Hiperprostor

Matematika, fizika, kemija, biologija, geologija...
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

25 Jan 2012, 02:51

Povod za temu jest knjiga istog naslova, autor je Michio Kaku, koji je vjerojatno mnogima poznat barem po imenu. Iako je knjiga povod temi, molim moderatore da je, zasad, ne premještaju na MKJ, dok vidimo kako će se i hoće li se tema razvijati, jer se ne bih zadržala samo na knjizi.

Odmah ću reći da nisam uspjela pročitati cijelu knjigu. Onako, počela bih pa me nešto prekine pa nemam vremena pa preskočim poglavlje i počnem čitati sljedeće, i tako. Za neupućene - ne radi se o stručnoj knjizi pisanoj za akademsku zajednicu. To je popularnoznanstvena knjiga u kojoj autor od početka čitatelja polako uvodi u pojam postojanja drugih dimenzija izvan "naših" uobičajeno prihvaćenih te zaključuje da bit suvremene teorijske fizike čini shvaćanje da su osnovni zakoni prirode u višim dimenzijama jednostavniji.

Kroz povijest su se filozofi i metafizičari bavili idejom postojanja drugih svemira i prolaza između njih. Te ideje su u sebi sadržavale osnovnu misao da su ti paralelni svjetovi negdje vrlo blizu nas, a opet nam nedohvatljivi.
Teolozi 19. stoljeća su se, ne uspijevajući "locirati" raj i pakao, zapitali nisu li raj i pakao u višoj dimenziji.
Ipak ideje ovakve vrste nisu bile naročito korisne jer nije bilo eksperimentalne potvrde niti su takva razmišljanja trebala uroditi matematičkim prikazom takve ideje pa je sve ostajalo na razini trkeljanja. :D
U drugoj polovici 19. stoljeća javlja se sve veći interes za više dimenzije da bi, nešto kasnije, ideja četvrte dimenzije ostavila traga u mnogim granama umjetnosti i znanosti. Tako su Picassovi i Duchampovi radovi nadahnuti četvrtom dimenzijom, a Charles Dodgson, poznat pod pseudonimom Lewis Carroll, obrađuje neke zanimljive matematičke ideje, iako se čitatelju - djetetu to takvim ne čini. Alisa prolazi kroz ogledalo, koje povezuje njen svijet s jednim drugim svijetom u kojem svi govore u zagonetkama, a zdrav razum je upitan.
Možemo li vidjeti četvrtu prostornu dimenziju?
Hermann von Helmholtz kaže da je naša nemogućnost viđenja četvrte dimenzije usporediva s nemogućnošću slijepca da shvati pojam boje. Bez obzira na to kako rječito slijepcu opisivali crveno, riječi su nedostatne za prenošenje bogatstva značenja boje. Iskusni matematičari i teorijski fizičari koji godinama proučavaju višedimenionalne prostore priznaju da ih ipak ne mogu predočiti.
Trkeljaši i trkeljašice (ništa od onoga ladies first, htjeli ste jednakost - eto vam je :zubo:), možete li zamisliti ovakvo nešto izvan monitora:
Image
Ako možete ovo zamisliti, možete li objasniti kako bi takav svijet funkcionirao u odnosu na ovaj nam poznati?
Edward Witten, fizičar revolucionarnih ideja, rekao je: "Oni koji ne znaju fiziku vjerojatno misle da se fizičari bave nevjerojatno složenim proračunima, ali to doista nije bit fizike. Bit fizike je u spoznaji, razumijevanju pojmova i načela na kojima se svijet zasniva."
Ako Witten kaže da nije tako strašno, onda ne bi trebalo biti. :D

Edit: kako bih dočarala koliko sam ja shvatila ovako polupročitanu knjigu, poslužit ću se postom forumaša s jednog stranog foruma: Some of the stuff in the book was over my head, but I could at least grasp most of it. :zubo:


MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

25 Jan 2012, 03:03

I sad zamisli kad da osvijetliš tu 4d kocku trebaš dobiti 3d sjenu. :zvrko:
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

25 Jan 2012, 03:06

MightyMe » wrote:I sad zamisli kad da osvijetliš tu 4d kocku trebaš dobiti 3d sjenu. :zvrko:
Ne mogu to zamisliti. :zvrko:
Nije vrag da je to sve što imaš za reći? Ajde, ajde, znam da znaš. :zubo:
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

25 Jan 2012, 03:16

Pa zapravo i je. :D
Pošto nisam 100% siguran u ono što znam o materiji, a dosta je kasno za daljnje istraživanje, ne želim više ništa pisati da nebi slučajno prenio krive informacije.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Jan 2012, 10:37

Zanimljiva tema, ali ne znam dovoljno o njoj. Isključe li se, dakako, spoznaje proistekle iz čitanja SF-a. :zubo:
Potpisi su za budale.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

25 Jan 2012, 10:45

Tea Tree » wrote: Trkeljaši i trkeljašice (ništa od onoga ladies first, htjeli ste jednakost - eto vam je :zubo:), možete li zamisliti ovakvo nešto izvan monitora:
Mogu zamisliti. Inače, to je moj najdraži avatar, samo na 'onom' forumu mi nikako nije upalila gif verzija koju sam imala na jednom sasvim trećem forumu.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Jan 2012, 10:46

Eh, da. Sjećam se toga. Bila si tada i muško. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

25 Jan 2012, 10:51

Jedna od mojih dimenzija.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

25 Jan 2012, 13:04

eususe,
što ću ja ovdje svašta naučiti :)

jako zanimljivo, jako malo znam o tome.
čak i mogu donekle shvatiti koncept svemira koji se savija i ulazi/izlazi iz sebe kao crijevo.
dimenzije nakon 4 ne mogu pojmiti, mogu prihvatiti da ih netko pametniji od mene može shvatiti .
znam da mi je frend pričao kako je čitao da je pri Big Bangu bilo, ako se ne varam, 17 dimenzija.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

25 Jan 2012, 13:26

Margarita » wrote:
Mogu zamisliti. Inače, to je moj najdraži avatar, samo na 'onom' forumu mi nikako nije upalila gif verzija koju sam imala na jednom sasvim trećem forumu.
Sjećam ti se avatara. :cerek:
Ne budi tako škrta, imam osjećaj da znaš više nego što govoriš. Kao i Mighty. :zubo:
Hekatonhir wrote:Zanimljiva tema, ali ne znam dovoljno o njoj. Isključe li se, dakako, spoznaje proistekle iz čitanja SF-a. :zubo:
Na ovom forumu su većinom društvenjaci, ali ne moramo biti naročito stručni i precizni. Možemo samo trkeljati i iznositi naša viđenja bez posljedica. A, možda naiđe i koji prirodnjak pa nam približi situaciju. :D
Pješčana wrote:eususe,
što ću ja ovdje svašta naučiti :)

jako zanimljivo, jako malo znam o tome.
čak i mogu donekle shvatiti koncept svemira koji se savija i ulazi/izlazi iz sebe kao crijevo.
dimenzije nakon 4 ne mogu pojmiti, mogu prihvatiti da ih netko pametniji od mene može shvatiti .
znam da mi je frend pričao kako je čitao da je pri Big Bangu bilo, ako se ne varam, 17 dimenzija.
Zna li frend da postoji Trkeljanje? :zubo: :cerek:
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

25 Jan 2012, 13:43

A je, 17 dimenzija. :rolleyes: A zašto baš 17? Zašto ne onda 27, 331 ili 12.723 dimenzije? I zašto nema negativnih dimenzija? Ako ima recimo 7 dimenzija, zašto nema -2 dimenzije?

Ne vjerujem vam ja u te dimenzije. Papir svašta trpi, kao i matematika.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Jan 2012, 13:48

Pa 11 ih je, nije 17. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

25 Jan 2012, 13:58

Hekatonhir » wrote:Pa 11 ih je, nije 17. :D
ok.
koje su ? :D
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Jan 2012, 14:03

Ahm, ne znam ih osobno, morat ću pitati teoretičare struna. :D
Potpisi su za budale.
nodens
Posts: 3065
Joined: 09 Dec 2011, 17:15

25 Jan 2012, 14:09

vrrrlet » wrote:A je, 17 dimenzija. :rolleyes: A zašto baš 17? Zašto ne onda 27, 331 ili 12.723 dimenzije? I zašto nema negativnih dimenzija? Ako ima recimo 7 dimenzija, zašto nema -2 dimenzije?

Ne vjerujem vam ja u te dimenzije. Papir svašta trpi, kao i matematika.
:cerek: Ote mi slova iz tipkovnice, ne jebem nikakve dimenzije preko treće, to je samo matematički model... za sada.

Kad/ako otkriju putovanje kroz svemir 'savijanjem prostora' i takve sheme, onda možda povjerujem... a možda i ne. :rofl:

Ono, navodno masa iskrivljuje prostor ili tako tvrdi Einstein, ali jebiga, ja to ne vjerujem :rofl: meni je svemir ortogonalan i točka :durica:
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

25 Jan 2012, 14:14

Ja ne kužim čak ni to po čemu je ta animirana kocka 4D, jer i daje vidim samo 3D.
i što je uopće ta 4-ta dimenzija, o ostalima da i ne govorimo? :misli:
Nek(v)arljiva.
User avatar
Ze.
Posts: 1098
Joined: 17 Sep 2011, 21:26

25 Jan 2012, 14:15

Da vam dolijem ulje na vatru - nije samo koliko ih je, već i kako izgledaju?

http://en.wikipedia.org/wiki/Calabi%E2% ... u_manifold

Ovisno o tome kako izgledaju postoji (pročitah negdje) oko 10^500 rješenja teorije struna.

Ajmo, Đepika, gazi nas! :lux:
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

25 Jan 2012, 14:16

nodens » wrote:
:cerek: Ote mi slova iz tipkovnice, ne jebem nikakve dimenzije preko treće, to je samo matematički model... za sada.
Aha, nije seks ako je s prve tri dimenzije. Čudnu definiciju nevinosti imaš.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

25 Jan 2012, 14:19

Ze. » wrote:Da vam dolijem ulje na vatru - nije samo koliko ih je, već i kako izgledaju?

http://en.wikipedia.org/wiki/Calabi%E2% ... u_manifold

Ovisno o tome kako izgledaju postoji (pročitah negdje) oko 10^500 rješenja teorije struna.

Ajmo, Đepika, gazi nas! :lux:
struna?

morala sam stišat tv i stišat vatru na šparetu da se koncetriram na ovaj tvoj link :zubo:

eususe, sve mi je nepoznato :facepalm:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Ze.
Posts: 1098
Joined: 17 Sep 2011, 21:26

25 Jan 2012, 14:21

kukuriku » wrote:Ja ne kužim čak ni to po čemu je ta animirana kocka 4D, jer i daje vidim samo 3D.
i što je uopće ta 4-ta dimenzija, o ostalima da i ne govorimo? :misli:
Matematički možeš definirati koliko hoćeš ortogonalnih (okomitih jednih na druge) pravaca. Eto, a percipirati ih možeš 3. Ako se dobro sjećam iz matiše. :misli:

Ova kocka je konstrukt koji si zamišljamo kao 4D "kocku". Odnosno, ako zamisliš proces dobivanja kocke iz kvadrata (izvlačenje dodatne diomenzije), ovo bismo dobili da kocki dodamo četvrtu dimenziju. Mada, priznajem, ni meni ne izgleda 4D. :crying:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tesseract
nodens
Posts: 3065
Joined: 09 Dec 2011, 17:15

25 Jan 2012, 14:30

Ze. » wrote: Matematički možeš definirati koliko hoćeš ortogonalnih (okomitih jednih na druge) pravaca. Eto, a percipirati ih možeš 3. Ako se dobro sjećam iz matiše. :misli:

Ova kocka je konstrukt koji si zamišljamo kao 4D "kocku". Odnosno, ako zamisliš proces dobivanja kocke iz kvadrata (izvlačenje dodatne diomenzije), ovo bismo dobili da kocki dodamo četvrtu dimenziju. Mada, priznajem, ni meni ne izgleda 4D. :crying:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tesseract
Pa da, jer mi možemo samo logički govoriti o '4 ortogonalne dimenzije' - no predočiti si možemo samo tri. Ona animacija je zaista samo 3-dimenzionalna; to bi upravo i trebala biti 'projekcija' 4D kocke na 3D prostor.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

25 Jan 2012, 14:34

Zamislim ja hiperkocku, al kako bi takav svijet izgledao...nemam blage veze. Svijet u kojem je fizika drugačija od naše, i još uvijek ne baš razrađena do detalja...nekako mi nema smisla ni nagađati o tome.
Mogu se izraziti neke stvari nakon treće dimenzije, ali to je svjetlosnim godinama daleko od izgleda samog takvog svijeta. Ko da neko vanzemaljcu kaže: evo ti 4 fundamentalne sile, evo ti planet, nazovimo ga Zemlja, reci mi koji će automobil imat prednost na križanju.
Šta će on s tim?
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

25 Jan 2012, 14:41

nina williams » wrote: Ko da neko vanzemaljcu kaže: evo ti 4 fundamentalne sile, evo ti planet, nazovimo ga Zemlja, reci mi koji će automobil imat prednost na križanju.
Šta će on s tim?
To je bar lako, prednost će imati crveni automobil.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

25 Jan 2012, 14:44

Crveni auto je najljepši, da. Kad dobijem na lotu SAMA ću si kupit crveni auto. :raspa:
Nikakva više tamno plava i crna govna, a ne.:nono:

Jel to četvrta dimenzija? Ta, u kojoj dobivam 36 miljuna na lotu? :misli:
Nek(v)arljiva.
nodens
Posts: 3065
Joined: 09 Dec 2011, 17:15

25 Jan 2012, 14:49

Evo jedan zgodan filmić, analogija 'rastavljanja' kocke na plohe:

Image


Tako se i 4D kocka (tesseract) 'rastavlja' na kocke u 3D prostoru

Image

Dakako, meni se to i dalje čini kao stvar ljudske imaginacije, a ne da nekakav 4D 'prostor' zbilja postoji u prirodi. :zubo:
Post Reply