Posao

Mjesto za mrvu ozbiljnije rasprave
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

15 Mar 2016, 01:25

Evo, da probam i ovdje. Ako netko zna nekog, nešto načuo, išta, javite. :)
Nebitno o čemu se radi, čišćenje, konobarenje, išta.


User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

15 Mar 2016, 16:36

A koji grad, država, planet...? I pristaješ li i na nemoralne ponude? :zubo:

... zapravo, sad su sve ponude za posao nemoralne... :tuzni:
what we've got here is failure to communicate
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

15 Mar 2016, 19:43

Meni nije smiješno haram, ako si mislio da će biti. Eks je pitala za posao, to za nemoralne ponude ne vjerujem da će je interesovati. Eks odje se veoma teško dolazi do posla ovih dana, i to što može da se dobije da uopšte ima smisla raditi za te pare, i to se uz dosta muke iscijedi. I to je sigurno jedna od zadnjih opcija za koju bi se odlučila, to da budeš gastarbajter u Crnoj Gori.
User avatar
dexter
Posts: 1335
Joined: 22 Apr 2014, 22:03

15 Mar 2016, 22:11

ne da nije smijesno, vec je tuzno, kako svi mi "obicni" ljudi zivimo. eks, razumijem te i sausjecam sa tobom, znam kako ti je.
nadam se da ces naci nesto.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

15 Mar 2016, 22:35

@Ogi, di ti je smisao za nadrealnost?

@Eks, ako tražiš u Zg, može se nać i bolje od čišćenja ili konobarenja iz mjeseca u mjesec.
what we've got here is failure to communicate
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

15 Mar 2016, 22:41

Okej haram samo velim da mi nije bilo na mjestu tvoje pitanje u ovoj situaciji.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

16 Mar 2016, 17:40

Zagreb, da.
Ostružnico, znam, kod vas je još i gore. :(

A eto, trudim se bit optimist, šta ću drugo, bacit se s mosta :zubo:, sad šaljem i za čistačice, eto, nije da ću time opet dobit vss posao i steć iskustvo ikakvo, ali bar da preživim. Nekako se bojim da ću kad tad morat otić vani radit te iste fizičke poslove jer tamo će me bar bolje platiti. Ovdje posla nema. Kao, četrdeset stranica oglasa, a nitko se živ ne javlja, mislim, to može potrajati i tri godine.
Mislim, smiješno je što je taj faks kao bio ikakva karta u išta, a na kraju ispada da je to notorna glupost i da zapravo ne mogu dobit ni posao čistačice. Ok, vjerojatno mogu, još trebam vidjet hoće li mi se javit.
Ali eto, da bar zdravlje bude dobro, a ovo ostalo, a netko mora i to radit, šta ćemo sad.
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

16 Mar 2016, 18:20

Šta da ti kažem Eks, nije ovo mjesto za pečalbu i sama znaš. Mogu dvije istinite priče sa intervjua za posao, da sad ne otkrivam ko nije bitno, često mi to padne na pamet, možda da imaš u vidu kad se budeš pojavljivala na tim intervjuima na šta sve možeš da naletiš.

Konkurs za mjesto elektro-inžinjera, i čovjeka pitaju ono, strani jezici, koliko komada stranih jezika govorite, imaš ovaj sertifikat, jesi li pohadjao muzičku sekciju u školi, Podrazumijeva se da znate da programirate u Borlandu? A u Ceu? Perlu? Džavi?, i tako i kandidat je na kraju odgovorio, pa da znam sve to biste li zaista zapitali zašto sam se pojavio odje kod vas da tražim posao?
I drugi je sličan, isto iz života, samo je bio za ekonomistu pripravnika intervju, i bilo je kao na testu, i pitanje koje je postavljeno kandidatu za posao je bilo da nabroji šta sve sadrži obrazac računa. I čovjek je rekao, ne znam napamet da nabrojim stvarno ali šta mislite koliko vremena bi trebalo čovjeku koji završi ekonomski fakultet sa prosjekom osam da ovlada vještinom ispunjavanja bankovnih uplatnica.

To samo da znaš, da ako naletiš na šimpanzu u prirodi kod nas, to zaista nije iznenadjenje, s tim moraš da računaš. I nadam se da ćeš naći nešto brzo, da ne kažem sad posao koji te ispunjava, to se kod nas ne dešava, ali posao koji neće da ti kvari kvalitet života. I kad nadješ, da pošalješ svima na forumu po onu sličicu sa pivom, da se nazdravi.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

16 Mar 2016, 20:11

Iskreno, ja sam izgubila nadu da ću nać takav posao, treba mi nešto da preživim i to je to.
A kakva stoka zapošljava, jasno mi je.

Umorna sam i dosta mi je zluradosti, osvećivanja, poručivanja da trebam još malo patiti i sličnih stvari, nastojat ću se izboriti za sebe i to je sve, pošteno, makar čistila tuđa govna. Bar će mi obraz biti čist. A s vremenom će doć i nešto bolje, ali to ću steći sama.
Možda nemam ništa trenutno, ali imam svoj obraz i ne dam da me se gazi i ponižava. Ako je to uvjet dobivanja posla, neka hvala.
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

16 Mar 2016, 22:13

Možda nemam ništa trenutno, ali imam svoj obraz i ne dam da me se gazi i ponižava. Ako je to uvjet dobivanja posla, neka hvala.
Pa slažem se Eks, ne vrijedi ništa u životu gaženja po svojem dostojanstvu, ni pare ni poslovi, bez nekih principa u životu ne valja život.
User avatar
dexter
Posts: 1335
Joined: 22 Apr 2014, 22:03

17 Mar 2016, 00:46

Eks » wrote:Zagreb, da.
Ostružnico, znam, kod vas je još i gore. :(

A eto, trudim se bit optimist, šta ću drugo, bacit se s mosta :zubo:, sad šaljem i za čistačice, eto, nije da ću time opet dobit vss posao i steć iskustvo ikakvo, ali bar da preživim. Nekako se bojim da ću kad tad morat otić vani radit te iste fizičke poslove jer tamo će me bar bolje platiti. Ovdje posla nema. Kao, četrdeset stranica oglasa, a nitko se živ ne javlja, mislim, to može potrajati i tri godine.
Mislim, smiješno je što je taj faks kao bio ikakva karta u išta, a na kraju ispada da je to notorna glupost i da zapravo ne mogu dobit ni posao čistačice. Ok, vjerojatno mogu, još trebam vidjet hoće li mi se javit.
Ali eto, da bar zdravlje bude dobro, a ovo ostalo, a netko mora i to radit, šta ćemo sad.
na kraju ako bas zelis mozes i da se bacis sa mosta, ali to ako bas zelis. :zubo: sto se tice odlaska van budi sretna da imas na kraju i to kao izbor, odavno bih otisao gdje god da mogu ali jebiga. a ovo za zavrsetak faksa kao karte za nesto, ne znam koliko puta sam zazalio sto nisam zavrsio neki zanat (frizerski, vodoinstalaterski...bilo koji samo ne mesarski) da mi se jebe za sve.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

17 Mar 2016, 13:41

Eks, a kaj si po struci, ak nije tajna?
Svijet je mali, možda neko nekog pozna, i tak, nikad se ne zna...
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

18 Mar 2016, 15:06

judolino » wrote:Eks, a kaj si po struci, ak nije tajna?
Svijet je mali, možda neko nekog pozna, i tak, nikad se ne zna...
Turistički komunikolog. A mislim, nije to neka struka, ali vss je pa ono, ima tih poslova gdje samo traže vss društvenog usmjerenja, ali nažalost, bez makar preporuke, ne uzmu te u obzir. Meni zapravo treba preporuka, za te poslove gdje traže vss, nebitno koji posao. U struci teško da ću radit jer i za recepcionere traže pet godina iskustva.
User avatar
dexter
Posts: 1335
Joined: 22 Apr 2014, 22:03

19 Mar 2016, 01:12

od trazenog iskustva mislim da imam traume, ako ih nemam imacu ih sigurno. jebiga ne razumijem danasnje poslodavce, svi bi odmah da imas svo iskustvo i da pocnes samo da radis, niko nece da ti da sansu ako nemas iskustva. :agrh:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

19 Mar 2016, 03:37

Ma svi bi oni da im dođu radit jebeni supermeni, a plaćali bi u košticama.
To je sve trula država kriva.
what we've got here is failure to communicate
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

19 Mar 2016, 10:40

Bolesna društva sabijaju ljude koji bi trebali da budu njihov osnov, one koji razmišljaju o radu i kako će nešto naučiti, a forsiraju agresivni sklop, koji razmišlja o tome kako će sebi da obezbijedi komforan život sa što manje rada. Mogu da to ilustrujem na primjerima sa kojima sam se susretao u životu, ali nema potrebe, zatrpalo bi to forum, a onda i svi koji smo na ovom poluostrvu znamo kako to ide. Samo bih rekao da bi čovjeku koji zapošljava nekoga ko je ili tek izašao sa fakulteta na primjer, ili generalno nema preveliko radno iskustvo u tom poslu, tome čovjeku ako mu vrana nije mozak popila, bi trebalo da bude jasno i koliko i kakvo znanje taj čovjek objektivno može da ima, i može da ocijeni koliko to može da mu koristi u budućnosti. A čovjek kojem je vrana mozak popila može popušiti priču iz CV-a, programiram u Borlandu, Džavi, C-u, stažiranju u Ujedinjenim Nacijama i tako, šta već ljudi nakite tamo, i naravno da će ga boljeti kita što ti oćeš da radiš, i jesi li lijepo vaspitan ili nisi.
To me podsjeti na priču o jednom lokalnom univerzitetskom profesoru, prvoborcu dps revolucija itd, priča je istinita naravno kao i svaka koju pričam. U jednom od udžbenika koje je izdavao nevidjenom brzinom, i koji su bili u širokoj potrošnji odavde do Kolašina, to da ne naglašavam sad da mogu odlično da posluže za potpalu, naročito u Kolašinu tamo je baš hladno, čovjek je u tom udžbeniku naveo taksativno kakvim umijećima bi čovjek trebao da ovlada do kraja studija, to cirka do dvadeset druge, treće godine, ili tako, i tu su izmedju ostalih navedene sledeće sposobnosti: pilotska dozvola, tečno znanje najmanje tri svjetska jezika, engleski se ne računa, taj svako govori, da je posjetio X stranih destinacija ( zaboravio sam tačan broj, ali to je veliki broj) itd. To je sad meni prepričala osoba koja je to sticajem okolnosti imala priliku da čita direktno iz profesorovog udžbenika, pa sam zaboravio čega je još tu bilo, uglavnom, radi se o tome da je to univerzitetski profesor, i nije bilo koji univerzitetski profesor, nego veoma uvaženi profesor, stub društva, politički patriota i sve kako treba.
I sad da se analizira zašto Crna Gora ima takvog profesora a nema boljeg, to bi baš uzelo vremena, i bilo bi o tome kako riba od glave smrdi, i o tome da nismo odje slučajno nego smo odje zato što društvo ne uspijeva da na površinu izbaci to malo kvaliteta što bi moglo da izbaci, nego izbacuje bolesnu svijest, i tako o tome bi se radilo. Svijest čovjeka koji očekuje da neko ko na današnji dan živi u Crnoj Gori, će do svoje dvadeset pete doći u priliku da pilotira avionom, to je iskrivljena svijest. Devedeset posto naroda kod nas ne putuje avionom do tih godina, i pilotira jedino biciklom, i eventualno automobilom, možda traktorom. Čovjek koji vjeruje da je moguće naučiti najmanje tri strana jezika do 25e bonus engleski mi je time baš dobro objasnio da sam nikad nije pokušao da nauči strani jezik, jer da jeste smanjio bi to sa učenjem stranih jezika, ima okle zaista.
I tako, htio sam da kažem dexter da dokle god ne razumiješ dosta toga u današnjem vremenu ne brini za sebe, zdravo razmišljaš, nije to problem.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

19 Mar 2016, 18:33

Pa dje bas u Crnoj Gori da ište tako ambiciozna postignuca.
I to jos od mladih koji imaju pametnija posla u tim godinama... :misli:
'if you fall, i'll be there' (floor)
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

19 Mar 2016, 20:34

A to je interesantna priča sa profesorom i da bi razumio ovo njegovo balavljenje o pilotiranju i to, trebao bi da znaš kako se to sve sa profesorom izdešavalo u ovom vremenu tranzicije. Long story short, profesor se bavi ekonomijom, i bavio se privatizacijom društvene imovine, u jednom momentu početkom devedesetih je malo odrapio u zatvoru, nešto je tu bilo mutno u tim njegovim poslovima, ali brzo je uočio dje griješi i ta priča je završila sa hepiendom, profesor je danas enormno bogat čovjek, a evo izgleda da je naučio i da vozi avion u medjuvremenu.

A onda to je zaista uvijek isti šablon sa ljudima koji su brzo i volšebno prešli put od običnog života na plati do aviona i toga. Gigantski kompleksi gotovo neizbježno idu sa takvim ljudima, a
znaš kako je to sa kompleksima i time, čini se čovjeku da nikad nije dovoljno oglasio svoju veličinu. Želja da se dodje do bogatstva je ogromna, samo je ništa u poredjenju sa željom da se posle to kvalitetno oglasi, i pare, i važnije da se oglase svoje ljudske i intelektualne osobine, koje su superiorne naravno.
Tako da zaključak koji se nameće čitaocu iz ovoga sa pilotiranjem i poliglotiranjem je da je naučio profesor da pilotira čovjek, i sigurno je i naučio da broji do deset na pet jezika, ne računajući engleski, to van tu fri svako zna.
Ne znam kako to ide sa pilotiranjem, ali znam sigurno da naučiš četiri jezika do dvadeset pete, to ne ide nikako u praksi, iako naravno ide lako u ovom balonu u kojem profesor živi, ali to je ono što uvijek pričam, ljudi su nerealni, svi ljudi su nerealni, a kad baš izgube kontakt sa realnošću onda u zdravijim zemljama, čiko u mantilu pokazuje kvadrate i trouglove i te stvari da utvrdi tačnu dijagnozu. Kod nas to nije slučaj jer mi nismo zdravija zemlja, to sigurno i život nam nije lak, ali ne mogu da kažem da nije zanimljiv.
Uglavnom, imam jednu specifičnu predrasudu vezano za ovog profesora. U životu sam upoznao dva čovjeka koji nose veliki zlatni prsten na malom prstu, ono baš močuga od prstena, i profesor je jedan od njih. Pošto je to bilo baš neprijatno iskustvo u oba slučaja, nekako bih sad baš sa podozrenjem gledao na čovjeka tako sa prstencinom nekom na malom prstu. To mi je ono, skoro pa kao kad ljudi puste nokat na malom prstu, ja ne znam je li to zaista bila lokalna naša stvar odje ali ljudi su to zaista radili. To sa malim noktom mi je jedna od onih baš mutnih stvari u životu, je li to bio neki znak muževnosti, ili je to stvarno imalo neku praktičnu svrhu. Ja sam to dugo povezivao sa čačkanjem nosa, to mi je bilo jedino koliko toliko objašnjenje, a li nisam siguran. Bile su jedno vrijeme odje prepaid kartice za telefon, i kupiš recimo pet eura tu dopunu i morao si da ogrebeš onaj srebrni film da pročitaš šifru i to onda da ukucaš za dopunu računa, i tada je taj mali nokat zaista imao svrhu, samo to nije objašnjenje, jer je to sa noktom mnogo starije od mobilnih telefona.
Uglavnom ni ovo sa pečat prstenom na malom prstu, to mi je isto, ne znam šta to znači zaista, ali ne velim ako bih ustanovio da to ženama nešto čini, da ne bih i ja stavio, možda i na oba mala prsta ako bi to dupliralo šanse za seks.
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

19 Mar 2016, 21:46

Našao sam na Vukajliji nekoliko objašnjenja za ovaj nokat na malom prstu, i vidim da su mišljenja podijeljena. Koliko znam pravilno je bilo da se nosi samo na jednoj ruci, sad lijevoj ili desnoj, jebem li ga. Evo jedno objašnjenje, djeluje uvjerljivo
Statusni simbol svakog jebaca-presretaca 80-ih godina . Kao i buntovnicka mindjusa, nosio se samo u "mono" varijanti, dok su "stereo" varijantu na oba mala prsta nosili sabani, sto su jebaci-presretaci smatrali kicom i sundom. Osim toga sto je nokat donosio status alfa muzjaka personi koja ga sa ponosom nosi, bio je svojevrsno orudje, bolje od onog svajcarskog nozica sa bezbroj alatljika. Njime su se cackale usi, vadila ruda iz nosa, krmelji iz ociju, hrana iz rupe na sestici, otvarale paklice cigareta, a verovatno je bio koristan i u sexu prilikom ispipavanja teritorije.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

20 Mar 2016, 09:37

Eks, ljubazno molim nekoliko odgovora:

Da li sa svojom diplomom mozes biti voditeljica turisticke agencije?

Jesi li spremna zbog posla preseliti u Split?

I na koncu, bi li radila u turistickoj agenciji, a da pri tom sama pronalazis trziste za tu agenciju jer vlasnik te agencije nije potkovan za taj posao, jer je on angaziran u prijevozu turista.

Pronalazak trzista bi znacio:

pronalazit apartmane po hrvatskoj, organizirat izlete sa svim prijevoznim sredstvima, iznajmljivat aute, skutere i bicikle, i jos svasta sto padne napamet vlasniku ili tebi kao voditelju.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

20 Mar 2016, 20:15

Mogu, samo ne znam trebam li imati i položen ispit za voditelja, ali to se može položit brzo.

Bih i bih.

Ti si vlasnik? Čija je agencija?
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

20 Mar 2016, 23:14

Eks » wrote:Mogu, samo ne znam trebam li imati i položen ispit za voditelja, ali to se može položit brzo.

Bih i bih.

Ti si vlasnik? Čija je agencija?
Treba se posjedovat dokument za voditelja, samo nisam znao jeli ti to sa svojom diplomom vec ostvarujes ili ne. Steta je sto to ne de u paketu, al jbg, sta je tu je.

Sada se prebacujem na PMove ;)

A vi ostali, ko vas j... :zubo:
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

20 Mar 2016, 23:51

Poslao sam ti PM...ako ti ne odgovorim, znaci da sam zaspao, pa cu ti odgovorit kad se probudim. Ako se probudim :misli:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

21 Mar 2016, 17:18

Eto, danas trebaš bit jebeni supermen da zaradiš za kruh, mleko i toplu vodu, i pri tome se ne prostituiraš (@Ogi :five:)... Miki, a kolku plaću taj vlasnik-OSS šofer plaća za takvo turboprofitno radno mjesto koje od jednog uposlenika zahtijeva da je čopor multidisciplinarno obrazovanih bilociranih dopelgangera? Jel bar 20 000kn? Ili je bliže 2 000kn?
Last edited by haram on 21 Mar 2016, 17:47, edited 1 time in total.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

21 Mar 2016, 17:45

haram » wrote:Eto, danas trebaš bit jebeni supermen da zaradiš za kruh, mleko i toplu vodu... Miki, a kolku plaću taj vlasnik-OSS šofer plaća za takvo turboprofitno radno mjesto koje od jednog uposlenika zahtijeva da je čopor multidisciplinarno obrazovanih bilociranih dopelgangera? Jel bar 20 000kn? Ili je bliže 2 000kn?
O čemu ti to, Harame? Nisam u branši, ali znam da neke stvari ne uslovljava poslodavac, nego zakon. Ako zakon zahtijeva da takav radnik ima potvrdu o ispitu za voditelja, onda je mora imati, a pretpostavljam a je to ovdje slučaj.

To ti je isto kao da, recimo, otvoriš kafić u kojem radiš ti, žena i djeca. Ti znaš da ste svi zdravi - nemate SPB, nemate TBC, nemate ovo, nemate ono. No zakon zahtijeva da imate potvrdu o tome.
Post Reply