Je li kartoniranje na forumima loša i antiuređivačka praksa?

Mjesto za mrvu ozbiljnije rasprave
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

14 Jan 2014, 21:59

..ja sam za to da tamo uvedu jos tri karona. sori..kartona. sivi, crni i..recimo, zeleni. :kokice:

..i roza ne bi bio los. ili tirkizni. :kokice:

..a karton dugobojni, a? ..ee, to bi bila fora.

jos sam za to da se osim kartona uvedu crvene zvijezde. ne znam cemu bi koristile, naslo bi se vec nesto, ali sam za to da ih se uvede. npr, na posebnim temama, poput one o markicki. umjesto kartona dijelit crvene zvijezde, tako nesto.. :kokice:


User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

14 Jan 2014, 23:02

..a unda » wrote:..ja sam za to da tamo uvedu jos tri karona. sori..kurtona. sivi, crni i..recimo, zeleni. :kokice:

..i roza ne bi bio los. ili tirkizni. :kokice:

..a kurton dugobojni, a? ..ee, to bi bila fora.

jos sam za to da se osim kurtona uvedu crvene zlijezde. ne znam cemu bi koristile, naslo bi se vec nesto, ali sam za to da ih se uvede. npr, na posebnim temama, poput one o markicki. umjesto kurtona dijelit crvene zlijezde, tako nesto.. :kokice:
:lektorirano:
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

15 Jan 2014, 00:15

E, kartoni, drk drk, drk, e kartoni, drk, drk, drk...

Aupičku, pojavil se i nekakav Mišek...

Đe si Mišek, kaj ima?

Pozdravi VerePolina...
User avatar
The_Gael
Posts: 2
Joined: 30 Nov 2013, 21:56
Location: Zg/NZg

18 Jan 2014, 09:25

Whereabout » wrote:
Ako želite reći da je ideja glupa, objasnite. To hoće li neki forum nešto napraviti ili neće je samo stvar shvaćanja i vizije, ne i izvedivosti. U jednoj od svojih moderatura nisam gotovo uopće dijelila kartone, samo na specijalnim mjestima (na jednu takvu temu sam nabasala nedavno i baš mi se opet sviđa to što sam vidjela od sebe i od teme), što ne znači da nisam i radila. ;)

To bi najbliže bilo valjda pitanju principa kojim se netko rukovodi i stila. Nekome jednostavno nije dio stila da objašnjava matematičku točnost i opravdanost kartona za "trolanje", "offtopic" ili "srednju razinu vrijeđanja", radije nego da za to vrijeme radi nešto drugo.
Nisam rekao da je ideja glupa, ona je u osnovi i teoriji sasvim ok i djeluje kao nešto što bi zaista forume učinilo nekim boljim mjestima. Ako ništa, djelovao bi manje kruto ili bi se onemogućilo pojedie moguće samovolje kod moderatora ili srezalo djelovanje moderatora kao drotove s pendrekom na nulu ili neku pristojnu razinu. Sve to stoji. Kao što rekoh, ideja je generalno u redu. Ali bojim se da je utopija na glomaznim forumima gdje vlada manjak moderatora, manjak njihovog slobodnog vremena da se posvete poslu uredništva u punom smislu kako bi to morali obavljati. I da ne nabrajam sad dalje.

Nedostatak osobnog slobodnog vremena da ljudi posvete sate da moderiraju po takvom sistemu dosta onemogućava posao moderatora kakav bi on trebao biti. Kartoni su tu ono brzo sredstvo koje nadoknađuje to vrijeme koje nemaju, bilo to zbog nedostatka stvarnog vremena, bilo zbog brzine i količine upisa na zapaljivim temama koje je teško pratiti ako je malo moderatora online.

Kartoni jesu zlo koji ubijaju smisao moderiranja i moderatori su stvarno realno uredništvo zamijenili tim nekim krutim, hladnim brzim kaznama. Kao da su kuhanje ručka zamijenili fast foodom jer je to brže i lakše u manjku vremena.
Ali postoji tu i onaj "ali" koji kaže da su nužno zlo u glomaznom sustavu kakav je Forum.hr. Nimoy je u jednom postu vrlo dobro opisao kako bi stvari morale biti posložene na tom forumu da bi to bilo ovako poput tvoje vizije koju imaš.
Whereabout » wrote:I ponavljam, najmanje je bitno hoće li se takva ideja usvojiti na nekom desetom mjestu. Bilo bi bitno kad bi Trkeljanja počela koristiti kartone za bilo što osim onog najkritičnijeg navedenog u Pravilima (a trenutno se ni to ne kartonira).
Nema problema, moja usporedba je došla čisto iz razloga što je taj forum bio dio rasprave zadnjih par dana i ideja iznesenih ovdje da se taj forum promijeni, pa sam morao komentirati da je to možda malo nemoguće. :D
Whereabout
Posts: 1140
Joined: 18 Sep 2011, 13:19

19 Feb 2014, 21:32

The_Gael » wrote:
Nimoy je u jednom postu vrlo dobro opisao kako bi stvari morale biti posložene na tom forumu da bi to bilo ovako poput tvoje vizije koju imaš.
Hvala na odgovoru. Potražila sam (tek danas) Nimoyev post, vjerojatno misliš na onaj gdje piše da bi (na forum.hr) trebalo najmanje pet plaćenih admina i deset plaćenih supermoderatora. Dodala bih da bi to trebali biti eksperti, negdje na prethodnim stranicama spomenula sam psihologe i sociologe, ali u osnovi: ljudi s taktom i sposobnošću elaboracije (od osobina i vještina), koji i formalno i funkcionalno imaju potrebnu širinu (i stupanj) obrazovanja, opću kulturu i po mogućnosti iskustvo s radom na pisanim sadržajima. Na taj način bi se osigurala platforma za rad s tekstom i autorima na forumu (a ne preodgajanjem korisnika po kaznenim principima, u smjeru inženjeringa ili straha da će netko prekoračiti granicu ili si uzeti slobodu).

I rad na forumu bi tad bio izazov za ljude iz određenih struka, a ne zatvoreni krug regrutiranja po internim principima i samoodržavanja. Na način na koji to sad funkcionira, kartoniranje je antiuređivačka praksa (to sam trebala dodati u naslov teme), a i sam si zapravo opisao amatersku komponentu istog, jer je stvar posložena tako da se čak i stručniji moderator utopi u općoj slici gdje je u prosjeku nebitno tko je tko (jer svatko može naučiti kartonirati). Za mene bi kao mod i admin otpao svatko tko ne cijeni autorske doprinose forumu, i ne zna raditi s ljudima kao autorima, a sva ostala pravila i kućni red bi se izvodila iz tog temeljnog odnosa odnosno filozofije.

Ništa, rekla sam to i jednog dana ću si morati napraviti takav forum. :zubo:
.
Post Reply