Klimatske promjene i podizanje morske razine

Vrt, priroda, ekologija... - sve što raste, i treba da raste
haram
persona non grata

Re: Klimatske promjene i podizanje morske razine

Post by haram » 15 Mar 2019, 07:48

Stič će opet malo pričekat na odgovor... dame imaju prednost :D

what we've got here is failure to communicate

haram
persona non grata

Post by haram » 15 Mar 2019, 09:41

Stitch wrote:
14 Mar 2019, 17:43
Jesam, ali noviji takav, s podacima o klimi u 20. stoljeću, nisam našao. Ako ga znaš, slobodno podijeli. Pitao si za Hrvatsku, Hrvatsku sam i tražio.
Pa novija predikcija za Hrvatsku ima u postu (a što je bilo, barem je nepromjenjivo)
viewtopic.php?p=375569#p375569
Svejedno. Ako će globalno biti mnogo gore, biti će i kod nas lokalno.
Stitch wrote:
Temu sam pratio, možda ne sustavno, no padobranac nisam. Većinu sam toga pročitao. I ne osporavam globalno zatopljenje, postoji prilično velik znanstveni konsenzus oko tog fenomena - 97-postotni, čini mi se - ali na čistac želim iznijeti i ostalo.
Ta tri posto bili su radovi s greškama.
Nema ostalog. "Ostalo" je propaganda.
Stitch wrote:
Piše ti malo iznad, na nekoliko mjesta: priznajem i stakleničke plinove i globalno zatopljenje. Nisam, što ja znam, Trump ili Paar, daleko im kuća. Pratim što objavljuju organizacije Ujedinjenih naroda, znanstvenici i aktivisti. Moraš ipak priznati da je njihov fokus uzak, po prirodi stvari. Nisu plaćeni za istraživanje međunarodnih lobija, to čine novinari.
Jep, al jednako hićeš i sumnju na astrofizičke faktore. A to nije istina, i štetno je za poduzimanje konkretnih akcija.

Varaš se i što se tiče znanstveničkog fokusa:

https://en.wikipedia.org/wiki/Union_of_ ... Scientists
https://www.ucsusa.org/global-warming/f ... Z6DbvlViko
https://www.ucsusa.org/sites/default/fi ... ssiers.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/Physician ... onsibility
https://www.psr.org/
Stitch wrote:
Nemoj mi u usta stavljati ono što nisam rekao. Ne vjerujem ja da su nuklearne elektrane rješenje za klimatske promjene - pače, pisao sam nedavno o Njemačkoj kao pametnom primjeru ulaganja u obnovljive izvore energije. No vjerujem u nevidljivu ruku kapitala. Francuzi su u Europi najviše nuklearnih elektrana sagradili. I zagovaraju ih gdje god stignu. U Aziji imaš Kineze i Japance. S potonjima udružuju se Amerikanci - Westinghouse i Toshiba toliko su novca na razvoj nuklearki potrošili da su obje korporacije gotovo bankrotirale. Što misliš, kako će se izvući iz gabule? Pa gradeći elektrane, jasno. Nikakva ti znanost ne treba da zbrojiš dva i dva, samo zdrav razum.
Tako mi je djelovao onaj post prije. :ne zna:
Nije niti nevidljiva ruka kapitala svemoćna. Jednostavno je postalo i ekonomski neisplativo graditi nuklearke (ima i o tome na temi o Fukušimi), zapravo nikad nije niti bilo isplativo, ali ih se umjetno napumpavalo manje ili više skrivenim dotacijama. Zato industriji i treba jaka propagandna kampanja kako su NE jedino pravo i moguće rješenje - a zapravo još jedan vagon govana u septičku jamu u kojoj smo već do brade. Drugi element na koji se politički treba utjecati (da ne bude obratno) je vojna industrija supersila. Bez civilnih nuklearki nema niti za njih novih nukl.bojevih glava, ni neprobojnih oklopa za nove tenkove ni supertvrde municije od osiromašenog urana.
Westinghouse više ne postoji, bankrotirao je pred koju godinu. A nama je ostalo Krško, čiji vijek trajanja se na aparatima produžuje.
Francuska nukl.industrija je također pred financijskim kolapsom pošto država gubi volju da mamuza mrtvog konja umjesto da kupi mlado ždrebe (obnovljive).
https://e360.yale.edu/features/industry ... -to-an-end
https://www.scientificamerican.com/arti ... ear-power/
Južna Koreja je također u gabuli zbog toga što ne zna što će s nagomilanim otpadom.
https://www.scientificamerican.com/arti ... ge-crisis/
Japanska vlada radi protiv volje vlastitog naroda kome je već muka od Fukušime, i to ne može još dugo tako potrajati.
Kinezi se koprcaju na sve mile načine da energetski podmire hipertrofiranu industriju, ali čini mi se da i kod njih nuklearna gubi dah u utrci s obnovljivima. Pa ostaje ono vojno pitanje. Ali je očito da bi oni, za razliku od Amera, radije trgovali nego ratovali.
U Rusiji Putin najbolje zna, pa je državni Rosatom još uvijek jak i stabilan. Ali ne može izvozit muda pod bubrege, kao neku "novu" torijum/otopljene soli/minireaktori tehnologiju.
Stitch wrote:
Industrijalci kojima je cilj zamijeniti fosilna goriva drugima. I pritom ne mislim na vjetroelektrane, solarnu energiju i slične "zdrave" izvore.
Prvo treba starog dinosaura zatući, koji je još itekako živ i mlati repinom na sve strane. Ljudi su već dovoljno splašeni od nuklearne, zbog dva svijetla primjera kojima su svjedočili (premda zapravo pojma nemaju u što gledaju, i da je lako moglo ispasti još mnogo, mnogo gore, i da zapravo i je mnogo gore a najgore ih tek očekuje :D).

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 15 Mar 2019, 13:27

haram wrote:
15 Mar 2019, 09:41
Westinghouse više ne postoji, bankrotirao je pred koju godinu. A nama je ostalo Krško, čiji vijek trajanja se na aparatima produžuje.
Postoji, postoji - samo su ga skresali. Na nuklearni dio. :D

Pogledat ću dokumente, hvala. Ali ne znam zašto tvrdiš da je Milanković laž - kad nije, zilijun je znanstvenih, sveučilišnih rasprava koje ga potvrđuju. Izrijekom se spominju i oštrije zime i toplija ljeta na jednoj hemisferi. Planeti utječu jedni na druge, to je neizbježno. Upitno je jedino djeluje li više Zemlja na Mars ili Mars na Zemlju, primjerice. Oni koji ga osporavaju tvrde da je samo potonje posrijedi, da se Zemljino djelovanje uočava na Marsu - kao da suprotan utjecaj ne postoji. ;)

Potpisi su za budale.

haram
persona non grata

Post by haram » 15 Mar 2019, 14:56

Stitch wrote:
15 Mar 2019, 13:27
Postoji, postoji - samo su ga skresali. Na nuklearni dio. :D
Okej. Bankrotirao i akvizitiran. Obješen i pucali mu u glavu. Liječnik nije ustanovio smrt. :D
Stitch wrote:
Pogledat ću dokumente, hvala.
Ima puno lipih stvari ;)
Stitch wrote:
Ali ne znam zašto tvrdiš da je Milanković laž - kad nije, zilijun je znanstvenih, sveučilišnih rasprava koje ga potvrđuju. Izrijekom se spominju i oštrije zime i toplija ljeta na jednoj hemisferi. Planeti utječu jedni na druge, to je neizbježno. Upitno je jedino djeluje li više Zemlja na Mars ili Mars na Zemlju, primjerice. Oni koji ga osporavaju tvrde da je samo potonje posrijedi, da se Zemljino djelovanje uočava na Marsu - kao da suprotan utjecaj ne postoji. ;)
Pa ne tvrdim, kapa dolje Milankoviću (premda njegova hipoteza ima nekoliko krupnih problema sa geološkim opažanjima), nego u slučaju sadašnjeg zatopljenja nemoguće je da je to neki značajan faktor, Zemlja presporo mijenja orbitu da bi klimatske promjene bile osjetne u roku par desetljeća, kamoli ovako ubrzano zagrijavanje u zadnjem ili čak u zadnjih nekoliko godina. Na geološkoj skali jasno da je to vidljivo, ali drugi su uzroci promjena u toku naših života... ako ciklus traje 21 000+ godina, promjena temperature kroz par desetljeća može biti možda za neku stotinku stupnja, nikako za nekoliko stupnjeva C.
Pogledaj onaj PBS video, preporučam prije svih linkova koje sam postavio, radio ga je vrhunski astrofizičar koji je pretresao sve utjecaje na Zemljina kretanja. Vrlo komplicirana stvar.
Također postoji gravitacioni utjecaj Jupitera i Venere (Marsa je mnogo manji) koji ciklički utječe na Zemljinu orbitu i također klimatske promjene, svakih 400 000 godina (i to je spomenuto u videu).
https://eu.usatoday.com/story/news/2018 ... 587280002/
https://www.sciencealert.com/jupiter-is ... it-the-sun
https://en.wikipedia.org/wiki/Sphere_of ... _SOI_radii

haram
persona non grata

Post by haram » 15 Mar 2019, 23:25

Jesam li ja katastrofičar?
PERM MASOVNO IZUMIRANJE UZROKOVANO GLOBALNIM ZAGRIJAVANJEM

Nedavno objavljeni rad u Science pokazuje da je masovno izumiranje u Permu, koje je najveće izumiranje u povijesti Zemlje, uzrokovano globalnim zatopljenjem koje je povećalo temperature oceana i smanjilo količinu kisika koju su oceani mogli zadržatvai, što je otežalo preživljavanje morskih organizama.

Justin Penn, doktorand iz oceanografije, i Curtis Deutsch, profesor asistent za oceanografiju, zajedno sa istraživačima sa Stanford univerziteta, modelirali su klimatske uvjete tijekom perma i koristili objavljene laboratorijske mjere i fosilne zapise kako bi analizirali učinke promjene klime na morske organizme.

Rezultati ove studije, da je masovno izumiranje posljedica povećanja stakleničkih plinova u atmosferi što je rezultiralo toplijim oceanima, važni su s obzirom na našu klimu sada. Penn je rekao: "Ova studija naglašava potencijal za masovno izumiranje koji proizlazi iz sličnog mehanizma pod antropogenim klimatskim promjenama."

http://www.washington.edu/news/2018/12/ ... ail&utm_ca
A komentari na članak su klasika: "pa tada nije bilo ljudi... gdje su dokazi da ljudi ozrokuju ovo zatopljenje... znanstvenici mlate velike pare da to objavljuju... Zemlja je ravna... Bog sve vidi... itd."
:facepalm:

https://www.sciencedaily.com/releases/2 ... 141225.htm
https://phys.org/news/2018-12-biggest-m ... ocean.html

Slično je bilo i sa velikim izumiranjima u kasnom Trijasu i ranoj Juri, prije 201 i 177 miliona godina.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30355705
https://www.researchgate.net/publicatio ... tish_Isles
Last edited by haram on 15 Mar 2019, 23:44, edited 1 time in total.

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 15 Mar 2019, 23:44

haram wrote:
15 Mar 2019, 14:56
Pa ne tvrdim, kapa dolje Milankoviću (premda njegova hipoteza ima nekoliko krupnih problema sa geološkim opažanjima), nego u slučaju sadašnjeg zatopljenja nemoguće je da je to neki značajan faktor, Zemlja presporo mijenja orbitu da bi klimatske promjene bile osjetne u roku par desetljeća, kamoli ovako ubrzano zagrijavanje u zadnjem ili čak u zadnjih nekoliko godina. Na geološkoj skali jasno da je to vidljivo, ali drugi su uzroci promjena u toku naših života... ako ciklus traje 21 000+ godina, promjena temperature kroz par desetljeća može biti možda za neku stotinku stupnja, nikako za nekoliko stupnjeva C.
Videoklip ne govori o promjenama u hodu, samo o onima na krajnjim točkama, pa o tome možemo samo nagađati. Je li posrijedi stotinka stupnja ili bi moglo biti i više, ne znamo. No činjenica jest da od 19. stoljeća, kada je počela masovna upotreba fosilnih goriva, u atmosferu ispuštamo goleme količine ugljičnog dioksida. Hoće li to dovesti do povećanja temperature, topljenja polarnih kapa, širenja područja prekrivenih prašumom s jedne i morem s druge strane te pomora brojnih vrsta? Hoće, to je neupitno - ali nemamo pojma kada će se to dogoditi.

Čitao sam znanstvenike koji tvrde da već ulazimo u ledeno doba. Čitao sam i one koji tumače da su se prijašnja razdoblja od deset tisuća godina klimatske sinusoide (interglacial periods) udvostručila pa imamo 20 tisuća godina između nastupa dvaju ledenih doba (glacial periods). To bi nam dalo još deset tisuća godina. Ovaj "tvoj" govori pak o još 25 tisuća godina čekanja. I to ako se ne umiješamo u prirodne mehanizme. S obzirom na to da se miješamo, još kako - kad da onda očekujem taj vječni snijeg i led? Dobro, nije vječni, ali trajat će 80-ak tisuća godina pa se svodi na isto. :D

Potpisi su za budale.

haram
persona non grata

Post by haram » 16 Mar 2019, 00:02

Stitch wrote:
15 Mar 2019, 23:44
Videoklip ne govori o promjenama u hodu, samo o onima na krajnjim točkama, pa o tome možemo samo nagađati. Je li posrijedi stotinka stupnja ili bi moglo biti i više, ne znamo. No činjenica jest da od 19. stoljeća, kada je počela masovna upotreba fosilnih goriva, u atmosferu ispuštamo goleme količine ugljičnog dioksida. Hoće li to dovesti do povećanja temperature, topljenja polarnih kapa, širenja područja prekrivenih prašumom s jedne i morem s druge strane te pomora brojnih vrsta? Hoće, to je neupitno - ali nemamo pojma kada će se to dogoditi.
Ali već se događa. Arktik se ubrzano topi, brže nego što se po prijašnjim modelima očekivalo. Metan već kulja iz podmorja i permafrosta, također neočekivano. Do sada nezabilježeni toplinski valovi i suše haraju planetom (okej, ima i poneki ledeni val zimi, zbog slabljenja cirkumpolarne zračne struje koja je držala hladni arktički zrak unutar polarnog kruga -ali i to slabljenje je posljedica globalnog zagrijavanja). Ni na Antarktici nije puno bolje. To ja već nekoliko stranica ovdje pokazujem.
Stitch wrote:
Čitao sam znanstvenike koji tvrde da već ulazimo u ledeno doba. Čitao sam i one koji tumače da su se prijašnja razdoblja od deset tisuća godina klimatske sinusoide (interglacial periods) udvostručila pa imamo 20 tisuća godina između nastupa dvaju ledenih doba (glacial periods). To bi nam dalo još deset tisuća godina.
Pusti tvrdnje. Peer review radovi se računaju. I Paar je znanstvenik koji tvrdi da je ledeno doba pred vratima - sa 0 znanstvenih radova na tu temu (što na kraju niti nije njegova uža struka, on je ako se ne varam fizičar elementarnih čestica, sjećam se njegovih zagovaranja nuklearne energetike još od '80tih).
Stitch wrote:
Ovaj "tvoj" govori pak o još 25 tisuća godina čekanja.
To je suma astrofizičkih opservacija i dokaza. Pogledaj reputaciju i karijeru tog lika, kakve još teme obrađuje. Ako itko zna o čemu priča, to je on.
Stitch wrote:
I to ako se ne umiješamo u prirodne mehanizme. S obzirom na to da se miješamo, još kako - kad da onda očekujem taj vječni snijeg i led? Dobro, nije vječni, ali trajat će 80-ak tisuća godina pa se svodi na isto. :D
Nebitno, kad efekat staklenika koji smo mi pokrenuli upravo razvaljuje vrata. A mi se pravimo Toše :facepalm:

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 16 Mar 2019, 01:06

haram wrote:
16 Mar 2019, 00:02
To ja već nekoliko stranica ovdje pokazujem.
Eh, a kad sam stalno govorio: "Piši, Harame, nemoj lijepiti linkove!" - tko je onda bio Tošo? Na prvoj i drugoj stranici mnogi videoklipovi ne rade, kako da čovjek provjeri što je bilo rečeno, ha? Poslije jesi stavljao sažetke, ali ne uvijek. Umjesto da tema bude lijep, suvisao prikaz znanstvenih i neznanstvenih razmišljanja, nekakav klimatološki repetitorij, puna je rupa kao ementaler. :rolleyes:

Potpisi su za budale.

haram
persona non grata

Post by haram » 16 Mar 2019, 01:12

Stitch wrote:
16 Mar 2019, 01:06
Eh, a kad sam stalno govorio: "Piši, Harame, nemoj lijepiti linkove!" - tko je onda bio Tošo? Na prvoj i drugoj stranici mnogi videoklipovi ne rade, kako da čovjek provjeri što je bilo rečeno, ha? Poslije jesi stavljao sažetke, ali ne uvijek. Umjesto da tema bude lijep, suvisao prikaz znanstvenih i neznanstvenih razmišljanja, nekakav klimatološki repetitorij, puna je rupa kao ementaler. :rolleyes:
Nema kod mene neznanstvenih razmišljanja :durica:
I kako će biti suvisla, ako Madam (Rijona je samo pokušala) svako malo zatrola s neznastvenim uletima? :D
Svaki čitatelj ima neko svoje mišljenje temeljeno na određenom stupnju predznanja (ili neznanja), kako da ja uštimam mišljenje sa svima njima? Ako je nekome što nejasno, neka pita. Ili ispali tvrdnju, da ju ispipamo sa svih strana. Rado ću udovoljiti :bruce:

MmeTipfeler
Katica za sve

Post by MmeTipfeler » 16 Mar 2019, 21:29

haram wrote:
16 Mar 2019, 01:12
Nema kod mene neznanstvenih razmišljanja :durica:
I kako će biti suvisla, ako Madam (Rijona je samo pokušala) svako malo zatrola s neznastvenim uletima? :D
Svaki čitatelj ima neko svoje mišljenje temeljeno na određenom stupnju predznanja (ili neznanja), kako da ja uštimam mišljenje sa svima njima? Ako je nekome što nejasno, neka pita. Ili ispali tvrdnju, da ju ispipamo sa svih strana. Rado ću udovoljiti :bruce:
O, jadno moje. :(

Ako se ne složim s tvojim fanatizmom, onda je to trolanje. Super! Što se tiče tvojih znanstvenih razmišljanja, ona se uglavnom svode na formulacije poput "vrhunski znanstvenik kaže". Jebote, svatko od nas može navesti bar jednog vrhunskog znanstvenika.

Glavna je karakteristika znanosti da uvijek sumnja, pa čak i u vlastite tvrdnje, nikada ništa ne postavlja kao dogmu. Uvijek je otvorena prema osporavanju. U tome i jest njezina veličina.

Kad piješ, ne piši po forumu; kad pišeš po forumu, ne pij!

haram
persona non grata

Post by haram » 17 Mar 2019, 00:59

MmeTipfeler wrote:
16 Mar 2019, 21:29
O, jadno moje. :(

Ako se ne složim s tvojim fanatizmom, onda je to trolanje. Super! Što se tiče tvojih znanstvenih razmišljanja, ona se uglavnom svode na formulacije poput "vrhunski znanstvenik kaže". Jebote, svatko od nas može navesti bar jednog vrhunskog znanstvenika.

Glavna je karakteristika znanosti da uvijek sumnja, pa čak i u vlastite tvrdnje, nikada ništa ne postavlja kao dogmu. Uvijek je otvorena prema osporavanju. U tome i jest njezina veličina.
Ja ne mogu vjerovati. :facepalm:

Tvoja "znanstvena razmišljanja":
MmeTipfeler wrote:
11 Mar 2019, 08:03
Aaaaaa! To je onaj koji je zapisao Grom udari na Svetoga Savu, usred zime kad mu vreme nije. :D

Klima se mijenja i oduvijek se mijenjala, a to je dugotrajan proces, samo što se tek u novije vrijeme mjeri svaki mililitar kiše i svaki stupanj temperature pa se iz toga pravi senzacija.
vs. "moja" znanstvena razmišljanja:
haram wrote:
13 Feb 2019, 16:59
Oceani se zagrijavaju 40% brže nego što su to predviđali raniji klimatski modeli. Inače, oceani upijaju 93% viška topline koju zarobe staklenički plinovi.
http://fortune.com/2019/01/10/climate-c ... nce-study/
https://www.sciencedaily.com/releases/2 ... 141811.htm
https://www.scientificamerican.com/arti ... predicted/

To je pokazala suma četiri studije objavljene od 2014. do 2017. na temelju mjerenja gotovo 4 000 robotiziranih sondi razasutih po oceanima koje mjere temperaturu, salinitet, gustoću, strujanja i bio-optička svojstva. Sonde plutaju na dubini oko 1 000 metara, ponekad zarone na 2 000 pa se vrate do površine, tako da pružaju prilično točnu sliku o zagrijavanju oceana i čitavog planeta isključujući "šumove" koji se mogu javljati pri atmosfersko-kopnenim mjerenjima. Taj međunarodni projekat pod imenom Argo teče od početka ovog stoljeća.
https://en.wikipedia.org/wiki/Argo_(oce ... ata_access

Topliji oceani znače ne samo povišenje nivoa mora zbog topljenja ledenjaka i termalne ekspanzije koje će ugroziti milijune ljudi u priobalnim krajevima (i stotine priobalnih nuklearnih elektrana sa skladištima istrošenog goriva, što se obično zaboravlja), nego i jače i češće oluje, tropske uragane, ekstremne padaline, promjene u globalnoj oceanskoj struji koja utječe i na klimu na kopnu, veću apsorpciju CO2, opadanje nivoa kisika, promjenu kiselosti, odumiranje ključnih karika u hranidbenim lancima, smanjenje bioraznolikosti (opet manje hrane za stotine milijuna ljudi), i na kraju izumiranje i dobrog dijela kopnenih životinjskih i biljnih vrsta ako se ostvare najcrnji scenariji (a na najboljem smo putu za to) tj. krene se oslobađati i priobalni podmorski metan uz onaj u permafrostu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Effects_o ... _on_oceans
https://en.wikipedia.org/wiki/Ocean_acidification
https://en.wikipedia.org/wiki/Methane_clathrate
https://en.wikipedia.org/wiki/Clathrate_gun_hypothesis
Aj molim te nemoj više spamat temu onakvim prosipanjima, jel može?

haram
persona non grata

Post by haram » 17 Mar 2019, 01:30

Generalni sekretar Ujedinjenih Naroda António Guterres na zadnjoj konferenciji Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu:

"Gubimo utrku s globalnim klimatskim promjenama... I imamo ovaj paradoks: realnost se pokazuje gora od onoga što je znanost predvidjela, svi zadnji pokazatelji otkrivaju to, dramatično idemo prema odbjeglim klimatskim promjenama i nismo u stanju da ih zaustavimo... poslovni krugovi i civilna zajednica su spremni da reagiraju, ali politička volja je još uvijek jako spora..."

https://www.scmp.com/news/world/europe/ ... rres-warns

MmeTipfeler
Katica za sve

Post by MmeTipfeler » 17 Mar 2019, 19:25

haram wrote:
17 Mar 2019, 00:59
Aj molim te nemoj više spamat temu onakvim prosipanjima, jel može?
Evo, neću više. Ti ćeš to sve i sam vrlo uspješno obaviti. :raspa:

Kad piješ, ne piši po forumu; kad pišeš po forumu, ne pij!

haram
persona non grata

Post by haram » 18 Mar 2019, 01:13

Ako što ne znaš pitaj. :o

haram
persona non grata

Post by haram » 18 Mar 2019, 13:36

Stitch wrote:
16 Mar 2019, 01:06
Na prvoj i drugoj stranici mnogi videoklipovi ne rade, kako da čovjek provjeri što je bilo rečeno, ha?
Ne rade više linkovi sa onim [video] oko njih, čini mi se (kao i na temi o Fukušimi). Možeš ti to kako ukloniti? (da same linkove naravno ostaviš)

Nego šta ti, Madam, veliš - je li i generalni tajnik Ujedinjenih Naroda fanatik kao i ja?
Oho, malo snijega zalepršalo vani, nakon takoreći subtropske zime... opet se klima promijenila - bilo joj je i vrijeme. :E

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 18 Mar 2019, 19:27

haram wrote:
18 Mar 2019, 13:36
Ne rade više linkovi sa onim [video] oko njih, čini mi se (kao i na temi o Fukušimi). Možeš ti to kako ukloniti? (da same linkove naravno ostaviš)
Nije uvijek stvar tagova, katkad je klip jednostavno uklonjen. Što mogu, popravit ću, ne beri brigu. :)

Potpisi su za budale.

haram
persona non grata

Post by haram » 19 Mar 2019, 18:30

Sumnjiv si mi Stič s tolikom ljubaznošću... da ne misliš da sam završio na bolovanju iz 'sikićkih razloga? :zubo:
Ili si ipak uvidio koliko su ozbiljne stvari koje prenosim? :mig:

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 19 Mar 2019, 21:42

Ne volim kvarove, perfekcionist sam. Nisam primijetio da su tagovi prestali funkcionirati, pretpostavljam da je to posljedica zadnjeg ažuriranja, a problem nije teško popraviti, to je čas posla. :D

Potpisi su za budale.

haram
persona non grata

Post by haram » 20 Mar 2019, 06:35

Okej za tehnikalije, ali što na kraju misliš, radi li se o katastrofičarskim trabunjanjima, ili znanstveno utemeljenim ekstrapolacijama?

Inače, ovo je po mnogim racionalistima vrlo točna rekapitulacija tih ekstrapolacija:
http://nymag.com/intelligencer/2017/07/ ... jMzxLT0shw

A i bez klimatskih promjena već smo gadno devastirali ekosustave o kojima na koncu i mi sami ovisimo.
https://www.huffingtonpost.in/entry/nat ... uAYq9gyVvQ
Tako da zbilja ne vidim neki razlog za optimizam po pitanju bliske budućnosti. Samo što većina ljudi nije psihološki setapirana za ništa drugo osim hepienda, pa iz iracionalnih razloga odbacuju takvu izvjesnost.

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 20 Mar 2019, 09:06

Ne vjerujem u hepiend, sva će se ta crna predviđanja na posljetku ostvariti, samo je pitanje kada će se to dogoditi. Otkako je života na Zemlji, većina je vrsta koje su je naseljavale nestala, iracionalno je očekivati da ljudi neće izumrijeti. I bit ćemo manje uspješni od mnogih životinja koje su milijunima godina obitavale na ovom planetu - u usporedbi s njima, nestat ćemo u treptaju oka.

Potpisi su za budale.