Ozbiljna tema o vicevima

Mjesto za mrvu ozbiljnije rasprave
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

31 Oct 2019, 21:28

Freudova knjiga Vic i njegov odnos prema nesvjesnomu, objavljena 1905. godine, najavila je interes raznih stručnjaka za viceve. Osim psihologa, bave se njima i filozofi, i antropolozi, i folkloristi, i teoretičari književnosti, i kognitivni znanstvenici, i lingvisti – ali nećemo ovdje o tome. Ne zanimaju me književne i stilske mikrostrukture, ne želim govoriti o agresiji i užitku niti ću se baviti stereotipima o narodima ili zanimanjima kojima se rado smijemo. Povod je drugi: teza da žene ne pričaju i ne pamte viceve budući da rijetko u društvu preuzimaju zabavljačku ulogu. O tome sam pročitao članak u časopisu - i ne slažem se sa zaključkom. Poznajem nekoliko pravih vicmaherica, a bio sam i u mnogo situacija s miješanim društvom, gdje se žene nisu ustručavale pred suprotnim spolom i gdje nije bilo onog "ispričat ću ti poslije", karakterističnog za sramežljive cure. Upravo suprotno, starije i udane bile su iznenađujuće otvorene, vicevi su im bili masni, a seksualne aluzije frcale su na sve strane. Mlađih nije bilo, doduše, pa mi uzorak nije potpun, no dovoljan je jedan jedini primjer suprotnog ponašanja da sruši svaku generalizaciju - pa i tu o vicevima. Trebao bih međutim potvrdu tog osjećaja da žene također vole dvosmislene igre riječima pa molim trkeljašice da se izjasne.

Pričate li viceve? Pamtite li ih? Znate li ih mnogo i koliko često zabavljate prijatelje šaljivim pričicama i pošalicama?


Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

01 Nov 2019, 08:28

Koji članak? Koji časopis?
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Nov 2019, 10:17

Eh, da znam - napisao bih to odmah. Neki ženski časopis koji sam listao u frizerskom salonu. Gloria, Cosmopolitan, Lisa, Mila - nešto od toga jest, ali nemam pojma što. Pregledao sam ih dvadesetak, dugo sam čekao. :D

Nisam namjeravao rapravljati o tome, tek mi je naknadno na pamet palo da otvorim temu. Mogu se vratiti, doduše, pa opet prekopati košaru sa starim novinama. :cerek:
Potpisi su za budale.
User avatar
scarletlemur
atomski zdesna!
Posts: 488
Joined: 10 Nov 2011, 20:52
Been thanked: 14 times

01 Nov 2019, 10:54

Hm...ja i vicevi :no:
Imala sam par zicera u arhivi koji, izgleda, samo meni bijahu smijesni iako nije da nisu postigli reakciju kod 'publike'. Doduse, ne onakvu kakvu sam prizeljkivala, no u nekom su trenutku ti moji vicevi nadrasli tragicnu sudbinu dominantno neumjesnih, a predmet smija postala sam ja.
Izgleda je presudnije za smijeh-dogadjaj izbor trenutka, ne toliko interpretacija sama :ne zna:
Nedavno sam s kolegicama s posla isla u kazaliste, upale smo u guzvu plus nismo mogle naci parking - situacija kakva pridonijela je nervozi i komesanju s boka i na zadnjem sjedistu.... U iscekivanju moje navigator-soferske reakcije kolegice nisu ni slutile da im sljeduje vic...takoreci basnoslovno animalnog KARA-ktera zbog kojeg me kasnije i bilo pomalo stid sto ce o meni misliti jer neke od kolegica su 60+; sto pak ne znaci da nisu odlijepile od smijeha na onog konja iz vica i pripadajucu mu alatku sasvim sigurno maseci poantu citavog vica, sto pak meni ostavlja prostora da uzvratnim smijeskom nastupim pretpostavljati njihove narocito seksualne unutarporodicne odnose :no:...eeeee moje vragulje stare.
Uglavnom- sta sam ono posla reci- da, nadjosmo parking i stigosmo na vrijeme i na predstavu.

Poslano sa mog ANE-LX1 koristeći Tapatalk

User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Nov 2019, 11:17

scarletlemur wrote:
01 Nov 2019, 10:54
Imala sam par zicera u arhivi koji, izgleda, samo meni bijahu smijesni iako nije da nisu postigli reakciju kod 'publike'. Doduse, ne onakvu kakvu sam prizeljkivala, no u nekom su trenutku ti moji vicevi nadrasli tragicnu sudbinu dominantno neumjesnih, a predmet smija postala sam ja.
Može primjer? Ne shvaćam na koju vrstu viceva misliš, neumjesni mogu biti prosti, ali i crni - o bebama, recimo. Ljudi ih iz raznih razloga mogu smatrati neprikladnima, ne odgovara svima taj humor. No kako volim morbidnosti, ispričat ću ti jedan, ohrabrenja radi.

Došao čovek u biblioteku.
- Dobar dan, dajte mi neku dobru knjigu o samoubojstvu.
A bibliotekarka mu veli:
- Jest, pa da mi je poslije ne vratiš.
Potpisi su za budale.
User avatar
scarletlemur
atomski zdesna!
Posts: 488
Joined: 10 Nov 2011, 20:52
Been thanked: 14 times

01 Nov 2019, 12:50

Stitch wrote:
01 Nov 2019, 10:17
Eh, da znam - napisao bih to odmah. Neki ženski časopis koji sam listao u frizerskom salonu. Gloria, Cosmopolitan, Lisa, Mila - nešto od toga jest, ali nemam pojma što. Pregledao sam ih dvadesetak, dugo sam čekao. :D

Nisam namjeravao rapravljati o tome, tek mi je naknadno na pamet palo da otvorim temu. Mogu se vratiti, doduše, pa opet prekopati košaru sa starim novinama. :cerek:
Ideja muskarca koji cita gore pomenute casopise (bez razumijevanja zasto se upravo najgluplje stivo tradicionalno smatra zenskom zabavom i razonodom pa se integrirano u tzv zenski casopis nudi svim onim...err...progresivno profinjenim i vonabi seksi otmjenim domacicama, uz isprike svim onim kraljicama&majkama cije se intelektualne?? perspektive takodjer vrte tu negdje oko 'poucnih' predlozaka zadane tematike) temeljito premasuje sve moje napredno anakronisticke stavove.
A bio si mi ono skroz seksi....khh...neosisan.

Poslano sa mog ANE-LX1 koristeći Tapatalk
User avatar
scarletlemur
atomski zdesna!
Posts: 488
Joined: 10 Nov 2011, 20:52
Been thanked: 14 times

01 Nov 2019, 12:55

Stitch wrote:
01 Nov 2019, 11:17
Može primjer? Ne shvaćam na koju vrstu viceva misliš, neumjesni mogu biti prosti, ali i crni - o bebama, recimo. Ljudi ih iz raznih razloga mogu smatrati neprikladnima, ne odgovara svima taj humor. No kako volim morbidnosti, ispričat ću ti jedan, ohrabrenja radi.

Došao čovek u biblioteku.
- Dobar dan, dajte mi neku dobru knjigu o samoubojstvu.
A bibliotekarka mu veli:
- Jest, pa da mi je poslije ne vratiš.
Moja - kako da kazem- specijalnost su naoko 'prosti' vicevi.
Ne trazi me da ti ga napisem, za to je ipak - zbog uzivljavanja publike, potrebno i jakojako puno vremena ter sabranosti, a ja za kvaku vec hvatam se.

Poslano sa mog ANE-LX1 koristeći Tapatalk
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Nov 2019, 13:02

scarletlemur wrote:
01 Nov 2019, 12:50
Ideja muskarca koji cita gore pomenute casopise (bez razumijevanja zasto se upravo najgluplje stivo tradicionalno smatra zenskom zabavom i razonodom pa se integrirano u tzv zenski casopis nudi svim onim...err...progresivno profinjenim i vonabi seksi otmjenim domacicama, uz isprike svim onim kraljicama&majkama cije se intelektualne?? perspektive takodjer vrte tu negdje oko 'poucnih' predlozaka zadane tematike) temeljito premasuje sve moje napredno anakronisticke stavove.
A bio si mi ono skroz seksi....khh...neosisan.
A što sam trebao, buljiti u žene koje farbaju kosu? Kad sam kod mehaničara, čitam časopise o automobilima. Kad sam kod frizerke, čitam one o modi, životnome stilu i receptima. Drugih, jebiga, nema. :ne zna:
scarletlemur wrote:
01 Nov 2019, 12:55
Moja - kako da kazem- specijalnost su naoko 'prosti' vicevi.
Ne trazi me da ti ga napisem, za to je ipak - zbog uzivljavanja publike, potrebno i jakojako puno vremena ter sabranosti, a ja za kvaku vec hvatam se.
Aha, zanima te poigravanje seksualnošću i ostalim tabu-temama. Tako reci. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

01 Nov 2019, 13:59

Stitch wrote:
01 Nov 2019, 10:17
Eh, da znam - napisao bih to odmah. Neki ženski časopis koji sam listao u frizerskom salonu. Gloria, Cosmopolitan, Lisa, Mila - nešto od toga jest, ali nemam pojma što. Pregledao sam ih dvadesetak, dugo sam čekao. :D

Nisam namjeravao rapravljati o tome, tek mi je naknadno na pamet palo da otvorim temu. Mogu se vratiti, doduše, pa opet prekopati košaru sa starim novinama. :cerek:
Te časopise poznajem samo po imenu, nikad nijedan nisam otvorila, ali sjećam se prijašnjih primjera takve literature. Nije baš relevantno za prosuđivanje o sklonosti ovakvim ili onakvim vicevima.

Već dugo nisam čula ili pročitala dobar vic, a nekadašnje sam zaboravila. Vjerojatno bih se sjetila da se nađem u društvu u kojem se pričaju vicevi pa jedan izaziva asocijaciju na drugi.

Umjesto vica, može anegdota? Pauza na FF-u. Hvali se cura kako je uhvatila komada, frajer kao s filma, lova do krova, vozi BMW. Auuuuu! Pa su se u tom BMW-u i poševili. A koliki mu je, samo da znate! Bar pola metra. Iz zadnjeg reda čuje se komentar. Muški. "Pojma nisam imao da je palica mjenjača u BMW-u toliko duga."
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Nov 2019, 14:11

MmeTipfeler wrote:
01 Nov 2019, 13:59
Umjesto vica, može anegdota? Pauza na FF-u. Hvali se cura kako je uhvatila komada, frajer kao s filma, lova do krova, vozi BMW. Auuuuu! Pa su se u tom BMW-u i poševili. A koliki mu je, samo da znate! Bar pola metra. Iz zadnjeg reda čuje se komentar. Muški. "Pojma nisam imao da je palica mjenjača u BMW-u toliko duga."
Dobra anegdota. :D

No temu nisam otvorio zato da žene pričaju viceve, zanimaju me primarno njihove zabavljačke navike. Koliko često preuzimaju glavnu ulogu, kojim se kriterijima vode kad biraju "materijal", vole li šokirati društvo... Muškarci će često sablazniti sugovornike, čuo sam priču da je jedan naš jezikoslovac Dudi i ostalim bibličarima pričao masne viceve kada su ga zvali da se uključi u prevođenje Biblije. Nije bitno o kome je riječ, pokojni je, ali svakako je pokvario reputaciju vrsna intelektualca i humanista. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

01 Nov 2019, 14:30

Stitch wrote:
01 Nov 2019, 14:11
Nije bitno o kome je riječ, pokojni je, ali svakako je pokvario reputaciju vrsna intelektualca i humanista. ;)
Čime? Time što je pričao masne viceve? Jebemu, ne priznajem vrsnijeg intelektualca i humanista od Rabelaisa pa vidi što je pisao. :mig:

Inače, mislim da se sklonost svemu ovome što navodiš - šokiranje društva, preuzimanje glavne uloge, izbor tematike - nema veze sa spolom. Neki su ljudi po prirodi takvi da su duša svake zabave, neki se uključuju kasnije, a neki su samo promatrači.

Uostalom, ne sjećam se da sam ikad bila u društvu gdje je primarno bilo pričanje viceva - vicevi su bili dio druženja, a i to ne uvijek. Uostalom, pričati vic s namjerom da se postigne bilo kakav drugi efekt, a ne da se prisutni nasmiju, čini mi se besmislenim.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Nov 2019, 14:44

MmeTipfeler wrote:
01 Nov 2019, 14:30
Čime? Time što je pričao masne viceve? Jebemu, ne priznajem vrsnijeg intelektualca i humanista od Rabelaisa pa vidi što je pisao. :mig:
Ali ne možeš pričati masne viceve svećenicima, to se ne radi. Nema veze, reći ću ti tko je posrijedi pa onda procijeni. Ladana su zvali, a on na Kaptolu nije pravo ni sjeo, a već je počeo prostačiti ne bi li tobože opustio okupljene uglednike. Pazi, govorim o Kaštelanu, Dudi, Fućku, Milićeviću, Delorku, Tabaku... Sve društvena i intelektualna krema. Čak i da nisu popovi, nije red tako uletjeti na sastanak. A Ladan nije mlad bio pa da mu oprostiš nezrelost, bližio se tada četrdesetima. On je, pokoj mu duši, bio jednostavno sirov.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

01 Nov 2019, 16:36

Možeš pričati masne viceve svećenicima ako si s njima u dobrim odnosima odnosno ako se dobro poznajete. Ne možeš ni u jedno društvo doći i početi prostačiti. To je pitanje dobrog odgoja.
User avatar
scarletlemur
atomski zdesna!
Posts: 488
Joined: 10 Nov 2011, 20:52
Been thanked: 14 times

02 Nov 2019, 10:07

Nda, i meni se cini da su za pricanje viceva nuzni - da tako kazem- okolisni cimbenici. Prezentacije duhovitosti svako bi trebale postovati odrednice vremena, mjesta i khh nacina vrsenja radnje - vi gramaticari to puno bolje kuzite, a meni ostaje da svoju sirovu slabost postupno i periodicno iskontroliram :brukica:


Poslano sa mog ANE-LX1 koristeći Tapatalk

Post Reply