Promjena "karijere"

Mjesto za mrvu ozbiljnije rasprave
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

22 Apr 2017, 14:29

Ne znam di da ovo stavim, s obzirom na trenutno stanje uma, valjda najbolje ovdje.

Iako neću kukati, iako bih mogla i trajalo bi i trajalo i svoj bih sadašnji posao kao i prošli, ali ipak s akcentom na sadašnji, preporučila samo ljutom neprijatelju kojem želim da kroz deset godina oboli na razne kreativne načine kao što vidim da kolegice obolijevaju, sve od stresa, no trebam konkretne savjete kako preokrenuti smjer.

Konkretno, u koje vještine ima smisla ulagati vrijeme? Vi starosjedioci me poznajete pa znate da nisam neki prirodnjak i tako to, a opet, znam i ja da se od pisanja i sl. jako teško živi. Freelance recimo, u što ima smisla ulagati? Da bi s vremenom to moglo postati nešto, jel... neki background, možda pravi posao.

Što se "pravog" posla tiče, ne znam koliko ima smisla spamati firme mailovima kad realnog iskustva u onom što traže nemam. Imam iskustva u poslovima koje ne želim više raditi. Kad vidim "prodaja" najradije bih nekog zadavila.


User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

22 Apr 2017, 14:43

Ulaži u informatičko obrazovanje. Svih vrsta.
Potpisi su za budale.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

22 Apr 2017, 15:41

Možeš malo konkretnije? Jer ne znam puno o tome. Pada mi na pamet programiranje kao prvo, ali nisam sigurna da imam išta talenta za to kad me dosad nije zanimalo. Web dizajn? :misli:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

22 Apr 2017, 17:57

Programiranje, web-dizajn, digitalni marketing i razne marketinške strategije općenito (što uključuje SEO, SEM, content-marketing, email-marketing, AdWords...).

Prebacih ti temu, usput. Psihologija mi nikako nije štimala za ovo. :zubo:
Potpisi su za budale.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

23 Apr 2017, 10:32

Nemam nikakav pametan savjet ili prijedlog. Kuzim te i suosjecam.

Samo bih rado prokomentirala da te osobno vidim kao nekakvog medijskog djelatnika :zubo:
Bilo kakav oblik novinarstva, nesto...
Bilo da je rijec o radiju, portalima, tv, drustvene mreze.

Znam da je ta bransa u uzasnom stanju, ali mislim da bi bila vrlo probitacna u tome kad bi samo dobila priliku. Nemam pojma koliko se isplati grist na tom polju ako nemas nikakvu vezu :ne zna:

User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

23 Apr 2017, 10:42

Beau wrote:
23 Apr 2017, 10:32
Samo bih rado prokomentirala da te osobno vidim kao nekakvog medijskog djelatnika :zubo:
Bilo kakav oblik novinarstva, nesto...
Bilo da je rijec o radiju, portalima, tv, drustvene mreze.
Zašto ne, mogla bi biti content writer, to je dobro plaćeno zanimanje. Uspješni freelanceri na Upworku i sličnim mrežama koji rade kao web content writeri (odnosno pišu naručene članke za specijalizirane sajtove) traže (i dobivaju) 300 dolara po satu posla. Za takvo što treba savršeno vladati engleskim, doduše, ali ako mogu Indijci, Pakistanci i razni Afrikanci... ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

23 Apr 2017, 13:35


Stitch wrote:
Zašto ne, mogla bi biti content writer, to je dobro plaćeno zanimanje. Uspješni freelanceri na Upworku i sličnim mrežama koji rade kao web content writeri (odnosno pišu naručene članke za specijalizirane sajtove) traže (i dobivaju) 300 dolara po satu posla. Za takvo što treba savršeno vladati engleskim, doduše, ali ako mogu Indijci, Pakistanci i razni Afrikanci... ;)
Eto, i to.
Iako sam imala na umu nesto angaziranije i osobnije, gdje mora vise unijeti sebe :D. Eksaca, osim sto je vjesta u pisanju i opcenito komunikaciji, ima i taj neki drive za tu vrstu poslova (ne samo da promislja o svakojakim stvarima i pojavama, nego i da djeluje). Tako je ja dozivljavam barem.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

23 Apr 2017, 15:39

Mah, spomenuo sam content writere kao odgovor na tvrdnju o užasnom stanju. Kako gdje. U nas je možda tako, ali nije u Europi i Americi. Logiraj se na Upwork, Toptal, Freelancer... - iznenadit će te mogućnosti. Teško se probiti, istinabog, teško je i sam sebi biti šef, ali može se raditi i zaraditi. Unatoč tomu što gomila jeftine radne snage ruši cijene, uvijek postoje ljudi koji su spremni platiti više za traženu kvalitetu. Svaka roba ima kupca, kaže stara trgovačka. :D
Potpisi su za budale.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

25 Apr 2017, 17:34

Koliko treba otprilike da čovjek zaradi od toga bar tisuću- dvije za početak mjesečno?
I uz koliko sati dnevno rada?
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Apr 2017, 17:47

Tisuću-dvije kuna? Dolara? :D Ako se registriraš, položiš za posao relevantne ispite (iz engleskoga primjerice traje 45 minuta, ispunjavaš ga direktno na portalu) te dobiješ još neke bodove za dobro uređen profil, firma će te sama izbaciti među bolje ponuđače, neovisno o tome što nemaš iskustva. A dalje je sve stvar toga za koliko poslova šalješ ponude i koliko kvalitetno radiš.

Uzmi srednju cijenu, daj si vremena da prosurfaš portalom i potražiš članke koji će ti pomoći u potrazi, pogledaj što radi konkurencija - i razmjerno brzo doći ćeš do prve cifre. Za drugi iznos trebat će ti više truda. A i nećeš moći do boljih klijenata bez portfolija. Koji gradiš sitnim poslovima. :)
Potpisi su za budale.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

25 Apr 2017, 19:13

Eks, podrzavam ovo sto ti Stitch govori i ne bi bilo lose nesto pokusat oko toga, no ja cu ti rec i jednu onako prostu i jednostavnu.

Turizam. Mlada si, pametna si i vjerujem da engleski imas u malom prstu. Mozes ulozit u vodica, a mozes i u voditelja, a kao voditelj mozes imat danas-sutra vlastitu turisticku agenciju u kojoj bi organizirala posao onako kako ti odgovara. I potom bi mene angazirala kao prijevoznika ;)
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

25 Apr 2017, 22:50

Obje ideje su nešto što sam razmatrala i ranije, ali samo okvirno. No kucnuo je čas. Il' ću istrunut u nečem što je totalni antipod svemu što jesam ili ću naći neki drugi put.
User avatar
X-Plosiv
Posts: 59
Joined: 06 Mar 2017, 07:25
Location: Pula

22 May 2017, 07:37

Ovisi gdje se nalaziš, ali ovo što ti je rekao miky0 može biti kesa novca.
Brainstorm so much that my head is filled with rainbows.
Post Reply