Voće, voćke i voćnjaci...

Vrt, priroda, ekologija... - sve što raste, i treba da raste
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

30 Jul 2012, 15:58

Also daklem...

Zasto su mi bestije pojele skoro sve jabuke na stablima? Ptice, strsljeni, sismisi, gormiti, pokemoni....??
Jabuke rastu same i bez posebne kemijske skrbi, onako prirodno, mi samo rostiljamo blizu njih i poberemo ih kad nesto ostane...
Kako da te gladne bestije otjeram ili da barem bude pola-pola??

Neka se kao olaktna okolnost uzme moj totalni dilentatizam u voćarstvu i svim potrebnim radnjama za život stabala sa slatkim plodovima...osim što sam sudjelovao u pečenju rakije, hm...al' mislim da se to ne broji. :ne zna:

Prihvaćam i savjete koji se tiču oraha (zakaj ih nema?...), šljiva - kako prestraviti kradljivce svih rodova...itd... :)


Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

30 Jul 2012, 16:32

Što se nametnika tiče nudim ti dva rješenja:

1. Zloglasnu kemiju.
2. Zaštitna mreža kojom se obujmi stablo pa fizički spriječi nametnike.

Ova druga mjera je jako kul i organska ali je praktična samo za malena stabalca.

Za orahe nemam ideje. Trebalo bi provjeriti mogu li se cvjetovi sa istog stabla međusobno oprašivati. Ako to nije slučaj onda ti je orah pojednostavljeno rečeno - usamljen. Nabavi neku vitku mladicu... :)

Za kradljivce nemam pojma. Ove godine smo se najeli lubenica. Prošle godine smo uzgojili desetak mrcina da bi na kraju pojeli samo jednu... :(
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

30 Jul 2012, 16:35

Imaš zapravo i treće rješenje ali ne znam koliko je učinkovito:

Kupiš u poljoapoteci mamce za kukce. Izgleda kao list papira ali je presvučen ljepljivom kemikalijom koja privlači kukce i lijep ih za sebe. Ovisno o veličini stabla kupiš ih par kad plodovi počnu ozbiljnije rast.

Mi smo ih koristili na par maslina odakle beremo masline za papanje sa osrednjim rezultatima.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

30 Jul 2012, 16:44

Stršljene sam podavio lani u plastičnim bocama s octom i nečim slatkim pa su upadali u rojevima. Bilo ih je na kile pa sam čak smišljao postoji li neki recept za pržene, marinirane stršljene, ali su mi moje cure izbile te ideje... :zubo:
Ove godine ima bezbroj raznih ptičurina koje se besramno časte jabukama i puževima nama ispred nosa. Sve su jabuke iskljucane. Stabla nisu ni velika niti mala pa nemam pojma kako bi izveo zahvat s nabacivanjem mreže. Vjerojatno mreža košta više nego sve te jabuke...vidjet ćemo...
Hvala... :)
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Zelena Vila
Posts: 153
Joined: 28 Jul 2012, 10:47

30 Jul 2012, 16:44

Probaj izbjeći kemiju ako ikako možeš - ne samo što nije zdrava nego i užasno smrdi dok špricaš.

Ovi mamci za kukce su ok - postoje oni koji se omotavaju oko debla i žute ljepljive "ploče" koje se okače na grane.

Ima i puno zgodnih prirodnih rješenja.

Posipanje kamenim brašnom djeluje protiv lisnih uši, juha od pelina pomaže protiv jabučnog savijača i uši, juha od paprati djeluje protiv štitastih i krvavih uši, juha od preslice protiv gljivičnih oboljenja, a čaj od vratica protiv grinja i pepelnice.

Neke biljke djelotvorne su i posađene između voćaka – dragoljub tako brani od krvavih i lisnih uši, a metvica od voćne mušice i jabukovog savijača.
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

30 Jul 2012, 16:47

Zelena Vila » wrote: užasno smrdi dok špricaš.
Ovo je već subjektivni dojam. Doduše meni benzin jako dobro miriše. :narkoman: :zubo:
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

30 Jul 2012, 16:49

karambol » wrote: Zasto su mi bestije pojele skoro sve jabuke na stablima? Ptice, strsljeni, sismisi, gormiti, pokemoni....??
zato što su fine, nešpricane :cerek: :D
od nabrojanih nametnika, imamo iskustva samo sa stršljenovima ali ne pojedu toliko da bi išta poduzimala
samo ispalim kad od dolje vidim krsnu jabuku, jedva je dohvatim ubrati, a ona s druge strane već napola pojedena :D
User avatar
Zelena Vila
Posts: 153
Joined: 28 Jul 2012, 10:47

30 Jul 2012, 17:06

Potjeh » wrote:
Ovo je već subjektivni dojam. Doduše meni benzin jako dobro miriše. :narkoman: :zubo:
:rofl:

Pazi se, pesticidi smanjuju broj spermića. :giggle:
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

19 Aug 2012, 00:34

A što mislite, jel ptice jedu više voća kad su žedne? Kaže mi prijatelj da da. Možda bi earth-friendly rješenje bilo staviti neku posudu gdje bi ptice dolazile piti vodu, pa im nakon vode više odgovaraju kakve sjemenčice za jesti, nego voće.
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

19 Aug 2012, 20:07

Zelena Vila » wrote: :rofl:

Pazi se, pesticidi smanjuju broj spermića. :giggle:
Nema veze, ja sam već svoje odradio po tom pitanju. :D
User avatar
Zelena Vila
Posts: 153
Joined: 28 Jul 2012, 10:47

25 Aug 2012, 13:33

Uh, jabuke... već ih imam podosta i trebam ih skupiti i nekako sačuvati, barem ispeći pitu, neki sok, ocat... ali tko će po njih po ovoj vrućini. :(
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

04 Sep 2014, 19:35

..nikad od mene seljaka. steta.

aj, ko zna sta i nesta o rezidbi, orezivanju.. aj, obrezivanju vocaka i uopste stabala. eto, ne znam ni kako se kaze ono kad rezes grane na vockama. :kokice:
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

05 Sep 2014, 06:17

Niti od mene. Mogu se, eventualno, transformirati u seljačinu... :zubo:
Unda, ja sam se predao i režem grane samo po estetskom kriteriju.
No, imam negdje spremljen jedan linak jednog filmića jednog srbina koji zna sve o rezanju i obrezivanju voćaka i razumljivo to ispriča.
E, čim ga nađem zalijepit ću ga ovdje. :D
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
Post Reply