Je li kartoniranje na forumima loša i antiuređivačka praksa?

Mjesto za mrvu ozbiljnije rasprave
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

19 May 2013, 23:24

Zekoslawa » wrote:Hrobi? Pobogu, pa to je govor ljubavi. :cerek:
..da, moze on i bolje. je, je govor ljubavi, ali prema cemu. :D


User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

19 May 2013, 23:35

..a unda » wrote: ..da, moze on i bolje. je, je govor ljubavi, ali prema cemu. :D
Eeeee, to su te sitnice koje život znače - ne mere govor mržnje biti to što bi naš Hrobi davio trkeljaše. To je govor ljubavi. :zubo: Kad pak zabrije malo više, kao ovdje, onda pec-pec.

Da ne govorim da naš vrhovni admin štoviše inzistira da ga se drugom zove, nea šanse da bi se naljutio na to. A naš miky0 ponosno šeće svoj avatar.

Imamo stila, šta je je. :cerek:
Whereabout
Posts: 1140
Joined: 18 Sep 2011, 13:19

19 May 2013, 23:47

Lyla » wrote:
Boldano. Meni je ovo uglavnom bio najveci izvor frustrcije. I kad pokusavam artikulirat misao, recenicu i dam si truda, daleko mi se benigijim cini karton od moda koji klinca milog ne kuzi, nego da takav jedan mediokritet i dokolicar :zubo:, zamisli, takav velicanstven post izbrise.:D
Brisanje je tesko izivljavanje. Kartoniran post barem neko vidi. Ja sam se tamo silno zivcirala zbog npr smokljana i kako su ga banali iz ciste nemoci i jada ljudskog. I brisali mu postove i zakljucavali teme.
I onda nakon takvog nekog cina pocne ono moderatorso trolersko kreveljenje na mod kutku tipa kak smo si mi super cool i jebeni i kak smo ga sredili.
Nije to ni ruzno koliko je tuzno.
Kartoni su antiuređivački, ali brisanja su još dublje dno, posebno brisanja već kartoniranih postova - ne kužim, kome i čemu onda karton, valjda u dosje forumaša (a to je tek posebna perverzija, o forumašima razmišljati na takav način). Po svim mojim iskustvima do sad, moj permaban i schmokljanov - njegov sam proživjela možda i dublje nego svoj, jer je još gori primjer - sve to što spada u ometanje forumaša kao autora trebalo bi jako reducirati ili čak ukinuti. Permabanovi tu posebno spadaju i nisu nešto o čemu bi trebala odlučivati ijedna aktualna administracija, osim u slučajevima spamera. U slučaju koji spominješ, i toj situaciji na moderatorskom, mislim da je podbacio Anderlon i mislim da bi neko od svojih rijetkih pojavljivanja mogao posvetiti takvim velikim temama poput besmislenih brisanja (poseban problem unatrag godinu i nešto, ne slučajno) i zaključavanja tema te ušutkavanja ljudi tim metodama i kartonima (što je se naočigled definiralo kao postupak jučer i danas). :ne zna:
.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

19 May 2013, 23:51

Zekoslawa » wrote: Eeeee, to su te sitnice koje život znače - ne mere govor mržnje biti to što bi naš Hrobi davio trkeljaše. To je govor ljubavi. :zubo: Kad pak zabrije malo više, kao ovdje, onda pec-pec.

Da ne govorim da naš vrhovni admin štoviše inzistira da ga se drugom zove, nea šanse da bi se naljutio na to. A naš miky0 ponosno šeće svoj avatar.

Imamo stila, šta je je. :cerek:
sta pec pec? ma kazem ti ja.. :zec: :D

ili inzistira? drug judolino? covek, drug i staresina? :D

pa sta fali oslovljanju sa drug? to je bas, ono, lijepo. ok, iako ne bih bas to posluzbenio. ne mos savokoga bas nazvat drugom.
steta sto je nekad odabrano drugarsko oslovljavanje kao opce, neelitno i tako podsvjesno se inflacioniralo.
razumijem da je ovo na sto mi danas pristajemo, sto je drugarenje trebalo nekako zamijenit, potpuno neprikladno..ono, zvat bilo koga na ulici vladarom, gazdom..malo mi je to u startu, ne znam..kao d ase ne zna koga zajebajes. sebe, njega? :D

trebalo bi uvest nesto neutralinije, kao nekad u francuskoj..gradjanin. ili nadodat jos i seljak? ili jednostavno res..osoba?

sto se avatara tice, mislim se jos odavno tamo metnut avatar..velku crvaeu zvizdu. samo, jos e mislim, da li staviti srp i cekic unutra, da li samo zvizda ili stavit zutu borduru ili nesto drugo, slicno..fali mi ideja. :kokice:
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

19 May 2013, 23:51

Whereabout » wrote:
Kartoni su antiuređivački, ali brisanja su još dublje dno, posebno brisanja već kartoniranih postova - ne kužim, kome i čemu onda karton, valjda u dosje forumaša (a to je tek posebna perverzija, o forumašima razmišljati na takav način). Po svim mojim iskustvima do sad, moj permaban i schmokljanov - njegov sam proživjela možda i dublje nego svoj, jer je još gori primjer - sve to što spada u ometanje forumaša kao autora trebalo bi jako reducirati ili čak ukinuti. Permabanovi tu posebno spadaju i nisu nešto o čemu bi trebala odlučivati ijedna aktualna administracija, osim u slučajevima spamera. U slučaju koji spominješ, i toj situaciji na moderatorskom, mislim da je podbacio Anderlon i mislim da bi neko od svojih rijetkih pojavljivanja mogao posvetiti takvim velikim temama poput besmislenih brisanja (poseban problem unatrag godinu i nešto, ne slučajno) i zaključavanja tema te ušutkavanja ljudi tim metodama i kartonima (što je se naočigled definiralo kao postupak jučer i danas). :ne zna:

Mogu donekle razumjeti i kartone i brisanje i banove i perme... ali ključanje nikako.

Pa to je direktan udar na klikove :misli:
'if you fall, i'll be there' (floor)
Whereabout
Posts: 1140
Joined: 18 Sep 2011, 13:19

19 May 2013, 23:55

Euklid » wrote:
Ne smeta meni ni govor mržnje. Dapače.

Izuzetno mi je drago biti na forumu gdje su ovakvi stavovi dopušteni za iznošenje (pa kako bismo inače znali da ima takvih ljudi oko nas?):




Oni govore više o njihovom autoru nego što je bilo tko od nas mogao napisati.
Trebao si vidjeti kao izgleda školski primjer govora mržnje o Romima, o kojemu smo dugo raspravljali i koji put i "poginuli" jer smo protestirali (iako među nama sasvim vjerojatno nije bilo Roma), pa bi ti ovo izgledalo kao, zbilja, ljubavna izjava i odmor za mozak.
.
Whereabout
Posts: 1140
Joined: 18 Sep 2011, 13:19

19 May 2013, 23:58

Euklid » wrote:

Mogu donekle razumjeti i kartone i brisanje i banove i perme... ali ključanje nikako.

Pa to je direktan udar na klikove :misli:
Brisanje je najdirektniji udar na klikove, i između ostalog i zato mi nikad nije bilo jasno na koji način je to nekome pametna uređivačka praksa. Posebno jer se tu često radi o pametnim, ali na neki način škakljivim sadržajima. Ne znam što je smješnije, brisati pametne ili škakljive ili kombinirane sadržaje.
.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

19 May 2013, 23:58

Whereabout » wrote:
Kartoni su antiuređivački, ali brisanja su još dublje dno, posebno brisanja već kartoniranih postova - ne kužim, kome i čemu onda karton, valjda u dosje forumaša (a to je tek posebna perverzija, o forumašima razmišljati na takav način). Po svim mojim iskustvima do sad, moj permaban i schmokljanov - njegov sam proživjela možda i dublje nego svoj, jer je još gori primjer - sve to što spada u ometanje forumaša kao autora trebalo bi jako reducirati ili čak ukinuti. Permabanovi tu posebno spadaju i nisu nešto o čemu bi trebala odlučivati ijedna aktualna administracija, osim u slučajevima spamera. U slučaju koji spominješ, i toj situaciji na moderatorskom, mislim da je podbacio Anderlon i mislim da bi neko od svojih rijetkih pojavljivanja mogao posvetiti takvim velikim temama poput besmislenih brisanja (poseban problem unatrag godinu i nešto, ne slučajno) i zaključavanja tema te ušutkavanja ljudi tim metodama i kartonima (što je se naočigled definiralo kao postupak jučer i danas). :ne zna:
cuj, ako govoris..a govoris, o onom tamo forumu, oni su odlucili tako, rade tako i nema tu sad nekog plakanja, kukanja, svadja tamo sa njima.
jedino je stvar u tome da li i koliko pristat na to, koliko ucestvovat u tome, zasto ucestvovat u tome. ne mislim sad nesto mozda opravdavat, ali treba bit svjestan da je onaj forum tamo industrija, da se industrijski ponasa, pragmaticno.
sad koliko neko zeli biti dio te industrije, koliko misli da moze iskoristiti za sebe tu industriju, to je vec nesto drugo, ali u svakom slucaju nema tu neke rasprave o tehnologiji rada tamo, uvjeravanja u nesto, nagovaranja na nesto. ako se vec zeli nesto, radi nekih motiva bilo kojih mijenjat, onda to treba raditi na drugi nacin. pametniji. subrezivniji.. :D
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

19 May 2013, 23:59

ovo mi je sve ko neki uvod u kampanju za referendum:
kartonirati ili banirati
ključanje je udar na demokraciju
nazivlje za moderiranje
kurvanjski avatar, a
Whereabout
Posts: 1140
Joined: 18 Sep 2011, 13:19

20 May 2013, 00:06

..a unda » wrote:
cuj, ako govoris..a govoris, o onom tamo forumu, oni su odlucili tako, rade tako i nema tu sad nekog plakanja, kukanja, svadja tamo sa njima.
jedino je stvar u tome da li i koliko pristat na to, koliko ucestvovat u tome, zasto ucestvovat u tome. ne mislim sad nesto mozda opravdavat, ali treba bit svjestan da je onaj forum tamo industrija, da se industrijski ponasa, pragmaticno.
sad koliko neko zeli biti dio te industrije, koliko misli da moze iskoristiti za sebe tu industriju, to je vec nesto drugo, ali u svakom slucaju nema tu neke rasprave o tehnologiji rada tamo, uvjeravanja u nesto, nagovaranja na nesto. ako se vec zeli nesto, radi nekih motiva bilo kojih mijenjat, onda to treba raditi na drugi nacin. pametniji. subrezivniji.. :D
Budući da nam je situacija s tog foruma dobro poznata, a i sustav kartoniranja najviše poznajemo od tamo, zapravo ovdje često govorimo o onom forumu. Ali, ne mislim da je ovo pokušaj promjene nečeg tamo, zanima me baš - na temelju sveg što znamo - što ne valja u tim poznatim načinima rada. Ovdje je spomenuta ideja jednodnevnog bana, i mislim da je bila i u upotrebi u počecima Trkeljanja, i to mi se nekako čini kao solidna ideja. Moj glavni problem s tim - svim opcijama, brisanja, kartoniranja, baniranja - je da nemam povjerenja da će neka osoba sa strane pametnije kontrolirati raspravu nego što bi to (relativno pametni) sugovornici mogli autoregulirati.

Inače o kojoj industriji pričamo? Kulturna industrija? Upravo ovdje na temi imaš elemenata za raspravu o uređivačkim aspektima foruma, što moderatura jest, a što nije. Može li se definirati koji je to onda smjer koji ti misliš da tamo, za primjer, postoji?
.
Lyla
Posts: 215
Joined: 07 May 2012, 23:18

20 May 2013, 00:06

Whereabout » wrote:
Kartoni su antiuređivački, ali brisanja su još dublje dno, posebno brisanja već kartoniranih postova - ne kužim, kome i čemu onda karton, valjda u dosje forumaša (a to je tek posebna perverzija, o forumašima razmišljati na takav način). Po svim mojim iskustvima do sad, moj permaban i schmokljanov - njegov sam proživjela možda i dublje nego svoj, jer je još gori primjer - sve to što spada u ometanje forumaša kao autora trebalo bi jako reducirati ili čak ukinuti. Permabanovi tu posebno spadaju i nisu nešto o čemu bi trebala odlučivati ijedna aktualna administracija, osim u slučajevima spamera. U slučaju koji spominješ, i toj situaciji na moderatorskom, mislim da je podbacio Anderlon i mislim da bi neko od svojih rijetkih pojavljivanja mogao posvetiti takvim velikim temama poput besmislenih brisanja (poseban problem unatrag godinu i nešto, ne slučajno) i zaključavanja tema te ušutkavanja ljudi tim metodama i kartonima (što je se naočigled definiralo kao postupak jučer i danas). :ne zna:
A vidis, tebe nisam upratila jer ne zalazim vise toliko cesto ni po pzk-u ni po moderatorskom. Zasto tebi ne dizu permu?
Whereabout
Posts: 1140
Joined: 18 Sep 2011, 13:19

20 May 2013, 00:13

Lyla » wrote:
A vidis, tebe nisam upratila jer ne zalazim vise toliko cesto ni po pzk-u ni po moderatorskom. Zasto tebi ne dizu permu?
Ne znam, zato jer sam često kritizirala administraciju pa sam postala nepoželjna, možda to. :ne zna: Ban sam sama tražila pa se predomislila iz nekih razloga i tražila odban, međutim - iako postoje primjeri vrlo brzog micanja bana danog na vlastiti zahtjev - meni je to odbijeno, najprije s obrazloženjem da to mogu napraviti tek nakon šest mjeseci, a zatim su se spominjali neki drugi razlozi koji direktno pobijaju ovaj prvi (navodno to da sam više puta tražila ban pa odban, što je neistina) ili se jednostavno odbijala komunikacija kao što mi je recimo jučer tema zaključana bez odgovora. Ali to sad već spada u rang bizarnih priča - nešto o čemu svi znaju po malo, ali zapravo nitko ništa konkretno.
.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

20 May 2013, 00:23

Whereabout » wrote:
Trebao si vidjeti kao izgleda školski primjer govora mržnje o Romima, o kojemu smo dugo raspravljali i koji put i "poginuli" jer smo protestirali (iako među nama sasvim vjerojatno nije bilo Roma), pa bi ti ovo izgledalo kao, zbilja, ljubavna izjava i odmor za mozak.
Nisam vidio ali mogu pretpostaviti.
Dozvolio bih bez ustezanja da ljudi slobodno ispoljavaju mržnju prema Romima, Srbima, Muslimanima, Hrvatima, ustašama, partizanima, Eskimima, Peugeotima...

Mržnja je jedna prirodna emocija i svako od nas nešto ili nekoga mrzi i lijepo je dati priliku ljudima da tu mržnju iskažu onako kako im leži na srcu.
Granicu bih podvukao u trenutku kad bi neko tu mržnju išao širiti i truditi se da zarazi i druge.

Draže mi je znati da me neko mrzi nego da ga neko sprječava u tome pa da se ta mržnja materijalizira a ja nespreman jer nisam imao pojma da postoje mrzitelji. Ja sam, naime, Peugeot.
'if you fall, i'll be there' (floor)
Whereabout
Posts: 1140
Joined: 18 Sep 2011, 13:19

20 May 2013, 00:30

Euklid » wrote:
Nisam vidio ali mogu pretpostaviti.
Dozvolio bih bez ustezanja da ljudi slobodno ispoljavaju mržnju prema Romima, Srbima, Muslimanima, Hrvatima, ustašama, partizanima, Eskimima, Peugeotima...

Mržnja je jedna prirodna emocija i svako od nas nešto ili nekoga mrzi i lijepo je dati priliku ljudima da tu mržnju iskažu onako kako im leži na srcu.
Granicu bih podvukao u trenutku kad bi neko tu mržnju išao širiti i truditi se da zarazi i druge.

Draže mi je znati da me neko mrzi nego da ga neko sprječava u tome pa da se ta mržnja materijalizira a ja nespreman jer nisam imao pojma da postoje mrzitelji. Ja sam, naime, Peugeot.
Znam, i meni je draže da se vidi realno stanje stvari, kao i da se ljudi ne muče držeći te vrijedne emocije (najčešće potkovane znanjima iz opskurnih izvora :zubo: ) u sebi. Problem je što su to najčešće bezvrijedne izjave, tipa da su neke etničke skupine paraziti i nemaš se tu što puno raspravljati kad vidiš da je netko baš opterećen mržnjom. Zato bi se to moglo micati naprosto iz obzora. Ako je ujedno i poziv na mržnju i nasilje, upozoriti dodatno da je to kažnjivo. To, i spam, je sve što vidim da ima smisla baš brisati - ipak tu ne mislim na neke malo škakljivije, politički nekorektne stavove koji nisu nužno govor mržnje.
.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

20 May 2013, 00:32

Whereabout » wrote:
Budući da nam je situacija s tog foruma dobro poznata, a i sustav kartoniranja najviše poznajemo od tamo, zapravo ovdje često govorimo o onom forumu. Ali, ne mislim da je ovo pokušaj promjene nečeg tamo, zanima me baš - na temelju sveg što znamo - što ne valja u tim poznatim načinima rada. Ovdje je spomenuta ideja jednodnevnog bana, i mislim da je bila i u upotrebi u počecima Trkeljanja, i to mi se nekako čini kao solidna ideja. Moj glavni problem s tim - svim opcijama, brisanja, kartoniranja, baniranja - je da nemam povjerenja da će neka osoba sa strane pametnije kontrolirati raspravu nego što bi to (relativno pametni) sugovornici mogli autoregulirati.

Inače o kojoj industriji pričamo? Kulturna industrija? Upravo ovdje na temi imaš elemenata za raspravu o uređivačkim aspektima foruma, što moderatura jest, a što nije. Može li se definirati koji je to onda smjer koji ti misliš da tamo, za primjer, postoji?
pa nisam siguran da je meni dobro poznata. meni su poznati samo neki dijelovi, fragmenti, ali na osnovu njih sam stekao neku sliku, dovoljnu sliku koju bih mogao i dovoljno prezicno opisat, a mozda je cak i bliska nekoj realnosti.

ali, zasto opisivat, zasto govorit sto tamo ne valja? to ne valja meni, i puno toga meni tamo ne valja..tj, mozda nije to toliko kolicinski puno, koliko mi je na neki nacin kvalitativno puno; ostalima je ocito tamo sve vise manje ok i sta cu ja sada govorit o tome sta tamo ne valja. pokusao sam, ali nije dalo neke rezulatate, osim ako nije jos islo i na gore.
ne radi se o tome da se promijeni par ljudi koji su usli u neki kao zamort materijala, pa da ce se onda nesto vidljivo sustinski promijeniti.
radi se o nekoj inerciji sustava, ne znam, nekom modelu dosta onako, neko bi rekao prokrustovskog, ali bih ja tu dodao i nesto valjaka i bez obzira koji ljudi tamo odredjivali kao neki stil, nesto takvog, radi se samo o tome da ih taj sustav preuzme i oni, kao i svi prije i poslije, bave se samo farbanjem, fasaderstvom i stukaturama.

mislim, ne treba ni od onog tamo foruma nesto puno ocekivat i mistificirat njegovu egzistenciju i znacenje. to je srednja zalost kao i sve kod nas, nista ni manje ni vise..ni manje ni vise niti ne moze bit, niti se moze govoriti tu o nekoj kvaliteti bilo cega i to jos na nacin da se kriticki gleda i odnosi prema njemu.

kad se radi o onom forumu tamo, govori se o klikovima, o brojevima, o kolicinama i tu svaka rasprava i kritika staje. nema dalje. nema razgovora. nema dijaloga. ni o moderiranju, niti o tehnologijama, ni o stilu, niti o kartoniranju.
brojevi, proizvodna traka, statistike, kolicine..to je industrija. i to specificna, nefer industrija, ako fer industrija uopce postoji.

jedino sto se moze, to je biti svjestan toga i onda s tom informacijom, svijesti raditi nesto, ako se zeli.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

20 May 2013, 00:36

Whereabout » wrote:
Ne znam, zato jer sam često kritizirala administraciju pa sam postala nepoželjna, možda to. :ne zna: Ban sam sama tražila pa se predomislila iz nekih razloga i tražila odban, međutim - iako postoje primjeri vrlo brzog micanja bana danog na vlastiti zahtjev - meni je to odbijeno, najprije s obrazloženjem da to mogu napraviti tek nakon šest mjeseci, a zatim su se spominjali neki drugi razlozi koji direktno pobijaju ovaj prvi (navodno to da sam više puta tražila ban pa odban, što je neistina) ili se jednostavno odbijala komunikacija kao što mi je recimo jučer tema zaključana bez odgovora. Ali to sad već spada u rang bizarnih priča - nešto o čemu svi znaju po malo, ali zapravo nitko ništa konkretno.
pa ako ti se ide tamo, zasto malo se ne posvetis tome? :D

mozes se nanovo registrirat pod drugim nikom, s drugim nekim parametrima i ..sve kao i prije. :D
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

20 May 2013, 00:39

Ako pričamo o fhr-u, ne, on nikad neće funkcionirati bez kartona. A i evo, pokušavam se staviti u neku svoju poziciju, mislim da bi neke rasprave na žud-u bilo nemoguće izmoderirati bez kartona. Ma koliko meni one bile zabavne ponekad upravo bez brisanja i kartoniranja, izvjestan broj ljudi jednostavno se posve otme kontroli i podivlja unatoč svim mogućim upozorenjima. Ja mogu ovdje gdje to i ne moram objasniti zašto nije u redu nekog uvijeno prcati na pedeset stranica jer je preljubnik/ca, ali tamo, no way, tek kad odu na hlađenje onda se vrate skuliraniji. A tek kad dođe netko i raja pomisli da je tema izmišljena, đizs. :D Stvar je i u profilu korisnika. Neki ljudi jednostavno žele da ne kažem trebaju jasna pravila. Na Trkelju smo u početku imali taj jednodnevni, znam da ga je netko popio pa je skinut odmah, uglavnom bilo je frke :zubo: i nije glatko prošao nego je shvaćen kao nepotrebna represija. A ovdje se jesmo čupali na početku, jbga. Ne znam kako bi bilo da su svi ostali i dalje. Ali da jesu, recimo da imamo toliki broj korisnika, mislim da bi se moglo bez kartona. Tamo, nema šanse. Naprosto prevelik forum, puno forumaša, bezbroj prijava- ljudi su nevjerojatno fiksirani na prijave što je mene osobno iznenadilo jer nisam mislim nikad prijavila ničiji post. Ok, možda bih da pišem na Politici. :D
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

20 May 2013, 00:59

Whereabout » wrote:
Znam, i meni je draže da se vidi realno stanje stvari, kao i da se ljudi ne muče držeći te vrijedne emocije (najčešće potkovane znanjima iz opskurnih izvora :zubo: ) u sebi. Problem je što su to najčešće bezvrijedne izjave, tipa da su neke etničke skupine paraziti i nemaš se tu što puno raspravljati kad vidiš da je netko baš opterećen mržnjom. Zato bi se to moglo micati naprosto iz obzora. Ako je ujedno i poziv na mržnju i nasilje, upozoriti dodatno da je to kažnjivo. To, i spam, je sve što vidim da ima smisla baš brisati - ipak tu ne mislim na neke malo škakljivije, politički nekorektne stavove koji nisu nužno govor mržnje.
Dobro, većinom se slažemo ali mislim da u jednom griješiš.

Izjaviti za neku etničku (ili bilo kakvu) skupinu da je parazitska ili štogod slično... to je vrlo vrijedna izjava.
Brisati takve stvari znači gurati (društveni?) problem pod tepih.

Neb' ja to brisao, nipošto.
'if you fall, i'll be there' (floor)
Whereabout
Posts: 1140
Joined: 18 Sep 2011, 13:19

20 May 2013, 01:00

..a unda » wrote: pa nisam siguran da je meni dobro poznata. meni su poznati samo neki dijelovi, fragmenti, ali na osnovu njih sam stekao neku sliku, dovoljnu sliku koju bih mogao i dovoljno prezicno opisat, a mozda je cak i bliska nekoj realnosti.

ali, zasto opisivat, zasto govorit sto tamo ne valja? to ne valja meni, i puno toga meni tamo ne valja..tj, mozda nije to toliko kolicinski puno, koliko mi je na neki nacin kvalitativno puno; ostalima je ocito tamo sve vise manje ok i sta cu ja sada govorit o tome sta tamo ne valja. pokusao sam, ali nije dalo neke rezulatate, osim ako nije jos islo i na gore.
ne radi se o tome da se promijeni par ljudi koji su usli u neki kao zamort materijala, pa da ce se onda nesto vidljivo sustinski promijeniti.
radi se o nekoj inerciji sustava, ne znam, nekom modelu dosta onako, neko bi rekao prokrustovskog, ali bih ja tu dodao i nesto valjaka i bez obzira koji ljudi tamo odredjivali kao neki stil, nesto takvog, radi se samo o tome da ih taj sustav preuzme i oni, kao i svi prije i poslije, bave se samo farbanjem, fasaderstvom i stukaturama.
...
Ovisi, da su baš takve okolnosti da si ti taj koji određuje kvalitetu i prioritete, osim što bi bilo dugačkih rasprava, vjerojatno bi uspio dobiti nešto novo. Samo tko bi te podnosio ako ne bi dao da te sustav preuzme i ako bi od ljudi tražio previše. Ali pitanje je što takav uhodani sustav klikanja točno proizvodi - trajno. Mislim, informacije koje ja nekad tražim su praktične, ali danas mi trebaju a sutra me već zanima nešto drugo. Što je s onim što ima noseću vrijednost na takvim platformama? Ono što generira smisao, valjda to nisu samo preljubnice i naše rajcanje na njihovu amoralnost, moda i šta se nosi po londonima, praktični savjeti, nego ima više tog i dubljeg što se, ako su samo klikovi u pitanju, dovodi u pitanje. Koliko puta i na koje načine je schmokljan generirao smisao? I tko ima odgovornost za taj dio?

Zato, problem s kartonima sagledati u smislu onog što rade raspravama, pogotovo kad postoji nesklad u znanjima i shvaćanjima pisanih sadržaja onog tko kartonira i onog tko je kartoniran.
..a unda » wrote: pa ako ti se ide tamo, zasto malo se ne posvetis tome? :D

mozes se nanovo registrirat pod drugim nikom, s drugim nekim parametrima i ..sve kao i prije. :D
Nije važno ide li mi se, ali sviđa mi se baš ovaj nick. :o
.
Whereabout
Posts: 1140
Joined: 18 Sep 2011, 13:19

20 May 2013, 01:14

ex anais » wrote:Stvar je i u profilu korisnika. Neki ljudi jednostavno žele da ne kažem trebaju jasna pravila. Na Trkelju smo u početku imali taj jednodnevni, znam da ga je netko popio pa je skinut odmah, uglavnom bilo je frke :zubo: i nije glatko prošao nego je shvaćen kao nepotrebna represija. A ovdje se jesmo čupali na početku, jbga. Ne znam kako bi bilo da su svi ostali i dalje. Ali da jesu, recimo da imamo toliki broj korisnika, mislim da bi se moglo bez kartona. Tamo, nema šanse. Naprosto prevelik forum, puno forumaša, bezbroj prijava- ljudi su nevjerojatno fiksirani na prijave što je mene osobno iznenadilo jer nisam mislim nikad prijavila ničiji post. Ok, možda bih da pišem na Politici. :D
Prijave postova zapravo dosta dobro ilustriraju da su ljudi fiksirani na krivu stvar i da je to naučeno, mislim da je pogrešna cijela ta poduka forumaša da trebaju prijavljivati i ne smiju odgovarati na postove koji su provocirajući - proizvodi sve skupa gomile nepotrebnih žalbi, postupaka i tenzija. Ali ni ne mislim da će kartoniranje ikad nestati, samo bi se moglo, barem u teoriji, voditi brigu o greškama koje taj sustav proizvodi, i učiti na temelju njih što zapravo treba mijenjati. Nekako sam sad sve bliže tome da kartoniranje zorno pokazuje gdje su problemi u komuniciranju na forumima, i na čemu moderatori možda ne rade dovoljno. Spomenula sam Indexov forum, iznenadilo me tamo da ipak (suprotno pričama) ima ljudi koji sasvim pristojno i "prosvjetiteljski" razgovaraju, nisi sam i sve, u toj skupinici, hendlaš bez posebnih intervencija moderatora. Tko kaže da se u takvom okruženju ne može lakše dobiti kvalitetne odgovore, jer te netko stalno forsira na to, a u razmaženoj sredini gdje si naučen prijavljivati (s time da prijave počesto veze nemaju sa stvarnim sadržajem) ispada da je igra neka druga.
Euklid » wrote:
Dobro, većinom se slažemo ali mislim da u jednom griješiš.

Izjaviti za neku etničku (ili bilo kakvu) skupinu da je parazitska ili štogod slično... to je vrlo vrijedna izjava.
Brisati takve stvari znači gurati (društveni?) problem pod tepih.

Neb' ja to brisao, nipošto.
Možda u smislu da uočiš da to postoji, ali komunikacijski je bezvrijedno. Nemaš se na što nadovezati.
.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

20 May 2013, 01:23

Euklid » wrote:Nikako nisam za sankcioniranje svih upisa koji krše zakon(e).

Pa nisu zakoni sveta krava uklesana u stijenu da se ne smije pisati nešto što je protivno istima.

Štajaznam, evo sad su aktualni ovi homoseksualni brakovi, po zakonu brak je (još uvijek) zajednica muškarca i žene. Zalagati se za njih značilo bi pisati nešto što krši (trenutne) zakone.
Sankcionirati tako nešto je debilana.

Ili da napišem kak smo se judolino i ja jučer naduvali ko konji.
Jel to protivno zakonu? Je.
Jel treba kažnjavat takve upise? Ne treba.
Erm. Ne.

Zalaganje za homoseksualne brakove ne krši nijedan zakon.
To što je u Obiteljskom zakonu brak definiran kako jest ne znači da je zalaganje za promjenu zakona protuzakonito. Protuzakonito je vjenčavanje istospolnih partnera. A i to ne kao kazneno djelo, rekao bih, nego kao nešto što država jednostavno ne priznaje.

Slično je s pisanjem da ste se naduvali.
Protuzakonito je duvati. Ne i pisati o tome.
Jednako kao što nije protuzakonito da tip koji je projurio autoputom vozeći 300 na sat stavi snimku svoje vožnje na Jubito.

Protuzakoniti su oni upisi koji samim činom objavljivanja krše zakon: pozivaju na mržnju, recimo, ili iznose privatne podatke.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

20 May 2013, 01:32

Whereabout » wrote:Kartoni su antiuređivački, ali brisanja su još dublje dno, posebno brisanja već kartoniranih postova - ne kužim, kome i čemu onda karton, valjda u dosje forumaša (a to je tek posebna perverzija, o forumašima razmišljati na takav način). Po svim mojim iskustvima do sad, moj permaban i schmokljanov - njegov sam proživjela možda i dublje nego svoj, jer je još gori primjer - sve to što spada u ometanje forumaša kao autora trebalo bi jako reducirati ili čak ukinuti.
Iskreno, radije brišem nego da kartoniram.

Što ne govori puno samo po sebi jer ne govori ništa o mojim kriterijima. :D

Naime, kad imaš na forumu trolčinu koja kopipejsta goleme plahte teksta po hrpetini tema, a onda sama sebe citira sa šačicom klonova, brisanje je nužnost. Higijena. Ispiranje Augijevih štala.

No brisanje kartoniranih postova jednostavno je loše.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

20 May 2013, 10:29

Lastan » wrote: Erm. Ne.

Zalaganje za homoseksualne brakove ne krši nijedan zakon.
To što je u Obiteljskom zakonu brak definiran kako jest ne znači da je zalaganje za promjenu zakona protuzakonito. Protuzakonito je vjenčavanje istospolnih partnera. A i to ne kao kazneno djelo, rekao bih, nego kao nešto što država jednostavno ne priznaje.

Slično je s pisanjem da ste se naduvali.
Protuzakonito je duvati. Ne i pisati o tome.
Jednako kao što nije protuzakonito da tip koji je projurio autoputom vozeći 300 na sat stavi snimku svoje vožnje na Jubito.

Protuzakoniti su oni upisi koji samim činom objavljivanja krše zakon: pozivaju na mržnju, recimo, ili iznose privatne podatke.
Pa da, na istom smo tragu.
Napisati 'ja mrzim Rome', po meni je u redu, da ne spominjem koliko takav upis govori o meni.
Brisao bih upise koju takvu mržnju šire i zagovaraju kazneno djelo. Npr. 'Ajmo se nać u Paromlinskoj oko pol 8 i s bejzbol palicama namlatit one Rome'.

Ali mi, recimo, ne smataju upisi poput hrobijevog gdje bi on slao u gulag. Pa on se kaznio takvim upisom više nego što ga je ijedan mod mogao kaznit i šteta je to brisati.
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

20 May 2013, 11:04

Euklid » wrote:Ali mi, recimo, ne smataju upisi poput hrobijevog gdje bi on slao u gulag. Pa on se kaznio takvim upisom više nego što ga je ijedan mod mogao kaznit i šteta je to brisati.
Da se ja pitam, ja bi protero autobus ovuda.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

20 May 2013, 11:27

Nisam te ubrao,
al samo ti ćeraj ako ti je po volji ;)
'if you fall, i'll be there' (floor)
Post Reply