Sadnja cvijeća za početnike

Vrt, priroda, ekologija... - sve što raste, i treba da raste
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

15 May 2012, 08:46

Dakle... :o :zubo:

Kupih danas 10 sadnica visećih pelargonija (5 ružičastih i 5 bijelih) te 4 sadnice žuto narančastih kadifa. :lux:

E sad, obzirom da sam totalni početnik za cvijeće i bilje (a bojim se i antitalent iako za to još ne postoje čvrsti dokazi, vidjet ćemo kroz neko vrijeme :o) molim iskusne vrtlare za savjet oko SVEGA vezanog uz sadnju balkonskog cvijeća. :moli:

Balkon mi je cijeli dan na suncu, od ranog jutra, do kasnog poslijepodneva, ako to išta znači. :misli:

Što dalje s tim sadnicama?
Kakve tegle, kolike, kakva zemlja, koliko često ih zalijevati?

Hvala. :top:


MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

15 May 2012, 09:02

Uzmi one duguljaste tegle i na dno nasipaj otprilike 3 cm zemlje (kupi onaj miks za cvijeće), na to položi pelargonije i dosipaj zemlje oko njih (stavi po jednu pelargoniju na svakih 25-30 cm), obilno natopi vodom. Nakon par dana, kad se zemlja malo slegne, dosipaj još da popuniš praznine i to je to.
Zalijevaš ih svaki dan navečer. Obilnije kad su vrućine.
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

15 May 2012, 09:06

Hvala. :top:

A kadife? :o

Pelargonije sam mislila staviti u te duguljaste, a kadife u jednu veliku, okruglu.

Što je bolje, da kupim plastične ili one ciglaste tegle?

Miks za cvijeće, moguće da to imaju u Plodinama?
I koliko kila zemlje mi je dovoljno za tri velike duguljaste tegle i jednu okruglu?
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

15 May 2012, 10:22

Ne znam ništa o kadifama. :o

Što se tegli tiče, budući da se radi o biljkama koje vise s balkona, svakako uzmi plastične tegle. Mene straj da one keramičke ne ubiju nekoga ako ih vjetar sruši. :o
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

15 May 2012, 10:27

Auuu, o tome uopće nisam mislila. :facepalm:
A kod nas na balkonu kad puše onda BAŠ puše, znaš da nam je već nekoliko puta izvrnulo onaj plastični ormar s metlama. :facepalm:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

15 May 2012, 10:38

Morticia » wrote:Auuu, o tome uopće nisam mislila. :facepalm:
A kod nas na balkonu kad puše onda BAŠ puše, znaš da nam je već nekoliko puta izvrnulo onaj plastični ormar s metlama. :facepalm:
Onda bi možda bilo zgodno okrenuti tegle na unutra, da ne zveknu nekome na glavu.
Iako, ako ti dere bura na balkonu, nisam sigurna koliko je pametno uopće tamo imati takvo bilje. Čak da i ne završi nekome na glavi, svako malo ćeš imati pun balkon rasute zemlje.
Bubi bi se moglo svidjeti.
Evo, šmizla se već danima pokušava domoći zemlje iz ogromne tegle sa beaucarneom. :cerek:
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

15 May 2012, 10:41

:facepalm: :facepalm:

:mama:

Okrenut ću na unutra, a na jesen ću spuštati na pod, što drugo. :ne zna:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

15 May 2012, 10:49

Ne znam koliko jako kod vas puše.
Znam da na Pagu bura dere nemilice. Zbog toga me je majstor gledao k'o luđakinu kad sam pitala da izlije deku na koju bismo stavili vrtnu sjenicu.
Rekao je da nam garantira da će krov te iste sjenice kod prve zimske bure završiti negdje u gradu. :o
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

15 May 2012, 11:20

Nisam baš neki maher za cvijeće, više volim uzgajati ono što ću poslije pojesti. :klopa:

Kadifice imam u vrtu, uopće nisu zahtjevne. Samo im treba skidati cvjetne glavice čim ocvatu jer inače biljka skuži da se uspješno razmnožila i više ne stvara nove cvjetove.

I kadifice i pelargonije su jednogodišnje biljke, tj. neće preživjeti zimu nego ih na proljeće moraš saditi ponovno.

Na tvom mjestu uzela bih par teških, podnih tegli i u svaku piknula po jednu trajnu začinsku biljku (ružmarin, kadulja, lavanda, origano, majčina dušica, metvica, što već voliš). Ako imaš nekakvu zgodnu željeznu ogradu možeš uzeti i cherry rajčicu pa ju zavezati za ogradu.

Prazna mjesta dolje u teglama možeš popuniti bosiljkom i rikolom. Rikola ti je super za početnike, jako brzo niče i skoro cijelu godinu je možeš brati za salatu. Super su ti i jagode mjesečarke - tetka mi ima jednu u skroz maloj tegli i svaki mjesec pojede 2-3 jagode. :cerek:

A za sve su ti najvažnije tri stvari - zalijevanje, zalijevanje i zalijevanje. U vrtu se možeš izvući bez toga, ali na balkonu će ti bez vode sve pokrepati. Ako si zaboravna, tu su ti bolje plastične tegle jer dulje čuvaju vlagu. Na dnu obavezno moraju imati one rupice jer inače korijen stalno u vodi, pa trune.

Zapravo, kad bolje razmislim, idealna biljka za tvoje uvjete je majčina dušica - trajnica je, fina je kao začin (puno bolja nego kupovna sušena), a oprostit će ti i ako je povremeno zaboraviš zaliti.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

15 May 2012, 11:25

pa baš sam htjela reći da je bolje na balkonu imati začinsko bilje :zubo:
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

15 May 2012, 11:26

Sad joj to kažete, kad je već kupila sadnice. :D
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

15 May 2012, 11:28

mogla je otvoriti temu prije kupnje :ne zna:
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

15 May 2012, 11:30

:gaah: :gaah:

Danas mi je ispred firme sajam cvijeća i kupila sam ono što je bilo na izbor! :o
A i cvijeće mi je ljepše, jebali vas pomidori! :o :rofl: :rofl:

Ma ja ću to bubnut u zemlju pa što bude. :o :zubo:

Ali puno hvala svima na savjetima.
Iako, čini mi se da mene to povrtlarstvo neće baš opuštat, već se nerviram. :madkava:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

15 May 2012, 12:57

Ma nemaš se što nervirati. Osnovno pravilo vrtlarstva je sljedeće: poslušaj sve savjete, a onda napravi po svom. ;)

Sretno s cvijećem. Ponavljam, kadifice uopće nisu zahtjevne - samo ih zaljevaj, skidaj im glave i cvjetat će sve do kasne jeseni.

I nemoj da bacaš betonske tegle s vrha svoje zgrade. :cerek:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

15 May 2012, 13:14

Leteća » wrote:I nemoj da bacaš betonske tegle s vrha svoje zgrade. :cerek:
Nemoj da ideš mojom ulicom. :unda: :zubo:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

15 May 2012, 13:21

Luđakinjo. :rofl:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

15 May 2012, 13:50

Morticia » wrote::gaah: :gaah:

Danas mi je ispred firme sajam cvijeća i kupila sam ono što je bilo na izbor! :o
A i cvijeće mi je ljepše, jebali vas pomidori! :o :rofl: :rofl:

Ma ja ću to bubnut u zemlju pa što bude. :o :zubo:

Ali puno hvala svima na savjetima.
Iako, čini mi se da mene to povrtlarstvo neće baš opuštat, već se nerviram. :madkava:
Cvijeće je gej. Čak nije ni gej, cvijeće je seljačko. Pomidori su puno ljepši, i fefići isto. I boje su jarkije. :o

Ovak, litra vode ima jednu kilu i zauzima 1 kubični decimetar. Zato ti se recimo i gepeci tonobila mjere u litrama. I kante i tak.

Plastične duguljaste su užasno seljačke, ali kao što reče Tupelo, smanjuju šansu da nekog ubiju. Najbolje da mi fotkaš balkon izvana i iznutra pać ti ja nešto smislit' (ti Tupelo fotkaj gdje želiš sjenicu).

Ako je ispred firme rasprodaja, to ne znači da ti MORAŠ nešto kupiti. Šta, da prodaju djecu iz Rumunjske, i njih bi kupila? Fino ti te glupe pelargonije pokloni, a mi ćemo ti dati nešto korisno. E da, ako slučajno bude rasprodaja djece iz Rumunjske, ipak ti kupi... pa pokloni.

A ako već moraš saditi cvijeće... pa zemljakinjo, nisam primjetio da rastafarijanci briju na pelargoniju.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

15 May 2012, 13:52

E samo mi je još vrletov kratki tečaj hašišarstva falio! :gaah: :gaah: :o :zubo:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

15 May 2012, 13:54

Zasadit ću si na balkonu crveno, bijelo i plavo cvijeće. Image
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

15 May 2012, 13:57

A onda metni i kozu na balkon. :zubo:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

15 May 2012, 13:58

A ne znam baš, već imam prasca u kadi... :misli:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

15 May 2012, 14:06

Morticia » wrote:Zasadit ću si na balkonu crveno, bijelo i plavo cvijeće. Image
Nakon prve bure imati ćeš Jugoslaviju na balkonu. Ili Srbiju.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

15 May 2012, 14:29

Tupelo » wrote:Evo, šmizla se već danima pokušava domoći zemlje iz ogromne tegle sa beaucarneom.
I uspjela je. :S :mama:

Mislim da je uspjela i pojesti malo zemlje. :facepalm: Morat ću je stavljati u ogradicu. Ili ću joj prestati kuhati. :ne zna: :o
vrrrlet wrote:ti Tupelo fotkaj gdje želiš sjenicu
Budem.
Problem je što je stražnje dvorište nagnuto i jedino mjesto na kojem bi ta sjenica imala smisla, je najviši plato u dvorištu. Na platou ispod su zeleni dio dvorišta, stražnja terasa i kuća.
S tim gornjim platoom nemamo baš što za napraviti. Bilje se ne prima jer direktno na njega tuče bura i sve crkne u roku odmah. Baš jako udara na tom dijelu. Dok se gradila kuća, tamo je bila drvena šupa za materijal i s nje je čupalo komade k'o od šale. Nema nikakvog zaklona, čak ni od susjednih kuća, i direktno je izloženo sjeveroistoku. Onako, ako s tog platoa kreneš hodati ravno (a okrenut si na lijevo. Ne znam kako to bolje objasniti. :o Kao da ideš na onu stranu prema izvoru, ali po kamenjaru :o) , možeš bez ikakvih većih prepreka, doći do paških vrata. :facepalm:
To je prostor za roštiljanje i majstor nam je rekao da jednostavno izlijemo onaj betonski kvadrat, stavimo nekakve podne ploče i na to "zapiknemo" nekakav stol od punog i tonu teškog drveta i klupice. No, problem je što tamo nema hladovine pa je taj dio neupotrebljiv preko dana.

Nudi nam i opciju da bagerom sravna teren tj. makne taj plato i svede ga na ravninu s kućom, ali ispod te zemlje je gomila kamena i traži nas besramno puno novaca koje mogu potrošiti na bezbroj pametnijih i glupljih, a zabavnijih stvari + na rub dvorišta onda ide nekakav obzid jer teren oko nas ostaje viši od našega za nekih metar i pol do dva, a mislim da bismo se onda osjećali k'o u rupi jer, well, i bili bismo u rupi s cijele stražnje strane. :ne zna:


Mah, treba to sve zalit u beton. :o
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

15 May 2012, 14:39

Možeš napraviti relativno elegantnu betonsku nadstrešnicu. Ako napraviš rupu, napravila si i zaklon za biljke, tako da će to biti zelena rupa. Ali najjeftinije i najpraktičnije rješenje ti je ogromni suncobran ili sklopiva nadstrešnica, koju će ti dragi sklopiti za lijepog vremena a rasklopiti za ružnog.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

15 May 2012, 15:03

Kakve su to sklopive nadstrešnice?
Misliš na one četiri šipke s tkaninom gore?

To i nije loša ideja. :lux:
Uvjerena sam da će ti mp biti zahvalan svaki dan kad je bude postavljao. I skidao. :o
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
Post Reply