Ima li se osoba pravo osjećati povrijeđenom na generalizacije iliti "Svi ste vi takvi"

Mjesto za mrvu ozbiljnije rasprave
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

09 Apr 2017, 18:08

Imala sam jedan zanimljiv razgovor nekidan pa mi je poslužio kao šlagvort. :raspa:

Recimo da pripadam jednom sloju i da sam pričala s nekim tko "nas" prezire. Vrlo elaborativno mi je objasnio kako smo gamad, onako u detalje, a onda konkretizirao ogovarajući mi kolege. Da bi na kraju ja pitala u jednom momentu jel i mene smatra takvom i da je iskreno rekao: ne znam. Ako nisi takva, postati ćeš takva.

Imam li se pravo osjećati povrijeđeno? Imam li ja pravo onda donijeti određene zaključke o toj osobi? Ili je to hipersenzibilno?

Ili, ne znam, tipa, šta bi bilo da sam Srpkinja ili Mađarica i da slušam rant kako su Srbi i Mađari gamad. Je li to u redu? Jer svi se nekad zanesemo.

Svojedobno, dok sam bila stari student, naslušala sam se svakakvih gadosti. I ne, ni danas nemam lijepo mišljenje o nekim izjavama i ljudima koji su ih govorili. Čak i da u svakoj predrasudi ima istine, čak i da je to sve tako, treba li baš svačiji feces razumjeti? Kao, a on je sirot neuspješan pa zato tako govori, a ona je sirota morala raditi tri posla pa zato tako govori. Imaju li naše riječi ikakve posljedice ili sve spada u famoznu slobodu govora i koga opauči, nema nikakve veze? :raspa:


User avatar
AliceInMess
Posts: 670
Joined: 22 Feb 2017, 18:13
Location: Berkshire
Been thanked: 1 time

09 Apr 2017, 18:23

Ja nemam dobro misljenje o ljudima koji tako generaliziraju I zakljucuju na temelju predrasuda, a ne na temelju osobe kao takve. I nemam problem da se takvi nadure na mene ako im to kazem. I ja se nadurim kad se o meni na taj nacin zakljucuje. Nije tu nista hipersenzibilno, samo nisam tolerantna prema takvim budalama :raspa:
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

09 Apr 2017, 18:28

Moja baka je imala zanimljiv sistem u glavi, valjda stari kov, ne znam. Uvijek je netko s ceste bio u pravu. Da je došao netko i rekao da smo ga pokrali, ona bi vjerovala. Da smo mi to rekli za nekog, rekla bi da nije lijepo tako govoriti i klevetati.
Nemam pojma, svatko ima pravo na svoje mišljenje, ali da baš stojim i slušam kako smo "mi" gamad i ne doživim to osobno, toliko evoluirala nisam.

Naravno da za sve postoje razlozi. Čak i serijski ubojica ponekad nije takav iz obijesti nego trauma. E, i?
Postoje razlozi i zašto netko vara. Ali baš da se osoba zbog toga nema pravo osjećati povrijeđenom jer ako vara zbog svojih išjuza, onda to nije osobno, a ne znam... Bilo bi zanimljivo da prevarenoj frendici, ako bude takve, kažem da ima njen muž pravo nju varati i tko je ona da ga osuđuje. :raspa:

Ne znam ponekad dokud treba ići razumijevanje za razne vrste osoba. Nekad imam dojam da što si gori i zliji, više ti se razumije i prašta. Kao oni ljudi što stalno urlaju pa se to uzima pod normalno, a kad netko drekne jednom kao da je atomska bomba pala.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

09 Apr 2017, 19:59

Ima li se osoba pravo osjećati povrijeđenom na generalizacije iliti "Svi ste vi takvi"
Kakva ti korist od tog prava? Bolje ti je da se zapitaš jesi li dužna da se osjetiš povrijeđenom. :zubo:
Ja, na primjer, gledam da se postavim tako da me šta ne pogodi, da me promaši - od pogođenosti imam samo bol. :mama: :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

09 Apr 2017, 20:10

Šabović Adis wrote:
09 Apr 2017, 19:59
Kakva ti korist od tog prava? Bolje ti je da se zapitaš jesi li dužna da se osjetiš povrijeđenom. :zubo:
Ja, na primjer, gledam da se postavim tako da me šta ne pogodi, da me promaši - od pogođenosti imam samo bol. :mama: :D
Ha, zanimljivo, nije mi palo na pamet... da sam dužna da se osjetim povrijeđenom? Kao pripadnica toga ili onoga?
Međutim, mislim da je Eks mislila na ... "imam li pravo biti povrijeđena time, ili će me žigosati kao preosjetljivu mimozu, kojoj sve smeta?"
Možda sam je krivo shvatila.
Ali da, mislim da ima pravo, jer ako je sugovornik svjestan da ti spadaš u tu skupinu, a svejedno je ide blatiti, onda namjerno blati i tebe. (pitanje višeg prava na općenito blaćenje neke skupine, pustimo sad sa strane)
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

09 Apr 2017, 20:18

Čak i kršćanstvo priznaje slobodnu volju, mogućnost izbora. Ako netko izabere da bude kreten i generalizira, mogu i ja izabrati da ga pošaljem u tri vražje matere. No ne moram izabrati da time budem povrijeđena.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

09 Apr 2017, 20:25

Opravdanje za tri vražje matere?
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

09 Apr 2017, 20:47

Riona wrote:
09 Apr 2017, 20:10
Ha, zanimljivo, nije mi palo na pamet... da sam dužna da se osjetim povrijeđenom? Kao pripadnica toga ili onoga?
Međutim, mislim da je Eks mislila na ... "imam li pravo biti povrijeđena time, ili će me žigosati kao preosjetljivu mimozu, kojoj sve smeta?"
Možda sam je krivo shvatila.
Ali da, mislim da ima pravo, jer ako je sugovornik svjestan da ti spadaš u tu skupinu, a svejedno je ide blatiti, onda namjerno blati i tebe. (pitanje višeg prava na općenito blaćenje neke skupine, pustimo sad sa strane)
Hajd', ne mogu sa sigurnošću tvrditi da je Eksača mislila ovo ili ono, ali mogu sa stopostotnom ustvrditi da sam ja mislio da je meni pravo bez veze biti povrijeđen. Imam pravo da se ne smatram žrtvom, ono, kult žrtve - najn, danke. :mirko:

Radije štos uglavu! :rofl:

:five:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

09 Apr 2017, 20:51

Šabović Adis wrote:
09 Apr 2017, 20:47
Hajd', ne mogu sa sigurnošću tvrditi da je Eksača mislila ovo ili ono, ali mogu sa stopostotnom ustvrditi da sam ja mislio da je meni pravo bez veze biti povrijeđen. Imam pravo da se ne smatram žrtvom, ono, kult žrtve - najn, danke. :mirko:

Radije štos uglavu! :rofl:

:five:
raspravljamo o bar tri stvari - da li imamo pravo biti povrijeđeni (dakle, ne biti žrtva, nego gazda koji bira hoće li ga nešto povrijediti); da li smo žrtve ako nas nešto povrijeđuje; kako uredno vratiti budali koja si dozvoljava blaćenje neke skupine, pred pripadnikom te skupine.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

09 Apr 2017, 20:57

Šaboviću, 20-ak puta pritisnuti enter zna svaka budala. tako se ne formatira post. I već si jednom za to opomenut, koliko se sjećam.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

09 Apr 2017, 21:01

Ovo s pravom je prosto k'o pasulj - pravo uvijek imaš, neotuđivo je, nemo'š da ga nemaš. Pitanje je na šta ga polažeš, svojevoljno; na biti žrtva, na biti povrijeđen, na biti dželat, na non ov d abov, na hajmo na zajedniču kafu isl.... :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

09 Apr 2017, 21:05

Ja bih rekla, Eks, da je tvoj sugovornik primitivna vrsta manipulatora: kad bi ga upitala zašto je sve to nasrao, vjerojatno bi se izvlačio s odgovorom da te testirao kako bi vidio jesi li baš kao ti ljudi koje je ogadio. Prije ili kasnije možeš od njega očekivati situaciju u kojoj će ti reći nešto u stilu "nisam mislio da si ti takva". Jedino što ga štiti od prepoznavanja da je manipulator jest to što si povrijeđena i zbunjena svojom reakcijom. Čovjek sere, a ti se pitaš jesi li ti luda jer ti nešto smrdi. :D
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

09 Apr 2017, 21:15

Riona wrote:
09 Apr 2017, 20:10
Ha, zanimljivo, nije mi palo na pamet... da sam dužna da se osjetim povrijeđenom? Kao pripadnica toga ili onoga?
Međutim, mislim da je Eks mislila na ... "imam li pravo biti povrijeđena time, ili će me žigosati kao preosjetljivu mimozu, kojoj sve smeta?"
Možda sam je krivo shvatila.
Ali da, mislim da ima pravo, jer ako je sugovornik svjestan da ti spadaš u tu skupinu, a svejedno je ide blatiti, onda namjerno blati i tebe. (pitanje višeg prava na općenito blaćenje neke skupine, pustimo sad sa strane)
Dobro si shvatila.
Mislim, to nije bilo random tračanje nekih kolega nego rant usmjeren na "nas" kao homogenu skupinu koja je ovakva i onakva i kao promatra on nas i vidi kako se ponašamo i ostala sam zatečena količinom izbljuvane mržnje. Kasnije se pravio da smo si super i dalje.
A sad, neki smatraju da to nije osobno, da svi mi kukamo i na političare i razne skupine, ali opet, razlikujem random općeniti rant ili da dođem u Sabor pa tamo krenem govoriti nekome s kim sam si kao okej, joj znaš, vi ste svi stoka. Nezgodan primjer, jebiga, može se raditi i o pekarima, apotekarima. :zubo: Tad to prestaje biti random rant i postaje osobno. Bar meni. I još me tjera da se osjećam krivom jer sam klasno jednu stepenicu iznad. Ono, da se ispričam? Radila sam i ja za minimalac.
I onda još dobijem komentar da sam ja kriva što to shvaćam osobno i da demoniziram čovjeka bezveze jer svatko ima pravo izraziti nezadovoljstvo nekom skupinom. Ali ovo nije bilo nezadovoljstvo nego ... ne znam to opisati, ali lecnula sam se.
Zato ova tema, da vidim jesam li stvarno luda. Imam temperaturu pa mi je malo rasuđivanje u kurcu. :o
ElliQuinn wrote:
09 Apr 2017, 21:05
Ja bih rekla, Eks, da je tvoj sugovornik primitivna vrsta manipulatora: kad bi ga upitala zašto je sve to nasrao, vjerojatno bi se izvlačio s odgovorom da te testirao kako bi vidio jesi li baš kao ti ljudi koje je ogadio. Prije ili kasnije možeš od njega očekivati situaciju u kojoj će ti reći nešto u stilu "nisam mislio da si ti takva". Jedino što ga štiti od prepoznavanja da je manipulator jest to što si povrijeđena i zbunjena svojom reakcijom. Čovjek sere, a ti se pitaš jesi li ti luda jer ti nešto smrdi. :D
U pravu si.
Na kraju je ispalo da ja njega osuđujem kad sam to pričala trećoj strani. :ne zna:
Naravno da osuđujem.
Nisam mu ja kriva za nezadovoljstvo životom i poslom. I ja sam bila nezadovoljna i bez prebijene pare pa nisam mrzila ljude koji imaju pišljivih dvije tisuće više ili koliko već. Niti na tako odvratan način govorila o njima. A nema problem pušiti moje cigarete, sad ću ja biti odvratna, ali ono... i srati pritom po "nama".
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

10 Apr 2017, 20:15

Naravno da se smiješ osjetit povrijeđenom pa to je i cilj takim pizdekima kad počnu srat.
Nemam dobro mišljenje o takvim siledžijama i iskaljivačima.

Glede mojih osjećaja u takvim situacijama...došla do tog da se prilikom takvih litanija ne osjećam povrijeđeno, neg samo pizdim što gubim vrijeme sa smorom. Naravno, uredno prekidam tiradu, kažem da se nimalo ne slažem i da je nastavak rasprave traćenje vremena jer se složit nećemo.
Pomalo je zločesto što mi je zabavna njihova frustracija izazvana nemogućnošću nastavka tlačenja. A jebga.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

10 Apr 2017, 20:35

Eks, je li to bilo štogod o feminizmu? Tema generalizacije u principu nije bitna, ali zanima me razlog. :raspa:
Potpisi su za budale.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

10 Apr 2017, 21:41

Ne. O mom poslu.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

11 Apr 2017, 09:53

Pa što radiš, zaboga? Ne znam koji to posao (legalni, jasno, ne govorim o dilanju oružja ili dopa, pa ni o prostituciji, no meni je to posve druga stvar) može biti toliko ozloglašen, obezvrijeđen, podcijenjen... da ljude koji pošteno kruh svoj zarađuju nazivaš gamadi. :rolleyes:

Nije sramota raditi, sramota je prositi i krasti. Kad se to okrenulo naglavačke? Nema te djelatnosti koja ikome daje za pravo pljuvati po njoj, pogotovo ako ništa o tome ne zna ili ako dana nije proveo "unutra". Ni ja ne volim promidžbene stručnjake, primjerice. Smatram ih poluobrazovanim tutlekima - ali ne kažem im to naglas niti ih vrijeđam. To je moje mišljenje, jednostavno, a znamo što je veliki američki filozof Harold Francis Callahan, u narodu poznatiji kao Dirty Harry - rekao o tome. ;)
Potpisi su za budale.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

11 Apr 2017, 10:16

Napišem ti na pm. :zubo:
User avatar
gđa Karambol
Posts: 404
Joined: 20 Jun 2013, 08:44

11 Apr 2017, 10:21

Stitch wrote:
11 Apr 2017, 09:53
da ljude koji pošteno kruh svoj zarađuju nazivaš gamadi. :rolleyes:
Hajde, hajde. I ovdje su napisane tirade o državnim i javnim službenicima: uhljebi, sve ih treba pozatvarati ili pootpuštati. Između toga i gamadi samo je korak. Ljudi smo, lako se zanijeti.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

11 Apr 2017, 10:27

Ja to čak razumijem, odnosno ne zamjeram ljudima kad tako uopćeno govore. Ali jedno je to laprdati na kavi s ljudima koji to ne rade ili na fejsu, a posve drugo kad izađeš van s nekim pušiti i onda kreneš o "nama".
User avatar
gđa Karambol
Posts: 404
Joined: 20 Jun 2013, 08:44

11 Apr 2017, 10:51

Ha, što reći? Glup je. IQ koliki i broj cipele. :ne zna:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

11 Apr 2017, 11:09

gđa Karambol wrote:
11 Apr 2017, 10:21
Hajde, hajde. I ovdje su napisane tirade o državnim i javnim službenicima: uhljebi, sve ih treba pozatvarati ili pootpuštati. Između toga i gamadi samo je korak. Ljudi smo, lako se zanijeti.
A ne. Nije svaki državni i javni službenik po definiciji uhljeb. Ima tamo profesionalaca koji doista rade. Da nije tako, sustav uopće ne bi funkcionirao. To nisu uljebi.

Samo oni koji su do radnoga mjesta došli preko veze, koji kradu bogu dane i čekaju mirovinu, koji žive na račun drugih... zaslužuju taj dragocjeni naziv. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
gđa Karambol
Posts: 404
Joined: 20 Jun 2013, 08:44

11 Apr 2017, 11:21

To je tvoj stav.

Potrudiš li se, na ovom forumu ćeš izvući postova i postova koji će ti potvrditi da su svi koji plaću dobivaju iz bilo kakvog proračuna uhljebi. Od tog stava do "svi su oni gamad" nema puno.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

11 Apr 2017, 11:40

Hm...meni je veliki gušt takvog seronju podržavati i dovesti situaciju ili spiku do apsurda ili do nekog suludog kraja kad skuži da ga zajebavam. Što je gluplji to igra duže traje.
Ja bih liku rekao da tu skupinu koju pljuje (ajmo reći da su članovi neke udruge ili ministarstva poljoprivrede, votever) treba, ne samo to što on govori, već više i jače (zavisi od teme i inspiracije :zubo: ) pa dodavati gasa dok ne dođemo daleko. Dok ne započnem kako ih sve treba mučiti i eliminirati iz života planete jer bi društvo tako profitiralo i, ako se debil slaže, nagovarati ga da osnuje ilegalnu paravojnu organizaciju koja će na ovom svijetu uvoditi reda...i tako dok ne dođemo do osvajanja slijedeće galaksije.
:zubo:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
nodens
Posts: 3065
Joined: 09 Dec 2011, 17:15

11 Apr 2017, 12:04

Meni nije jasno zašto bi me vrijeđala bilo čija generalizacija. :zubo:

Općenito, zapravo, nije jasno kako se to čovjek 'uvrijedi'. :misli: Ne sjećam se kad mi se zadnji put dogodio taj fenomen, ali sigurno je bilo vrlo davno...
Post Reply