Napali mi frendicu, opljačkana je...

Mjesto za mrvu ozbiljnije rasprave
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

22 Nov 2018, 19:09

haram wrote:
22 Nov 2018, 19:03
Ako si gurao ruku u kakvu rupu pa te nešto gadno ubolo ili ugrizlo, normalno da ćeš se bojati da to opet napraviš, to je kombinirana racionalno-emotivna reakcija na opasnu situaciju, a kad se radi i o mjestu za koje zdravorazumski i na druge načine empirijski znaš da je bezopasno - to je već fobija (etoti čovjeka kao aksiološkog bića, Madam :rolleyes: ). Ako te ta fobija ometa da funkcioniraš u inače svakodnevnom životu bez asocijacija na traumatičnu situaciju, to se onda i može nazvati poremećaj. Imaju li žrtve pljački fobije od nalaženja u ponovljenim situacijama - ili općenito disfunkcijske socijalne poremećaje karakteristične za PTSP?
Posttraumatski stresni poremećaj ne mora uvijek biti rezultat, to je ekstrem - dovoljno je da patiš od bilo kojeg poremećaja pa da ti život bude lošiji nego prije.


Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

22 Nov 2018, 19:19

Stitch wrote:
22 Nov 2018, 19:09
Posttraumatski stresni poremećaj ne mora uvijek biti rezultat, to je ekstrem - dovoljno je da patiš od bilo kojeg poremećaja pa da ti život bude lošiji nego prije.
Pa što bi drugo u ovom slučaju bio uzrok poremećaju ako ne traumatični događaj? :ne zna:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

22 Nov 2018, 19:22

Nisi me razumio. Čak i da razviješ fobiju od kladionica nakon pljačke, recimo, a ne PTSP u punom opsegu, život će ti sjeban biti. Zašto ne bi tražio odštetu?
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

22 Nov 2018, 22:53

Stitch wrote:
22 Nov 2018, 19:22
Nisi me razumio. Čak i da razviješ fobiju od kladionica nakon pljačke, recimo, a ne PTSP u punom opsegu, život će ti sjeban biti. Zašto ne bi tražio odštetu?
Ako ćemo raditi listu stvari koje su nam sjebale život, nema dovoljno para u čitavom svemiru da nas obešteti.
Normalno da će se svatko bojat da mu se ista šokantna stvar opet ne dogodi u ponovljenoj situaciji (u ovom slučaju na radnom mjestu). Da je pametan, bojao bi se i prije. I trebamo se svi bojat koječega... sadističkih bulija i drogiranih psihopata, prometa, boleština, kratkovidnih državnih administratora, bezskrupuloznih moćnika, rata, globalnog zatopljenja... i od malena smo se bojali zubarskih stolaca i dispanzerskih igala, izlazaka pred razrednu ploču i urlika granata... strah je oduvijek neraskidivi dio naših života, najjači pokretač u najgorim situacijama, na kraju savršeni otrežnjivač i zadnja slamka spasa zbog čega se kaže: strah je dobar kome ga je dragi bogek dao. I šta sad? Svi koji se nečeg boje trebali bi na bolovanje, u penziju da dosegnu nirvanu? Tko bi onda ostao radit? Tko bi se ostao borit?
Mislim, bilo bi lijepo da živimo u takvom idealnom sustavu koji toliko skrbi za najslabije i najranjivije članove... ali ne, mi živimo u kapitalizmu koji... pa, to je već za onu drugu temu tamo negdje ne sjećam se više gdje...
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

22 Nov 2018, 23:17

haram wrote:
22 Nov 2018, 22:53
Ako ćemo raditi listu stvari koje su nam sjebale život, nema dovoljno para u čitavom svemiru da nas obešteti.
Mah, pa nije u tome stvar. U životu jesi dužan raditi. Moraš, drukčije ne možeš živjeti. Ali nisi dužan trpjeti ozljede na radu. Da si boksač, druga stvar. Ali nisi.

Pljačke su ozbiljna povreda tvojih poslovnih prava i dužnosti. Sebe radi, moraš to naplatiti. Ako se ti ne poštuješ, neće te ni drugi poštovati.
haram wrote:
22 Nov 2018, 22:53
ali ne, mi živimo u kapitalizmu koji... pa, to je već za onu drugu temu tamo negdje ne sjećam se više gdje...
Upravo tako, to ti i govorim. ;)
Potpisi su za budale.
Post Reply