MadelAine Štefok i tako to

Mjesto za mrvu ozbiljnije rasprave
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

06 Nov 2011, 13:20

Umrla je Ana Štefok.

Lijepom broju čitatelja ime Ane Štefok zvuči jednako poznato kao i ime Džune Ibrimnadze, uzbekistanske pjesnikinje u usponu (izmišljene samo za ovu prigodu, dakako :D). Onako, "ma je li to ona plivačica, strašno mi je poznato, ali nikako se sjetiti...". Jednako tako lijepom broju čitatelja vijest da je Ana Štefok umrla znači koliko i nagli pad uzbekistanskih dionica (izmišljen samo za ovu prigodu, dakako :D).

Ne, sad ne ide ispis obožavateljskih rečenica potresenog fana - ni na koji se način ne mogu proglasiti nekim zagriženim ljubiteljem onoga što je ta žena pjevala.

Naprotiv, njeno ime mi, uz još nekoliko imena (Elvira Voća - zna li još itko osim par dinosaura tko je Elvira Voća? :facepalm:), asocira "A sada, malo glazbe - zabavljaju vas domaći pjevači" emisije na Radio-Zagrebu, slušane (u ranoj, ranoj dobi) na uređajima čiji bi vlasnici bi danas, vjerujem, bili kazneno gonjeni zbog zvučnog zagađenja nekvalitetnim zvukom, uz poprilično mrzovoljenje, dosadu i "ajme, opet ovi, ma dajte već jednom malo PRAVE glazbe" mo'šsimislit-rebel gard.

Ni po čemu ta glazba nije bila "moja" glazba - onako, svaka čast glasovima i svemu, ali to je čak i onda bilo čak i meni previše... nekako... "ne-moje".

Čemu onda "plahta in spe" o usputnoj novinskoj vijesti? Valjda fuckin' madelaine-efekt, tko bi ga znao. Zapravo, stanovito prosvjetljenje, konačno prepoznavanje onoga nečeg što je u toj glazbi ipak bilo i vrijedno i drugačije i privlačno, onoga nečeg zbog čega danas ne mijenjam postaju kad naletim na Anu Štefok (jest da je izgledniji susret s Jetijem, ali dogodi se ponekad).

Ta je glazba bila pitoma. Sva ta pretjerana urednost, mjestimična slatkoća, mjestimična plitkost i teksta i glazbe, bila je upakirana u najdoslovniju doslovnu pitomost.

I onda, mimo svih političkih razglabanja o ovom i onom vremenu, o stvarnosti ili prividu te pitomosti u ovom ili onom vremenu, čovjek osjeti čežnju za pitomošću. Za pitomim vremenom i pitomim ljudima u njemu.

(Samo mi nemojte ovo gurnuti na Glazbu).


User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

06 Nov 2011, 13:31

Čula sam za Anu Štefok prije dva dana kad ju je frend spomenuo. Ne bi je vjerojatno ni on spomenuo da nije umrla i da je na radiu nisu puštali. Onda sam otišla na youtube i preslušala par pjesama, nisu mi baš legle osim onih par koje su bile obrade poznatijih francuskih pjesama tog istog vremena.

Ne znam, ne čini mi se da slično pitome glazbe nema i danas. Mislim da je ima, čak možda i jednako kao nekad prije, samo ima i mnogo drugog, drugačijeg, manje pitomog, ili drugačije pitomog, ne znam.
Happy Easter!
User avatar
ali
Posts: 4909
Joined: 22 Sep 2011, 10:31

06 Nov 2011, 14:09

Meni je Yazoo kad su se pojavili zvučao kao tehno. Danas mi je soft pop.
Kad se pojavio techno, techno je zvučao moćno i jako. Danas je limunada koja asocira na Coloniju.
Cro dance je bio dance pop moderne produkcije. Danas je trash.
G'n'R su bili hard rock. Danas su zabavna glazba.

Danas sve zvuči pitomije :mudri:
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

06 Nov 2011, 14:10

Lord Byron » wrote:(Elvira Voća - zna li još itko osim par dinosaura tko je Elvira Voća? :facepalm:)
Tko je Elvira Voća zna svatko tko je riješio više od 5 križaljki časopisa Skandi. Baš tako nekako se i pojavljuje taj "pojam", u svakoj petoj skandinavki. :D

Čula sam za Anu Štefok i prije ali nisam poznavala njen opus.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

07 Nov 2011, 00:26

rekli su na radiju da je umrla u teškoj bijedi, napuštena, zaboravljena, sama. i odmah pustili neku zezalicu jingle, reklamu. taj soundset :facepalm: . s druge strane, baš me zanima je li na radiostanicama koje su puštale njezine pjesme rečeno da žena nije imala ni za kruh
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

07 Nov 2011, 00:50

Šteta je Voću i Anu Štefok spominjati u istom tekstu. Elvira Voća pjevala je samo i isključivo jer su se svi uvlačili u guzicu njezinom mužu. Glas je imala očajan a kad se u školi učio sluh, ona je imala gripu. Intonacija je njoj bila slaganje boja vestice i šosića.

Za razliku od nje, Ana Štefok je bila prava pjevačica, s glasom i interpretacijom. Pjevala je ono što je u to doba mogla dobiti; danas je ta glazba anakrona, ali glas i interpretacija nisu. I nikad nije od sebe pravila zvijezdu. Nije to ni moja glazba; ne slušam ju, ali pokojnu sam Anu uvijek cijenio.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

07 Nov 2011, 06:51

Emericzy » wrote:Šteta je Voću i Anu Štefok spominjati u istom tekstu.
Navedene su kao opreke: (samo) stas nasuprot (samo) glasu. :)
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

07 Nov 2011, 11:16

Lord Byron » wrote: Navedene su kao opreke: (samo) stas nasuprot (samo) glasu. :)
Vidiš, tu imaš pravo. Da ih se moglo zbrojiti i podijeliti s dva, dobile bi se dvije lijepe dobre pjevačice.
User avatar
Perzefona
Posts: 1959
Joined: 18 Sep 2011, 20:40

07 Nov 2011, 12:11

http://www.youtube.com/watch?v=BXfALgHi ... re=related

Ja se ne sramim reći da sam ju voljela slušati i da me njezin mekan i topao glas (što je rijetkost za tako svijetlu boju glasa) dirao. I opet mi se plače kad se sjetim da je više nema i kako je tužna i sama umrla.
Nodens - making women's period comfortable (by ex anais)
Whereabout
Posts: 1140
Joined: 18 Sep 2011, 13:19

07 Nov 2011, 13:40

Žao mi je čuti da je netko na ovaj način završio. Žalosno je ako je istina da je prosila i da su joj susjedi pomagali.

Podsjeća me na slučaj srpske glumice Eve Ras (Ljubavni slučaj ili tragedija službenice PTT, Makavejev) koja se, navodno zato jer je ostala bez mirovine, pod stare dane uključila u reality show Farma. Podsjeća me i na Tomislava Gotovca, tim više što se pisalo i o njegovoj (raširenoj) familiji, mislim da je najpoznatiji izdanak, ironično, Ante Gotovac. On je navodno pao u kupaonici i ležao nepokretan tri dana, kasnije završio u nekakvom stacionaru za otpisane u Dugoj Resi, odakle su ga valjda ipak izvukli prijatelji.
.
User avatar
jevgenija
Posts: 2606
Joined: 17 Sep 2011, 22:02
Location: Virtualni Vidovci

07 Nov 2011, 15:02

Ćeteraj je premješten na uniđite.
You can only be young once. But you can always be immature. (dejzino MD <3)
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

07 Nov 2011, 15:49

Ono što mene zanima je kako netko doživi veliki uspjeh pa završi praktički na prosjačkom štapu?! O čemu je prvenstveno tu riječ?
User avatar
jevgenija
Posts: 2606
Joined: 17 Sep 2011, 22:02
Location: Virtualni Vidovci

07 Nov 2011, 15:52

Potjeh » wrote:Ono što mene zanima je kako netko doživi veliki uspjeh pa završi praktički na prosjačkom štapu?! O čemu je prvenstveno tu riječ?
Pa, zvijezde toga doba su tad relativno solidno živjele od pjevanja, ali nije baš da su zarađivale kao "zvijezde" danas.
Bar mislim :ne zna:
Teško da se od samo pjevačke karijere moglo skupiti nešto za stare dane - radilo se za mirovinu, a penzići danas žive tako kako žive :tuzni:
You can only be young once. But you can always be immature. (dejzino MD <3)
User avatar
azizi
Posts: 217
Joined: 08 Nov 2011, 16:19

08 Nov 2011, 23:49

Emericzy » wrote:Šteta je Voću i Anu Štefok spominjati u istom tekstu. Elvira Voća pjevala je samo i isključivo jer su se svi uvlačili u guzicu njezinom mužu. Glas je imala očajan a kad se u školi učio sluh, ona je imala gripu. Intonacija je njoj bila slaganje boja vestice i šosića.
:top: Ponekad sam se osjećala nelagodno slušajući njezinu interpretaciju neke pjesme :facepalm:

Emericzy » wrote: ...Ana Štefok je bila prava pjevačica, s glasom i interpretacijom. Pjevala je ono što je u to doba mogla dobiti; danas je ta glazba anakrona, ali glas i interpretacija nisu. I nikad nije od sebe pravila zvijezdu. Nije to ni moja glazba; ne slušam ju, ali pokojnu sam Anu uvijek cijenio.
Iako se govorilo u medijima da je umrla diva, zvijezda, legenda... hrvatske zabavne glazbe, to jednostavno nije istina. Čak je i nazivanje Ane Štefok hrvatskom Edith Piaf po meni pretjerivanje, a na štetu i jedne i druge.

Ana Štefok je bila poznata, lijepo je pjevala, ali nikada nije imala zvjezdani status. Čak se i prilično rano povukla iz svijeta glazbe. Imala je psihičkih problema. Sećam se jednog njezinog ispada u nekoj televizijskoj emisiji koju je vodio Zvonko Varošanec prije puno godina. Prije koju godinu se pisalo o njezinim zdravstvenim i financijskim problemima po novinama. Imala je neveliku mirovinu, poput tisuća umirovljenika, samo što je ona činila neke čudne poteze s novcima i stanom koji je imala, pa je Zdenka Vučković preuzela neki vid brige o njoj (odnosno, njezinom rukovanju s financijama). Zato je veliko pretjerivanje da je umrla od gladi zbog nebrige društva. Nije bila ni jednostavna ni laka osoba, vjerojatno zbog već spomenute bolesti i, nažalost, je tužno otišla. Jesu li socijalne službe trebale nešto poduzeti i jesu li poduzimale, o tome ne znam dovoljno da bih mogla meritorno govoriti. Ono što zaključujem da je tužno živjela i tako tužno i umrla. Žao mi je zbog toga, jer mi je žao svake tužne sudbine.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

09 Nov 2011, 01:02

Hvala azizi na ovom postu.
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

09 Nov 2011, 14:15

Da, zaista, hvala na sočnim detaljima iz privatnog života jer ipak su skandalozni ispadi uzrokovani psihičkim problemima uzbudljiviji od njenog pjevanja.

Ne shvati ovo osobno aziza, dobrodošla. :zubo:
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

09 Nov 2011, 14:21

Nikolajevna » wrote:Da, zaista, hvala na sočnim detaljima iz privatnog života jer ipak su skandalozni ispadi uzrokovani psihičkim problemima uzbudljiviji od njenog pjevanja.

Ne shvati ovo osobno aziza, dobrodošla. :zubo:
Ma, nije ta priča samo o njezinom pjevanju, Nikolajevna. Zato i jest odjeknula jer je natopljena u svašta (i onda bila i sada je), što je slučaju Ane Štefok zapravo dalo tu tužnu notu. Kao što ni Piaf (meni inače strašno antipatična babetina) ne bi bila što je bila bez svoje priče. Kako onda govoriti o njoj a ne spomenuti tu priču?
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

09 Nov 2011, 14:36

Emericzy » wrote: Ma, nije ta priča samo o njezinom pjevanju, Nikolajevna. Zato i jest odjeknula jer je natopljena u svašta (i onda bila i sada je), što je slučaju Ane Štefok zapravo dalo tu tužnu notu. Kao što ni Piaf (meni inače strašno antipatična babetina) ne bi bila što je bila bez svoje priče. Kako onda govoriti o njoj a ne spomenuti tu priču?
Možda, možda... samo što se često iz priča pjevača, glumaca, pisaca itd, vade same sočne negativnosti. Pa se to prikriva željom da povežemo njihov život i njihova djela. Kako meni može pomoći saznanje o psihičkom Aninom ispadu u doživljavanju neke njene pjesme?
No dobro, meni niti u školi nije bilo jasno zbog čega moram znati piščev život da bih razumjela njegov roman. :D
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

09 Nov 2011, 16:06

Nikolajevna » wrote: Kako meni može pomoći saznanje o psihičkom Aninom ispadu u doživljavanju neke njene pjesme?
S popriličnom sigurnošću mogu tvrditi da cijeli topic nije začet s idejom razglabanja o doživljavanju njene pjesme. Ono, znam čovjeka. :D

Ne bih rekao da se radi o prekapanju po prljavom vešu - naime, ako su mnoge rečenice (ne samo ovdje, nego općenito) krenule u smjeru "pokvarenog društva koje ju je ostavilo da skonča u bijedi", onda elementarna objektivnost traži i "slušanje druge strane".
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

09 Nov 2011, 17:06

Lord Byron » wrote: S popriličnom sigurnošću mogu tvrditi da cijeli topic nije začet s idejom razglabanja o doživljavanju njene pjesme. Ono, znam čovjeka. :D

Ne bih rekao da se radi o prekapanju po prljavom vešu - naime, ako su mnoge rečenice (ne samo ovdje, nego općenito) krenule u smjeru "pokvarenog društva koje ju je ostavilo da skonča u bijedi", onda elementarna objektivnost traži i "slušanje druge strane".
Svakako. I glupo je sad tražiti krivca. Sudbina je, izgleda, tako htjela. Nekoga gurnula u ludost, drugoga u situaciju da jedva može izbjeći da bude pizda. Puno se tu jada nataložilo s raznih strana.
User avatar
azizi
Posts: 217
Joined: 08 Nov 2011, 16:19

09 Nov 2011, 21:07

Nikolajevna » wrote:Da, zaista, hvala na sočnim detaljima iz privatnog života jer ipak su skandalozni ispadi uzrokovani psihičkim problemima uzbudljiviji od njenog pjevanja.
Žao mi je ako si to tako shvatila ili ako se stekao dojam da sam željela 'skandalizirati' Anin život. Emerizy i Lord Byron su dobro shvatili poantu mog upisa, jer su mi mnogi nekrolozi zvučali lažno i pretjerano, a naročito oni gdje se društvo prokazalo jedinim krivcem za to kako je živjela.
Emericzy wrote: Ma, nije ta priča samo o njezinom pjevanju, Nikolajevna. Zato i jest odjeknula jer je natopljena u svašta (i onda bila i sada je), što je slučaju Ane Štefok zapravo dalo tu tužnu notu. Kao što ni Piaf (meni inače strašno antipatična babetina) ne bi bila što je bila bez svoje priče. Kako onda govoriti o njoj a ne spomenuti tu priču?
Lord Byron wrote:...
Ne bih rekao da se radi o prekapanju po prljavom vešu - naime, ako su mnoge rečenice (ne samo ovdje, nego općenito) krenule u smjeru "pokvarenog društva koje ju je ostavilo da skonča u bijedi", onda elementarna objektivnost traži i "slušanje druge strane".
Zbog toga sam imala potrebu napisati svoje viđenje stvari i žao mi je što je zbog toga izrečeno nešto što možda po nekima nije trebalo izaći u javnost. No, nekako vjerujem da sam ostala u okvirima odmjerenog i objektivnog komentiranja lika i djela Ane Štefok.

Nikolajevna » wrote: Ne shvati ovo osobno aziza, dobrodošla. :zubo:
Još bolje vas sve, a posebno neke :love: (napokon) našla! :grli:
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

09 Nov 2011, 22:41

azizi » wrote:
pa je Zdenka Vučković preuzela neki vid brige o njoj (odnosno, njezinom rukovanju s financijama).
a sad zdenka vučković tvrdi da je višnja korbar i zdenka kovačiček mrze jer žele anin stan

triput sam čitala piše li žele ili želi

http://m.vecernji.hr/scena/visnja-korba ... nak-344410

ps: ja se sjećam ispada mije oremović u nekoj emisiji. jel to bilo na sličan način tužno? (da, meni takve stvari jesu tužne. sram bilo one koji su ih doveli u takvu situaciju)
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
Post Reply