Oću biti Purger!

Mjesto za mrvu ozbiljnije rasprave
User avatar
Beta ženka
Posts: 1908
Joined: 17 Sep 2011, 23:40

03 Apr 2012, 10:33

..a unda » wrote:
(ili negdje oko trga bana republike)
Pročitala sam "trg banana republike" :rofl:
npr, trcis ko mutav (isprika nijemima, zna se na sto mislim) za tramvajem, stignes ga, oboris jos nekoliko njih na vratima tramvaja koji oce prije tebe uc i onda ono, laganim skok korakom (zagrebacki..skokic), kao da si preskocio lopocic u maloj barici (barica..nisam mislio na ime), mozes i ono, ruke kao u egipatskom profilu dignut, znas ono, jedna malo naprijed, jedna malo natrag, malo podignutih lakata savijes ih u zglavcima i na prstima nogu laganim skokicem udjes u tramvaj. nikako se ne smijes uzdisati i uspuvati kao da si napravio neki napor i ko mutav mazinavao dvjesto metara.
mos cak i prnut ako ne zelis da ti se napor na licu vidi i ako to bude cujno, nonsalantno pogledaj oko sebe i sebi poluglasno reci, ali dovoljno glasno da te drugi oko tebe cuju..pf, seljaki..dotepenci..pf..kae ovo doslo..ovo je skandal.

:D
Ispravak: "Ovo je škandAL".

Istina ovo za umanjenice, BLJUJE mi se kad ih čujem.

Inače: :S za tekst, budalooo! :rofl:
"Si našrajbal same bedastoče pak se delaš vihtigmaher. Si štolc - kaj ne?"

(ukradeno odavde: http://agramerskistikleci.blog.hr/)


Uostalom dajem joj veliki kredit kad kazem da je Hrvatska moja domovina. Moja domovina je bila Jugoslavija. Hrvatska bez nje je sve ovo sto je sada - siroce na vjetrometini. (Aristocat)
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

03 Apr 2012, 10:40

karambol » wrote:
Od jučer dumam kak smo prije šprehali i zapisujem si na papir... :)
A i poslušao sam si nakon dugo vremena "Kužiš, stari moj"... :D
Odlicno. :zubo:
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

03 Apr 2012, 13:34

Ze. » wrote:Ne znam jel tko spomenuo gablec. Moje kolege je taj izraz jako zbunio na službenom putu. :D
Sad sam se sjetio da mi je otac pričao dogodovštine njegovih prijatelja u Zagrebu. I tako neka dva redikula dalmatinska došli gore i pošto su čuli da u Zagrebu svako malo ljudi idu na gablec sjeli genijalci u restoran i kad ih je konobar pitao što će ovaj jedan, ko iz topa: A daj mi ti gablec, da vidin šta je to. :S
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

03 Apr 2012, 13:39

MightyMe » wrote:
Sad sam se sjetio da mi je otac pričao dogodovštine njegovih prijatelja u Zagrebu. I tako neka dva redikula dalmatinska došli gore i pošto su čuli da u Zagrebu svako malo ljudi idu na gablec sjeli genijalci u restoran i kad ih je konobar pitao što će ovaj jedan, ko iz topa: A daj mi ti gablec, da vidin šta je to. :S
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: Predobro.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

04 Apr 2012, 16:16

MightyMe » wrote:
Sad sam se sjetio da mi je otac pričao dogodovštine njegovih prijatelja u Zagrebu. I tako neka dva redikula dalmatinska došli gore i pošto su čuli da u Zagrebu svako malo ljudi idu na gablec sjeli genijalci u restoran i kad ih je konobar pitao što će ovaj jedan, ko iz topa: A daj mi ti gablec, da vidin šta je to. :S
Znam jednog zigorca koji je na isti način tražio ribu gradelu... :facepalm:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

05 Apr 2012, 08:21

Perzefona » wrote: I Emericzy. Ni on više ne stanuje u Zagrebu.

Neću pisati po ovoj temi. Bezveze se uzrujam. Ja imam samo Zagreb, nemam rodno selo ni zavičajni klub u Zagrebu, niti imam zemu (se to još tak zove) na bilo kojem mjestu u gradu kad moram nešto obaviti i koji će mi priskočiti iako me ne poznaje, dovoljno da pročita u mojoj osobnoj da sam iz njegovog rodnog kraja. Tko mi je kriv.

Ono što mi više smeta jest taj animozitet prema gradu koji ljudi sami izaberu za život ili studij i onda se čitavo vrijeme furaju na Ivica Kičmanović sindrom: netko ih je jadne nejake odvojio od majčinih skuta i idiličnog rodnog praga i natjerao u taj grozan grad među njegove grozne stanovnike koji grozno govore.

Samo znam da ja ne bih živjela u mjestu gdje mi se ljudi ne sviđaju i njihov mi je govor odvratan.
Čujmo riječi mudrosti!
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

05 Apr 2012, 08:37

zeleni zub » wrote:Mislim da se iz rasprave može samodikvalificirati svatko tko ne zna da Zagrepčanci jedu ajngemahtec, a ostali ajngemaht.
ajngemahtes.

I to je echt zagrebačka riječ. Nemojte to Nijemcima govoriti. Oni misle da je eingemachtes kompot ili džem.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

05 Apr 2012, 08:49

Ze. » wrote:
Njemački se koristi svuda gore.

Evo npr. bokić, frendić, šprehica, zekaš, itd. Sigurno ću se još nečeg sjetiti, malo sam zahrđao. :D
To je generacija od 80. nadalje. Pravi, purgerski Zagrepčani to načelno ne rade. Ako im mozak nije omekšao od zatrovanog okoliša.

Pravi Zagrepčani imaju deminutive tamo gdje im je mjesto. Na primjer 'pušlek'. Ili 'prašak'. (Za Dalmatince, 'prašak' je sredstvo protiv bolova ili temperature.)
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

05 Apr 2012, 08:53

karambol » wrote:
A ima, ima...škropec, gemištek, vinčeko, pivica... :zubo:
Škropec nije deminutiv. To je jednostavno riječ na -ec, poput bogec, klopotec itd. U štokavskom ekvivalenti završavaju na -ac.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

05 Apr 2012, 08:58

Emericzy » wrote: Škropec nije deminutiv. To je jednostavno riječ na -ec, poput bogec, klopotec itd. U štokavskom ekvivalenti završavaju na -ac.
Nije, gramatički, ali je to umanjenica od gemišta... :zubo:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Ze.
Posts: 1098
Joined: 17 Sep 2011, 21:26

05 Apr 2012, 09:01

karambol » wrote:
Nije, gramatički, ali je to umanjenica od gemišta... :zubo:
Ja sam mislio da je to specijalna vrsta gemišta u kojem vino samo poškropiš vodom. Ne bi ni znao da nisam vidio na reklami... :rofl: :rofl:
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

05 Apr 2012, 09:06

Ze. » wrote:
Ja sam mislio da je to specijalna vrsta gemišta u kojem vino samo poškropiš vodom. Ne bi ni znao da nisam vidio na reklami... :rofl: :rofl:
Je, je...skoro pa kapneš, zapravo, poškropiš. To ja radim i s velikim gemištom. Ne pristajem na sportske (pol-pol) već najmanje na 2 u 8 ili još manje...To je ionako moj subjektivni doživljaj - beba gemišt. :zubo:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

05 Apr 2012, 09:26

..a unda » wrote: moras rec ovako..dobar dan, prosim lepo, a bih li ja jednu juhicu?
Ne pitaš konobara što ti hoćeš, nogo što oni taj dan imaju. Npr. 'Ima danas kakve fine juhe?' Eventualno 'juhice', ako si s konobarom na 'vi'. (Normalno je biti na 'oni'.)
on ti kaze, narafno, imamo lepu domacu, angemjhticu. bute?
Ne kaže narafno, to je srpski. Kaže, recimo, 'imamo fini ajngemahtes, ak' bi vam pasalo'. Ili, još bolje, 'ak gosponu paše'.
ti kazes, hvala, bum.
Kaže se 'fala', a ne 'hvala'. I ne kaže se 'bum', nego 'Može onda ajngemahtes, prosim.'
i kaj bih jos?
'Ima možda još kaj finoga?'
on kaze..pa ima lepega bunceka ili morti bi mladi kospon cesnjofkicu koju lepu, onak kak se sika?
Lepog. 'Lepega' je zagorski. Zagrepčani ne govore zagorski. Konobar ne govori 'mladi gospon'; to podrazumijeva nekakvu poluintimnost. To kaže kumica na placu. 'Gospon' je primjereno, ili eventualno titula ako postoji i konobar ju zna. I konobar nikad ne sugerira kak se kaj šika. Nije njegovo da to radi. Konobar iskazuje poštovanje gostu, bilo ono zasluženo ili ne.
jasno ti je da nemas blage veze o cemu on to govori. jel on tebi nudi neko jelo ili ti namjesta ljepoticu dana, ali, cuj, stas sad, ono si sto jedes. ako oces bit zagrepcanin, moras riskirat..
Na mjesta gdje se podvaljuje, gospodin ne ide. Bar ne nakon prvog puta.
kazi da, hvala, budem. on ce pitat..kaj budete? ti ces rec..tj neces rec budem kaj god ocete, samo da postanem zagrepcanec, reci ces..pa bum to, vse i bunceka i cesnjofke.
obavezno, prije nego sto on kaze, pitaj za kupus salatu i zamoli ipak za jos malo vrhnja posebno. vidjet ces reakciju konobara, znat ce da si ti taj, znacajno ce te pogledat onim pogledom i izrazom lica..pa, naravno, razumije se, ta nasi smo..
Zelje, a ne kupus. U Zagrebu se zelje nikad nije jelo s vrhnjem. Za salatu, zelje se tanko nariba, posoli, pusti da odstoji, ižmiče se i onda začini octom, uljem i paprom. Eventualno daškom, jedva primjetnim, češnjaka.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

05 Apr 2012, 09:35

Emericzy » wrote: To je generacija od 80. nadalje.
Ja sam u toj generaciji, pa u svom društvu nisam čuo da to netko koristi. To se može čuti kod "kvartovskih dečki" koji žive na potezu kladionica-birc i voze neregistrirani BMW iz osamdesetih.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

05 Apr 2012, 09:39

karambol » wrote:
Je, je...skoro pa kapneš, zapravo, poškropiš. To ja radim i s velikim gemištom. Ne pristajem na sportske (pol-pol) već najmanje na 2 u 8 ili još manje...To je ionako moj subjektivni doživljaj - beba gemišt. :zubo:
Gemišt je 2 u 8 ili negdje ne jako daleko od toga. od 1 u 8 niže je već škropec. S time da bi se škropec tradicionalno trebao točiti na deci, u čaši na štinglu, a gemišt je tradicionalno dva deci, u onoj običnoj, 'bačvastoj' čaši.

I kaže se obavezno 'deci' u svim brojevima padežima. Ni slučajno 'dva deca' ili tako nešto strašno.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

05 Apr 2012, 09:39

..a unda » wrote: ti kazes, hvala, bum. i kaj bih jos?
Mile Bandić i ti ste iz istog sela? :rofl:
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

05 Apr 2012, 09:42

Emericzy » wrote: Gemišt je 2 u 8 ili negdje ne jako daleko od toga. od 1 u 8 niže je već škropec. S time da bi se škropec tradicionalno trebao točiti na deci, u čaši na štinglu, a gemišt je tradicionalno dva deci, u onoj običnoj, 'bačvastoj' čaši.

I kaže se obavezno 'deci' u svim brojevima padežima. Ni slučajno 'dva deca' ili tako nešto strašno.
Je, deci je mjera za škropec i čaša mora imati nogicu. To mi je gem za nabrzaka ili kad se pravim da idem još delati pa ću se samo malo okrijepiti, a kasnije ili drugom prilikom bumo si spili gemišt iz gemišterice...
btw. koliko gemišterica je potrebno naslagati jednu do druge da bi imali metar gemišta? To sam naučio kad smo naručivali po metar gemišta... :zubo:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

05 Apr 2012, 09:46

Emericzy » wrote: ajngemahtes.

I to je echt zagrebačka riječ. Nemojte to Nijemcima govoriti. Oni misle da je eingemachtes kompot ili džem.
Ne znam, čujem uvijek samo ajngemahtec.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

05 Apr 2012, 09:46

karambol » wrote:
Je, deci je mjera za škropec i čaša mora imati nogicu. To mi je gem za nabrzaka ili kad se pravim da idem još delati pa ću se samo malo okrijepiti, a kasnije ili drugom prilikom bumo si spili gemišt iz gemišterice...
btw. koliko gemišterica je potrebno naslagati jednu do druge da bi imali metar gemišta? To sam naučio kad smo naručivali po metar gemišta... :zubo:
Koliko gemišta treba da se promijeni žarulja?

Deset. Pet da se uopće odlučiš hvatati za žarulju i pet da se onda svijet počne vrtiti oko tebe.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

05 Apr 2012, 09:49

Emericzy » wrote: Koliko gemišta treba da se promijeni žarulja?

Deset. Pet da se uopće odlučiš hvatati za žarulju i pet da se onda svijet počne vrtiti oko tebe.
:zubo: ...a 16 čaša poredanih jedna do druge (gemišterice, naravno, iako ih je već dosta teško naći... :tuzni: ) čine 1 metar gemišta...
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

05 Apr 2012, 09:52

zeleni zub » wrote:
Ne znam, čujem uvijek samo ajngemahtec.
Gle, riječ je o klasnim razlikama. Ajngemahtes je finije.

Kao, recimo, vaserlajtung. Tako kaže gospodin. Bogec veli vaserlantuk.

Ili, apfelpita i afelpita. Forhange i forange (ili nedajbože firange).
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

05 Apr 2012, 09:53

karambol » wrote:
:zubo: ...a 16 čaša poredanih jedna do druge (gemišterice, naravno, iako ih je već dosta teško naći... :tuzni: ) čine 1 metar gemišta...
Točno. Stara hrvatska mjera za duljinu, kao pedalj i lakat; sad već pomalo tone u zaborav.
User avatar
Perzefona
Posts: 1959
Joined: 18 Sep 2011, 20:40

05 Apr 2012, 09:55

Koja sam ja punokrvna plebejka. Ajngemahtec i firange kažem. A ne ko ovi razvodnjene plave krvi. :durica:
Nodens - making women's period comfortable (by ex anais)
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

05 Apr 2012, 10:00

Perzefona » wrote:Koja sam ja punokrvna plebejka. Ajngemahtec i firange kažem. A ne ko ovi razvodnjene plave krvi. :durica:
:rofl: Da razvodnjene... Par je ljudi u familiji išlo istraživati i odustali su, zgroženi. I nisu poslije htjeli o tome govoriti. :D
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

05 Apr 2012, 10:01

Morticia » wrote:Meni samo nije jasno zašto purgeri koriste te gadne, pederske umanjenice za sve i svašta? :peshe:
Zato kaj samo pravi muškarci mogu pričati kao pederi bez beda. Fetivi Mertojačanin bi prije popio crnčev penis u guzicu nego izgovorio "pesek".
Beta ženka » wrote:
Prekići - prekovremeni sati. Najozbiljnije. :mama:
Imam bolje. :D Hembići - hemeroidi.
Perzefona » wrote:Koja sam ja punokrvna plebejka. Ajngemahtec i firange kažem. A ne ko ovi razvodnjene plave krvi. :durica:
:eek: Isuše, ja sam mislio da firange kažu samo ovi iz istočnih provincija. A mislio sam da si dama... :crying:
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
Post Reply