Hiperprostor

Matematika, fizika, kemija, biologija, geologija...
User avatar
Mustique
Posts: 84
Joined: 18 Sep 2011, 20:57
Location: O2

25 Jan 2012, 15:28

Eto... i sad moram u algoritam :rolleyes:


God have mercy on the man who doubts what he's sure of
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

25 Jan 2012, 15:29

Što je s vremenom? :kokice:

:rofl:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

25 Jan 2012, 15:32

Morticia » wrote:Što je s vremenom? :kokice:

:rofl:
Istječe.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Ze.
Posts: 1098
Joined: 17 Sep 2011, 21:26

25 Jan 2012, 15:33

Morticia » wrote:Što je s vremenom? :kokice:

:rofl:
Nije loše, za pola sata doma. :cerek:
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

25 Jan 2012, 15:36

Nije moguće vizualno prikazati ili zamisliti četvrtu prostornu dimenziju a kamoli još dimenzija. Poznata je uzrečica iz fizike kada netko nadobudan krene 'vizualizirati' - šuti i računaj. :)
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

25 Jan 2012, 15:38

Potjeh » wrote:Nije moguće vizualno prikazati ili zamisliti četvrtu prostornu dimenziju a kamoli još dimenzija. Poznata je uzrečica iz fizike kada netko nadobudan krene 'vizualizirati' - šuti i računaj. :)
možda da pitamo životinje? možda one kuže dimenzije? :D :mig:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

25 Jan 2012, 15:46

Sto mu nečega! Sad sam se upleo u nešto matematičko, a matka mi je uvijek bila vrlo slaba točka. Očekujem neko jednostavno obrazloženje koje bi mogao shvatiti tata tako da protumači suvislo svom djetetu koje se ulovilo čitanja zgoda iz Narnije. I naravno da me pitala kako to da se može ući u drugi svijet kroz vrata ormara i je l to uopće postoji? I naravno da sam se malčice zapetljao... :misli:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

25 Jan 2012, 15:48

karambol » wrote:I naravno da sam se malčice zapetljao... :misli:
Svaka ti čast, ja od prvog posta kurca ne razumijem. :raspa: :zubo:

Ne, nemam 4 godine. :o
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

25 Jan 2012, 15:53

Morticia » wrote:
Svaka ti čast, ja od prvog posta kurca ne razumijem. :raspa: :zubo:

Ne, nemam 4 godine. :o
Hm, ne razumijem ni ja, ali tragam za objašnjenjem kako bih djetetu objasnio postojanje Narnije. Na prvom pokušaju tog pokušaja tumačenja svom djetetu sam se malčice zapetljao i slutim da ovdje neću naći dovoljno jednostavno "objašnjenje" koje bih mogao upotrijebiti. :mama:
A drugi put se neću tako elegantno izvući iz dječje znatiželje. :ceka:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

25 Jan 2012, 15:56

Reci mu da su ga donijele rode i da ne ispituje više. :o
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

25 Jan 2012, 16:00

Morticia » wrote:Reci mu da su ga donijele rode i da ne ispituje više. :o
Dijete je žensko i pametna je...Osim toga, kako da uvalim rodu u priču o paralelnom svijetu u nekoj drugoj dimenziji,ha? :misli:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

25 Jan 2012, 16:08

Ne treba ti 'druga dimenzija'. Reci joj da postoje paralelni svemiri i da je ormar način kako možemo putovati iz jednog svemira u drugi.

Imaš i fizičare koji se rado igraju ovom idejom: Multiverse
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

25 Jan 2012, 16:09

Potjeh » wrote:Ne treba ti 'druga dimenzija'. Reci joj da postoje paralelni svemiri i da je ormar način kako možemo putovati iz jednog svemira u drugi.

Imaš i fizičare koji se rado igraju ovom idejom: Multiverse
Tja, igraju se oni i sa drogom. Vidi samo Đepiku.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

25 Jan 2012, 16:11

Potjeh » wrote:Ne treba ti 'druga dimenzija'. Reci joj da postoje paralelni svemiri i da je ormar način kako možemo putovati iz jednog svemira u drugi.

Imaš i fizičare koji se rado igraju ovom idejom: Multiverse
Hm, tako sam, otprilike i započeo. Samo sam uvalio priču o snovima u kojima se šećemo i kroz prozore gledamo u te svjetove... :)
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
nodens
Posts: 3065
Joined: 09 Dec 2011, 17:15

25 Jan 2012, 16:23

karambol » wrote: Hm, tako sam, otprilike i započeo. Samo sam uvalio priču o snovima u kojima se šećemo i kroz prozore gledamo u te svjetove... :)
Hintonove 'Znanstvene priče' su imale zgodnu paralelu.... zamisli neka 2D bića koja žive na 'plohi'... i mogu se gibati samo istok-zapad i sjever-jug, uopće nisu svjesna postojanja treće dimenzije.

I sad zamisli da neko 3D 'božanstvo' odlijepi 2D stanovnika jedne plohe, i prebaci ga na drugu 2D plohu koja se nalazi tik do one prve, ali malo razmaknuto u trećoj dimenziji, čije postojanje je 2D bićima 'misterij'. E, tako nešto bi navodno bio i prijelaz iz jednog 3D svemira u neki drugi, 'paralelni' svemir.

Možeš to djetetu ilustrirati uz pomoć 2 papira iz bilježnice, ono, nacrtaš 2D bića na jednom papiru i.... neće joj bit teško zamislit, valjda. :cerek:
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

25 Jan 2012, 16:27

vrrrlet » wrote:
Tja, igraju se oni i sa drogom. Vidi samo Đepiku.
Mama ti se igra s mojim spolovilom. :kava:
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

25 Jan 2012, 16:35

nodens » wrote:
Hintonove 'Znanstvene priče' su imale zgodnu paralelu.... zamisli neka 2D bića koja žive na 'plohi'... i mogu se gibati samo istok-zapad i sjever-jug, uopće nisu svjesna postojanja treće dimenzije.
ha, a ja sam mislila da je to Devide smislio; pročitala sam njegovu vrlo, vrlo sličnu prispodobu
nodens
Posts: 3065
Joined: 09 Dec 2011, 17:15

25 Jan 2012, 17:08

baja » wrote: ha, a ja sam mislila da je to Devide smislio; pročitala sam njegovu vrlo, vrlo sličnu prispodobu
Brijem da je Hinton ipak prvi o tome pisao... uostalom, on je izmislio i riječ 'tesseract' i ono gibanje kata/ana u 4. dimenziji.
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

25 Jan 2012, 17:50

nodens » wrote: Ono, navodno masa iskrivljuje prostor ili tako tvrdi Einstein, ali jebiga, ja to ne vjerujem :rofl: meni je svemir ortogonalan i točka :durica:
Newton je rekao da ako na tijelo ne djeluje nikakva sila ono će mirovati ili će se gibati jednoliko po pravcu. I sad ti vražji fotoni, na koje ne djeluje nikakva sila, skreću kad prolaze blizu tijela velike mase. Kako to?
Last edited by MightyMe on 25 Jan 2012, 17:59, edited 1 time in total.
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

25 Jan 2012, 17:56

JPK » wrote: Mama ti se igra s mojim spolovilom. :kava:
Hm, moja mama je bila komad prije nekih 40 godina. :ne zna: Ali bolje ikad, nego nikad.

Dobiti ću bracu! :lux:
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
nodens
Posts: 3065
Joined: 09 Dec 2011, 17:15

25 Jan 2012, 18:35

MightyMe » wrote: Newton je rekao da ako na tijelo ne djeluje nikakva sila ono će mirovati ili će se gibati jednoliko po pravcu. I sad ti vražji fotoni, na koje ne djeluje nikakva sila, skreću kad prolaze blizu tijela velike mase. Kako to?
Nemam pojma. :ne zna:

Ideja da masa 'zakrivljuje prostor' - samo je matematički model koji dobro 'paše' na opažene fenomene. To nije dokaz da masa zaista 'zakrivljuje prostor' nego da mi nismo dovoljno maštoviti da smislimo nego drugo objašnjenje.

Osim toga, pa baš po Einsteinu fotoni imaju masu. Naime, dok se gibaju, a i ne mogu drugo nego se gibati brzinom svjetlosti. Imaju samo 'masu mirovanja' nula - a ne miruju nikad. Meni se nekako intuitivno čini da bi se teoretski mogao smisliti i neki posve deseti matematički model koji bi objašnjavao te fenomene vezane uz misterioznu prirodu elektromagnetskih valova; ova Einsteinova je u redu što se same matematike tiče, no jebiga - zakrivljeni prostor nije nešto u što ja mogu vjerovati. :zubo: Bar za sada. Možda jednog dana kad demonstracija tog fenomena ne bude zahtijevala hrpu matematike ili grozno skupe laboratorije.
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

25 Jan 2012, 18:50

Ne treba ti ni matematika ni labaratoriji za to pokazati. Samo teleskop. :D
Gravitacijska leća.
nodens
Posts: 3065
Joined: 09 Dec 2011, 17:15

25 Jan 2012, 19:23

MightyMe » wrote:Ne treba ti ni matematika ni labaratoriji za to pokazati. Samo teleskop. :D
Gravitacijska leća.
To ništa ne pokazuje - nego samo pokazuje da masa zaista 'skreće' fotone. :ne zna:

Po čemu je to 'dokaz' da masa zakrivljuje baš prostor?
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

25 Jan 2012, 19:39

Je u pravu si, argument mi je glup :o
A sad konkretnog dokaza da masa zakrivljuje prostor mislim da i nema, zato se i Opća teorija relativnosti još zove teorijom, a ne zakonom. Isto je i sa Velikim praskom. Teorija Velikog praska je predvidjela pozadinsko mikrovalno zračenje koje je kasnije i otkriveno. Ali još nismo 100% sigurni da ja je ta teorija ispravno.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

25 Jan 2012, 20:19

nodens » wrote:
Nemam pojma. :ne zna:

Ideja da masa 'zakrivljuje prostor' - samo je matematički model koji dobro 'paše' na opažene fenomene. To nije dokaz da masa zaista 'zakrivljuje prostor' nego da mi nismo dovoljno maštoviti da smislimo nego drugo objašnjenje.
Apsolutno svaka teorija je "samo" model koji dobro paše na opažene fenomene. I koja bi točno bila razlika između situacije "prostor se na svim testovima ponaša kao zakrivljen" i "prostor je stvarno zakrivljen"?
Osim toga, pa baš po Einsteinu fotoni imaju masu. Naime, dok se gibaju, a i ne mogu drugo nego se gibati brzinom svjetlosti. Imaju samo 'masu mirovanja' nula - a ne miruju nikad. Meni se nekako intuitivno čini da bi se teoretski mogao smisliti i neki posve deseti matematički model koji bi objašnjavao te fenomene vezane uz misterioznu prirodu elektromagnetskih valova; ova Einsteinova je u redu što se same matematike tiče, no jebiga - zakrivljeni prostor nije nešto u što ja mogu vjerovati. :zubo: Bar za sada. Možda jednog dana kad demonstracija tog fenomena ne bude zahtijevala hrpu matematike ili grozno skupe laboratorije.
U Einsteinovoj teoriji jedina relevantna i jest masa mirovanja, ostale nemaju fizikalnog smisla. Dakle, foton nema masu.
A glede toga što se tebi neka teorija ne sviđa, pa zato misliš da nije točna... Što sad, isti problem imaju i kreacionisti.
Biti i mniti svemiropolisno
Post Reply