Priroda je najveći bioterorist...

Matematika, fizika, kemija, biologija, geologija...
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Apr 2020, 06:41

... kaže naša dr. Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti dr. Frana Mihaljevića. I odmah se zbog te izjave na stražnje noge digla čitava bulumenta dušebrižnika i branitelja drage nam majčice, sve zadrti branitelji naravnih zakona. Koji, očito je, uopće ne razumiju što je izjavila.

Ništa pogrešno nije rekla i savršeno je u pravu. Najprije treba razumjeti što je bioterorizam - pojednostavnjeno, to je upotreba bakterija, virusa, gljivica, otrova... da bi se neprijatelju nanijeli teški gubici. I u stvaranju takvoga oružja priroda je nenadmašna. Ništa što je napravio čovjek ne može se mjeriti primjerice s toksinom koji izlučuje anaerobna bakterija Clostridium botulinum ili sa žabljim BTX-om. To su najotrovnije supstancije poznate čovjeku i njihova letalna doza mjeri se u nanogramima i mikrogramima.

Osim toga, priroda funkcionira drukčije nego čovjek, koji se služi umom i iskustvom. Pa zna recimo da su fosforni spojevi iznimno otrovni, eksperimentira - i napravi bojni otrov VX, najopasniju umjetnu supstanciju. Ali taj se put da rekonstruirati, napravi se protuotrov jer netko drugi također zna za fosfor, zna da su prije toga postojali sarin, soman, tabun..., pa se može spasiti makar mu godine trebale da nađe protuotrov. Za razliku od toga, mi za gomilu toga, od ricina nadalje, protuotrova nemamo. Ne možemo se čak ni domisliti rješenju jer doslovce lutamo u mraku. A ricin je biljni otrov, dobiva se iz zrna biljke Ricinus communis, i postoji mnogo dulje od ljudskih otrova. Isto vrijedi za viruse. Već 30 godina tražimo lijek za sidu iako smo virus odmah izolirali. Boktepitaj kada ćemo naći cjepivo za COVID-19, posve drugu bolest i posve drugu vrstu virusa, također prirodnu.

Napokon, kako se uopće može mjeriti vrijeme, 30 ili 50 godina usavršavanja u laboratoriju, s eonima koje je priroda imala da probere i napravi najbolje, najefikasnije, najsmrtonosnije...?


Potpisi su za budale.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

19 Apr 2020, 09:13

Neka mi nitko ne govori ništa protiv Alemke ili ću se naduriti i otići s foruma! :gaah: :bruce: :mig:

Šalim se malo, ali slobodno admin to premjesti u smeće.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Apr 2020, 19:49

Marsovac7 wrote:
19 Apr 2020, 09:13
Neka mi nitko ne govori ništa protiv Alemke ili ću se naduriti i otići s foruma! :gaah: :bruce: :mig:
Pa žena je odmjerena, mirna, racionalna... Ni meni se ne sviđa što razni ljubitelji prirode, a pogotovo teoretičari zavjera drobe o njoj. :o
Potpisi su za budale.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

16 Nov 2020, 13:53

Definicija terorizma:
Wikipedija wrote:Terorizam je smišljena uporaba nezakonitog nasilja ili prijetnje nezakonitim nasiljem radi usađivanja straha, s namjerom prisiljavanja ili zastrašivanja vlasti ili društva kako bi se postigli ciljevi koji su općenito politički, vjerski ili ideološki.
U prirodi ne postoji nezakonito, dakle priroda nije terorist. Pa tako ni bioterorist. Terorizam je metoda ratovanja koja se obično koristi kada ne postoje druge metode. Priroda nema protiv koga ratovati jer je sve što opažamo oko sebe dio te prirode.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Nov 2020, 14:10

Nisi pročitao članak, a kontekst je bitan.
Teorije zavjere oko korone?

O njima uvijek ima priče. Relevantni svjetski znanstvenici su pokazali analizom da bi to trebao biti virus iz prirode. Priroda je najveći bioterorist, to stalno govorim svojim studentima. Suvremena tehnologija može dokazati promjene na koje je čovjek utjecao.
To je dakle odgovor na pitanje o podrijetlu virusa. Zato sam rekao da je u stvaranju toksina i sličnoga oružja priroda nenadmašna.
Potpisi su za budale.
User avatar
scarletlemur
atomski zdesna!
Posts: 488
Joined: 10 Nov 2011, 20:52
Been thanked: 14 times

16 Nov 2020, 19:47

Nisam baš pohvatala gdje počinje a gdje završava Alemkin citat. Kojoj err šišmiš-teoriji ti naginješ?
Ja sam, recimo, uvjerena da nam siroti šišmiši nisu apsolutno ništa krivi
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Nov 2020, 20:25

To je intervju, ide pitanje pa odgovor. Nema ti što biti nejasno. :D

A šišmiši... Hah, ako znanstvenici vele da je virus došao iz prirode, vjerujem im. Jest da u toj teoriji ima rupa, proces je možda drukčije tekao, ali ne mislim da su u čitavoj priči laboratoriji odigrali ikakvu ulogu. :ne zna:
Potpisi su za budale.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

17 Nov 2020, 19:33

Ja naginjem tome da je virus postojao mnogo prije nego je prvi put detektiran, pa time vjerojatno isključujem i mogućnost da je netko pomogao stvoriti ga.

Što se tiče linkanog intervjua, nije mi promakao, ali se kroz maglu sjećam izjave u kojoj je (valjda) dotična nazvala teroristom čovjeka koji je otišao na njivu, nije ostao kod kuće a trebao je. Pa onda, da ublaži tu prenagljenu izjavu, nazove cijelu prirodu teroristom.

Tu moram ponoviti da je terorizam zastrašivanje. Nije zaraživanje, nije ubijanje, nego namjerno i nasilno stvaranje straha. Ako zaraženi čovjek ode na kavu, nije terorist nego neodgovoran. Možda i ubojica, ali ne terorist. Ako tu zarazu iskoristi za političke motive, onda je terorist, čak i ako se radi samo o prijetnji, a ne i stvarnoj šteti. To je ono što sam htio reći. Terorizam je izuzetno opasna i sve prisutnija pojava, treba paziti da ju se ne dovodi u vezu sa poljoprivrednim aktivnostima, ili čak samom evolucijom.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Nov 2020, 13:32

scarletlemur wrote:
16 Nov 2020, 19:47
Ja sam, recimo, uvjerena da nam siroti šišmiši nisu apsolutno ništa krivi Image
Sjetih se tebe kad sam ovo vidio. :D

Image
Potpisi su za budale.
Post Reply