaci su na raznim svjetskim lokacijama sadili svoje loše sorte i umirali od gladi, a onda je četrdesetih došla zelena revolucija, donijela im nove sorte, neusporedivo povećala produktivnost i spasila oko milijardu ljudi od gladi.
Osim toga, Zagorci ništa ne sade zadnjih sto godina, sve sorte koje se danas koriste su stare par desetljeća.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

31 Jan 2012, 20:12

Uvijek mi je super kako ljudi misle da je povrće koje dobiju iz nekog seoskog domaćinstva isto ono kakvo su jeli njihovi čukundjedovi 1840.
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

31 Jan 2012, 21:05

JPK » wrote: Dakle, ti misliš da su vlasnici plantaža totalni debili, pa će kupiti nešto što će ih na kraju koštati više, a uz jednaku produktivnost?
Misliš li i da su toliko glupi da će i sljedeće godine isto napraviti?
To baš nije realističan scenarij, čak ni da im vrsni stručnjak poput faktotuma odradi marketing.


To uopće nije logično, a i potpuno je pogrešno. Seljaci su na raznim svjetskim lokacijama sadili svoje loše sorte i umirali od gladi, a onda je četrdesetih došla zelena revolucija, donijela im nove sorte, neusporedivo povećala produktivnost i spasila oko milijardu ljudi od gladi.
Osim toga, Zagorci ništa ne sade zadnjih sto godina, sve sorte koje se danas koriste su stare par desetljeća.
A da, nisu glupi. To sa skupoćom je upitno, ali ostaje varijanta da su GMO biljke sklonije kupiti bolesti i tada su potrebni diktirani preparati i to učini uzgoj skupljim. A jedan plantažer ne može tvrditi da mu je krumpir napala bolest zbog toga što je sjeme bilo GMO. Može nakon nekoliko godina ako ima iskustvo shvatiti da nešto nije u redu.Također ne može se samo tako predomisliti slijedeće godine da će ovaj put uzeti drugo sjeme kad se radi o nasadima jabuke. Također može isti taj krumpir srkati više vode od onog ne-gmo-astog, ali on ima situaciju u kojem ga nije briga za količinu utrošene vode- dakle realna situacija u toj varijanti jest da je uzgoj skuplji. I tak :zubo:.


A za zagorce, ako je i pogrešno- logično je :D . Logično je da sam ja prilagođenija asfaltu, nego kakav Masaia, drugačije bi bilo iznimno i nelogično.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

31 Jan 2012, 21:20

zeleni zub » wrote:
A da, nisu glupi. To sa skupoćom je upitno, ali ostaje varijanta da su GMO biljke sklonije kupiti bolesti i tada su potrebni diktirani preparati i to učini uzgoj skupljim. A jedan plantažer ne može tvrditi da mu je krumpir napala bolest zbog toga što je sjeme bilo GMO. Može nakon nekoliko godina ako ima iskustvo shvatiti da nešto nije u redu.Također ne može se samo tako predomisliti slijedeće godine da će ovaj put uzeti drugo sjeme kad se radi o nasadima jabuke. Također može isti taj krumpir srkati više vode od onog ne-gmo-astog, ali on ima situaciju u kojem ga nije briga za količinu utrošene vode- dakle realna situacija u toj varijanti jest da je uzgoj skuplji. I tak :zubo:.
o.
Nisu glupi ali im se laze. Prvo sjeme dobe besplatno, a onda kad su ovisni o proizvodjacu onda ovaj informira o cijeni.
I boldano naravno.

Ma spasili su tisuce seljaka, ono cijeli svijet.
So Shankara became one of an estimated 125,000 farmers to take their own life as a result of the ruthless drive to use India as a testing ground for genetically modified crops.

Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article ... z1l4KLNrVw
http://www.dailytech.com/US+Farmers+Rea ... e19802.htm

Polako ali sigurno multikompanije rade u smjeru dobivanja monopola za sjeme, globalnog. Pa onda samo trebaju pucnuti prstima i svi cemo ostati gladni. :zubo:
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

31 Jan 2012, 23:36

zeleni zub » wrote:
A da, nisu glupi. To sa skupoćom je upitno, ali ostaje varijanta da su GMO biljke sklonije kupiti bolesti i tada su potrebni diktirani preparati i to učini uzgoj skupljim. A jedan plantažer ne može tvrditi da mu je krumpir napala bolest zbog toga što je sjeme bilo GMO. Može nakon nekoliko godina ako ima iskustvo shvatiti da nešto nije u redu.Također ne može se samo tako predomisliti slijedeće godine da će ovaj put uzeti drugo sjeme kad se radi o nasadima jabuke. Također može isti taj krumpir srkati više vode od onog ne-gmo-astog, ali on ima situaciju u kojem ga nije briga za količinu utrošene vode- dakle realna situacija u toj varijanti jest da je uzgoj skuplji. I tak :zubo:.
Tržište tako jednostavno ne funkcionira, ovo je tvoja mašta koja sa stvarnošću nema veze. Ista stvar se mogla reći i za svo hibridno sjeme u zadnjih pola stoljeća, pa ipak konstantno imamo sve bolje sorte s većim prinosima i profitabilnošću.
A za zagorce, ako je i pogrešno- logično je :D . Logično je da sam ja prilagođenija asfaltu, nego kakav Masaia, drugačije bi bilo iznimno i nelogično.
Ne, nije ni logično ni istinito. Ti nisi ništa više prilagođena asfaltu od bilo koga iz afričke džungle, pa ne stječe se genetska prilagodba u pola, jednoj ili dvije generacije.
Biti i mniti svemiropolisno
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

01 Feb 2012, 00:43

JPK » wrote: Tržište tako jednostavno ne funkcionira, ovo je tvoja mašta koja sa stvarnošću nema veze. Ista stvar se mogla reći i za svo hibridno sjeme u zadnjih pola stoljeća, pa ipak konstantno imamo sve bolje sorte s većim prinosima i profitabilnošću.


Ne, nije ni logično ni istinito. Ti nisi ništa više prilagođena asfaltu od bilo koga iz afričke džungle, pa ne stječe se genetska prilagodba u pola, jednoj ili dvije generacije.
To nije moja mašta, moja mašta je ipak ponešto zabavnija. To je moje izmotavanje :D .

I ne budi tako doslovan, mislila sam na općenitu prilagodbu.

Kako bi komentirao mijenjanje jednog elementa složenog sustava? Misliš da se ne bi moglo pokazati kroz duži period da postoje problemi? Na banalnijim manipulacijama su nastajali problemi.
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

08 Feb 2012, 11:42

U petak je na ruđeru predavanje o GMO-u.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

08 Feb 2012, 13:20

zeleni zub » wrote:U petak je na ruđeru predavanje o GMO-u.
je, netko je već stavio na Događanja.
razmišljam da odem. kkao do gore? busom? pješice? s obzirom na snijeg :misli:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

08 Feb 2012, 14:08

Imaš lajvstrim toga isto.
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

23 Mar 2012, 00:25

Tu je i snimka diskusije.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

23 Mar 2012, 02:58

Sve to treba žderat, žderat! :mudri:
User avatar
Zelena Vila
Posts: 153
Joined: 28 Jul 2012, 10:47

18 Aug 2012, 14:24

Tea Tree » wrote:Uvijek mi je super kako ljudi misle da je povrće koje dobiju iz nekog seoskog domaćinstva isto ono kakvo su jeli njihovi čukundjedovi 1840.
Definitivno nije isto, ali sorte su se sve do nedavno modificirale polagano. GMO je to previše ubrzao i još ne možemo znati kakve će biti posljedice, i po zdravlje i po ekosustav.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

04 Dec 2016, 01:07

Zelena Vila wrote:Definitivno nije isto, ali sorte su se sve do nedavno modificirale polagano. GMO je to previše ubrzao i još ne možemo znati kakve će biti posljedice, i po zdravlje i po ekosustav.
Koji mrtvi ekosustav?

GMO je samo jedan majušni čavlić od mnogih koje naša civilizacija pneumatskim čekićem zdušno zabija u planetarni lijes.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

04 Dec 2016, 01:22

JPK wrote:Tržište tako jednostavno ne funkcionira, ovo je tvoja mašta koja sa stvarnošću nema veze. Ista stvar se mogla reći i za svo hibridno sjeme u zadnjih pola stoljeća, pa ipak konstantno imamo sve bolje sorte s većim prinosima i profitabilnošću.


Ne, nije ni logično ni istinito. Ti nisi ništa više prilagođena asfaltu od bilo koga iz afričke džungle, pa ne stječe se genetska prilagodba u pola, jednoj ili dvije generacije.
Aha. A kako ono malo ranije reče:
JPK wrote:GMO je odlična tehnologija, jedna od najboljih stvari koje su se pojavile u zadnjih par desetljeća. Od GMO inzulina, nadalje.
Jedina loša strana su patenti i "autorska prava" na genetski kod, što bi trebalo maksimalno ograničiti.

A nije čudo da Europa, stara kurva, ograničava GMO gdje stigne, kad nije tehnološki dorasla Amerikancima. Tu su isključivo ekonomski faktori u igri, tj. običan protekcionizam.

E najdraži su mi ti cocky fah-idijoti. :rolleyes:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

04 Dec 2016, 08:18

Neka si ti njemu rekao. ;)

Svađaš se s čovjekom koji se barem tri godine nije pojavio na Trkeljanju. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

04 Dec 2016, 09:04

Nema veze, ostavio je trag a tema je uvijek aktuelna.
Glede (!) GMO-a nešto sam dvojna.
Koliko je uistinu loš a koliko je usitinu dobar? I protivni i zativni ( lol) imaju dovoljno dobre argumente.


Ja ne spadam ni u jednu radikalnu skupinu. Ne zato jer imam stav nego jer ne vjerujem u potpunosti ni eko proizvođačima. Ne jer ne vjerujem u moguću proizvodnju , nego u njihov moral. Uvjerila sam se da "mali eko proizvođači" rado (pre)prodaju proizvode pod deklaracijom "eko" a količine ne odgovaraju njihovim mogućnostima proizvodnje pa se dopune i GMO-om.

Ono što mogu uzgojiti u vrtu vjerujem da je prirodno.Ili samoniklom bilju što uberem po udaljenim livadama . A veletržnica obiluje trgovcima koji često prošvercaju nešto što nije baš raslo na njihovom eko imanju.
kurvanjski avatar, a
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

04 Dec 2016, 15:53

haram wrote:Koji mrtvi ekosustav?

GMO je samo jedan majušni čavlić od mnogih koje naša civilizacija pneumatskim čekićem zdušno zabija u planetarni lijes.
Istina. Možemo samo birati hoćemo li sudjelovati u tom zabijanju čavlića i u kojoj mjeri. Recimo, ja sadim eko-pizdarije, ali vozim auto. Zbog ovog drugog nisam mogla dobit diplomu permakulturnog dizajnera. :rofl:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
Post Reply