Egzotične povrtne vrste koje sadite

Vrt, priroda, ekologija... - sve što raste, i treba da raste
User avatar
Zelena Vila
Posts: 153
Joined: 28 Jul 2012, 10:47

18 Aug 2012, 12:52

Svake godine u vrt pokušam posaditi nešto novo pa gledam kako će se primiti. Rezultati su šareni.

Upravo se vraćam iz vrta s košarom azuki-graha. To je onaj mali crni koji na placu košta kao da je od zlata. Nizak je i ne treba potporanj, sadim ga ispod rajčica. Ova godina bila je jako loša za mahunarke, ali svejedno sam ga dobila dosta.

Od sicilijanske langenarije (vrsta tikvice) dobila sam samo jedan plod. Nikad je nisam probala, i sad se dvoumim je li da je pojedem ili pustim da potpuno sazrije i sačuvam sjeme, možda sljedeće godine bude bolje.

Imate li kakvo neobično povrće u svojim vrtovima?


User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

18 Aug 2012, 14:26

Ono što je meni neobično, možda je tebi svakodnevno.

Aronija - Izrastao je mali grm i dao je prve plodove ovih dana. Još uvijek razmišljam što da s njima radim, nisu baš ukusne zbog svoje oporosti.

Azijski bosiljak - Oduševljen sam ovom varijacijom bosiljka. Aroma je drugačija, više baca na mentu.

Kanarinska dinja - http://en.wikipedia.org/wiki/Canary_melon Jako je finog okusa, tek podsjeća na običnu dinju. (Pipun po naški) Treba ima duže da sazriju.

Bamija - Nisam nešto oduševljen. Na sve se hvata njena sluz. Bamija bi mogla komotno biti lubrikant.

Korijandar - Jako sam zbunjen ovom biljkom. Jaime Oliver je jede ko' salatu a samo jedan griz uzrokuje grimase po licu. Uglavnom, posijao sam opet s namjerom da je upotrijebim u kuhanju pa da vidim hoće li oplemeniti jelo.

Batata - Jeo puno puta ali tek ove godine smo posadili. Kupili smo sadnice za više od pristojnih 2,5kn komad. Nevjerovatno je kako odolijevaju suncu.
User avatar
Zelena Vila
Posts: 153
Joined: 28 Jul 2012, 10:47

18 Aug 2012, 14:40

Aroniju imam - dala je tri bobice i nisu bile baš ukusne. Navodno su jako zdrave.

Azijski bosiljak? Imala sam sjeme nečega što se zvalo tajlandski bosiljak. Nije mi niknuo nijedan. :(

Za kanarinsku dinju nisam nikad čula, ali sumnjam da bi mi uspjela jer slabo zalijevam.

Bamiju trošim sušenu, nisam je nikad sadila. Sirovu sam probala jednom. Zbog te je sluzi zgodna za zgušnjavanje jela.

Korijandar mi je jednostavno fuj. :flop:

Batat sam sadila, rezultati skoro nikakvi. Javi kako je tebi uspio kad ga povadiš, pa da pokušamo ustanoviti gdje sam zeznula stvar. :zubo:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

19 Aug 2012, 00:19

koliko znam, batat bi se trebao super razvijati, tako mi kažu.
i lijepa je cijena, dalo bi se prodati :mig:


nažalost ništa od egzotike kod mene.
ali dajte mi ideju pa ću vas možda kopirati :D
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

29 Aug 2012, 11:09

Azijski bosiljak je tajlandski bosiljak. Probaj opet, meni se jako sviđa.

Batat zahtjeva jako puno sunca. Upravo sam začuđen kako nepokolebljivo zeleni usprkos suncu koje vrelinom razara sve ostalo. Batat mi je niknuo među dinjama, mladim grahom, lukom i kapulom. Sada je ko' usred pustinje nema niti jedne biljke oko njega. Sve sprženo.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

23 Feb 2017, 19:46

Tu već dugo nije bilo nikog.

Da probam. Jel itko probao posadit čaj? Onaj obični indijski ili kineski?
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

25 Feb 2017, 07:40

Moj pokojni dida je sadijai uzgajao caj u svom dvoristu za vladtite potrebe, nemam pojma koji ali znam da su se baba i on uvik svadjali oko toga jer mu je ona govorila da ko zna sta uzgaja i da se truje, a on joj je kontrirao da je glupa, tupa i tako dalje. U svakom slucaju to je njoj smrdilo i zato je popizdjivala na to. Valja rec da je on to pio cili zivot a ona nije nikada i da su oboje umrli sa 86 na kostima :misli:

To je on uzgajao u seget vranjici, a za one koji ne znaju to je blizu trogira :)
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

25 Feb 2017, 13:32

Ok, na sjeveru ga ipak moras stavit u lonac jer bi se vani smrznuo.
Problem je sjeme, na ebayu samo kinesko sranje.
Inace sam nasao na ebayu da jedan tip salje u nase krajeve biljku od kakvih 40 cm.
I to iz uk, ali ne znam jel bi biljka prezivila put.
Puno mi je dat cca 20 eur za to ako dobijem polomljenu biljku ili suhu. Makar caj bi morao bit naviknut da mu je suho, tjedan dana bez vode je nista.
User avatar
chillout23
Posts: 585
Joined: 22 Feb 2017, 08:48
Been thanked: 2 times

10 Mar 2017, 20:40

vidi na netu "mala eko sjemenara"...mislim da se tako zove...imaju svega pa vidi jel imaju i čajeve ;)
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav

Ljudi se povremeno spotaknu o istinu, ali većina njih brzo ustane i otrči dalje, kao da se ništa nije dogodilo.
Post Reply