Summit energetske demokracije (SED)

Vrt, priroda, ekologija... - sve što raste, i treba da raste
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

10 Apr 2019, 19:22

Summit energetske demokracije (SED) održava se u travnju ove godine u Puli, a teme su električna energija, obnovljivi izvori, pametna energetika, elektromobilnost, obrazovanje, mediji, sigurnost opskrbe plinom, primjeri dobre prakse gradova i općina... Program možete vidjeti ovdje, a tu su i informacije o organizatorima, partnerima, sudionicima, kotizaciji - koja nije baš jeftina - i slično.

SED je najkompleksniji skup o energiji na ovim prostorima te jedinstvena platforma za razmjenu najnovijih znanstvenih spoznaja i stručnih iskustava. U rad skupa uključeni su doslovno svi relevantni dionici energetskog sektora u Hrvatskoj; vodeći ljudi domaćih kompanija i institucija koje oblikuju industriju, poslovni lideri i kreatori energetskih politika te vrhunski domaći i međunarodni stručnjaci s područja energetike. Predsjedava mu dr. sc. Goran Granić, a okuplja više od 300 sudionika iz 13 zemalja koji sudjeluju na 21 panelu.


Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

11 Apr 2019, 23:20

Čekaj... onaj Goran Granić?
Svijetla budućnost nam je zagarantirana :rofl:
Inače na spomen energetske demokracije na pamet mi odmah pada ukidanje subvencija i ravnopravno uvođenje eksternalija svim izvorima energije, ali nekako mi se čini da taj film nećemo gledati.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

11 Apr 2019, 23:32

haram wrote:
11 Apr 2019, 23:20
Čekaj... onaj Goran Granić?
Svijetla budućnost nam je zagarantirana :rofl:
Koji, jedan je samo. Nemoj ga s Matom miješati. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

11 Apr 2019, 23:53

Stitch wrote:
11 Apr 2019, 23:32
Koji, jedan je samo. Nemoj ga s Matom miješati. ;)
Ajoooj daaa, to je onaj dobri buraz... ma sad kad si me podsjetio, on mi se uvijek činio OK, čudio sam se kak je tako drugačiji od brata. :top:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

12 Apr 2019, 00:17

Nego što se tiče najnovijih znanstvenih spoznaja, nedavna američka ekonomska studija kaže kako bi bilo isplativije otvarati nove vjetroelektrane umjesto držati u pogonu stare na ugljen, ali Trump nedavno reče kako zvuk vjetrenjača uzrokuje rak pa je vjerojatno i od naših političara & ekonomskih stručnjaka previše za očekivati da su u strahu za zdravlje nacije odustali od gradnje Plomin 3.
http://ieefa.org/new-u-s-study-finds-co ... r-or-wind/
Last edited by haram on 12 Apr 2019, 00:21, edited 1 time in total.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

12 Apr 2019, 00:21

haram wrote:
11 Apr 2019, 23:53
Ajoooj daaa, to je onaj dobri buraz... ma sad kad si me podsjetio, on mi se uvijek činio OK, čudio sam se kak je tako drugačiji od brata. :top:
Znao sam da misliš na krivoga. :D

A što se SED-a tiče, ako si zavirio u raspored događaja - dosta se toga poklapa s tvojim interesima: nafta i naftna politika, električna energija, obnovljivi izvori, primjeri dobre prakse u nas i u svijetu... Bude li materijala sa skupa, dopunit ću temu objavama. Pa bili to i PR tekstovi. :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

12 Apr 2019, 00:36

INA, PLINACRO, JANAF... zovi me nevjernim tomom, ali nisu oni sponzori i organizatori tog summita da bi hrvatska energetika demokratski izabrala najbolji put.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

12 Apr 2019, 00:44

Okej, ali tu su i stručnjaci iz drugih zemalja, sa svojim primjerima. Pusti sponzore, to su oduvijek državni mastodonti. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

12 Apr 2019, 00:54

Što je bilo od zadnjeg klimatskog summita u Katowicama? Sponzori dvije rudarske kompanije, u zemlji koja preko 80% energije dobiva od uglja?
- Bombastični govori, uz nula potpisanih obaveza i dogovorenih smjernica. Sve je to samo jeftino kupovanje vremena za industriju koja svakodnevno broji milionsko obrtanje kapitala, a koja bi bez političke podrške propala još odavno. Ovako se ljudima samo mažu oči, hrane im se iluzije kako je sve pod kontrolom, kako postoje neki planovi i rokovi, kako još ima vremena... :(
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

12 Apr 2019, 14:57

A new study published by the Energy Watch Group and LUT University, and funded by Deutsche Bundesstiftung Umwelt, states that it is not only possible for Europe to transition to a world powered 100% by renewables by 2050, but that it would create more jobs and be more cost effective than the present fossil fuel-led system.

At a RENAlliance panel on the sidelines of this year’s COP, the researchers presented what they say is a “technically feasible and economically viable energy pathway for Europe, in which the energy sector (comprising power, heat, transport, and desalination) can reach 100% renewable energy and zero greenhouse gas emissions by 2050.”

The transition can be made on existing renewable energy potential and technologies, say the researchers, who state, “The energy transition is not a question of technical feasibility or economic viability, but one of political will.”

https://www.pv-magazine.com/2018/12/11/ ... liticians/
Coal is now in Germany’s rear-view mirror. In 2018, 40% of the country’s electricity mix came from wind, solar, biomass and hydroelectric sources. That’s up 4.3 percentage points over 2017, and topped coal generation (38% of the total) for the first time, according to the Fraunhofer research group. The bulk of the clean power came from onshore and offshore wind capacity (20.4% of total output) and solar (8.4% of total output).

Germany, Europe’s largest economy, is steadily retiring its coal and nuclear power plants as it seeks to cut carbon emissions over the coming decades. The country will reduce greenhouse gas emissions by 40% next year, and by 95% in 2050, compared to 1990 levels.
...
Countries throughout Europe are finding they can adopt renewables faster than they once thought as renewable energy prices fall, energy storage expands, and system operators manage weeks or even months with 100% renewables on their power grids. Last March, Portugal’s renewable electricity generation exceeded the country’s monthly consumption for the first time. Now, the country predicts renewables will satisfy its mainland electricity needs by 2040, eliminating the electricity sector’s greenhouse gas emissions.

https://qz.com/1515608/electricity-from ... e-in-2018/
“In 2018, solar and wind produced 157 TWh jointly – that is more than lignite coal, hard coal, and nuclear power,” writes Fraunhofer ISE in its report.
...
The analysis of Fraunhofer ISE also shows that all fossil fuel-based energy resources declined over the last year. Nuclear power dropped a minuscule 0.1%. The electricity production from lignite and hard coal decreased by 2% and 7.4% respectively. The output from gas-fired power stations decreased by 18.5%.

According to the authors, lignite (brown coal) generators manage to respond more flexibly to spot market prices, compared to last year. On multiple days lignite’s average production share was below 6 GW. However, these generators are still not flexible enough to respond to renewable energy feeding into the grid, the report notes. Lignite accounted for 131 TWh of net electricity production. Hard coal (anthracite) reached 75.7 TWh, nuclear power 72.2 TWh, and gas-fired power stations generated 40 TWh.

https://www.pv-magazine.com/2019/01/04/ ... n-in-2018/
http://www.ren21.net/wp-content/uploads ... final_.pdf
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

12 Apr 2019, 16:04

A ovo je dobra stara hrvatska realnost:
Dok se svijet okreće prema tržišno orijentiranom modelu financiranja projekata OIE, Hrvatska se suočava s problemom financiranja poticaja za OIE, čije rješenje nije na vidiku. S druge strane, nepostojanje novih kvota za OIE sprječava daljnji razvitak sektora OIE i dovodi u pitanje postizanje EU ciljeva koji su postavljeni Direktivom (EU) 2018/2001 o promicanju uporabe energije iz obnovljivih izvora.
...
Sukladno Strategiji energetskog razvoja Republike Hrvatske od 2009. do 2020. godine, Hrvatska je postavila cilj od 35% udjela struje proizvedene iz OIE u ukupnoj potrošnji struje odnosno 20% u bruto potrošnji energije. Prema Energetskom pregledu za 2016. godinu električna energija proizvedena iz OIE sudjelovala je s 46,7% u ukupnoj potrošnji struje u Hrvatskoj. Pri tome je električna energija proizvedena iz velikih hidroelektrana ostvarila udio od 37,8%, dok je električna energija proizvedena iz ostalih OIE sudjelovala s 8,9%. Naizgled se čini kao solidan rezultat koji premašuje nacionalni cilj. Međutim, imajući u vidu da je većina velikih hidroelektrana izgrađena još u vrijeme bivše SFRJ ( :rofl: ) i da je udio ostalih OIE u ukupnoj potrošnji električne energije zanemariv, dolazimo do zaključka da se razvoj ostalih OIE u Hrvatskoj ne odvija dovoljnom brzinom. (kakav eufemizam :zubo: )

https://balkangreenenergynews.com/rs/bu ... hrvatskoj/
Pa mi se nekako ne čini niti da će ovaj skup u Puli (zašto ne u Slavonskom Brodu?) sa jednim jedinim 45-minutnim izlaganjem o obnovljivima (i to uglavnom o administrativno-zakonodavnim pitanjima, tj. postojećem stanju) dok se sva ostala kroz tri dana vrte oko prezentacija crpljenja, opskrbe i potrošnje ugljikovodika, širenja tržišta, tehnoloških noviteta, školovanja kadrova i tsl., donijeti neku revoluciju kojom ćemo se priključiti trendovima zbilja razvijenog svijeta... premda je najavni bilten prigodno ukrašen "zelenim" ikonicama zraka, sunca, vode, uglancanih benzinskih pumpi i rafinerija i tankera koji jezde kroz kristalno čista modra mora :D
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

12 Apr 2019, 19:08

U pravu si, no revoluciju i ne očekujem. U ovim okolnostima, dovoljno bi mi bilo da pratimo svjetske trendove, a ne da stalno zaostajemo i za zemljama Trećeg svijeta. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

12 Apr 2019, 23:08

Stitch wrote:
12 Apr 2019, 19:08
U pravu si, no revoluciju i ne očekujem. U ovim okolnostima, dovoljno bi mi bilo da pratimo svjetske trendove, a ne da stalno zaostajemo i za zemljama Trećeg svijeta. ;)
Ali trend su obnovljivi izvori, a ne poboljšanje opskrbe fosilnim gorivima :crying:
Jebote, možemo se sakriti čak i pred jednim postdiktatorskim kapitalističkim eksperimentom zvanim Čile, ili Kostarikom kojoj smo se uvijek smijali kao "banana-državi" :facepalm:
https://en.wikipedia.org/wiki/Renewable_energy_in_Chile
https://www.pv-tech.org/guest-blog/chil ... ble-energy
https://en.wikipedia.org/wiki/Renewable ... Costa_Rica
https://www.under30experiences.com/blog ... r-299-days

Pa kad konstantno uspijevamo birati baš tolike kretenčine da nas vode u prahistoriju, kakvi smo tek mi?? :bonk: :visi:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

24 Apr 2019, 18:24

Ima li kakvih zaključaka, sporazuma, mjera nakon SEDa, od kojih ću past u nesvest? :D
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Apr 2019, 01:11

Tražio jesam, ali našao nisam. :gaah:
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

25 Apr 2019, 16:42

Eto, zato ja velim da je to bio samo još jedan fosilni igrokaz sa svrhom mazanja očiju i čuvanja monopola, eventualno rutinska sondaža tržišta - nikakvo držanje koraka sa svjetskim tehnološkim i ekonomskim trendovima... :ne zna:



Đe je memi da uleti s polarnim medvjedima koji se baškare na cvjetnim poljima i spikom iz američke čajnopartijske precedničke kampanje? :cerek:
Last edited by haram on 25 Apr 2019, 17:05, edited 1 time in total.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Apr 2019, 17:00

Mah, oni pišu dosadne izvještaje koji nisu zanimljivi medijima, u tome je caka. Jedno je najava, tu ima mesa, a drugo prenošenje strukovnih i stručnih dokumenata. :D

Misliš da imamo novinare koji to mogu pratiti? ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

25 Apr 2019, 17:13

Stitch wrote:
25 Apr 2019, 17:00
Mah, oni pišu dosadne izvještaje koji nisu zanimljivi medijima, u tome je caka. Jedno je najava, tu ima mesa, a drugo prenošenje strukovnih i stručnih dokumenata. :D

Misliš da imamo novinare koji to mogu pratiti? ;)
Nemamo političare koji to mogu pratiti... ona munjena darkerica još je bila najbliže tome - što je najtragičnije.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

25 Apr 2019, 18:10

haram wrote:
25 Apr 2019, 17:13
Nemamo političare koji to mogu pratiti... ona munjena darkerica još je bila najbliže tome - što je najtragičnije.
Mirela Holy, zvana "Lessie se vraća kući"? :D
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

25 Apr 2019, 18:15

... e ta^ :top:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Apr 2019, 21:36

Marsovac7 wrote:
25 Apr 2019, 18:10
Mirela Holy, zvana "Lessie se vraća kući"? :D
Glasao sam bio za Orah jednom. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

26 Apr 2019, 00:49

Stitch wrote:
25 Apr 2019, 21:36
Glasao sam bio za Orah jednom. :D
Djelovala mi je razumno, dok jednom nije krenula o ćemtrejlzima... :facepalm:

:ump:
Marsijanka, jelda ti ne vjeruješ u ćejmtrejlze? Jelda? Jelda?
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

26 Apr 2019, 01:11

Uglavnom ne. Nisam to detaljnije proučavala, ali mislim da debelo pretjeruju s tim. No primijetila sam da često iza aviona ostaju jako dugački tragovi, samo ponekad su kratki. E sad, koji su razlozi tome i truju li nas na neki način, ne znam, nadam se da ipak ne.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

26 Apr 2019, 10:34

Marsijanka, medicinski je dokazano da su plinovi iz automobilskih dizel motora kancerogeni, oni benzinski potencijalno. Na svijetu ima preko milijarda vozila ili raznoraznih motora koji pokreću mašine na ta goriva (proračunat broj). Šibamo u naš okoliš još na gigatone raznoraznih industrijskih otrova, štetnih agensa i zagađivača. Tko bi bio toliko lud da još namjerno provodi fantastično skupu i kompliciranu globalnu tajnu operaciju (sa valjda stotinama tisuća umiješanih) trovanja svjetske populacije (uključujući i sebe i svoje bližnje)?
Tragovi o kojima pričaš su fotografijama dokumentirani i opisivani još od drugog svj.rata (i prije), stvarale su ih obje zaraćene strane. Kada sam to pokazao teoretičarima, rekli su voda u gorivu niske kvalitete koje je nabavljano iz šverca (za ratne zrakoplove o kojima je ovisio ishod rata i opstanak svake strane :rofl:), i uglavnom svakakve slične isfantazirane nebuloze bez iti trunke poznavanja procesa kako ti tragovi u atmosferi nastaju i opstaju, procesa koji su inače dobro opisani u stručnoj literaturi pisanoj mnogo prije nastanka ove sulude teorije.
Spominju zaprašivanje aluminijem (i krvnim zrncima i slične budalaštine), a aluminij je neželjeni nusproizvod u okoliš stvaran prizemnom metalnom industrijom i modernim načinom života. Krivotvore i iskrivljuju činjenice o avionskom prometu, tehnologiji, ekonomiji i politici -samo kako bi obranili tu suludu ideju.
Najnovija je varijanta kako se radi o geoinženjeringu kojim se namjerno izaziva globalno zatopljenje, dakle ide na očuvanje mjesta za neku imaginarnu elitu smanjenjem svjetske populacije -tako da se sjebe čitav planet. Usput gubeći iz vida kako su tragovi viđani i dokumentirani desetljećima prije ovih naglih skokova temperatura.
itd-itd-itd...
I Mirela Holly bi na temelju toga vodila neku politiku i ekonomski razvoj čitave države :facepalm:

Ako postoji ikakva zavjera, prije će biti da upravo industrija koja zagađuje, tj. biznis koji profitira na temelju nje, namjerno stvara ili barem potpiruje takve priče kako bi skrenuli pažnju sa pravih problema koje oni uzrokuju i čije rješavanje bi smanjilo njihov profit. Živi primjer toga je Trumpova administracija (koja niti ne krije koliko je spregnuta s pojedinim industrijama, industrijom fosilnih goriva u prvom redu -npr. glavni državni tajnik; koji je na tu funkciju skočio s mjesta jednog od čelnih ljudi najveće naftne kompanije) koja je na čelo državnih službi koje bi trebale paziti na javno zdravlje i dobro, dovela ljude koji ukidaju ili spuštaju protektivne standarde čije poštivanje umanjuje profit tih industrija. A istovremeno raji hiću floskule i očite laži i hrane ju demagogijom.
Tako da... ljudi zaista jesu ovce, ali ne iz razloga iz kojih misle da jesu.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Apr 2019, 19:05

Opa! Komad suvisla teksta bez ijednog linka. :rolleyes:

Eto, Milice, vidiš da možeš! :cerek:
Potpisi su za budale.
Post Reply