Ljudi od povjerenja

Mjesto za mrvu ozbiljnije rasprave
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

29 Mar 2020, 18:29

Osim Alemke Markotić, ravnateljice Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević", koja se posljednjih tjedana uistinu prometnula u jednu od ključnih osoba u hrvatskoj javnosti, a sve zbog staloženog, profesionalnog i tolerantnog stava tijekom obraćanja naciji u povodu pandemije korona-virusa, ministar zdravstva Republike Hrvatske i član Nacionalnog stožera civilne zaštite Vili Beroš također uživa veliko povjerenje građana. Neurokirurg podrijetlom s Hvara koji je radni vijek proveo u KBC-u Sestre milosrdnice izveo je više od osam tisuća operacija na mozgu, a kada je postao ministar, izjavio je: "Ja sam iz sistema, znam što treba napraviti. Spoznao sam što su osnovni izazovi u hrvatskom zdravstvenom sustavu. Imam volju, snagu i energiju da to riješim."

Spomenuo sam dakle staloženost, profesionalnost, toleranciju, upućenost, volju, snagu i energiju. Je li to tô? Što ljude čini vjerodostojnima, vrijednima našeg povjerenja? Neurokirurzi moraju biti hladnokrvni, precizni i brzi u odlučivanju. Epidemiolozi moraju gledati globalnu sliku, opet pazeći na sitnice i razne varijable. Je li to dobar preduvjet za bavljenje politikom? Jest, svakako, ali to ne može biti sve.

Što još?


Potpisi su za budale.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

29 Mar 2020, 21:41

Samo neka njih dvoje ostane raditi ovo što najbolje rade. Ne bi valjalo da se daju u politiku kad ova kriza prođe.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

29 Mar 2020, 21:50

Ne pitam zbog politike. Čitao sam komentare komunikologâ, koji imaju i pohvale i zamjerke oboma. To nisu ljudi naviknuti na medijsku pozornost, fotoaparate i kamere, normalno je da im se potkradu pogreške, ali jesu uvjerljivi i razložni. Zanima me zašto.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

29 Mar 2020, 23:13

Ne uzdam se u ljude od povjerenja, nego u sustav od povjerenja, a to nemamo. Uzdaš li se u jednu osobu ili više njih, što se događa ako te osobe ili tih osoba nestane? Iz bilo kojeg razloga i u bilo kojim okolnostima. Ne treba mi baćuška car ni kraljica majka. Ni drug Tito.* Hoću jebeno organizirano društvo. Što najvjerojatnije za svojega života i na ovim prostorima neću dočekati, a čini se i da se u svijetu valja novi val autokracije.
----------
* Još je drug Tito najmanja nevolja. Eno ga na Fejsu prikazuju kako u bravarskoj radionici proizvodi respiratore. :D
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Mar 2020, 02:50

U redu, ne mogu čak reći da se ne slažem s tobom. Ideja je međutim razgovarati o ljudima koji postaju popularni i autentični - sustavu unatoč. Hrvati su već oguglali na političarsku slatkorječivost pa čovjeka koji je dostojan povjerenja, koji ne izaziva sumnju promatraju elektroničkim mikroskopom, unaprijed računajući na laž i podvalu. Utoliko bolje što čelnici Stožera civilne zaštite u ovom presudnom, kritičnom trenutku uživaju golemu potporu. Da nije tako, tko zna kako bi ova pandemija tekla.
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Mar 2020, 07:24

Stitch wrote:
30 Mar 2020, 02:50
Utoliko bolje što čelnici Stožera civilne zaštite u ovom presudnom, kritičnom trenutku uživaju golemu potporu. Da nije tako, tko zna kako bi ova pandemija tekla.
Postoji i mogućnost da pravilnosti nema - jednostavno smo imali sreće. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

30 Mar 2020, 07:47

Stitch wrote:
30 Mar 2020, 07:24
Postoji i mogućnost da pravilnosti nema - jednostavno smo imali sreće. :D
Upravo to i ja mislim. Složilo se nekoliko elemenata, za svaku zemlju drukčija kombinacija. A ovo dvoje koje si spomenuo... tja, većini ljudi trebaju mama i tata, a njih dvoje dobro odrađuju te uloge. Inače, kakvi smo, bilo bi belaja.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Mar 2020, 08:16

Tko ti je draži, Alemka ili Vili? :cerek:
Potpisi su za budale.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

30 Mar 2020, 11:30

Stitch wrote:
30 Mar 2020, 02:50
U redu, ne mogu čak reći da se ne slažem s tobom. Ideja je međutim razgovarati o ljudima koji postaju popularni i autentični - sustavu unatoč. Hrvati su već oguglali na političarsku slatkorječivost pa čovjeka koji je dostojan povjerenja, koji ne izaziva sumnju promatraju elektroničkim mikroskopom, unaprijed računajući na laž i podvalu. Utoliko bolje što čelnici Stožera civilne zaštite u ovom presudnom, kritičnom trenutku uživaju golemu potporu. Da nije tako, tko zna kako bi ova pandemija tekla.
Meni je baš njihova autentičnost jedan od razloga za povjerenje u njih. Alemka Markotić uvijek smirena, s blagim osmjehom, vrlo stručna. Vili Beroš dobar organizator, uglavnom smiren (što kao neurokirurg i mora biti), ali znade pokazati i uzrujanost. Capak isto OK. Jedino mi se za Božinovića čini da je latentni diktator i to mi nimalo ne ulijeva povjerenje.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

30 Mar 2020, 11:32

Stitch wrote:
30 Mar 2020, 08:16
Tko ti je draži, Alemka ili Vili? :cerek:
Nije u redu pitati djecu vole li više mamu ili tatu. :facepalm: :mig:
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

30 Mar 2020, 23:00

Evo kako tata prikuplja bodove: link. Bljak! :crying:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Mar 2020, 23:10

Pa što, i ja volim odgovarati na komentare. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

30 Mar 2020, 23:16

Baš i ne ovako kretenski.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

30 Mar 2020, 23:40

MmeTipfeler wrote:
30 Mar 2020, 23:16
Baš i ne ovako kretenski.
Djeluješ kao da si nafrnjena na (skoro) cijeli svijet.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

30 Mar 2020, 23:45

A kako da odgovori na komentar?
Zar mislis da Beros sjedi doma i spava?
Mislim da covjek isto radi 18 sati na dan a radi i puno odgovorniji posao nego medicinska sestra. Trenutno u zdravstvu nitko ne spava, svi su oni na prvoj liniji fronte, pa cak i ministar.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

31 Mar 2020, 00:10

Kako to da većinom oboljevaju oni koji su na neprvoj liniji fronte? :o

E:
Nisam napisao da i umiru osim što oboljevaju. Eto, nek se zna i šta nisam napisao... :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

31 Mar 2020, 00:13

Hm. U Italiji je umrlo 70 lijecnika. S prve linije fronte.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

31 Mar 2020, 00:46

A fronta je - gdje tačno? :o
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

31 Mar 2020, 00:54

U bolnicama?
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

31 Mar 2020, 01:07

Fak!
Pa ova Korona uopšte ne poštuje pravila. Umjesto da udara po prvoj liniji fronte ona napada i civilne ciljeve. Pod hitno uhapsit i odvest u Hag...:rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

31 Mar 2020, 08:29

Ne lupetajmo!

Kad je epidemija, nema prve linije fronte - svugdje je opasno. Može Beroš raditi i 24 sata dnevno, ali njegov posao sigurno nije ni opasniji ni zamorniji od posla medicinskog osoblja. Da je odgovorniji, jest, ali za to prima i primjerenu plaću. A odgovor je drsko kratak: da je bar rekao zahvaljujem Vam što sudjelujete u zajedničkim naporima ili štogod slično. Žena se, ako niste shvatili, žali što pada s nogu, a tako će joj biti i dalje. I nitko je neće pitati ni za fizičko ni za psihičko stanje. Lako je s ministarske govornice biti smiren. Budi ti smiren kad pratiš pacijentovo stanje iz sata u sat. :o Kad ni inače nisi imao pristojne uvjete za rad, a situacija s koronom sve to samo zaoštrava.

A organizacija nam je loša. Bila i ostala. Ako nas išta izvuče, bit će to nastojanje i trud pojedinaca. Anonimnih pojedinaca. :crying:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

31 Mar 2020, 09:39

Organizacija nam je OK s obzirom na sve okolnosti.
I ne bih rekao da smo imali sreće, čak štoviše.

Ako pratiš razvoj epidemije, dogodilo se par nesretnih okolnosti.
Prvi slučajevi su bili uveženi iz Italije. Slučajevi su bili izolirani, u početku su stvari bile OK.
A onda je krenulo par stvari po zlu.
Počela je dolazit dijaspora s koronom. Od kojih smo dobili lokalna žarišta. Ljudi se nisu držali samoizolacijskih mjera, potencijalni zaraženi ili zaraženi su se neodgovorno ponašali i širili virus dalje. To se nekako počelo normalizirati.
Ali onda se dogodio potres u Zagrebu. Ljudi su pobjegli na ulice, tražili utjehu, povećali socijalne kontakte. I onda još pobjegli u razne dijelove Hrvatske i dodatno proširili žarišta.

Što se tiče organizacije, zdrastvo nam je i prije korone bilo u blagom kaosu. Radi nebrige države. No, vrlo brzo su shvatili ozbiljnost situacije i već danima pokušavaju napraviti koliko-toliko dobro funkcioniranje svega toga.
Naravno da novinari hvataju one loše primjere o kojima onda danima pišu. Ali sve su to sporadični primjeri.

Što se tiče medicinske sestre i ministra... Naravno da je medicinska sestra ona osoba s kojom oboljeli ima najviše kontakata, i da je za njega ona najvažnija osoba.
No ministar je taj koji organizira sve to. Koji nalazi zaštitnu opremu, odlučuje o strategiji zaustavljanja epidemije, načinima liječenja...
Zar misliš da je u trenutnoj situaciji jednostavno nabavit zaštitnu opremu? Ili dezinfekcijska sredstva? Ili lijekove koji bi mogli biti učinkoviti? Ili respiratore?
Ili ocijeniti pouzdanost testova, dostupnost testova i kemikalija za izvođenje testova?
Sve to ne radi medicinska sestra, već tim ljudi kojima je na čelu ministar i koji je odgovoran za sve to.
A koliko će sestra padat s nogu - i za to je u principu odgovoran ministar, jer ako je on napravio loš posao, sestra će imati još više posla i još će više padat s nogu.
I naravno da su bitni mali ljudi. Ali bitni su i oni veliki.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

31 Mar 2020, 10:40

Slažem se sa svime što je Nukac napisao. :top:
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

31 Mar 2020, 18:34

U usporedbi s Markotićevom, Bereš više griješi, ponajprije u neverbalnoj komunikaciji. Ne bih mu Twitter uzeo za zlo, no pred kamerama treba se bolje kontrolirati.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

01 Apr 2020, 22:58

Ovo nisu ni kamere ni Twitter, nego odgovor. Pa neka vijest i sto puta dolazi od nekima mrskog Indexa, ovo je bezobraština, i ne događa se prvi put: link. Svojevremeno su tako tretirali liječnike u Hitnoj, ne znam je li se u međuvremenu štogod promijenilo: radili su prekovremeno, dobivali slobodne dane koje jednostavno nisu imali kada iskoristiti.
Post Reply