Zdrava hrana

Vrt, priroda, ekologija... - sve što raste, i treba da raste
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

19 Dec 2011, 13:41

Otvaram temu ponukama postovima o mlijeku punom antibiotika i sličnim stvarima.
Mislite li da imamo zdravu hranu, i ako da, u kojoj mjeri?
Smatrate li organski hranu jedinom zdravom opcijom?
Kako gledate na prehrambeno tržište nakon ulaska u EU?
Smatrate li da je domaća, zdrava hrana precijenjena u današnjim okvirima siromaštva i gladi? ili jednostavno ne držimo hranu visoko na listi prioriteta pa nismo voljni kupovati zdrave kalorije, pa kupujemo "smeće" na sniženjima, koje nas zasiti ali nas ne nahrani?


hvala


Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

19 Dec 2011, 14:05

Pješčana » wrote:Otvaram temu ponukama postovima o mlijeku punom antibiotika i sličnim stvarima.
Mislite li da imamo zdravu hranu, i ako da, u kojoj mjeri?
Smatrate li organski hranu jedinom zdravom opcijom?
Kako gledate na prehrambeno tržište nakon ulaska u EU?
Smatrate li da je domaća, zdrava hrana precijenjena u današnjim okvirima siromaštva i gladi? ili jednostavno ne držimo hranu visoko na listi prioriteta pa nismo voljni kupovati zdrave kalorije, pa kupujemo "smeće" na sniženjima, koje nas zasiti ali nas ne nahrani?
hvala
Hrane ima dosta za sve, jedino je lose rasporedjena na ovoj nasoj jadnoj planeti. I kontrolirana raznim lobijima.
Ne, organska hrana nije jedina pozeljna opcija. Jako volim i regionalnu sezonsku hranu. Sto manje kamiona i aviona koji ju transportiraju i podrzavanje lokalne/regionalne poljoprivrede.

I normalnije uvjete drzanja zivotinja.

I sve je stvar priorieta, nekome je normalno da ju gejfon kosta puno i ipod i svasta al meso, to mora bit jeftino. Seljaci prije nisu jeli svaki dan meso, jelo se drugacije, nisu imali celulita i zacepljene krven zile, pecenje je bilo u nedjelju.

Povratak prirodi. :xlux: :xlux: :xlux: :zubo:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

19 Dec 2011, 14:22

ja sam se malo scimala nedavno kad sam pročitala prvi put članke o recikliranom mlijeku, pojma nisam imala da to postoji.
činjenica da meso kojemu unutra zemalja EU istekne rok, bude smrznuto i poslano ovamo, a kao, smrznutom mesu rok trajanje je po našim zakonima 10 godina- pojma nisam imala dok nije izbnio skandal pred nekih godinu dana.
što se tiče vlastite proizvodnje, ja sam prošlu godinu počela s malim vrtom: imala sam ovo ljeto domaće paradajze, tikvice, krastavce, paprike i patliđane. nije puno, ali je gušt jesti nešto što si sam posadio.
ne štricam ničim niti gnojim umjetnim gnojivom. i moji paradajzi su mirisali još na stabljici :cerek:
s te strane podržavam lokalna gospodarstva, jer mi se čini zdravije jesti nešto što je nedavno pobrano, a ne nešto što putuje s drugog kraja svijeta do mog stola
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

19 Dec 2011, 22:35

nedavno su u italiji razotkrili lanac krivotvorenih bio proizvoda, tj. nekih 700 tisuća tona hrane lažno označene kao bio. to im je nekih 10 posto tržišta zdrave hrane. nemojte se tješiti da je to samo italija, financijski policajac rekao je da se radi o 20-tak kompanija koje posluju svuda po europi. zato, a i ne samo zato, ne volim militantne pobornike zdrave prehrane, koji će nadobudno kupiti vrećicu kvinoje tko zna odakle, jer je to 'zdravo' , a frktati na 'nezdravu' lokalnu hranu
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

19 Dec 2011, 22:56

što je kvinoja?
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

19 Dec 2011, 23:16

a ono, na polici s amarantom, bulgurom, kuskusom i sl. nešto kao žitarica, iako nije žitarica
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

20 Dec 2011, 00:09

Bio nije uvijek bio, najlabavija su upravo EU pravila a najstroza ona u odredjenim poznatim "cehovima" koji konotroliraju sami svoje clanove duplo vise nego se to na EU razini cini.
Dakle ako EU organski proizvod mora zadovoljiti 5 kriterija da bi bio bio, njihovi clanovi moraju zadovoljiti duplo vise.
Najljepsi nacin zapravo dobiti finu klopu je naci seljaka/farmu u blizini koja posluje po organskim nacelima i onda znas odakle je hrana i kome se mozes ici izvikati. :zubo:
Militantan oblik bilo cega mi je nesimpatican.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

20 Dec 2011, 09:29

blaze » wrote:... ne volim militantne pobornike zdrave prehrane, koji će nadobudno kupiti vrećicu kvinoje tko zna odakle, jer je to 'zdravo' , a frktati na 'nezdravu' lokalnu hranu
militantni pobornici bilo koje struje su davež
k tomu, kvinoja i panceta se ne bi trebali međusobno isključivati :D
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

20 Dec 2011, 09:48

I do sada sam pazila na prehranu, ali otkako smo počeli Punkerici uvoditi dohranu "paženje na prehranu" je poprimilo značajke fanatizma. :o

Doslovce se ubijam da nađem bio proizvode, a da su po tablici dohrane.
Nemate pojma kako je to komplicirano. :crying:
Pa sad povrće i voće kupujemo kod Severa, kašice moraju imati bio oznaku (nevjerojatno mi je da svi dječji proizvodi nemaju tu oznaku :xne zna:. npr. Hipp ima običnu kašicu od jabuka i bio kašicu od jabuka :facepalm: ), žitarice uzimamo u Bio-bio. Mliječne proizvode sam našla u Moj bio, no još uvijek mi ne trebaju.
Junetinu sam našla domaću iz Like, no piletinu i puretinu je jako teško naći. Ljudima se, valjda, ne isplati uzgajati domaće piliće :xne zna: Našla sam patku i gusku, ali nema smisla uvoditi joj namirnice koje mi doma nemamo naviku spravljati.
Za prvu ruku sam našla piceke iz Brezovice , ali tražim stalnog dilera :o


Znam da je ne mogu poštedjeti junka za cijeli život, ali računam da su prve godine iznimno važne i za zdravlje i za stjecanje određenih navika.

I da, ne mogu biti sigurna da je bio uistinu bio, ali moram se truditi :xne zna:
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

20 Dec 2011, 09:54

Tupelo » wrote:I da, ne mogu biti sigurna da je bio uistinu bio, ali moram se truditi :xne zna:
tako i ja razmišljam
svjesna sam da smo zatrovani i da o potpunoj čistoći (uzgoja, proizvodnje) nema govora ali se trudim servirati što manje sumnjivih sastojaka po glavi ukućana, pogotovu maloljetnih :D
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

20 Dec 2011, 10:44

Ima vise stupnjeva bio-a ali da bez da si od zivota stvaram dramu, pokusavam naci sto bolje mogu.

Recimo EU odredba kaze da bi se polje zvalo organsko ne smije nekih 5 godina nista spricano biti na njemu, cehovske odredbe su i tu stroze i kazu nekih 10 godina na tome i x okolnih polja (pun kufer okolnih) nije se smjelo nista spricati. A id a se spricalo prije 5 godina, opet je to bolje nego da pojedem sad pospricanu vocku.
User avatar
ali
Posts: 4909
Joined: 22 Sep 2011, 10:31

20 Dec 2011, 10:53

Meni je draže pojest špricanu jabuku, nego jabuku sa crvom.

Ali da, nju neću jest uopće.
Dakle, meni je draže pojest jabuku nego ne :s
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

20 Dec 2011, 11:30

m.za » wrote:Meni je draže pojest špricanu jabuku, nego jabuku sa crvom.
propustila bi priliku za gratis proteinski dodatak?!
svašta Image

:zubo:
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

20 Dec 2011, 11:44

baja » wrote: propustila bi priliku za gratis proteinski dodatak?!
svašta Image

:zubo:
Bash. Jabuku u koju nece ni crv, e ta bi me zabrinula. Mozda svijetli u mraku?
User avatar
Ruralna
Posts: 686
Joined: 20 Sep 2011, 18:36

20 Dec 2011, 13:36

Šta je reciklirano mlijeko?
Je li to ona fora da se datumi roka upotrebe mogu mijenjati 3 puta?

Mene ta hrana zbilja brine. Prvo što se nekad zbog loše organizacije vremena danima hranim na bezvezan način, onda me strašno brine otkud sve te stvari stižu.
Mislim brine me, ali jedem i dalje.

Smanjila sam crveno meso, u pravilu ne jedem mesne prerađevine, ali sam ostavila piletinu.
A ta piletina je valjda toliko opterećena sa svim i svačim da bi bilo najbolje ne jesti je uopće. Samo što onda da jedem? :xzubo:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Dec 2011, 13:39

m.za » wrote:Meni je draže pojest špricanu jabuku, nego jabuku sa crvom.
Ima nešto mnogo odvratnije od toga da u jabuci nađeš crva. Možeš u njoj naime naći i pola crva. :D
Potpisi su za budale.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

20 Dec 2011, 13:51

Dobro, koliko naivan moraš biti da popušiš ono s recikliranjem mlijeka? Meni je to otprilike na razini chemtrailsa. Ili ovo dolje pejstano. Mislim da tome ne bi Cezar i Jaran povjerovali. Ali ne sumnjam da je proizvođačima organskog naglo porasla prodaja nakon ovog cirkularnog maila. :xd:
Što sad da čovjek misli?



Dakle, kolegica prevoditeljica bila u Bruxellesu s predstavnicima Vindije,
Sirele i Lure. Isli su tamo kako bi vidjeli na koji se način moraju u
proizvodnji mliječnih proizvoda prilagoditi standardima EU-a.

Uglavnom, ona je slusala kako se rade ti sirevi i mlijeka i meso kod nas
(sve je legalno, na zalost) - mukica joj je bila par dana....

Idemo po redu:

S i r e v i nemaju grama mlijeka u sebi, potpuno su umjetna tvorevina. Kad
bi bili prava, onda bi koštalo deset puta skuplje, a mlijeko, da je mlijeko,
bi kostalo 20 kn.

Naime, mlijeka krave skoro da vidjel e nisu. S tim da ih pumpaju steroidima i
antibioticima, izbjeljivačima, umjetnim vitaminima,...

Za djecu su ti proizvodi VRLO opasni. Isto i voćni jogurti koji imaju toliko
šećera da djeci definitivno povećavaju agresivnost. Drugim riječima,
marketinški trikovi s mlijekom i kalcijem (ima puno boljih izvora kalcija od
mlijeka - to je čisti mljekarski lobi) su nas naveli na to bespotrebno i
ŠTETNO ispijanje mlijeka. Ono odrasloj osobi UOPĆE ne treba, pogotovo
ženama.

Sve važi i za kisele mliječne proizvode, posebno LGG koji su zaista
bakterije koje se dobivaju uzgojem kulture bakterija od mrtvaca - kako
ljudi, tako i krava (dobro ste pročitali, m r t v a c a).

Mlijeko koje se koristi za proizvodnju tih stvari se uvozi, nije naše.

S o j i n o mlijeko kao zamjena je bolje, ali budući da se ne može (ili
može, ali teško) provjeriti jel ta soja GMO ili nije, bolje i to
izbjegavati.

Glede s a l a m a , p a š t e t a - NEMAJU mesa u sebi. Zato i jest ČAJNA
kobasa, recimo. Da bi bila mesna, mora imati barem 20% mesa, a i to je
rijetkost.
Sve se opet napucava steroidima.

Krave koje se uzgajaju za telad koja će se klati daju bolje mlijeko, al ne
prodaje se nama to mlijeko, nego ono lošije (dakle, telići dobivaju bolje).
Dok, recimo, za Japan se uzgajaju krave na poseban način: posebni travnjaci,
sve organski uzgojeno, krave imaju masažere, idu na pašu, prije klanja ih se
uspava jer inače, ako se životinja zakolje, ona je u stresu, i taj adrenalin
se prenosi na meso koje ljudi jedu...

M e g g l e bi trebalo izbjegavati jer dolazi iz Poljske, pa nije sigurno
jel ozračeno ili nije.

i tako dalje, i tako dalje..
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

20 Dec 2011, 13:55

Ajde ti sad meni Đepika reci kako ti sa tolikom sigurnošću ZNAŠ da ovo nije istina?
Ako se ne varam, ti ne radiš ni u Vindiji ni u Sireli.

Ja ne tvrdim da jest istina, al' pitam tebe kako tako sigurno znaš da nije?
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

20 Dec 2011, 13:59

Pješčana » wrote:Otvaram temu ponukama postovima o mlijeku punom antibiotika i sličnim stvarima.
Mislite li da imamo zdravu hranu, i ako da, u kojoj mjeri?
Uglavnom da.

Drugi je problem što nam se nerijetko prodaje hrana slabije kvalitete od navedene, ali to nije ništa novo.
Smatrate li organski hranu jedinom zdravom opcijom?
Ne.

Za početak, sva je hrana organska. Ko hoće da jede anorgansko, neka srče pesak. :kava:
Pomamu za eko, bio i organskom hranom smatram pomodnom preseračinom. Ali što ja znam o tome osim onoga što sam naučio na očevu koljenu. A stari mi je agronom. :D
Kako gledate na prehrambeno tržište nakon ulaska u EU?
Sudeći prema primjerima iz Slovenije, očekuje nas poštenija klasifikacija hrane prema europskim propisima. Dakle, nema više mamutovine koja se prodaje pod junetinu.
Smatrate li da je domaća, zdrava hrana precijenjena u današnjim okvirima siromaštva i gladi?
Smatram da je bedasto izjednačavati domaću hranu sa zdravom.
Hrana koja dolazi iz organiziranog, industrijskog uzgoja ima daleko strožu kontrolu kvalitete od domaćeg uzgoja.
Jest da postoje razlike, ali ne radi se tu o zdravlju.
ili jednostavno ne držimo hranu visoko na listi prioriteta pa nismo voljni kupovati zdrave kalorije, pa kupujemo "smeće" na sniženjima, koje nas zasiti ali nas ne nahrani?
Kupujemo ono što si možemo priuštiti i što nam se nudi na prodaju.
Za hranu odvajamo daleko veći udio svojeg budžeta od većine razvijenih zemalja, tako da nemamo baš previše izbora.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

20 Dec 2011, 14:03

Morticia » wrote:Ajde ti sad meni Đepika reci kako ti sa tolikom sigurnošću ZNAŠ da ovo nije istina?
Ako se ne varam, ti ne radiš ni u Vindiji ni u Sireli.

Ja ne tvrdim da jest istina, al' pitam tebe kako tako sigurno znaš da nije?
Pa tako što znam neke osnovne stvari o hrani (da se sir može napraviti bez mlijeka, ne bi vegetarijanske zamjene imale okus po sotoninom izmetu), i tako što ne vjerujem da su sve industrije u cijelom svijetu i Hrvatskoj u zavjeri sa svim državnim institucijama za kontrolu kvalitete (zabranjeno je raditi sir od nečega što nije mlijeko), a i da drže svoje zaposlenike, sadašnje i bivše, pod kontrolom bolje od CIA-e.
Otprilike tako znam. :xd:
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

20 Dec 2011, 14:05

m.za » wrote:Meni je draže pojest špricanu jabuku, nego jabuku sa crvom.

Ali da, nju neću jest uopće.
Dakle, meni je draže pojest jabuku nego ne :s
Ja sam davno naučio od stručnjakinje za zaštitu bilja: ne postoje neprskane jabuke. Postoje samo jabuke prskane u krivo vrijeme. :zubo:

Istina, možeš nabaviti neprskane jabuke. Ali je takav uzgoj neisplativ.
Istom crv u jabuci nije garancija da je jabuka neprskana, a voće prskano u pravo vrijeme više ne sadrži pesticide. Oni se također razgrađuju.

Još mi je fascinantnije gnušanje umjetnim gnojivima. Ona nisu ništa loše; druga je priča što se gnojivima, kao i pesticidima, ljudi (u pravilu mali uzgajivači) nerijetko razbacuju.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

20 Dec 2011, 14:08

Lastan » wrote: Ja sam davno naučio od stručnjakinje za zaštitu bilja: ne postoje neprskane jabuke. Postoje samo jabuke prskane u krivo vrijeme. :zubo:
postoje, u mom voćnjaku :xo:
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

20 Dec 2011, 14:11

JPK » wrote: Pa tako što znam neke osnovne stvari o hrani (da se sir može napraviti bez mlijeka, ne bi vegetarijanske zamjene imale okus po sotoninom izmetu), i tako što ne vjerujem da su sve industrije u cijelom svijetu i Hrvatskoj u zavjeri sa svim državnim institucijama za kontrolu kvalitete (zabranjeno je raditi sir od nečega što nije mlijeko), a i da drže svoje zaposlenike, sadašnje i bivše, pod kontrolom bolje od CIA-e.
Otprilike tako znam. :xd:
Što otprilike znači da ni približno ne možeš na ovakav način išta TVRDITI i nazivati sve one koji imaju drugačije mišljenje od tebe budalama.
Ti samo misliš da znaš, ustvari ne vjeruješ.

Osim ovog djela o siru, za to nisam sigurna jel' se može il' ne može, al' činjenica je da onaj zamjenski ima okus po govnu. :o
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

20 Dec 2011, 14:11

Dobro jel nekome fakat novost da su vocni jogurti iz ducana sranje? :zubo:
Glede s a l a m a , p a š t e t a - NEMAJU mesa u sebi. Zato i jest ČAJNA
kobasa, recimo.
Jer sadrzi caj? :misli: :zubo:
za Japan se uzgajaju krave na poseban način: posebni travnjaci,
sve organski uzgojeno, krave imaju masažere, idu na pašu, prije klanja ih se
uspava jer inače, ako se životinja zakolje, ona je u stresu, i taj adrenalin
se prenosi na meso koje ljudi jedu...
Ima toga i u Europi, osim ove masaze...
Za hranu odvajamo daleko veći udio svojeg budžeta od većine razvijenih zemalja, tako
Ma da? Koliko Hrvata mora imati auto iako zive u gradu, mora imati najnoviji mobitel, mora imati markiranu robu a voce je kazu skupo. I smiju se strancima koji nemaju auto pa furaju djecu na biciklu (a djeca ziva i zdrava, a prije svega zdrava), koji se oblace jeftino, ali paze sto jedu.

Hocu reci da omjer placa nije isti, ali se u Hrvatskoj puno odvaja za nekakve stvari prestiza.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

20 Dec 2011, 14:14

baja » wrote: postoje, u mom voćnjaku :xo:
I u onom mojih roditelja, sta se nije prije radilo vapnom?
Ovakve istine i lazi o hrani vjerujem najbolje mogu znati ljudi koji u tom sektoru rade, bilo u proizvodnji, istrazivanju ili kontroli kvalitete.
Post Reply