Klimatske promjene i podizanje morske razine

Vrt, priroda, ekologija... - sve što raste, i treba da raste
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

28 Mar 2019, 11:08



what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

29 Mar 2019, 04:53

Neki tamo dolje barem stvari nazivaju pravim imenom.

what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

30 Mar 2019, 12:48

Greta tko...?

what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Mar 2019, 13:44

Harame, koje to stranice uređuješ? Daj da vidim(o) što pišeš. I gdje. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

30 Mar 2019, 15:48

Stitch wrote:
30 Mar 2019, 13:44
Harame, koje to stranice uređuješ? Daj da vidim(o) što pišeš. I gdje. ;)
To je ironija na ono za hrv.Wikipediju, ha? :zubo:
Nisam rekao da sam se prihvatio uređivanja, nisam stručnjak, samo ih čitam, slušam i interpretiram, i povremeno učestvujem u diskusijama, i debunkiram kvazistručnjake.
A ne znam šta još da kažem, ako do sada nije bilo jasno što govorim... :ne zna:

Evo još jednom; nitko više nije siguran koliko brzo će se stvari odvijati, samo su sigurni da su sve brže, i da će biti jako, jako loše. Ako lažem ja, laže i NASA:
Scientists have high confidence that global temperatures will continue to rise for decades to come, largely due to greenhouse gases produced by human activities. The Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC), which includes more than 1,300 scientists from the United States and other countries, forecasts a temperature rise of 2.5 to 10 degrees Fahrenheit over the next century.

According to the IPCC, the extent of climate change effects on individual regions will vary over time and with the ability of different societal and environmental systems to mitigate or adapt to change.

The IPCC predicts that increases in global mean temperature of less than 1.8 to 5.4 degrees Fahrenheit (1 to 3 degrees Celsius) above 1990 levels will produce beneficial impacts in some regions and harmful ones in others. Net annual costs will increase over time as global temperatures increase.

"Taken as a whole," the IPCC states, "the range of published evidence indicates that the net damage costs of climate change are likely to be significant and to increase over time."

https://climate.nasa.gov/effects/?fbcli ... ze2VdZKJmc
NASA studies an unusual Arctic warming event
https://climate.nasa.gov/climate_resour ... ing-event/

January 30, 2019.
Huge cavity in Antarctic glacier signals rapid decay
https://climate.nasa.gov/news/2838/huge ... pid-decay/

February 6, 2019.
2018 fourth warmest year in continued warming trend, according to NASA, NOAA
https://climate.nasa.gov/news/2841/2018 ... nasa-noaa/
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

30 Mar 2019, 16:58

Opet malo i o Trumpovoj misiji u funkciji prvog čovjeka Amerike:

Trump administration: EPA studies, data must undergo political review before release
Review extended to content on agency’s website, including details of scientific evidence of climate change and that manmade carbon emissions are to blame

https://www.theguardian.com/environment ... OPz2c1qMqY

DIEHARD CODERS JUST RESCUED NASA'S EARTH SCIENCE DATA
https://www.wired.com/2017/02/diehard-c ... EfLWAJZDLg

Trump Cuts Regulations as Oceanic Dead Zones Release Massive Amounts of Methane
https://truthout.org/articles/trump-cut ... f-methane/

It’s clear why Trump wants Exxon’s ex-CEO, but not why the ex-CEO wants him
https://qz.com/878578/its-clear-why-don ... for-trump/

ExxonMobil Plays Trump Like a Fiddle
https://prospect.org/blog/tapped/exxonm ... ump-fiddle

Everything is a distraction from something much, much worse
https://www.washingtonpost.com/opinions ... 2a7f903f24
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

31 Mar 2019, 03:44

haram wrote:
30 Mar 2019, 15:48
To je ironija na ono za hrv.Wikipediju, ha? :zubo:
Nisam rekao da sam se prihvatio uređivanja, nisam stručnjak, samo ih čitam, slušam i interpretiram, i povremeno učestvujem u diskusijama, i debunkiram kvazistručnjake.
Pitao sam bez ironije. Hrvatska Wikipedija ima izvrstan pregled antičke književnosti i mitologije, a pristojno su napisani i mnogi drugi članci. Ipak, kvaliteta čitava projekta upitna je - dijelom zbog ideološke obojenosti uredništva, dijelom zbog botova koji su stvorili barem trećinu sadržaja. Umjetno je to pumpanje broja stranica da bi se preskočili Srbi, Bosanci, YU-izdanje... Čime se vraćamo na prvi prigovor. Uvijek neki tobožnji neprijatelji ugrožavaju opstojnost naše Wikipedije. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

31 Mar 2019, 20:18

Stitch wrote:
31 Mar 2019, 03:44
Pitao sam bez ironije. Hrvatska Wikipedija ima izvrstan pregled antičke književnosti i mitologije, a pristojno su napisani i mnogi drugi članci. Ipak, kvaliteta čitava projekta upitna je - dijelom zbog ideološke obojenosti uredništva, dijelom zbog botova koji su stvorili barem trećinu sadržaja. Umjetno je to pumpanje broja stranica da bi se preskočili Srbi, Bosanci, YU-izdanje... Čime se vraćamo na prvi prigovor. Uvijek neki tobožnji neprijatelji ugrožavaju opstojnost naše Wikipedije. :D
Slažem se, neka područja su vrlo kvalitetno pokrivena, dok su druga kronična poprišta propagandnih i ideoloških natezanja. Ali ja se nisam osjećao dorastao tome da se sam uhvatim teme o globalnom zatopljenju, ipak je to izuzetno kompleksno pitanje čak i za čitave timove stručnjaka, a ja sam samo jedan entuzijastički laik. Za kreirati jedan takav edukativni sadržaj čovjek ipak treba imati i više nego solidno stručno obrazovanje, pored kritičko-analitičkog uma i masivne baze podataka.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

31 Mar 2019, 21:50

what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

18 Apr 2019, 15:13

Stitch wrote:
30 Mar 2019, 13:44
Harame, koje to stranice uređuješ? Daj da vidim(o) što pišeš. I gdje. ;)
Image

Image

Image


Eto, radim za Nasu. Dovoljno? :kava:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

18 Apr 2019, 15:15

haram wrote:
18 Apr 2019, 15:13
Eto, radim za Nasu. Dovoljno? :kava:
Ne, radiš za bedževe. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

18 Apr 2019, 15:23

Stitch wrote:
18 Apr 2019, 15:15
Ne, radiš za bedževe. :D
Ko da kod nas bolje plaćaju :o
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

22 Apr 2019, 20:55

what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

23 Apr 2019, 19:25

Dobar dokumentarac. :top:
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

24 Apr 2019, 15:23

Stitch wrote:
23 Apr 2019, 19:25
Dobar dokumentarac. :top:
Ne znam, meni djeluje kao ad-hoc uradak (u smislu žurne improvizacije), a ostarjeli Attenborough je kao narator poslužio tek kao autoritet koji će ljudima privući pažnju... mnogo je bolje bio pripremljen i obrađen njegov Koliko ljudi može živjeti na planetu Zemlji?
https://topdocumentaryfilms.com/how-man ... net-earth/

Puno je toga ostalo nepokriveno, preslabo je istaknuta ozbiljnost situacije (štono će reći katastrofičnost :zubo: ): tek tamo negdje od 28. minute spominje se na rubu čega zaista stojimo -a to je ne samo masovni pomor divljih vrsta, migracije, ratovi, glad i smrt za stotine miliona u najugroženijim područjima, nego velika izglednost da većina našeg planeta ubrzo (u roku od nekoliko desetljeća) postane toliko pregrijana da bude jednostavno za ljude nenastanjiva i nepodnošljiva za gotovo svaki složeniji oblik života.
Wallace-Wells u onom Big Think intervjuu (na početku ove stranice) bio je mnogo koncizniji. Ovaj dokumentarac, koliko god zastrašujuće izgledao, još uvijek zastupa znanstveno konzervativan i u biti nerealno optimističan pogled koji ne uzima dovoljno u obzir metansku erupciju i neke druge uzročno-posljedične događaje koji su zapravo već pokrenuti i koji u zadnjih nekoliko godina ruše ranija klimatska predviđanja.

Evo još jedan primjer: znanstvenici koji prate emisije dušikovog oksida iz permafrosta, plina koji ima 300x veći staklenički potencijal od CO2, a prosječno trajanje u atmosferi mu je 114 godina, u najnovijoj studiji otkrili su kako se u samo mjesec dana oslobodi tog plina koliko se do sada mislilo da se oslobađa u godini dana. I niti to nije onaj sa 2 stupnja C već katastrofični IPCCjev izvještaj uzeo u obzir.
https://www.independent.co.uk/environme ... cqcGWdvtnw

Slike zakuhane, spaljene i bujicama razorene Australije tek su uljepšana verzija stvari koje dolaze na naš planet. I to je jednostavno surova istina.


Eh, da, jesi znao Stič da je i Attenborough sve do 2004. bio klimatski skeptik?
“The thing that really convinced me was the graphs connecting the increase of CO2 in the environment and the rise in temperature, with the growth of human population and industrialisation. The coincidence of the curves made it perfectly clear we have left the period of natural climatic oscillation behind and have begun on a steep curve, in terms of temperature rise, beyond anything in terms of increases that we have seen over many thousands of years.”
https://www.carbonbrief.org/the-2004-le ... al-warming
https://edition.cnn.com/2015/11/30/worl ... index.html
Last edited by haram on 24 Apr 2019, 15:43, edited 1 time in total.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

24 Apr 2019, 15:38

Ma ja to ionako više neću doživjeti, već sam u poodmaklim godinama.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

24 Apr 2019, 16:24

Marsovac7 wrote:
24 Apr 2019, 15:38
Ma ja to ionako više neću doživjeti, već sam u poodmaklim godinama.
Ma nemoj? Ti bi se tako jeftino izvukla; sve četiri u zrak i amen? E neće ići, ima da se patiš ko i svi ostali :p

Ozbiljno; klimatske promjene mnogi već i sada i te kako osjećaju na svojoj koži. Ove migracije iz centralne Amerike prema SAD; ljudi osim što bježe pred terorom bandi i vlastitih vlada, također bježe sa zemlje od koje su jedino mogli živjeti, zbog evidentnih klimatskih promjena. Rat u Siriji se toliko rasplamsao djelomično i zbog političke nestabilnosti uzrokovane dugotrajnom sušom. Australiju sam već dosta spominjao. Iran je također izmučen dugotrajnom sušom i dijelove poharala katastrofalna poplava. Američki srednji zapad također -višegodišnja suša pa poplave, jugoistočna Afriku nedavno pogodio ciklon, gotovo sasvim razorio polumilionski grad u Mozambiku, neki nekad nastanjeni pacifički otoci već preplavljeni... posvuda uragani, suše, požari, toplinski valovi ili hladnoće bez presedana, stotine poginulih, štete u milijardama. Ovdje u Europi poljoprivredni prinos prošle godine opao za 20%, srećom još imamo odakle kompenzirati ali ni to neće dugo...
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Apr 2019, 01:07

haram wrote:
24 Apr 2019, 15:23
Ne znam, meni djeluje kao ad-hoc uradak (u smislu žurne improvizacije), a ostarjeli Attenborough je kao narator poslužio tek kao autoritet koji će ljudima privući pažnju... mnogo je bolje bio pripremljen i obrađen njegov Koliko ljudi može živjeti na planetu Zemlji? (...)
Mah, nikad od tebe filmski kritičar. Dokumentarac je zanatski besprijekoran, pokrio je glavne probleme donoseći razmišljanja relevantnih stručnjaka i sigurno će navesti ljude na razmišljanje. To je za filmić zamišljen kao dio serijala dovoljno. :zubeki:
haram wrote:
24 Apr 2019, 15:23
Eh, da, jesi znao Stič da je i Attenborough sve do 2004. bio klimatski skeptik? (...)
Nisam, ali ne zamjeram mu. :kava:
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

03 May 2019, 18:20

Poplavljeni otoci, ugrožena vodocrpilišta i poljoprivredne kulture, turizam pod upitnikom i sve više novih bolesti - ovako bi za dvadeset godina mogla izgledati Hrvatska.
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

03 May 2019, 20:13

Stitch wrote:
03 May 2019, 18:20
Poplavljeni otoci, ugrožena vodocrpilišta i poljoprivredne kulture, turizam pod upitnikom i sve više novih bolesti - ovako bi za dvadeset godina mogla izgledati Hrvatska.
Kakav nerealni optimizam.
haram wrote:
13 Sep 2018, 08:44
Evo i dugoročne klimatske prognoze za Hrvatsku - po najoptimističnijem modelu u okvirima Pariškog sporazuma kojim se zatopljenje mislilo održati ispod dva stupnja celzijevca... i za koji je danas jasno da neće ostvariti ciljeve.
...
https://trkeljanje.com/viewtopic.php?p=375569#p375569

Ja čitavo vrijeme ovdje poentiram kako realnost u obliku znanstvenih mjerenja (vidi samo postove na ovoj stranici) pobija i najcrnje projekcije Međunarodnog tijela za praćenje klimatskih promjena. I ovaj scenarij za Hrvatsku je izveden iz projekcija za koje je očigledno da se neće odigrati. Ljetos je u nekim mjestima unutar Arktičkog kruga izmjereno 30+ C, kiša na Sjevernom polu, morski i kopneni led se topi nekoliko puta brže od tih zadnjih već dovoljno katastrofičnih IPCCjevih predviđanja, metana je u atmosferi nekoliko puta više od očekivane koncentracije, još potentniji dušik-oksid kulja 12x brže, na pragu smo događaja zvanog Blue Ocean Event, tj. kad će Arktik ljeti biti sasvim bez leda i to vjerojatno prije isteka tih 20 godina u ovoj projekciji koja to sve ne uzima u obzir. Arktik bez leda znači drastično manji albedo dobrog dijela sjeverne hemisfere, još veću apsorpciju toplinskog zračenja, još toplije more i tlo, još brže i opsežnije oslobađanje metana i ostalih plinova... domino efekat koji će vrlo brzo (u rasponu od nekoliko desetljeća od danas) dovesti do Hothouse Earth, tj. planeta s gotovo čitavom površinom nepogodnom za golo preživljavanje tijekom dobrog dijela godine, kamo li proizvodnju hrane i civilizirani život. Plus što se i Antarktika urušava van očekivanja...

Pogledaj kakvi su ljudi koji su prihvatili ove mjere: sve neki neprofilirani ekonomisti ili politolozi s krivotvorenim ili kupljenim diplomama, po institucijama i medijima samo se prepucavaju kao djeca, masa njih ako jedva zna mucati engleski - kako će takvi pratiti i shvatiti najnovije znanstvene studije, donositi ispravne odluke, zaglavljeni još u borbe iz dr.svj.rata i prebrojavanja krvnih zrnaca i glasačkih listića? Pogotovo kada još dođe neki predstavnik industrije pa zašuška kakvim zelembaćima. Nemaju čak niti nekakva konkretna savjetodavna znanstvena tijela, zainteresirani su jedino da odgule jedan ili dva mandata pa da se ostatak života uvale u sve zamislive udobnosti koje im je kratka politička karijera donijela. Misliš li da su takvi naši vođe prepoznali situaciju u kojoj jesmo, i odlučili se za prave mjere?
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

03 May 2019, 20:30

Ovaj lik nije znanstvenik, ali izvrsno prati i analizira sve u vezi ove teme, ovdje konkretno o posljedicama Događanja Plavog Oceana. Jako preporučam.

what we've got here is failure to communicate
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

03 May 2019, 23:47

Harame, a što ti imaš od ovako katastrofičarskoga gledanja na ove probleme?

Dobit ćeš čir na želucu ili neku još goru bolest, pa ćeš umrijeti prije nego se situacija drastično pogorša.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

04 May 2019, 00:28

Marsovac7 wrote:
03 May 2019, 23:47
Harame, a što ti imaš od ovako katastrofičarskoga gledanja na ove probleme?

Dobit ćeš čir na želucu ili neku još goru bolest, pa ćeš umrijeti prije nego se situacija drastično pogorša.
Jednom davno, pred nekih 25-30 godina gledao sam jedan dokumentarac također o globalnom zatopljenju, i u njemu je voditelj ispričao ovakvu paralelu: čovječanstvo je po tom pitanju kao čovjek koji pada s nebodera, i kad ga negdje oko 15.kata upitaju kako je, on odgovori "Za sad dobro..."
Nije to moje ni ničije katastrofičarsko gledanje, to su činjenice, kao što bi bila i činjenica da astronomi jednog lijepog dana objave kako je naš planet na putu kolizije s ogromnim asteroidom. Na kraju, i dospjeli smo u ovu situaciju zato što već predugo zabijamo glavu u pijesak. Ja samo pokušavam osvijestiti što više ljudi o tome što se dešava - problem ne možeš ukloniti ako niti ne znaš da postoji. I da, sad je prilično kasno za sve, ali ipak krajnje je glupo niti ne pokušati ublažiti posljedice. Kad bi se kritična masa ljudi osvjestila, onda bi mogli pokrenut i političke promjene nužne za stvarno efikasne globalne akcije.
Ne brini, situacija će se drastično pogoršati prije nego što ja dobijem čir na želucu :D

evo da budemo koliko-toliko u okviru teme, o onom zadnjem klimatskom samitu u Poljskoj:

- Stič, sjećaš se što sam ja napisao na temi koju si otvorio o tzv.SEDu? Da je sve to jedna velika šarada, bacanje pijeska u oči, s ciljem odgađanja stvarnih akcia, u režiji fosilne industrije.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

04 May 2019, 01:22

Ono što ja cijelo vrijeme pričam: problem je tu i sada - ne za 50 ili 100 godina.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

04 May 2019, 09:21

haram wrote:
04 May 2019, 00:28
- Stič, sjećaš se što sam ja napisao na temi koju si otvorio o tzv.SEDu? Da je sve to jedna velika šarada, bacanje pijeska u oči, s ciljem odgađanja stvarnih akcia, u režiji fosilne industrije.
Sjećam se, naravno, nisam sklerotičan. No fosilna industrija u nas uglavnom pripada Mađarima, koji po prirodi stvari ne mare previše za Hrvatsku. Nije to nikakva zavjera nego tipičan kolonijalni odnos, princip "baš me briga ako susjedu crkne krava". Zašto bi oni vodili računa o hrvatskim strateškim interesima ako to ni naša vlada ne čini?
Potpisi su za budale.
Post Reply