Predstavnik suvlasnika (stanara)

Mjesto za mrvu ozbiljnije rasprave
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

18 May 2017, 13:15

Veli mi susjeda da bih se trebao kandidirati za predstavnika suvlasnika u našoj zgradi. Kao, ozbiljan sam, pametan i vrijedan, a "može se i zaraditi" neka lova. Koliko, nemam pojma. :zubo:

Kako mi predstavnika stanara biramo svako malo (od posljednje trojice, dvojica su se odselila, a jedan je umro od raka), nijedan se nije stigao pozabaviti problemima koji nas tište. Treba popraviti krov, etažirati stanove, riješiti nekoliko sudskih sporova i još neke sitnice pa bi nam koristio agilan, sposoban predstavnik - no ja o tim poslovima apsolutno ništa ne znam. Ne poznam dobre majstore ni advokate, blage veze nemam o održavanju i zakonima, a ne da mi se ni sa susjedima natezati oko svake pizdarije - čega bi, pretpostavljam, bilo u izobilju.

Ukratko, odbio sam, ali sad razmišljam isplati li se baktati time i koliko je sve isplativo. Pa ako tkogod od vas zna što o tome - prosvijetlite me, molim. :)


Potpisi su za budale.
User avatar
AliceInMess
Posts: 670
Joined: 22 Feb 2017, 18:13
Location: Berkshire
Been thanked: 1 time

18 May 2017, 13:56

Meni zvuci kao gnjavaza :ne zna:
Nemam pojma koliko se moze zaraditi, ali vjerojatno neka sica.
Uglavnom, ja ne bih.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

18 May 2017, 14:03

AliceInMess wrote:
18 May 2017, 13:56
Meni zvuci kao gnjavaza :ne zna:
I meni se tako čini. Opet, posljednji nam je predstavnik bio potpuno nezainteresiran, uglavnom ga nije ni bilo u stanu. Drag dečko, ali bavio se svojim poslom, a gradio je i kuću izvan Zagreba. Od njega bih vjerojatno bio bolji. :rofl:
Potpisi su za budale.
User avatar
AliceInMess
Posts: 670
Joined: 22 Feb 2017, 18:13
Location: Berkshire
Been thanked: 1 time

18 May 2017, 14:14

Stitch wrote:
18 May 2017, 14:03
I meni se tako čini. Opet, posljednji nam je predstavnik bio potpuno nezainteresiran, uglavnom ga nije ni bilo u stanu. Drag dečko, ali bavio se svojim poslom, a gradio je i kuću izvan Zagreba. Od njega bih vjerojatno bio bolji. :rofl:
I kod moje mame je bilo takvih problema. Dobar predstavnik se odselio, pa se druga susjeda toga prihvatila. Onda je ona s obitelji odselila u Norvesku. Mojoj mami se ne da zajebavat s tim, a ostatak stanara su uglavnom gospodje od 80-95 godina :rofl:
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

18 May 2017, 17:31

Stitch wrote:
18 May 2017, 13:15
Veli mi susjeda da bih se trebao kandidirati za predstavnika suvlasnika u našoj zgradi. Kao, ozbiljan sam, pametan i vrijedan, a "može se i zaraditi" neka lova. Koliko, nemam pojma. :zubo:

Kako mi predstavnika stanara biramo svako malo (od posljednje trojice, dvojica su se odselila, a jedan je umro od raka), nijedan se nije stigao pozabaviti problemima koji nas tište. Treba popraviti krov, etažirati stanove, riješiti nekoliko sudskih sporova i još neke sitnice pa bi nam koristio agilan, sposoban predstavnik - no ja o tim poslovima apsolutno ništa ne znam. Ne poznam dobre majstore ni advokate, blage veze nemam o održavanju i zakonima, a ne da mi se ni sa susjedima natezati oko svake pizdarije - čega bi, pretpostavljam, bilo u izobilju.

Ukratko, odbio sam, ali sad razmišljam isplati li se baktati time i koliko je sve isplativo. Pa ako tkogod od vas zna što o tome - prosvijetlite me, molim. :)
Mislim da brkate pojmove.
Predstavnik suvlasnika - da suvlasnika, ne stanara, nego vlasnika stanova i suvlasnika zajedničkih dijelova kuće, je obično jedan od njih. KOji, obično, živi u toj kući. Njegov posao je da dogovara s ostalim suvlasnicima što treba učiniti, te zatim o tome obavijesti upravitelja zgrade. (Ako ga kuća nema, prvi posao predstavnika je da prikupi ponude raznih upravitelja i zajedno s ostalim suvlasnicima odluči koji će im upravitelj biti najbolji). U velikoj većini slučajeva, zakon predviđa odluku vlasnika 51% površine kao valjanu. (Za neke stvari treba odluka svih suvlasnika). Ta odluka, naravno, obavezuje i one koji su bili suzdržani, nezainteresirani ili protiv.
Upravitelj je taj koji treba ponuditi posao raznim izvođačima, ili naći advokata, pratiti naplatu, opominjati, tražiti ovrhe, predložiti godišnji plan održavanja itd.
Predstavnik, sa svoje strane, ima zadovoljstvo biti između čekića i nakovnja: s jedne strane, vječito će ga gnjaviti dragi susjedi, kojima smeta ovo i ono ili žele to i tako*.... a s druge strane upravitelj koji će - pretpostavljam - govoriti da nema dovoljno novaca za sve te želje i potrebe. I da treba podići pričuvu. Naravno, za to će predstavnik dobiti nekakvu lovu - o tome koliko, trebali bi odlučivati suvlasnici. Spretni predstavnici su... spretni, ali o tome ne bih. Tko ne zna, ne zna; tko zna, šta ću mu ja. :zubo:

*treba primjetiti i da suvlasnici vrlo rado smatraju predstavnika hausmajstorom (što je opet posao za sebe) pa ga traže da odčepljuje odvode, mijenja žarulje i slične zabave. Nekima je to OK, a nekima nije nikako.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

18 May 2017, 17:45

Riona wrote:
18 May 2017, 17:31
Mislim da brkate pojmove.
Mislim da ne brkamo. :D

Naš je upravitelj Gradsko stambeno komunalno gospodarstvo. Koje ni prstom nije mrdnulo, a kamoli poslalo predstavnika da nas zastupa zbog tužbe. Ili da riješi problem toplinske stanice. U oba slučaja - a i u svima ostalima - za rješenje se pobrinuo predstavnik stanara. GSKG možda jest mjerodavan zakonski, ali u praksi o svemu se brine čovjek koji živi u zgradi, a ne referent u Zagrebačkom holdingu.
Potpisi su za budale.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

18 May 2017, 17:51

Stitch wrote:
18 May 2017, 17:45
Mislim da ne brkamo. :D

Naš je upravitelj Gradsko stambeno komunalno gospodarstvo. Koje ni prstom nije mrdnulo, a kamoli poslalo predstavnika da nas zastupa zbog tužbe. Ili da riješi problem toplinske stanice. U oba slučaja - a i u svima ostalima - za rješenje se pobrinuo predstavnik stanara. GSKG možda jest mjerodavan zakonski, ali u praksi o svemu se brine čovjek koji živi u zgradi, a ne referent u Zagrebačkom holdingu.
Brkate, dečki, brkate. Plaćate GSKG da radi posao, koji na kraju vi odradite. Bzvz. Predstavnik suvlasnika (ne stanara, stanari mogu biti i podstanari, koji nemaju nikakvo pravo odlučivati o tuđem vlasništvu), je tu da animira upravitelja, ako je potrebno; ako vam taj upravitelj ne radi posao, nađite drugog.

Dobra strana za predstavnika suvlasnika je da prigovore ne mora pokusati; samo ih proslijedi. Ako se sam primi posla, onda- sam pao, sam se ubio. A ti razmisli da li ti se da odrađivati posao i biti izgnjavljen od susjeda prije, za vrijeme i nakon obavljenog posla. Warning: još nisam vidjela da je netko rekao "hvala" predstavniku.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

18 May 2017, 18:09

Aha, mi smo neka iznimka, znači? Moguće. Upravitelja smo naslijedili, nismo ga birali. A prvi nam je predstavnik bio pravi mafijaš, nema muteža u koji nije bio upleten. Dvije je kuće od tog posla sagradio, što da ti kažem. Zbog njega i jesmo na sudu, tužila nas Elektra, a tuže nas i neki pojedinci. :zubo:
Potpisi su za budale.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

18 May 2017, 18:51

Veselo vam je.
Pitanje je da li itko u kuci moze izgurati ta kola. A da nisi ti.

sent from T

User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

19 May 2017, 20:59

Stitch wrote:
18 May 2017, 18:09
Aha, mi smo neka iznimka, znači? Moguće. Upravitelja smo naslijedili, nismo ga birali. A prvi nam je predstavnik bio pravi mafijaš, nema muteža u koji nije bio upleten. Dvije je kuće od tog posla sagradio, što da ti kažem. Zbog njega i jesmo na sudu, tužila nas Elektra, a tuže nas i neki pojedinci. :zubo:
I ja, kao i Riona, mislim da vam je veselo i da će se na kraju svi "zaostaci" od staroga suvlasničkog predstavnika prelomiti na suvlasnicima odnosno njih opaliti po džepu. Ne znam tko vas tuži osim Elektre, ali za nju znam da sigurno neće odustati od tužbe i svojega potraživanja. Plus kamate, naravno. GSKG najgori je mogući upravitelj što se tiče obavljanja poslova, ali ga se svi drže po inerciji, a GSKG ima i dobru logistiku i majstorâ na izbor. Jest da ti majstori dolaze po nekoliko puta da poprave ono što su prvi put sfušali, ali jebiga. Najbolje se "udružiti" s malim upraviteljem - možeš ga zvati u bilo koje doba dana i noći, ima dva majstora - karikiram - za svaku vrstu hitnih intervencija - ali su pouzdani.

Međutim, što se tiče posla suvlasničkog predstavnika, najodlučnije ne preporučujem. To je posao s punim radnim vremenom, pogotovo u zeznutoj situaciji u kojoj jeste - ako ne budeš dogovarao poslove s upraviteljem zgrade i termine s majstorima, odgovarat ćeš na pitanja susjeda te, primjerice, teti koja stanuje u prizemlju objašnjavati da je i njezina obveza plaćati dizalo i njegovo održavanje jer to njoj nikako neće biti jasno.

Ono što možeš napraviti, radi sebe, a onda posredno i radi drugih, jest pomno pratiti rad budućeg predstavnika. I prigovarati kao i svi drugi. :cerek:
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

19 May 2017, 21:19

Vis kak ti to lijepo objasnis

sent from T

User avatar
X-Plosiv
Posts: 59
Joined: 06 Mar 2017, 07:25
Location: Pula

22 May 2017, 07:33

Zanimljiva tema. Dapače, nisam bio neko vrijeme na forumu pa me ova tema primorala da se vratim :zubo:

Ja sam se doselio u svoju zgradu (oko 23-24 stana) prije cca skoro 2 godine kada sam kupio stan. Prošli tjedan je bio prvi sastanak. Prvi :rofl: ...navodno će drugi biti za mjesec dana jer su svi susjedi pizdili što nema sastanka, ali sam valjda ja jedini koji je digao glas na hodniku jednom da koji cenzura ne naprave sastanak jer ima dosta toga za obaviti.

Predstavnica stanara je jako inertna, što je komično jer radi u gradskoj upravi koja se brine o okolišu i svemu ostalome, pa ako ima nešto, to su veze. :cerek:

Autore teme, razmišljao sam i ja da li da se prijavim za predstavnika suvlasnika, ali ne znam koliko je to pametno, i za tebe, a i za mene. :E Dobra stvar je što si između čekića i nakovnja kako je Riona rekla, pa ako imaš viziju (koja se - slaže - sa ostalim stanarima, jel) puno toga se može napraviti. Sve ovisi kakva si osoba, ja znam da bih odmah stjerao sve ljude koji pizde bez razloga i uveo osnove logora :zubo: Stavi na papir što se sve treba napraviti u zgradi, napravi sastanak i vidi sa ljudima. Ako ljudi nisu za to, onda tko ih jebe.
Brainstorm so much that my head is filled with rainbows.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

22 May 2017, 08:18

X-Plosiv wrote:
22 May 2017, 07:33
Zanimljiva tema. Dapače, nisam bio neko vrijeme na forumu pa me ova tema primorala da se vratim :zubo:

Ja sam se doselio u svoju zgradu (oko 23-24 stana) prije cca skoro 2 godine kada sam kupio stan. Prošli tjedan je bio prvi sastanak. Prvi :rofl: ...navodno će drugi biti za mjesec dana jer su svi susjedi pizdili što nema sastanka, ali sam valjda ja jedini koji je digao glas na hodniku jednom da koji cenzura ne naprave sastanak jer ima dosta toga za obaviti.

Predstavnica stanara je jako inertna, što je komično jer radi u gradskoj upravi koja se brine o okolišu i svemu ostalome, pa ako ima nešto, to su veze. :cerek:

Autore teme, razmišljao sam i ja da li da se prijavim za predstavnika suvlasnika, ali ne znam koliko je to pametno, i za tebe, a i za mene. :E Dobra stvar je što si između čekića i nakovnja kako je Riona rekla, pa ako imaš viziju (koja se - slaže - sa ostalim stanarima, jel) puno toga se može napraviti. Sve ovisi kakva si osoba, ja znam da bih odmah stjerao sve ljude koji pizde bez razloga i uveo osnove logora :zubo: Stavi na papir što se sve treba napraviti u zgradi, napravi sastanak i vidi sa ljudima. Ako ljudi nisu za to, onda tko ih jebe.
Ehm.
Tu te, jelte, čekam. :D
Nije to baš tako. Jednom kad uđeš u kolo, teško je izaći. No već vidim, ti si odlučio. Kakav jesi, očito, ti ćeš krenuti ognjem i mačem na sadašnju predstavnicu, da dobije na brzini. Njoj će prekipiti, sazvat će sastanak i svečano ti predati žezlo. Ekipa će se složiti, jer njima je samo da prođu ispod radara, ne bi oni ništa radili. (varijanta b je da ti poradiš malo na popularnosti, pa na idućem sastanku predložiš smjenu predstavnika - a onda "birajte mene". ) Jedino što će ti ostati vječna krivica da je otišla ona "s vezama"- Nebitno što to nije donijelo nikakvu korist. Moglo je.Jednom.
Što se tiče načina rada, ima kuća u kojima je netko uveo totalitarizam i - ovisno o namjeri - kući je dobro ili katastrofalno (vidi primjer autora teme).
/Idealist! Staviti na papir i vidit s ljudima šta ćemo! :facepalm: /
User avatar
X-Plosiv
Posts: 59
Joined: 06 Mar 2017, 07:25
Location: Pula

22 May 2017, 09:00

Riona wrote:
22 May 2017, 08:18
Ehm.
Tu te, jelte, čekam. :D
Nije to baš tako. Jednom kad uđeš u kolo, teško je izaći. No već vidim, ti si odlučio. Kakav jesi, očito, ti ćeš krenuti ognjem i mačem na sadašnju predstavnicu, da dobije na brzini. Njoj će prekipiti, sazvat će sastanak i svečano ti predati žezlo. Ekipa će se složiti, jer njima je samo da prođu ispod radara, ne bi oni ništa radili. (varijanta b je da ti poradiš malo na popularnosti, pa na idućem sastanku predložiš smjenu predstavnika - a onda "birajte mene". ) Jedino što će ti ostati vječna krivica da je otišla ona "s vezama"- Nebitno što to nije donijelo nikakvu korist. Moglo je.Jednom.
Što se tiče načina rada, ima kuća u kojima je netko uveo totalitarizam i - ovisno o namjeri - kući je dobro ili katastrofalno (vidi primjer autora teme).
/Idealist! Staviti na papir i vidit s ljudima šta ćemo! :facepalm: /
Nisam odlučio, iskreno ne znam stignem li od posla a i mala neman je na putu :zubo: Mene je živcirala ljenost osobe, ono ako ne možeš sazvati sastanak jednom u 2g onda jbg, koji vrag se dešava. Valjda je i ona shvatila da bi trebalo malo to sve upregnuti, jer ljudi su se počeli svi buniti.

Primjeri što mene živcira, a ovo je razlog zašto u dosta zgrada ništa ne funkcionira;

Kada sam se doselio, odlučio sam staviit klimu. Vanjska jedinica je na balkonu na stropu. Mislio sam da je odvod vode dobar, a ustvari je kapao sa 5-og kata do 1-og kata svima na balkon. Nitko mi to nije rekao 3 dana, dok nije susjed sa 1-og kata (slavonac) došao to reći. Zamolio me da stavim dužu cijev da ne kaplje..3x smo mijenjali dužinu cijevi zbog vjetra itd., i sada već godinu dana i nešto radi kako treba. Ali nitko drugi ne bi rekao, nego bi radije pustio da im balkon bude u qrcu nego otići kod susjeda i reći mu.
Brainstorm so much that my head is filled with rainbows.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

22 May 2017, 10:17

X-Plosiv wrote:
22 May 2017, 09:00
Nisam odlučio, iskreno ne znam stignem li od posla a i mala neman je na putu :zubo: Mene je živcirala ljenost osobe, ono ako ne možeš sazvati sastanak jednom u 2g onda jbg, koji vrag se dešava. Valjda je i ona shvatila da bi trebalo malo to sve upregnuti, jer ljudi su se počeli svi buniti.

Primjeri što mene živcira, a ovo je razlog zašto u dosta zgrada ništa ne funkcionira;

Kada sam se doselio, odlučio sam staviit klimu. Vanjska jedinica je na balkonu na stropu. Mislio sam da je odvod vode dobar, a ustvari je kapao sa 5-og kata do 1-og kata svima na balkon. Nitko mi to nije rekao 3 dana, dok nije susjed sa 1-og kata (slavonac) došao to reći. Zamolio me da stavim dužu cijev da ne kaplje..3x smo mijenjali dužinu cijevi zbog vjetra itd., i sada već godinu dana i nešto radi kako treba. Ali nitko drugi ne bi rekao, nego bi radije pustio da im balkon bude u qrcu nego otići kod susjeda i reći mu.
A daj, pa znaš kakvi su ljudi. Možda misli da te boli peta, možda misli da si to namjerno, možda misli da ćeš mu opsovati sve od adama i eve... ne žele se izložiti tome. Ima balvana koji su prikriveni, dok se ne dogodi ovako nešto, onda tek vidiš... :E
Mogli su to reći predstavnici, koja bi to mogla tebi oprezno izložiti (oprezno iz gornjih razloga), iako, zapravo, nije to posao predstavnika... :raspa:
User avatar
X-Plosiv
Posts: 59
Joined: 06 Mar 2017, 07:25
Location: Pula

22 May 2017, 10:24

Ma teško. Kako to nije posao predstavnika? Ako ima netko problem sa nekim, i ne može ga npr riješiti, onda obojica moraju sjesti za stol sa predstavnikom. Ja sam imao problema sa susjedom od ispod koji bi se derao na djecu u nedjelju u 7h, pa u 23-00 sati, i to onako ružno. Znali su vrištati satima. Razgovor nije pomagao, čak niti kada sam u 23:00 došao dole da vidim wtf se dešava. Predstavnica je bila "to nije moj problem", iako je pored njenog stana taj stan i čula je sve, samo se nije htjela miješati. Pojačalo i 8-bitni dubstep su napravili prve koraku u rješavanju tog problema, a kasnije razgovor i sada smo si više manje dobri :zubo:
Brainstorm so much that my head is filled with rainbows.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

22 May 2017, 10:30

X-Plosiv wrote:
22 May 2017, 10:24
Ma teško. Kako to nije posao predstavnika? Ako ima netko problem sa nekim, i ne može ga npr riješiti, onda obojica moraju sjesti za stol sa predstavnikom. Ja sam imao problema sa susjedom od ispod koji bi se derao na djecu u nedjelju u 7h, pa u 23-00 sati, i to onako ružno. Znali su vrištati satima. Razgovor nije pomagao, čak niti kada sam u 23:00 došao dole da vidim wtf se dešava. Predstavnica je bila "to nije moj problem", iako je pored njenog stana taj stan i čula je sve, samo se nije htjela miješati. Pojačalo i 8-bitni dubstep su napravili prve koraku u rješavanju tog problema, a kasnije razgovor i sada smo si više manje dobri :zubo:
Sori, ali predstavnik vam nije mama i tata! *To što se ona nije "htela mešati", imala je svoje razloge, jel tako.
Život u zgradi nije lagan, treba imati strpljenja, razumijevanja i prekipiti kad je potrebno... koliko nas je zbilja sposobno za to doziranje? Uzmi u obzir da svi imamo ovakve i onakve dane, tanje i deblje živce i - možda najvažnije - usađeno ponašanje koje daje vjerovati da ćemo prilično civilizirano živjeti s drugim ljudima. Neki to ponašanje imaju na nivou "svi u q... ja sam jedini i najvažniji", pa do "ja sam mali i nevažan, ko će mene slušati, bolje da nestanem u zidu" . A nemoj reći da je jedno ili drugo prihvatljivo. Iako postoji.
Slažem se sa tvojom metodom. Imam sitni dodatak, koji generalno pali, jer bukači obično imaju drugačiji ukus - pustiš klasiku. Od toga dobiju takvu žgaravicu, da se više nikad ne deru, bar dok znaju da si doma.
*kad bi vam predstavnik bio netko s autoritetom, onda bi to sjedanje za stol imalo smisla. Ovako... :ne zna:
User avatar
X-Plosiv
Posts: 59
Joined: 06 Mar 2017, 07:25
Location: Pula

22 May 2017, 10:41

Pa u mojoj glavi ako netko ima psa koji piša po ulazu na predstavniku suvlasnika je da to riješi sa njim ako drugačije ne ide, što ne? Ili to isto spada u "ne htjeti miješati se"?

Bilo je i klasike, to je više dubstep - metal - hop hop - classic / repeat :zubo:

Po meni bi svaki predstavnik suvlasnika trebao imati zube, jer ako ti predstavljaš nešto, onda budi osoba koja to može i raditi, a ne da se bojiš reći nekome nešto da se ne bi gledali drugačije na hodniku.
Brainstorm so much that my head is filled with rainbows.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

22 May 2017, 10:47

X-Plosiv wrote:
22 May 2017, 10:41
Pa u mojoj glavi ako netko ima psa koji piša po ulazu na predstavniku suvlasnika je da to riješi sa njim ako drugačije ne ide, što ne? Ili to isto spada u "ne htjeti miješati se"?

Bilo je i klasike, to je više dubstep - metal - hop hop - classic / repeat :zubo:

Po meni bi svaki predstavnik suvlasnika trebao imati zube, jer ako ti predstavljaš nešto, onda budi osoba koja to može i raditi, a ne da se bojiš reći nekome nešto da se ne bi gledali drugačije na hodniku.
Ma jest, naravno, za očekivati je da će predstavnik preuzeti te neke neugodne stvari na sebe. Mislila sam više na ono "sjest skupa s predstavnikom" vrijedi samo ako ga ekipa i sluša, inače badava.
Ali, zapravo, izgleda da u zvakoj zgradi ima bar po jedan... kuku tip. Ili tipica. Češće tip. S njim nitko ne može na kraj, ni policija, ni predstavnik, to je tako.
Znam za svjetli primjer jednoga, koji je zaključao vrata haustora i nikoga nije pustio van. Ljudi su na posao odlazili kroz prozor jednog prizemnog stana. :lol:
User avatar
X-Plosiv
Posts: 59
Joined: 06 Mar 2017, 07:25
Location: Pula

22 May 2017, 11:27

Nazvao policiju, odvalio vrata. Problem riješen :zubo:
Brainstorm so much that my head is filled with rainbows.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

22 May 2017, 11:45

X-Plosiv wrote:
22 May 2017, 10:41
Pa u mojoj glavi ako netko ima psa koji piša po ulazu na predstavniku suvlasnika je da to riješi sa njim ako drugačije ne ide, što ne? Ili to isto spada u "ne htjeti miješati se"?
Ne. Na predstavniku je da psećeg vlasnika upozori i opomene da to više ne radi te da mu kaže kako će suvlasnička zajednica u protivnome zatražiti njegovo isključenje. Naime, da izvoli prodati stan i preseliti se nekamo drugamo. Moram li objašnjavati kako to ide dalje?

Najprije treba sazvati sastanak s dvije točke dnevnog reda - pseći vlasnik i razno. Onda na taj sastanak nitko ne dođe jer svi misle kako je to predstavnikova stvar, a svi jamraju i ogovaraju po kavicama te u prolazu svako toliko priupitaju predstavnika "kad bu se rešilo to s pesom". Predstavnik svima objasni kako stoje stvari, nitko ništa ne shvati, ali se saziva sljedeći sastanak. Na koji dođe nekoliko suvlasnika, nema kvoruma, ali se svejedno prelazi na točku razno, to jest klepeće se o svemu što kome padne na pamet. Iziritiran, predstavnik razmišlja bi li dao ostavku ili još jednom pokušao. Slijedi treći pokušaj: svi suvlasnici dobivaju poziv za sastanak uz fotokopirani dio propisa kojim se reguliraju takvi slučajevi. Uz puno sreće, na trećem se sastanku pojavi kvorum, donese se odluka da se pseći vlasnik ponovo opomene, ovaj put pismeno - on, dakako, nije došao na sastanak, a ako se ne bude pristojno ponašao da se pokrene postupak za isključivanje iz suvlasničke zajednice. Pseći vlasnik i dalje se ponaša kao i do sada, predstavnik angažira advokata - ako zgrada već ima "svojeg" odvjetnika, super, ali ako ga nema, očekuje ga novi sastanak jer, osim kao on sam ili netko od suvlasnika ne umije sastaviti tužbu, suvlasnici moraju odlučiti kojeg će odvjetnika odabrati. Budimo optimisti i recimo da se odluče već na tom prvom sastanku i da ovlaste predstavnika za suranju s odvjetnikom. Odvjetnik sastavi tužbu i priča ulazi u sudsku proceduru. Koja traje godinama. Suvlasnici prigovaraju - što zbog visine odvjetnikova honorara, a što zbog čekanja: "da smo zeli onega moga, bil bi jeftinejši i se bi več bilo rešeno". U međuvremenu pas umre, a vlasnik nabavi kujicu. Koja piša po haustoru. :cerek:
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

22 May 2017, 15:02

Kujicu u dobre ruke, odvaliti susjeda, možda bi netko rekao.

Susjedi mu plješću... ali kad dobije 5000 za javni red i mir ili tri dana zatvora, nitko ne ulijeće sa kojom tisućicom, da sudjeluje u trošku poduke. Ogorčen, odvaljivač se odlučuje na tri dana zatvora, iz protesta. Nakon 12 sati, čim ga se domogao, šalje ženi goluba pismonošu da uplati 5 somova kako zna, jer je, jbg. shvatio da se zločin nikako ne isplati i da živ u zatvor više nikad ne ide.
Odvaljeni susjed sad ima rotvajlera, invalida iz ilegalnih borbi, koji je zle volje skoro stalno. Osim kad se popiša u haustoru.

..,.
Slijedi sastanak.
User avatar
X-Plosiv
Posts: 59
Joined: 06 Mar 2017, 07:25
Location: Pula

22 May 2017, 16:11

I vi sve preuveličavate, nemojte pratiti taj forumski trend uveličavanja :D
Brainstorm so much that my head is filled with rainbows.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

22 May 2017, 17:08

X-Plosiv wrote:
22 May 2017, 16:11
I vi sve preuveličavate, nemojte pratiti taj forumski trend uveličavanja :D
Ja karikiram, ali karikatura je najbolji prikaz stvarnog stanja. Nijedan od podataka (isključenje iz zajednice, suglasnost suvlasnika, i to čak mislim da u tom slučaju mora biti 100-postotna, tužba, odvjetnik) nije izmišljen. Ostalo je sve iskustvo iz prakse. Priče iz života. :D

Ne znam ovisi li štogod o veličini zgrade odnosno o broju suvlasnika. Stanovala sam svojevremeno u zgradi u kojoj je bilo sedam površinom jednakih stanova te četiri stambene jedinice daleko manje kvadrature. Pri glasanju je, dakako, bilo dovoljno da se za ili protiv izjasni četvero vlasnika velikih stanova, ali je za kvorum trebalo na sastanku biti prisutno petero suvlasnika plus predstavnik. Kad smo se odlučivali za upravitelja zgrade, a bilo je i sve novo i zanimljivo, okupili smo se gotovo svi - nije došao samo lik koji je bio vlasnik jedne od manjih stambenih jedinica, ali zapravo u kući uopće niej stanovao. Poslije je bila velika stvar ako bi se uz predstavnika pojavilo troje ljudi, a ostali su u početku pristojno slali isprike i osobu koja bi bila zadužean da je prenese ovlašćivali da glasa u njihovo ime. Tako da se nekako odlučivalo pro forma, ali je sve to bilo li-la, nikad se nije znalo kada će netko od neprisutnih prigovoriti da on nije bio na sastanku, da je cijela priča protupropisna - nedajbože da bi netko napismeno poslao ovlaštenje. No bilo nas je malo, kao svi smo se poznavali i bili smo si dobri - nismo, pa smo tako pomalo bordižali između Scile i Haribde. Na posljednji sastanak nitko nije ni došao. Osim mene. Na što je predstavnik pismenim putem podnio neopozivu ostavku, izdržao dva tjedna ispijanja kavice i tapšanja po ruci, a onda je nastupio interregnum.

No i prije toga dolazilo je do jednostavno nerješivih situacija. Primjerice, teti koja je stanovala na prvom katu nije bila simpatična naša čistačica pa je nakon nekoliko mjeseci odlučila da neće sudjelovati u plaćanju. obrazloženje: ona ionako stanuje na prvom katu pa može i sama pomesti i obrisati 12 stuba koje vode do njezina stana. Što prije toga kraka postoji još jedan jednako velik stubišni krak, a još prije stube koje vode u prizemlje, o haustoru da se i ne govori, za nju nije bio nikakav argument. "Ja sama čistim stube kojima mi prolazimo." I što s njom? Pokrenuti cijeli gore opisani postupak zbog par desetaka kuna? Dakako da je čistačicu odbio plaćati i vlasnik stambene jedinice koji nije stanovao u zgradi, a tome je ujedno palo na pamet da ne bi trebao plaćati ni pričuvu. Iz istog razloga. U maloj zajednici sve se začas pročuje pa je uskoro samo nas četvero suvlasnika uopće išta plaćalo, u većoj stambenoj zgradi odnosi su drukčiji, manje je zajedničkih ispijanja kavice, manje prisnosti, vjerojatno bi se i ti remetilački pojedinci dvaput zapitali prije nego što počnu izvoditi ovakve kerefeke. No zato su upravo neplatiše bili najglasniji kad je trebalo nešto zahtijevati. Ovo posljednje vjerujem da je svugdje isto - oni koji najmanje rade, najviše galame. :misli:
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

22 May 2017, 17:57

X-Plosiv wrote:
22 May 2017, 16:11
I vi sve preuveličavate, nemojte pratiti taj forumski trend uveličavanja :D
Ma koji ti je dio preuveličan? nu, reci. :durica:
Post Reply