Eko gradnja: spoj s prirodom ili trendovski hir

Vrt, priroda, ekologija... - sve što raste, i treba da raste
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

20 Aug 2012, 08:18

Nisam ljubiteljica gradnje , zidanja, betona jer je iza mene 20 godina gradnje obiteljske kuće uz more koju sad želimo prodati i vratit se u stan. Kuća je rupa bez dna, zahtjevna a kad ti se učini da je blizu kraj gradnje uvidiš da ju nitko više ne želi.
Ne govorim o onima koji su naslijedili kuće, u njima žive i nisu se za nju mučili.
Zapravo, ne bih započela raspravu o Za ili Protiv.
Jednostavno sam sad u završnoj fazi prihvaćanja da sam se napatila i dosta mi je. Stan mi je sasvim prihvatljivo rješenje ma što ko rekao. Sa stanom si bar na miru. Susjedi ko susjedi , ima svakakvih. Moji su dobri.
Nego, da počmem ono što me konkretno zanima.
Imam jednu malu kućicu, udaljenu od grada desetak minuta vožnje i nju bih obnovila za one dane kad se uželim prirode i tišine. Prilično je udaljena i od ceste i od samog sela u kojem se nalazi ali pruža neke druge uvjete. Ima vodu i struju. Kuća je srušena, potrebno ju je obnoviti. E, sad..budući mi je dosta i betona i cigala i fert gredica i sličnih materijala, a nije mi baš ni nužno ni bitno uhvatit se zidanja, razmišljam o ovim novim /starim metodama gradnje a o njima ne znam puno tj ništa iz prve ruke osim informacija što se nađu na netu.
Zanima me ima li iko ikakva saznanja o toj gradnji.
Neki se bave time u okolici Zagreba.
Navodno se rabe ultra prirodni materijali ( slama, blato, kamen pa i otpad), a vele i da je bolja zvučna i toplinska izolacija.
Meni je to ne samo zanimljivo nego mislim i da je višestruko korisno.
Zna li iko išta više o tome?

http://www.centarnekretnina.net/HR/wiki ... a-kuce.htm

http://drumtidam.info/200910312066/Jeft ... -2066.html

http://pikaiprijatelji.com/sadrzaj/bros ... radnja.PDF


Zašto nema više informacija o tome u svim medijima nego se sramežljivo predstavljaju ko da su ilegalci ili čudaci?


kurvanjski avatar, a
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

20 Aug 2012, 08:56

kurvanjski avatar, a
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

20 Aug 2012, 09:18

Chilimama » wrote: Navodno se rabe ultra prirodni materijali ( slama, blato, kamen pa i otpad), a vele i da je bolja zvučna i toplinska izolacija.
Meni je to ne samo zanimljivo nego mislim i da je višestruko korisno.
Zna li iko išta više o tome?
ne znam previše ali ekipa entuzijasta u vukomeriću zasigurno zna
poviri ovdje http://zmag.hr/hr/prirodno-graditeljstvo
moguće ih je i posjetiti, vidjeti kako takva gradnja izgleda, a vjerojatno i dobiti pokoji koristan savjet
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

20 Aug 2012, 09:32

baja » wrote: ne znam previše ali ekipa entuzijasta u vukomeriću zasigurno zna
poviri ovdje http://zmag.hr/hr/prirodno-graditeljstvo
moguće ih je i posjetiti, vidjeti kako takva gradnja izgleda, a vjerojatno i dobiti pokoji koristan savjet

A što da ti kažem...
Hvala.
Ni pet ni šest, ja sam njima poslala mail pa sad čekam. :cerek:
kurvanjski avatar, a
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

20 Aug 2012, 09:33

Sve sto bih sad sama gradila bilo bi u domeni pasivnih kuca. Sa energetskog :S i ekoloskog aspekta.
Prirodna klimatizacija za nula kuna pride.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

20 Aug 2012, 09:40

eko imanje Vukomerić

ovo ti je par minuta od Zagreba pa ih možeš posjetit, vidjet, raspitat se o mogućnostima...
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

20 Aug 2012, 09:47

Kako rekoh, pisala sam im...baš maloprije...
JAko mi je važno nati između ostalog i o financijskoj isplativosti. Jasan mi je taj kontakt s prirodom, jasan mi je taj ciklus i povezanost, ali se dosta toga svede i na onaj najmrži čimbenik: lova.
Naime, neću i ne pada mi napamet uvaliti se u gradnju kuće , kredite i majstore zidare.

Novac mi nije problem, ali ga ne želim utapati u beton. Jedva čekam prodati kuću koju imam, riješiti se viška prostora i preseliti u omanji stančić, s prilikom za odlazak u kućicu iz bajke. Sad sam u mjestu koje vrvi turistima, more mi miriše čim otvorim prozor, ali mi ne predstavlja užitak .Ona je postala sama sebi svrha i nas se dvije ne volimo baš. :crying:

U ovu bajkovitu vjerujem iz više razloga.
Drugi put ću, ako vas baš zanima.... :raspa:



edit: evo, odgovoriše :cerek: Ništa informacija. Dobila sam poziv i preporuku za volontiranje na gradnji kuća . Nije problem volontiranje, ali je problem vrijeme. Njihovo znanje se ne odnosi i na kamene kuće. Slamu znam di ću nabavit i to besplatno, samo se trebam pobrinit za prijevoz. Ako se ne snađem za savjete o kamenu, možda se i odlučim za slamu.
Dakle, tražimo dalje...
Uglavnom, poziv pretpostavljam vrijedi i za druge pa ako vas zanima, proslijedit ću linkić... :cerek:
kurvanjski avatar, a
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

20 Aug 2012, 22:46

Chilimama » wrote: Zašto nema više informacija o tome u svim medijima nego se sramežljivo predstavljaju ko da su ilegalci ili čudaci?
Možeš li mi molim te reći gdje se krije taj divan svijet u kojem se ne čuje barem jednom dnevno neka ideja koju propagira permakultura? :D

U Vukomeriću imaju kuću izgrađenu od slame. Koliko znam radi se o balama koje se onda 'žbukaju' opet s nekim prirodnim materijalima. Bila sam za vrijeme vrućine dole i klima je fantastična unutra. Koliko se sjećam unutra nema niti signala mobitela. To im je bio kao neki pokusni projekt koji je naheren, koliko bolje to može ne znam. Također kažu da je klima u kući dobra i zimi.

U drugoj kući su gradili sistem drvenih oplata ( :misli: ) s punjenjem od ovčje vune. To je fakat dobro izgledalo, nekim je smrdilo, ja nisam ništa osjetila. Klima je jednako tako bila ugodna.

Cijelo imanje je dosta koristilo otpad. Imaju neke podgrade na kosini od automobilskih guma, pod od trupaca, pod od starih ploćica i sl. Imaju svoj sustva za srtuju, odvodnju, krovni vrt... I sad se pitam zašto ti sve to pišem kad ideš dole....

Inače viđala sam literaturu na temu u knjižnici pa možeš pogledati.

Mislim da je hir sve to skupa, no to ne čini stvar lošom.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

20 Aug 2012, 23:26

Ne bih rekao da je hir, mislim da je zapravo ono što sad imamo hir koji pomalo prolazi. Moji djed i baka su gradili kuću ciglom koju su prvo sami ispekli od gline koju su iskopali tamo gdje su gradili kuću. Kuća je ožbukana mješavinom gline i slame. Pod je od nabijene zemlje. U to doba ljudi na selu su bili gospoda koja su imala što jesti, i materijalno su pomagali rodbinu u gradu. U gradu je živjela uglavnom sirotinja, mislim naravno na industrijske gradove. Doseljenici su spavali gdje su stigli, najčešće na mjestima gdje bi se i štakori razboljeli.

Onda se dogodio boom, ljudi u gradu odjednom žive bolje od onih na selu. Kako? Na kredit, koji će plaćati buduće generacije. Sad je došlo vrijeme naplate, i sad se svi čude kako više ne mogu živjeti onako raskošno kao prije. Razum se ponovno vraća u modu.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

21 Aug 2012, 08:34

Tesko da ce seljaci opet postati gospoda, iako bi mi bilo drago jer se teziste prebacilo na usluzne djelatnosti. A uvozimo luk odakle ono iz Kine?
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

21 Aug 2012, 11:11

zeleni zub » wrote:Mislim da je hir sve to skupa, ...
meni više izgleda k'o vapaj očajnika
preočito je da nas je udaljavanje od prirode odvelo na stranputicu pa, valjda, pokušavamo naći onu točku od koje je sve krenulo na loše
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

21 Aug 2012, 13:26

Ne znam koliko se može reći da sam očajna...Zapravo, samo ću se odvažit na tu gradnju ukoliko će mi bit gušt i neće me stajat stresova, novca više nego obična gradnja..
Kuća za odmor koju mogu priuštit da je dovoljno daleko d gužve i dovoljno blizu da mi ne predstavlja izolaciju od civilizacije je jedna od mojih usputnoh želja. Ne trebam komod, dosta i je izdvojena na visunu galerija za spavanje i u donjem dijelu kuhinja i kupaonica na staromodan način. Grijanje na drva, kuhanje na drva, prirodna klimatizacija ( listopadno drveće pred prozorima).. Ljeti mjesto za roštiljanje i duga noćna druženja s ekipom bez da se susjedi žale..
Zapravo, nisamo uopće očajna..
kurvanjski avatar, a
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

21 Aug 2012, 14:27

Ako želiš sačuvati žifce, koji neminovno stradavaju prilikom bilo kakve gradnje, možda da razmisliš o gotovim drvenim kućama tipa Honka ili tak nekaj.

Imaš sistem ključ u ruke, samo onda košta.

Ali si sretna jer je gotovo u 3 dana i onda pozoveš ekipu s trkeljanja na roštilj.
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

21 Aug 2012, 14:33

Euklid » wrote:Ako želiš sačuvati žifce, koji neminovno stradavaju prilikom bilo kakve gradnje, možda da razmisliš o gotovim drvenim kućama tipa Honka ili tak nekaj.

Imaš sistem ključ u ruke, samo onda košta.

Ali si sretna jer je gotovo u 3 dana i onda pozoveš ekipu s trkeljanja na roštilj.
možda tako bude. već sam gledala oglase i ima vrlo zgodnih kućica, ali ova je moja specifična i nema takvog gotovog nacrta.
a ekipa s trkeljanja svejedno može na roštilj..mislim, nije da će to bi sutra ili ovo ljeto...ja bi što prije , ali imam dosta ograničavajućih faktora :cerek:
kurvanjski avatar, a
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

21 Aug 2012, 14:48

Chilimama » wrote:...
Zapravo, nisamo uopće očajna..
ma, nisam mislila na tebe
nego civilizacijski očaj; nabrijali smo se tehnologijama, stvorili zamalo sterilne uvjete življenja, a onda skužili da je takav razvoj neodrživ, da ponestaje sreCtava :D
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

21 Aug 2012, 15:44

baja » wrote: ma, nisam mislila na tebe
nego civilizacijski očaj; nabrijali smo se tehnologijama, stvorili zamalo sterilne uvjete življenja, a onda skužili da je takav razvoj neodrživ, da ponestaje sreCtava :D
Znam da nisi mislila na mene. NIsam tako shvatila, ali sam razmišljajući o očaju koji nas okružuje izazvan koječime potražila i u sebi. Vjerojatno je on zarazan, vjerojatno će neke od nas doversti da se bolje upitamo o pravim vrijednostima .

Jednom.
Kad prestanemo cijeniti materijalno i sve ono što nam nude u šarenim pilulalama i artiklima a koje služi samo za zaradu. Ne našu.
kurvanjski avatar, a
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

22 Aug 2012, 21:05

baja » wrote: ma, nisam mislila na tebe
nego civilizacijski očaj; nabrijali smo se tehnologijama, stvorili zamalo sterilne uvjete življenja, a onda skužili da je takav razvoj neodrživ, da ponestaje sreCtava :D
Ali ne mora se zato unazaditi na razinu neolitika, a i sama neodrživost je upitna. I ako nije upitna opet ne mislim da se treba odricati tekovina, nego biti racionalan. Konkretno za stanovanje, po meni je skoro ignorantski graditi slamnatu kuću kraj suvremene arhitekture.

Baš sam si skinula seriju Design e2 dokumentaraca, bave se temom. Zaspala sam :zubo:, al ovo šta sam vidjela baš vuće paralelu između 'cijene' života u gradu i selu i taman je krenula priča o energetskoj gradnji nebodera.

I mislim da ljudi više biraju život bez prirode, nego što nemaju mogućnost za drukčije.
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

22 Aug 2012, 21:35

zeleni zub » wrote:
Ali ne mora se zato unazaditi na razinu neolitika, a i sama neodrživost je upitna. I ako nije upitna opet ne mislim da se treba odricati tekovina, nego biti racionalan. Konkretno za stanovanje, po meni je skoro ignorantski graditi slamnatu kuću kraj suvremene arhitekture.

.

Ovo je općenito, znam, ali ja se javljam iznijeti svoje mišljenje o tome iako sam i sama još u nedoumicama.
Moj eventualni izbor gradnje kuće od slame je iz više razloga: brže, jeftinije i po svoj prilici isplativije. Vjerojatno i zdravije. Ukoliko se za slijedećih desetak ili dvadeset godina pokaže da baš i nije tako, ostaje srušiti kuću ( u to sumnjam, al eto) i napravit novu.. opet slamnatu.

Kako stoje stvari, i kako ja vidim , radije praviti svakih pedesetak godina novu, za potrebe, nego raditi spomenik od betona za generaciju koja nije uopće zainteresirana za objekt. Radim sebi i za sebe, radim za svoju obitelj koja samnom OBITAVA a kako će se mijenjati sastav te iste obitelji , prilagođavat će se i ostalo.

Ma nekako sam uvjerena da ću ja uživati u svojoj kućici iz bajke koja će mi pružiti užitak boravka u njoj i to zato jer ću se osjećati ugodno, opušteno i neopterećeno.

Možda ovdje ima sretnika koji su svoje betonske kuće radili ležernije ili su ih jednostavno kupili, naslijedili,..Ja nisam od tih sretnika jer sam za svoju kuću od parstotina tisuća eura dala život, mladost, zdravlje, vijeme koje je neprocjenjivo i sve neprocjenjivije što više odmiče a dobila sam samo figu... lijepu kuću koju nitko više ne želi, kuću koja je postala gospodar umjesto sluga...



I da, slažem se da se ne trebamo vraćati unazad u kamena doba, u željezno ili ne znam koje doba. U te slamnate kuće i struja i voda su uvedive, kao i tv i internet.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Ku%C4%87a_od_slame




Iz linkova vidim da se ništa ne mora mijenjati u kvaliteti života, dapače, očekujem veće zadovoljstvo.
kurvanjski avatar, a
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

22 Aug 2012, 22:01

Poštujem.
Ne mislim da slamnata kuća nema struju, pisala sam da sam bila u Vukomeriću i imam pozitivan stav prema tom projektu. Povratak u neolitik se odnosio na cijelu 'zelenu' vibru, na to što doživljavam kao hir, a to je veliki broj pristaša permakulturne priče koji stvar po meni dovode u krajnost.

Osobno bih se odlučila uvijek za neku suvremenu varijantu. Vidim to nekako kao Eppur si muove.
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

22 Aug 2012, 22:10

Pretpotavljam da slično mislimo.INače, nabrijana sam do dasske, svakid an više, a to podupire nešto nergično, nešto što me napaja u jedino u što vjerujem...ajd, da ne kažem, ko da ne znate...ljubav
nego, životni stil mi je obojan sviim bojama, a sad sam u zadnje vrijeme ko nova pa se nadam i Hudertwasserskom looku...možda me prođe https://www.google.hr/search?q=hundertw ... 4QSjhoGwDA
kurvanjski avatar, a
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

23 Aug 2012, 11:28

zeleni zub » wrote: Ali ne mora se zato unazaditi na razinu neolitika, a i sama neodrživost je upitna. I ako nije upitna opet ne mislim da se treba odricati tekovina, nego biti racionalan.
slažem se
bilo bi, valjda, idealno kad bismo znali kombinirati tradiciju i suvremene tehnologije
Konkretno za stanovanje, po meni je skoro ignorantski graditi slamnatu kuću kraj suvremene arhitekture.
nisam baš dobro upućena ali koliko čujem, razlika u cijeni gradnje je značajna
I mislim da ljudi više biraju život bez prirode, nego što nemaju mogućnost za drukčije.
meni se čini da taj trend migriranja u gradove jenjava i da se ljudi vraćaju (ostaju) na selo jer je u gradu sve manje mogućnosti
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

23 Aug 2012, 11:50

'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

23 Aug 2012, 13:05

Ova tvoja drvena ali ipak velebna zdanja za moj skromni ukus i pojam bajkovitog ne odgovaraju . Nije da mi se ne sviđaju , ali nemam to u vidu.
Sigurna sam da ćeš se jako dobro osjećati i ovdje: http://www.via-mea.com/off/5347/offg/64 ... rac.wshtml u ovako nečem sličnom.
Ova kamena kućica s linka je na BRaču, nije moja nažalost. Ovako sličnoj se nadam.
Zanemari kamenu fasadu, moguće je da će kamen pričekati , ionako mi je fasada sporedna .Bit i os svega je dom u kojem kanim započeti novo poglavlje, uživati u svemu i ne pridavati važnost sporednom, ma što to bilo. Unutrašnjost te kućice mora biti ugodna u svako doba godine, odavati moju osobnost, meni priuštiti užitak a ne borbu s režijama. Ona mora biti mjesto koje mi daje utočište, mjesto koje zrači ljubavlju.
Mislim, znam da je to u meni, jasno je da mi ništa neće nadomjestiti prazninu u sebi ako je imam, ali iz ovog kuta gledanja, skromnost i efikasnost ovog mog zdanja iz mašte je sama esencija emocija koje kanim od sad emitirati oko sebe...
ne pitajte...
kurvanjski avatar, a
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

23 Aug 2012, 16:03

Chilimama wrote:Ova tvoja drvena ali ipak velebna zdanja za moj skromni ukus i pojam bajkovitog ne odgovaraju . Nije da mi se ne sviđaju , ali nemam to u vidu.

to se ja brinem gdje će spavat brojni trkeljaši kad se iznapijaju na tulumu za useljenje :giggle:
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

23 Aug 2012, 16:15

Euklid » wrote:

to se ja brinem gdje će spavat brojni trkeljaši kad se iznapijaju na tulumu za useljenje :giggle:
a vid...jednostavno je. vrlo rješiva dilema: ako bude toplo, spavanje po podu od tih prirodnih materijala bit će ugodno, a mekoća srca i dobrodošlice će neutralizirat tvrdoću podova..
bude li zima, sama blizina ljudi uz prirodno zagrijavanje kuhanim vinom, punčem, čajem, rakijom i inim tekućicama , uvjerena sam da će samo dati na komodu..
Oću reć, gdje čeljad nije bijesna ni kuća nije tijesna...
Možemo samo obratit pažnju da se ne pretjera s mahunarkama :o

ma samo da se ja dočepam toga tamo, ne sumnjam u smještaj..
kurvanjski avatar, a
Post Reply