Eko gradnja: spoj s prirodom ili trendovski hir

Vrt, priroda, ekologija... - sve što raste, i treba da raste
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

23 Aug 2012, 16:50

Chilimama » wrote:... Ovako sličnoj se nadam...
cijeli život joj se nadam, a završih u polu-drvenoj :tuzni: :D


zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

26 Aug 2012, 10:27

baja » wrote:
nisam baš dobro upućena ali koliko čujem, razlika u cijeni gradnje je značajna


meni se čini da taj trend migriranja u gradove jenjava i da se ljudi vraćaju (ostaju) na selo jer je u gradu sve manje mogućnosti
Nisam mislila isključivo na cijenu gradnje, a što se toga tiče vjerujem da stvar nije crno bijela. Prvo što mi pada na pamet je razlika gradnje u selu i gradu, npr. nekako ne vjerujem da 60cm debljine zida može biti ikako ekonomska varijanta za grad.

Kojih je mogućnosti u gradu sve manje?
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

27 Aug 2012, 12:57

zeleni zub » wrote:
Kojih je mogućnosti u gradu sve manje?
posla, a bez posla, posljedično, i mnogih drugih

kroz zadnjih 5-10 godina, srela sam dosta ljudi koji su se okrenuli poljoprivredi
neki od njih nisu nikad prije imali motiku u ruci, a otišli su iz grada jer su; ostali bez posla, omako se koje dijete viška ( :D) pa im postalo skučeno, ili su u godinama 30-40 skužili da im grad ne nudi ništa što već nisu izkonzumirali i da hoće mir na selu....
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

27 Aug 2012, 13:59

Chilimama » wrote: Zna li iko išta više o tome?
Znam ja puno. Ali nije mi jasno za koga je kućica iz bajke? Tebe, tebe i psa, tebe i muža, tebe i povremenog ljubavnika, hoće li dolaziti prijatelji i djeca u posjet?

Imaš li vozačku, voziš li bicikl, hodaš li rado, koja je granica udaljenosti od centa naselja (trgovina i pošte i tak), to sve moraš odgovoriti sama sebi.



Inače, dala si lijep prikaz nekretnine za koju se krvari, znoji i odriče, a da na kraju ukućani ne mogu smisliti jedni druge. :rofl: Raduje ta svijest u Hrvata da dom čine cigle, a ne ljudi, to jamči zdravu i bolju budućnost.

Uh, sad sam se napalio, idem iz ovih stopa pojebati paletu opeke, a onda ćemo pod dekicom gledati South park. Volim kako se smije. I kako pije vodu.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

27 Aug 2012, 14:56

vrrrlet » wrote:
Znam ja puno. Ali nije mi jasno za koga je kućica iz bajke? Tebe, tebe i psa, tebe i muža, tebe i povremenog ljubavnika, hoće li dolaziti prijatelji i djeca u posjet?

Imaš li vozačku, voziš li bicikl, hodaš li rado, koja je granica udaljenosti od centa naselja (trgovina i pošte i tak), to sve moraš odgovoriti sama sebi.



Inače, dala si lijep prikaz nekretnine za koju se krvari, znoji i odriče, a da na kraju ukućani ne mogu smisliti jedni druge. :rofl: Raduje ta svijest u Hrvata da dom čine cigle, a ne ljudi, to jamči zdravu i bolju budućnost.

Uh, sad sam se napalio, idem iz ovih stopa pojebati paletu opeke, a onda ćemo pod dekicom gledati South park. Volim kako se smije. I kako pije vodu.
Pa kućica je za mene, mene i psa, mene i psa i mačku, djeca će dolaziti redovito, a povremenog ljubavnika nemam, a mislim da muž neće dolazit. Na njega ne računam i želim izbjeći stresne situacije gradnje u njegovom društvu jer upravo želim izbjeći stres. Inače , ja dom ne vidim u cigli zato i želim sve bez cigle..ali neću ti objašnjavt...
Pitala sam ozbiljno.
Inače , imam vozačku, vozim bajk, pješačim rado. Grad mi je udaljen 12km, najbliža trgovina 1km..

Ta mi je kuća u planu postat oaza za uživanje u miru doslovno i u samoći najdoslovnije.
Ne želim se ponovo bavit betonom i ciglama, čak sumnjam da ću ponovo uvest struju, ali razmažena sam pa oću tekuću vodu. :zubo:
kurvanjski avatar, a
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

27 Aug 2012, 16:01

Chilimama » wrote:
Pa kućica je za mene, mene i psa, mene i psa i mačku, djeca će dolaziti redovito, a povremenog ljubavnika nemam, a mislim da muž neće dolazit. Na njega ne računam i želim izbjeći stresne situacije gradnje u njegovom društvu jer upravo želim izbjeći stres. Inače , ja dom ne vidim u cigli zato i želim sve bez cigle..ali neću ti objašnjavt...
Pitala sam ozbiljno.
Inače , imam vozačku, vozim bajk, pješačim rado. Grad mi je udaljen 12km, najbliža trgovina 1km..

Ta mi je kuća u planu postat oaza za uživanje u miru doslovno i u samoći najdoslovnije.
Ne želim se ponovo bavit betonom i ciglama, čak sumnjam da ću ponovo uvest struju, ali razmažena sam pa oću tekuću vodu. :zubo:
Pa ja ti ozbiljno i odgovaram, koliko mogu. :ne zna:

Onda ti je najbolje kupiti neku poljsku kućicu i za male novce je prilagodiš današnjim uvjetima života. Obrnut način je uzeti staru kamp kućicu, odvući je u polje i obložiti suhozidom.

Naravno, tu je i mogućnost razapinjanja šatora bilo gdje ti se svidi.

Šteta kaj ti je muž živčenjak pa nemrete skupa uživati u gradnji kućice. Svaki normalan par koji baš nije žešće osakaćen starošću ili bolešću može sam sagraditi malu kućicu u nekoliko tjedana. Ali jope, tko je danas normalan. :ne zna:
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

27 Aug 2012, 16:06

vrrrlet » wrote:

Obrnut način je uzeti staru kamp kućicu, odvući je u polje i obložiti suhozidom.

Naravno, tu je i mogućnost razapinjanja šatora bilo gdje ti se svidi.
ma fakju...
nit mi je do kampiranja nit mi se zida suhozid jerbo ih okokuće imam pešestsedam
Oću sobu s galerijom za spavanje i krovnim prozorom.
Oću crnu kužinu u dvorištu i veliku verandu do nje s puno hlada..

ali , ja znam što oću i di je to
Samo što ne znam kako se radi s balama od slame, a vidim nisi ni ti doma
kurvanjski avatar, a
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

27 Aug 2012, 16:38

Chilimama » wrote: ma fakju...
nit mi je do kampiranja nit mi se zida suhozid jerbo ih okokuće imam pešestsedam
Oću sobu s galerijom za spavanje i krovnim prozorom.
Oću crnu kužinu u dvorištu i veliku verandu do nje s puno hlada..

ali , ja znam što oću i di je to
Samo što ne znam kako se radi s balama od slame, a vidim nisi ni ti doma
Doma sam, ali o tome ako želiš možemo na PM. Čak imam i Matkov broj, a s njim sam pio vina još kao maloljetan, i znam mu selo dok je još bilo zamagljeni san.

To ti još nije ni zakonski regulirano u ovoj blesavoj zemlji. Naime, slama nema (hrvatske) ateste o nezapaljivosti u takvom kompozitnom obliku. Osobno bi mi bilo lakše raditi drugim materijalima, osobito u krškom terenu, ali slama zaista ima svojih prednosti.

Bez obzira, i dalje ćeš trebati stručno vodstvo, te volontere ili prijatelje, ili čak radnike. Ako hoćeš da je gotovo u jedan dan predlažem veliku kartonsku kutiju koju ćeš prekriti najlonom. Nabacaš li lišća na nju, potpuno si u skladu s prirodom.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

27 Aug 2012, 16:48

ne mora bit stara kamp kućica. more i neka odbačeni kontejner/hladnjača. tak će imat i super izolaciju. jedino ne znam baš koliko je ekološka.
Nek(v)arljiva.
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

27 Aug 2012, 21:22

baja » wrote: posla, a bez posla, posljedično, i mnogih drugih

kroz zadnjih 5-10 godina, srela sam dosta ljudi koji su se okrenuli poljoprivredi
neki od njih nisu nikad prije imali motiku u ruci, a otišli su iz grada jer su; ostali bez posla, omako se koje dijete viška ( :D) pa im postalo skučeno, ili su u godinama 30-40 skužili da im grad ne nudi ništa što već nisu izkonzumirali i da hoće mir na selu....
Aha, ja sam mislila u drugom smjeru pa mi ništa nije bilo jasno :) .

A kontejneri su zakon, stvarno rade čuda s njima. Eko su, oporabljuju, a i milosrdniji su za oči od onih nekih ekoeko užasa. I nekako mi se čini da to može biti ekspres varijanta.

Organiziraju ti radionice u Vukomeriću, znam da su imali i tu gradnja slamom.
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

27 Aug 2012, 22:12

vrrrlet » wrote:
Ako hoćeš da je gotovo u jedan dan predlažem veliku kartonsku kutiju koju ćeš prekriti najlonom. Nabacaš li lišća na nju, potpuno si u skladu s prirodom.
Neću u jedan dan, ali neću ni još dvadeset godina...
A glede kartonske kutije, mogu ti samo reći da su moji klinci radili kućicu na drvetu i to odlične kvalitete. Ima nekih 8m2, prozor i vrata , tepih na podu a plafon su radili od prozirne plastike pa ima dosta svjetla...A zašto ti to kažem? Pa zato jer je bolja od te tvoje kutije.. :giggle:
joj, daj, znam da se rugaš.. i ja isto :zubo:
kurvanjski avatar, a
User avatar
Zelena Vila
Posts: 153
Joined: 28 Jul 2012, 10:47

28 Aug 2012, 12:38

vrrrlet » wrote: Čak imam i Matkov broj, a s njim sam pio vina još kao maloljetan, i znam mu selo dok je još bilo zamagljeni san.
Matko je super. :love:

Jel ga možeš dovući na forum? :cerek:
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

28 Aug 2012, 13:08

Ja sam se malo pokrenula. Nisam jako daleko stigla ali sam već obavijestila ukućane da će me posjećivati tamo... :cerek: Sve nešto kontam da ću i j aprije stići ako najavim odlazak a ne samo čekat nešto...
I javila sam se vrletu ali sad vidim da sam napisala sto grešaka a ne mogu editirat...a, razumiće nešto, a :zubo:
kurvanjski avatar, a
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

31 Aug 2012, 20:29

ETo mene opet.
Plastične boce kao izolacija u gradnji kuća: zna neko nešto o tome?
Trajnost kuće me zanima ravno slijedećih trideset godina pa kako god poslije bilo...neću valjda više živit :zvrko:
oću živit bajku
ko će mi pomoć?


evo sam nešto našla : http://translate.google.hr/translate?hl ... e-Plastic/
kurvanjski avatar, a
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

04 Sep 2012, 15:32

Chilimama » wrote:ETo mene opet.
Plastične boce kao izolacija u gradnji kuća: zna neko nešto o tome?
Trajnost kuće me zanima ravno slijedećih trideset godina pa kako god poslije bilo...neću valjda više živit :zvrko:
oću živit bajku
ko će mi pomoć?


evo sam nešto našla : http://translate.google.hr/translate?hl ... e-Plastic/
Negdje imam nacrte za kuću od boca, ali u tom projektu boce nisu punjene pijeskom, nego su prazne ubačene u okvir od betonskih greda: kuća je lakša, toplinska izolacija je bolja, sam kaj boce nisu nosive, nego opterećenje preuzimaju betonski stupovi i grede.

Ali ako hoćeš eko gradnju nemaš ništa ekološkije od kamena koji ti leži na terenu.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

04 Sep 2012, 15:41

Koja je prednost lakse kuce? Vuk ju lakse otpuse?
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

04 Sep 2012, 23:31

vrrrlet » wrote:
Negdje imam nacrte za kuću od boca, ali u tom projektu boce nisu punjene pijeskom, nego su prazne ubačene u okvir od betonskih greda: kuća je lakša, toplinska izolacija je bolja, sam kaj boce nisu nosive, nego opterećenje preuzimaju betonski stupovi i grede.

Ali ako hoćeš eko gradnju nemaš ništa ekološkije od kamena koji ti leži na terenu.

pa ako je onako kako ja mislim da je, kamen bi mi bio najskuplja verzija kuće jerbo to nije baš tako lako stući i iskopati od gromada...a bager me dođe više nego da kupim cigle...
ili bale, pa smo na početku
možda ti znaš jednostavniji način za doći do kamena?
kurvanjski avatar, a
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

04 Sep 2012, 23:35

Chilimama » wrote:
možda ti znaš jednostavniji način za doći do kamena?
Eno ti gromače oko kuća, ljudi bi ti platili da uzmeš kamen da ne parkiraju kod susjeda.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

05 Sep 2012, 07:36

A ne znam baš..ili ja imam krive informacije :ne zna: zapravo, nije dopušteno dirati tuđe suhozide..
kurvanjski avatar, a
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

12 Sep 2012, 10:11

Zelena Vila » wrote:
Matko je super. :love:

Jel ga možeš dovući na forum? :cerek:
Ne znam, mogu ga pitati. Ti bi ga seksala?
Chilimama wrote:

pa ako je onako kako ja mislim da je, kamen bi mi bio najskuplja verzija kuće jerbo to nije baš tako lako stući i iskopati od gromada...a bager me dođe više nego da kupim cigle...
ili bale, pa smo na početku
možda ti znaš jednostavniji način za doći do kamena?
Pa možeš ga kupiti isto kao i ciglu.

Suhozide, pogotovo tuđe, nije u redu rastavljati. Ima dovoljno mjesta gdje ima i previše razbacanog kamenja, sipari, bivši kamenolomi, vrtače, tu se nabere pun kamion kamena.
ombia wrote:Koja je prednost lakse kuce? Vuk ju lakse otpuse?
Pa recimo, manje je opterećenje na konstrukciju pri potresu, lakše ju zagriješ. S druge strane, pijani vozač ti može autom probiti kuću, a zbog male termalne inercije lako se zagrije, ali se brzo i ohladi po prestanku grijanja.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

18 Sep 2012, 19:37

http://www.d-a-z.hr/hr/vijesti/kuca-od- ... ,1108.html

Gledala sam neki dan kako čovjek klesa kamen, to izgleda kao čisti zen, u tom trenu samo sam htjela klesati kamen. Pretpostavljam da bih nakon pol sata lupala samu sebe batom da se ranim pa da ne mogu dalje raditi, ali stvarno djeluje kao mir.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

25 Sep 2012, 08:46

User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

26 Sep 2012, 16:25

bravo, baš sam ovo došla pitati; izolacija slamom u drvenoj kući
u renoviranju smo kuće koja je dijelom zidana, dijelom drvena
ja bi slamu za izolaciju al' su me majstori počeli poprijeko gledati....
User avatar
Zelena Vila
Posts: 153
Joined: 28 Jul 2012, 10:47

27 Sep 2012, 11:30

Drvena kuća se može izolirati slamom. Obično se to radi izvana, no može i iznutra ako se ne želi narušiti izgled tradicionalne drvene kuće.
Post Reply