Oću biti Purger!

Mjesto za mrvu ozbiljnije rasprave
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

05 Apr 2012, 10:01

Em super te citati na ovoj temi. :) Iako kazem firunga. :zubo: Ali zato ajngemahtes.


User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

05 Apr 2012, 10:02

ombia » wrote:Em super te citati na ovoj temi. :) Iako kazem firunga. :zubo: Ali zato ajngemahtes.
Firunga? :eek: :trk:
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

05 Apr 2012, 10:06

vrrrlet » wrote:Imam bolje. :D Hembići - hemeroidi.
Bez "b".
Hemići. :facepalm:
Jako popularan izraz u rodilištu.

S druge strane "abić" se tamo ne spominje. :o
Perzefona » wrote:Isuše, ja sam mislio da firange kažu samo ovi iz istočnih provincija. A mislio sam da si dama... :crying:
Mi kažemu firunge. :raspa:

Ličani svi do jednoga. :o
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

05 Apr 2012, 10:06

vrrrlet » wrote:
Firunga? :eek: :trk:
Ae. Iako je s bakom i to izumrlo. Mama tako ne prica. :crying:
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

05 Apr 2012, 10:07

vrrrlet » wrote:


Imam bolje. :D Hembići - hemeroidi.



:
Hemači - onak k'o frend frendu, Hemići - kad objašnjavaš kolegici s posla svoj izostanak...Hembači mi zvuči dosta jestivo, onak' k'o hambići... :D
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

05 Apr 2012, 10:16

Sad sam bio u dućanu, i vidio sam licitarsko srce na kom piše "Zagreb". Sav sam se raznježio. :cerek: To je pod utjecajem ove teme. :o Inače mrzim licitarska srca, još odavno, kad sam skužio da su nejestiva.

I još sam primjetio koliko je komunikacija s prodavačicama fina. Bože, što smo mi ovdeka fini. :raspa: Da vidim Dalmoša da tak priča s tetama u dućanu, pomislio bih da je totalna pederčina. Koji kinderštube.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

05 Apr 2012, 10:16

Emericzy » wrote:To je generacija od 80. nadalje. Pravi, purgerski Zagrepčani to načelno ne rade. Ako im mozak nije omekšao od zatrovanog okoliša.
Pardonček. :zubo:

Generacija osamdesetih to ne radi, barem ne u onom segmentu u kojem dolazim u kontakt s njom.
A s tom sam generacijom, među inim, išao u školu ter na faks.
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

05 Apr 2012, 10:23

Lastan » wrote: Pardonček. :zubo:

Generacija osamdesetih to ne radi, barem ne u onom segmentu u kojem dolazim u kontakt s njom.
A s tom sam generacijom, među inim, išao u školu ter na faks.
Ma radi, sam to je toliko integrirano da niti ne kužiš. Barem se neka juhica u danu pojede i slično.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

05 Apr 2012, 10:26

zeleni zub » wrote:
Ma radi, sam to je toliko integrirano da niti ne kužiš. Barem se neka juhica u danu pojede i slično.
Erm... ne.

I morat ćeš mi pružiti bolje argumente od toga da je to "toliko integrirano da ja ne kužim". Jezik mi je profesija i profesionalno sam deformiran da primjećujem koješta.
User avatar
ali
Posts: 4909
Joined: 22 Sep 2011, 10:31

05 Apr 2012, 10:29

Lastan » wrote: Pardonček. :zubo:

Generacija osamdesetih to ne radi, barem ne u onom segmentu u kojem dolazim u kontakt s njom.
A s tom sam generacijom, među inim, išao u školu ter na faks.
Mislim da je Omer htio reći da se to rabi od osamdesetih, a ne da su generacije rođene od '80. godišta na dalje to počele upotrebljavati.

(Ono: nije gospon Fulir to izmislio nego generacije osamdesetih)
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

05 Apr 2012, 10:39

Lastan » wrote: Erm... ne.

I morat ćeš mi pružiti bolje argumente od toga da je to "toliko integrirano da ja ne kužim". Jezik mi je profesija i profesionalno sam deformiran da primjećujem koješta.
Naravno da ne moram ništa :D . Dala sam neko svoje viđenje, a ne argument u smrtno ozbiljnoj raspravi.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

05 Apr 2012, 10:43

ali » wrote: Mislim da je Omer htio reći da se to rabi od osamdesetih, a ne da su generacije rođene od '80. godišta na dalje to počele upotrebljavati.

(Ono: nije gospon Fulir to izmislio nego generacije osamdesetih)
Rekao bih da griješiš u svakom pogledu.

Prvo, umanjenice su u zagrebačkom govoru prisutne mnogo dulje, iako ne u svakom njegovu sloju.
Drugo, Em je uredno spomenuo generaciju osamdesetih, što ima prilično jasno značenje.
Treće, ako se počelo rabiti osamdesetih a nisu pritom s time počeli oni rođeni u to doba, ostaje samo mogućnost da su to tada počeli rabiti neki rođeni ranije. A onda bi takvi valjda i svoju djecu rođenu osamdesetih naučili takvu govoru, što nisu.

U nekim registrima, čujem, i dan-danas neki forsaju umanjenice, ali to je toliko izvan mojega svijeta da mi uvijek zvuči kao karikatura. A ako se ja tako izražavam, onda to gotovo isključivo jest karikatura i žešće afektiranje.
User avatar
ali
Posts: 4909
Joined: 22 Sep 2011, 10:31

05 Apr 2012, 10:46

Lastan » wrote: Rekao bih da griješiš u svakom pogledu.

Prvo, umanjenice su u zagrebačkom govoru prisutne mnogo dulje, iako ne u svakom njegovu sloju.
Drugo, Em je uredno spomenuo generaciju osamdesetih, što ima prilično jasno značenje.
Treće, ako se počelo rabiti osamdesetih a nisu pritom s time počeli oni rođeni u to doba, ostaje samo mogućnost da su to tada počeli rabiti neki rođeni ranije. A onda bi takvi valjda i svoju djecu rođenu osamdesetih naučili takvu govoru, što nisu.

U nekim registrima, čujem, i dan-danas neki forsaju umanjenice, ali to je toliko izvan mojega svijeta da mi uvijek zvuči kao karikatura. A ako se ja tako izražavam, onda to gotovo isključivo jest karikatura i žešće afektiranje.
Nisi koncentriran :D

To sa osamdesetima se odnosi na riječi:
- bokić
- frendić
- šprehica
- zekaš
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

05 Apr 2012, 10:50

zeleni zub » wrote:
Naravno da ne moram ništa :D . Dala sam neko svoje viđenje, a ne argument u smrtno ozbiljnoj raspravi.
Mišljenje bez argumentacije nije čak ni mišljenje. Eventualno je dojam, ali ako misliš tako razgovarati, reci mi unaprijed da ne trošim ubuduće vrijeme na odgovaranje. :kava:
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

05 Apr 2012, 10:54

ali » wrote:Nisi koncentriran :D

To sa osamdesetima se odnosi na riječi:
- bokić
- frendić
- šprehica
- zekaš
... i pogrešno je.

Od svih navedenih u generaciju osamdesetih spada eventualno "zeka" s pripadajućim glagolom, ali to i nije isti tip umanjenice kao ostale.
Generacija osamdesetih doživjela je nasilno izbacivanje druga iz leksika te semantičku prazninu popunila jezičnopolitički neutralnim frendom. Frendić ili frendač još je noviji izum od toga.
Bokić nisam unutar svoje generacije čuo gotovo nikad, a i šprehica je u mojoj generaciji uvijek bila špreha ili, još češće, spika.
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

05 Apr 2012, 11:02

Lastan » wrote: ... i pogrešno je.

Od svih navedenih u generaciju osamdesetih spada eventualno "zeka" s pripadajućim glagolom, ali to i nije isti tip umanjenice kao ostale.
Generacija osamdesetih doživjela je nasilno izbacivanje druga iz leksika te semantičku prazninu popunila jezičnopolitički neutralnim frendom. Frendić ili frendač još je noviji izum od toga.
Bokić nisam unutar svoje generacije čuo gotovo nikad, a i šprehica je u mojoj generaciji uvijek bila špreha ili, još češće, spika.
U mojoj školi se govorilo "frend" za vrijeme komunizma. Nitko nije govorio "drug".
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

05 Apr 2012, 11:06

zeleni zub » wrote:
Ma radi, sam to je toliko integrirano da niti ne kužiš. Barem se neka juhica u danu pojede i slično.
Apsolutno pogrešno. Takve jezične abominacije nisam slušao ni u kući, ni u školi, ni u društvu iz kvarta i zato zaključujem da su tipične za određene subkulture i možda vrrleta.
Biti i mniti svemiropolisno
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

05 Apr 2012, 11:15

Lastan wrote: Mišljenje bez argumentacije nije čak ni mišljenje. Eventualno je dojam, ali ako misliš tako razgovarati, reci mi unaprijed da ne trošim ubuduće vrijeme na odgovaranje. :kava:

Pa unaprijed sam ti rekla da je to viđenje :D .
I mislim da imaš vremena. To je moje mišljenje. Argument je forum, moj drugi argument je internet.
U nekim registrima, čujem, i dan-danas neki forsaju umanjenice, ali to je toliko izvan mojega svijeta da mi uvijek zvuči kao karikatura.
Vidiš i ti samo čuješ. Nemaš znanstveno istraživanje i link na njega ili štogod već veseli internet ratnike.

Idem sad po krpicu jer prozorčeki se neće sam opratičkati, a imam još stotić obavezica. Evo, zeznula sam ti koncpecijicu, danas si čuo toliko umanjenica da sam ja u pravu. Bokić.
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

05 Apr 2012, 11:19

JPK » wrote: Apsolutno pogrešno. Takve jezične abominacije nisam slušao ni u kući, ni u školi, ni u društvu iz kvarta i zato zaključujem da su tipične za određene subkulture i možda vrrleta.
OK, ali bilderi piju protiće, kladioničari nabacuju šprehicu, majke hvataju za rukice, bake nude juhice, djeca jedu slatkače i tako sto grupacija.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

05 Apr 2012, 11:20

Koja gomila gluposti. :kava:
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

05 Apr 2012, 12:06

zeleni zub » wrote:
OK, ali bilderi piju protiće, kladioničari nabacuju šprehicu, majke hvataju za rukice, bake nude juhice, djeca jedu slatkače i tako sto grupacija.
A dobro, baka mi je nudila juhicu kad sam imao pet godina, ostalo su gluposti.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

05 Apr 2012, 12:11

zeleni zub » wrote:
OK, ali bilderi piju protiće, kladioničari nabacuju šprehicu, majke hvataju za rukice, bake nude juhice, djeca jedu slatkače i tako sto grupacija.
Ozbiljno, ja ovo nikad niti jednom nisam čula od niti jedne osobe koja je rođena i odrasla u Zagrebu, a s kojom sam bila u kontaktu. Odakle ti to? :ne zna:

A rukica i juhica nije nešto specifično zagrebačkom govoru, svakom klincu se hrana umanjuje ne bi li pojeo prokulicu, kupusić i slično.
User avatar
ali
Posts: 4909
Joined: 22 Sep 2011, 10:31

05 Apr 2012, 12:13

Sad sam se sjetila luksića :rofl:
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

05 Apr 2012, 12:15

A.P. » wrote:A rukica i juhica nije nešto specifično zagrebačkom govoru, svakom klincu se hrana umanjuje ne bi li pojeo prokulicu, kupusić i slično.
S tim da je prokulica nešto što se stvarno (i) tako zove, ma koliko neki pizdili na to ime.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

05 Apr 2012, 12:17

A.P. » wrote:A rukica i juhica nije nešto specifično zagrebačkom govoru, svakom klincu se hrana umanjuje ne bi li pojeo prokulicu, kupusić i slično.
Šmizla jednako mrzi i korabicu i korabu. :o
Korabičicu još nije probala, ali mislim da će i ona završiti na zidu. :D
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
Post Reply