Kumovi i imena

Mjesto za mrvu ozbiljnije rasprave
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

01 Oct 2011, 19:48

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/ ... ranka.html

mala Ivana Purda dobila je krsno ime Jadranka, pogodite po kome. premijerka je došla , polijevala vodom maloj glavu i sve.
sad mene zanima, jel pametno tako obilježiti dijete i imenom i kumom/kumom ? Nisu ovo '90-te, kad je tuđman svakom desetom djetetu bio kum, pa su ljudi išli štancat dicu.
ovo je malo delikatnije.
Kako inače gledate na davanje imena djetetu po nekom? meni je to uvijek dvosjekli mač :ne zna:


Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

01 Oct 2011, 20:08

Koji glupan. Dat djetetu ime po Jadranki Kosor je skoro ko da ga pustiš gladnog pola godine. Ima sličnu simboliku.

Ne volim davanja imena po nekome.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

01 Oct 2011, 21:09

Ovo me podsjetilo, ja ni ne znam koje mi je krsno ime. :eek:
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

01 Oct 2011, 23:07

Jako ne volim kad se dogodi neka tragedija u familiji, netko pogine/ubije se i onda sljedeće rođeno dijete dobije ime po toj osobi.
Happy Easter!
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

01 Oct 2011, 23:17

JPK » wrote:Ovo me podsjetilo, ja ni ne znam koje mi je krsno ime. :eek:
Pa nemaju to svi, bože dragi. Ako imaš kakvo pošteno 'rvacko ime čiji se nositelj nalazi u katoličkom kalendaru, onda ti to ne treba. Ja, recimo, nemam. I ne fali mi, štajaznam. A meni dalo ime po babi. Ja to nipošto neću učiniti jerbo je moja mater iz one cvjetne i voćne generacije: Višnja, Jagoda, Smiljka, Bosiljka, Javorka, Lovorka i ekipa. Stoga me ne treba ni pitati. Ćaća pak ima pravo lipo narodsko ime, a takva su sad in, pa možda i razmislim. Od celebova me pak još nitko nije toliko impresionirao, kao ni od hrvatskih kraljeva, dakle ništa ni od Tomislava Petra Krešimira Branimira Mutimira. Zapravo, nitko mi nije ponudio kumstvo od takvih ličnosti. Ako će platiti večeru, ništa me ne košta da mi mala bude Jaca. Kao da će to itko znati, to će biti naša mala tajna. Kad je faca, što nije stvarno malu nazvao Jaca? Ne'š ti krsnog imena, kao da itko za to zna.

A što je pak s onim da se imena ne daju po živućima jerbo to kao donosi nesreću?
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

01 Oct 2011, 23:19

Mene bi bilo malo strah dati ime po nekome tko je tragično skončao. Kako reče A., nisam praznovjerna ali daj ti za svaki slučaj otvori taj kišobran vani.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

01 Oct 2011, 23:25

Ja imam ime po rvackom kralju, dakle, sigurno imam i pošteno katoličko ime. Ali ne znam koje je! :mama:
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

01 Oct 2011, 23:28

JPK » wrote:Ja imam ime po rvackom kralju, dakle, sigurno imam i pošteno katoličko ime. Ali ne znam koje je! :mama:
Ne mora biti. Jesi ti kad čuo za svetog Mutimira? :D
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

01 Oct 2011, 23:54

Ja imam ime po baki, a kako je ona imala skroz normalno i neutralno ime, ne bunim se :D
Dijete ne bi krstila, pa nema problema oko davanja još jednog imena :ne zna:
kuki » wrote:Mene bi bilo malo strah dati ime po nekome tko je tragično skončao. Kako reče A., nisam praznovjerna ali daj ti za svaki slučaj otvori taj kišobran vani.
Zašto? :confused:

Osim ako nemaš neko unikatno ime (Traktorka i sl.) sigurno je i netko s tvojim imenom tragično skončao :D
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

02 Oct 2011, 00:20

Ajme, nu stvarno, dobro me sjeti. Kako bi moja djeca i mogla imati krsno ime i krsnoga kuma kad ih neću krstiti? :rofl: Dobro, ajde, ostavljam mjesta za mogućnost da im otac bude neki zagriženi vjernik, što je malo vjerojatno, a možda jednostavno bude htio da budu krštena ovako kao kuki-nisam vjernik, ali isto neću imati nekrste. :D
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

02 Oct 2011, 00:23

ja sam trebala biti Marko :rolleyes: po didu
no, eto :cerek:
i srećom! nisam dobila ime po tetkama ili babama( kao što je moja sestra fasovala)
ali da je hrvatsko i pošteno, bome je. (imenom i prezimenom). meni krsno ne treba :raspa:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

02 Oct 2011, 00:28

blue » wrote:Ja imam ime po baki, a kako je ona imala skroz normalno i neutralno ime, ne bunim se :D
Sve bake koje ja znam se zovu Marica, Slavica, Zdenka, Spomenka ili Barica.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

02 Oct 2011, 00:34

blue » wrote: Zašto? :confused:

Osim ako nemaš neko unikatno ime (Traktorka i sl.) sigurno je i netko s tvojim imenom tragično skončao :D
Nije isto je li neki Pero nekad tragično skončao ili nazovem dijete po nekom konkretnom Peri koji je sušio kosu stojeć u kadi vode pa ga je malo ubila struja. :D
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

02 Oct 2011, 00:36

kuki » wrote: Nije isto je li neki Pero nekad tragično skončao ili nazovem dijete po nekom konkretnom Peri koji je sušio kosu stojeć u kadi vode pa ga je malo ubila struja. :D
U ovom drugom slučaju nećeš htjeti dijete nazvati Perom da ne bi kojim slučajem bilo tako glupo.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

02 Oct 2011, 00:36

u mojoj široj obitelji :rolleyes: imam primjer gdje je kći nažalost umrla pri operaciji, i neko vrijeme nakon smrti dobili su još jedno dijete i dali joj ime po umrloj sestri
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

02 Oct 2011, 01:45

Zekoslawa » wrote:A što je pak s onim da se imena ne daju po živućima jerbo to kao donosi nesreću?
Židovi imaju taj običaj: novorođenčetu se neće dati ime po starijem članu obitelji da se anđeo smrti ne zabuni.
Dobar izgovor za nedavanje imena po djedovima i sličnima. :zubeki:
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

02 Oct 2011, 01:47

Lastan » wrote: Židovi imaju taj običaj: novorođenčetu se neće dati ime po starijem članu obitelji da se anđeo smrti ne zabuni.
Dobar izgovor za nedavanje imena po djedovima i sličnima. :zubeki:
Samo dok su živi.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

02 Oct 2011, 01:47

Pješčana » wrote:u mojoj široj obitelji :rolleyes: imam primjer gdje je kći nažalost umrla pri operaciji, i neko vrijeme nakon smrti dobili su još jedno dijete i dali joj ime po umrloj sestri
Aukurac.

Meni to upravo vrišti “s tobom ćemo pokušati sve što nismo uspjeli s njom”. Ali to sam samo ja.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

02 Oct 2011, 01:48

ElliQuinn » wrote: Samo dok su živi.
Kad umru, više im se ionako ne moraš opravdavati. :D
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

02 Oct 2011, 08:40

Lastan » wrote: Aukurac.

Meni to upravo vrišti “s tobom ćemo pokušati sve što nismo uspjeli s njom”. Ali to sam samo ja.
ma, nije ni bitno. ta druga kćer danas je odrasla žena, married with children, i nekako sumnjam da je itko od njih imao ikakav issue. nikoga od te familije ne mogu zamisliti da analizira vlastite postupke
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
rh4ps0dy
Posts: 725
Joined: 17 Sep 2011, 23:11
Location: Podravina

02 Oct 2011, 10:03

Nemam krsno ime (jer me ne krstiše), a dobila sam ga po nekoj random curici s ceste jer je baba čula da ju netko doziva i to joj se dopalo. Da sam bila muško, nazvali bi me Danko. :bicedobro: :zubo:
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

02 Oct 2011, 12:13

rh4ps0dy » wrote:Nemam krsno ime (jer me ne krstiše), a dobila sam ga po nekoj random curici s ceste jer je baba čula da ju netko doziva i to joj se dopalo. Da sam bila muško, nazvali bi me Danko. :bicedobro: :zubo:
Bolje si prošla kao žemsko onda. :D

Inače, meni je krsno ime Ivan. Ne vjerujem da je i po kome; odabrala ga je moja krsna kuma, žena koju sam posljednji put vidio na svoj peti rođendan. Ako i jest po nekome, morao bih je pitati.
Već vidim da će biti that awkward moment when… :D
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

02 Oct 2011, 12:14

Možda te samo htjela odslovenčiti.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

02 Oct 2011, 13:17

JPK » wrote: Sve bake koje ja znam se zovu Marica, Slavica, Zdenka, Spomenka ili Barica.
Istina većina baki se tako zove, ja sam imala sreće :D
Pješčana » wrote:u mojoj široj obitelji :rolleyes: imam primjer gdje je kći nažalost umrla pri operaciji, i neko vrijeme nakon smrti dobili su još jedno dijete i dali joj ime po umrloj sestri
Aufff, ovo je tužno. Nisam sigurna može li se na ovaj način jedna osoba zamijeniti drugom; nadam se da nikad neću ni saznati :(
User avatar
rh4ps0dy
Posts: 725
Joined: 17 Sep 2011, 23:11
Location: Podravina

02 Oct 2011, 13:27

Lastan » wrote:Bolje si prošla kao žemsko onda. :D
Definitivno. Danko se rimuje sa "posranko", "popišanko", "bananko"... a moje ime samo sa "pelena" i "zelena". :D
Post Reply