Kamenjar u vrtu

Vrt, priroda, ekologija... - sve što raste, i treba da raste
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

03 Mar 2012, 20:45

Sad, prema nekim teorijama vrtne estetike kamenjari na kontinentu su big no-no, ali ja bih si rado složila jedan.

Samo u blizini nemam kamenja, a glupo mi ga je kupovat. Možda da u dvorištu organiziram gej-prajd, pa čekam donacije. :misli:

U međuvremenu sam složila neku imitaciju od građevinskog otpada... nije baš za objaviti sliku u vrtnom magazinu, ali služi svrsi. Ružmarinu, kadulji i majčinoj dušici tamo je malo toplije, a čini se da su i zimu progurali bez većih problema.

Ima li netko iskustva s kamenjarima? Što sadite tamo?


Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

05 Mar 2012, 10:19

Mislim da Vodena ima kamenjar. Meni to nije lijepo, postoje kulerskiji načini igranja s kamenom.

Kako nemaš kamenja u blizini?
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

05 Mar 2012, 15:23

:ne zna: Nekakva geološka anomalija, valjda. Jednostavno ga nema. Sad, nije da bih baš sadila one kaktuse i runoliste, treba mi samo malo povoljnija mikroklima za začinsko bilje.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

05 Mar 2012, 15:50

Leteća » wrote::ne zna: Nekakva geološka anomalija, valjda. Jednostavno ga nema. Sad, nije da bih baš sadila one kaktuse i runoliste, treba mi samo malo povoljnija mikroklima za začinsko bilje.
Koliko znam, vi imate auto, i živite u okolici Zagreba, zar ne? Oko Zagreba ima barem dvadeset napuštenih kamenoloma.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

05 Mar 2012, 16:03

Hm, nije mi to palo na pamet... ja sam kamenje tražila po šumi. :facepalm:

Kako mogu znati da je neki kamenolom napušten? :misli:
Osjećala bih se jako glupo da me netko zatuče zbog krađe kamenja.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

05 Mar 2012, 16:08

Leteća » wrote:Hm, nije mi to palo na pamet... ja sam kamenje tražila po šumi. :facepalm:

Kako mogu znati da je neki kamenolom napušten? :misli:
Osjećala bih se jako glupo da me netko zatuče zbog krađe kamenja.
uglavnom nema živih radnika u njemu
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

05 Mar 2012, 16:14

Uh, kao da bi mi bilo lakše da me kamenuju mrtvi radnici... :zombiemovie:

Sori, nisam mogla odoljeti. :cerek:

Ništa, zaletit ću se u šoping, mislim da sam prolazila kraj nekih kamenoloma.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Vodena
Posts: 2100
Joined: 17 Sep 2011, 23:58

09 Mar 2012, 23:15

Ajde da me se sjećate po nečem korisnom. :raspa: :rofl:

Na brzaka ću, malac mi opet buban.

Dakle, kamenjar..
1. Koristiti veće kamenčuge koje ne možete podići već samo koturati.
2. Ispod planirane površine staviti onaj flis, čisto da ne raste korov gore, mada neće rasti ak je kamenje ogromno.
3. Kombinirat više trajnica, koje drvce radi estetike i nešto ljetnica koje mijenjajte svake godine, da vam ne dojadi.
4.Ukrasi nisu nužni, osim ak vam djecu to veseli.
5.Po mogućnosti na proljeće sve očistiti i ukrasit sa korom, em manje drač raste, em bolje izgleda.
6. Manite se malih kamenčića. Pravi kamenjar sadrži barem dva kubika kamenja. Mislim da u mojem ima tri. Dakle, zovite kamion, da muž ne zna i tak....vrti nožicom.
7. Pitajte dalje, sad više ne znam što da kažem.

evo slika jednog dijela

Image
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

12 Mar 2012, 15:41

Vodena » wrote:Ajde da me se sjećate po nečem korisnom. :raspa: :rofl:

Na brzaka ću, malac mi opet buban.

Dakle, kamenjar..
1. Koristiti veće kamenčuge koje ne možete podići već samo koturati.
2. Ispod planirane površine staviti onaj flis, čisto da ne raste korov gore, mada neće rasti ak je kamenje ogromno.
3. Kombinirat više trajnica, koje drvce radi estetike i nešto ljetnica koje mijenjajte svake godine, da vam ne dojadi.
4.Ukrasi nisu nužni, osim ak vam djecu to veseli.
5.Po mogućnosti na proljeće sve očistiti i ukrasit sa korom, em manje drač raste, em bolje izgleda.
6. Manite se malih kamenčića. Pravi kamenjar sadrži barem dva kubika kamenja. Mislim da u mojem ima tri. Dakle, zovite kamion, da muž ne zna i tak....vrti nožicom.
7. Pitajte dalje, sad više ne znam što da kažem.

evo slika jednog dijela

Image
Hvala na savjetima, kamenjar ti je divan!

Samo su me malo obeshrabrili ti svi silni kubici kamenja, tako da mislim da će kamenjar malo pričekati.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

12 Mar 2012, 15:43

Leteća » wrote:
Hvala na savjetima, kamenjar ti je divan!

Samo su me malo obeshrabrili ti svi silni kubici kamenja, tako da mislim da će kamenjar malo pričekati.
Ma daj, guzdi na leđa i nek' tegli! :o :zubo:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

12 Mar 2012, 15:58

Morticia » wrote:
Ma daj, guzdi na leđa i nek' tegli! :o :zubo:
Ne želi. :durica:
Pizdi na svaki spomen kamenjara jer kaj ja imam Hercegovinu ispred kuće radit. :gaah:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

13 Mar 2012, 15:33

Leteća » wrote:
Samo su me malo obeshrabrili ti svi silni kubici kamenja, ....
skupljaj ih polako
ja gdje god vidim neki koji mi se svidi, ubacim u gepek :o
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

13 Mar 2012, 23:31

baja » wrote: skupljaj ih polako
ja gdje god vidim neki koji mi se svidi, ubacim u gepek :o
Kaj sve furam u gepeku, stvarno bih mogla i kamenje. :raspa:

Ali, eto, ne prolazim često kraj lijepog kamenja, jedino mi ostaje opcija potkradanja kamenoloma. :cerek:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

16 Mar 2012, 09:44

Ako već moraš imati kamenjar :D , moja sugestija bi bila da probaš raditi u vrtu nešto što vidiš u prirodi ili napravi nešto skroz apstraktno. Najčešći oblik kamenjara je nekakav križanac između Velebita, rasadnika i ulaza u salu za svadbe. Pred rozom fasadom. A može to ipak i bolje.

Po meni je loše umetati sto boja, kombinirati oblo i neravno kamenje, slagati ikakvu simetriju (računam i nepravilne oblike pa onda okolo koncentrično širenje), ne sviđa mi se niti mulch s kamenom, ako imaš neki dominantni element tipa višu stožastu biljku koja kamenjare redom krasi, onda joj ne treba okolo još deset drugih dominantnih biljaka. Probaj kamenjar ne stvati na centar svog travnjaka ili nakeljiti odmah pol metra centralno ispred terase, stavi ga u neki kontekst. Kako ti je kamen problem možeš i skroz izbjeći klasično naslagivanja na jednom mjestu- opet kao i u prirodi- kemen izbije na površinu svako toliko. Ali to je sve takvo lelujanje na granici kiča...

S tim natrpavanjem bilja, pogotovo kad su to vrste koje ne susrećeš u prirodi u kamenim kombinacijama, u biti dobivaš gredicu s kamenom ivicom. Onda je jednostavnije napraviti tu gredicu.

Imaš literature na google booksima, ukucaj stonescaping, iako i tamo je pol kamenjara groznih, ali zbog tehnikalija.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

20 Mar 2012, 15:39

zeleni zub » wrote:Ako već moraš imati kamenjar :D , moja sugestija bi bila da probaš raditi u vrtu nešto što vidiš u prirodi ili napravi nešto skroz apstraktno. Najčešći oblik kamenjara je nekakav križanac između Velebita, rasadnika i ulaza u salu za svadbe. Pred rozom fasadom. A može to ipak i bolje.

Po meni je loše umetati sto boja, kombinirati oblo i neravno kamenje, slagati ikakvu simetriju (računam i nepravilne oblike pa onda okolo koncentrično širenje), ne sviđa mi se niti mulch s kamenom, ako imaš neki dominantni element tipa višu stožastu biljku koja kamenjare redom krasi, onda joj ne treba okolo još deset drugih dominantnih biljaka. Probaj kamenjar ne stvati na centar svog travnjaka ili nakeljiti odmah pol metra centralno ispred terase, stavi ga u neki kontekst. Kako ti je kamen problem možeš i skroz izbjeći klasično naslagivanja na jednom mjestu- opet kao i u prirodi- kemen izbije na površinu svako toliko. Ali to je sve takvo lelujanje na granici kiča...

S tim natrpavanjem bilja, pogotovo kad su to vrste koje ne susrećeš u prirodi u kamenim kombinacijama, u biti dobivaš gredicu s kamenom ivicom. Onda je jednostavnije napraviti tu gredicu.

Imaš literature na google booksima, ukucaj stonescaping, iako i tamo je pol kamenjara groznih, ali zbog tehnikalija.
Zapravo i težim prirodnom izgledu, imam malu kosinu na kojoj sam već napravila “kamenjar” od komada cementa, razbijenih pločica i sličnih gluposti. I izgleda prirodno, kao da se kamion upravo posrao. :zubo:

Sad bih to htjela malo dotjerati iako ne patim na estetiku nego mi treba mjesto s povoljnom mikroklimom za mediteranske biljke.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

19 Aug 2012, 00:21

Kamenjari su super, akumuliraju toplinu, ispod njih se kondenzira vlaga itd. U starim maslinicima po našim otocima su znali napraviti velike gomile kamenja ispod maslina da ih tako "zalijevaju". Znao sam čuti priče kad bi recimo slovenci, talijani i sl. kupili teren u istri, prvo bi iz vrta pobacali svo kamenje. Vrtovi su im se posušili, jer je tamo to kamenje imalo svoju funkciju. Gola zemlja je nešto najneprirodnije što čovjek može imati ispred kuće, samo smo tako naviknuli na nju da to i ne primjetimo.

Loša strana kamenja je što privuče zmije. Ne jedan-dva kamena, nego kup kamenja gdje se mogu zavući. Mislim, nisu zmije loše ali ih malo tko želi u dvorištu.
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

19 Aug 2012, 20:14

baja » wrote: ja gdje god vidim neki koji mi se svidi, ubacim u gepek :o
Meni je teško uopće zamisliti kraj koji nema kamenja. Dođite, pobogu, kod mene i nakrcajte se. Zapravo, pomoći ću utovarivat.

Sjetio sam se vica:

Dotrčaše Crnogorci Vladiki: Eno, Bosanci opet uzimaju kamenje.
Ovaj u čudu: Pa neka ih, barem toga imamo.
Jes, ali ako otkriju zemlju ti ćeš je kopat...
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

19 Aug 2012, 20:16

baja » wrote: ja gdje god vidim neki koji mi se svidi, ubacim u gepek :o
Meni je teško uopće zamisliti kraj koji nema kamenja. Dođite, pobogu, kod mene i nakrcajte se. Zapravo, pomoći ću utovarivat.

Sjetio sam se vica:

Dotrčaše Crnogorci Vladiki: Eno, Bosanci opet uzimaju kamenje.
Ovaj u čudu: Pa neka ih, barem toga imamo.
Jes, ali ako otkriju zemlju ti ćeš je kopat...
Post Reply