Živa u toplomjerima, cjepivima, medicini

Matematika, fizika, kemija, biologija, geologija...
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

07 Nov 2011, 16:33

Da malo uzurpiram ovu temu. Neka mi neka dobra duša objasni kako funkcionira medicinski termometar. Izgledom je jednostavne konstrukcija ali nisam uspio doskočiti tajni njegova rada?!
Last edited by jevgenija on 08 Nov 2011, 08:15, edited 1 time in total.
Reason: Naslov, split topic


User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

07 Nov 2011, 17:50

Potjeh » wrote:Da malo uzurpiram ovu temu. Neka mi neka dobra duša objasni kako funkcionira medicinski termometar. Izgledom je jednostavne konstrukcija ali nisam uspio doskočiti tajni njegova rada?!
Pa to bi to moglo ići i u Mister(azil)ije. Pretpostavljam da govoriš o živinom termometru. Živa se širi kad se zagrije, a tijelo je grije. Što se više živa zagrije to se više širi.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

07 Nov 2011, 17:57

Potjeh » wrote:Da malo uzurpiram ovu temu. Neka mi neka dobra duša objasni kako funkcionira medicinski termometar. Izgledom je jednostavne konstrukcija ali nisam uspio doskočiti tajni njegova rada?!
Na temelju stezanja i rastezanja. :zubo:
Dakle, najprije stegneš toplomjer pod toplim pazuhom. Živa se uslijed zagrijavanja počne rastezati kao ljeti žvaka na potplatu neoprezne cipelice, tj. izlaziti iz onog malog pipka dole i penjati se po skali. Nakon pet minuta izvadiš toplomjer i vidiš recimo da se živa rastegla do 36,8. Tada još malo podgriješ toplomjer na upaljenoj lampadini jer ti doktorica drugačije neće dati ispričnicu za školu.
E sad, kad se toplomjer ohladi živa se stegne i vrati u onaj mali pipak dole. No ne i onaj dio žive u cjevčici jer je između pipka i cjevčice vrlo usko grlo. Tako da živa ostane rastegnuta na onoj temperaturi koju je zadnju izmjerila. Tada moraš opaliti toplomjerom o nešto da se živa vrati.
Evo, ne znam bolje i nisam sigurna da je točno. :zubo:

edit: Uh, tek sad vidim da je Elli to puno jednostavnije objasnila. :D
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

07 Nov 2011, 19:33

uostalom, otkrit ću vam tajnu. u medicinskom termometru nije prava živa. svi bismo pocrkavali da nam se polomi
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

07 Nov 2011, 19:35

blaze » wrote:uostalom, otkrit ću vam tajnu. u medicinskom termometru nije prava živa. svi bismo pocrkavali da nam se polomi
Ma daj! A ja od kad znam za sebe paničarim zbog te žive, mama mi usadila strah božji. Kakva je živa u termometru?
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

07 Nov 2011, 19:36

Hvala, hvala, HVALA ti blaze - čitav život živim u neznanju. :gaah: :cheer:
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

07 Nov 2011, 19:36

ElliQuinn » wrote: Ma daj! A ja od kad znam za sebe paničarim zbog te žive, mama mi usadila strah božji. Kakva je živa u termometru?
Neživa.
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

07 Nov 2011, 21:24

Fascinira me pa pomalo i zadivljuje sposobnost forumaša da svaku temu prebace na sise. :top: Međutim, originalno pitanje ostaje a Nikolajevna je možda na dobrom tragu. Usprkos živi koja ima visok koeficijent temp. rastezljivosti ostaje mi misterija 'trešnje' kao metode smanjivanja temperature kao i sposobnost pamćenja maksimalne temperature.

Dakle, opet malo o pametnim rješenjima pa još malo sisa. Prirodne, ako je ikako moguće.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

07 Nov 2011, 22:30

blaze » wrote:uostalom, otkrit ću vam tajnu. u medicinskom termometru nije prava živa. svi bismo pocrkavali da nam se polomi
Čemu onda ovakvi savjeti?
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

08 Nov 2011, 08:44

ElliQuinn » wrote: Veza između cjepiva i autizma je opovrgnuta.
nije. ali ovo nije za ovu temu

nisam znala ovo za živu, mada ima smisla. ja doma ima živin toplomjer. ne razbijam ga, radi svoj posao godinama. mada, kad sam bila mala, uzela sam termometra koji mi je stajao na kući i stavila upaljač pod njega da vidim kako živa raste. bome je rasla, pukla cjevčica, živa se razlila. evo me :kuc kuc: živa, pišem po Trkeljanju :ne zna:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

08 Nov 2011, 09:03

Potjeh » wrote:Fascinira me pa pomalo i zadivljuje sposobnost forumaša da svaku temu prebace na sise. :top: Međutim, originalno pitanje ostaje a Nikolajevna je možda na dobrom tragu. Usprkos živi koja ima visok koeficijent temp. rastezljivosti ostaje mi misterija 'trešnje' kao metode smanjivanja temperature kao i sposobnost pamćenja maksimalne temperature.

Dakle, opet malo o pametnim rješenjima pa još malo sisa. Prirodne, ako je ikako moguće.
ne razumijem kako ti je misterijozno hladjenje tresnjom :misli:
mlataraj svoje prste zrakom, bas kao sto mlataras toplomjerom, pa ces osjetiti hladnocu, lagano "strujanje" hladnog zraka.
posto je ziva puno osjetljivija od tvog prsta, brze se hladi, pa time i skuplja.

pamcenje najvise temperature ne kuzim...onaj klasican, stakleni toplomjer ne pamti nista :ne zna:


ja sam o toplomjeru ucila pod mlazom vode. osjetljivost zive :D
ElliQuinn wrote: Veza između cjepiva i autizma je opovrgnuta.
ju viš! da je barem. no nije.
i dalje je to jedan od vecih rizika.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

08 Nov 2011, 09:35

Pješčana » wrote: nije. ali ovo nije za ovu temu
Jest. “Istraživanja” koja su ih dovela u vezu pobijena su uzduž i poprijeko, a nikakvih novih indicija (a nekmoli dokaza) za takvu povezanost – nema.
Ali ima imbecilnih roditelja koji puše svaku pizdariju koju pročitaju na internetu.
nisam znala ovo za živu, mada ima smisla. ja doma ima živin toplomjer. ne razbijam ga, radi svoj posao godinama. mada, kad sam bila mala, uzela sam termometra koji mi je stajao na kući i stavila upaljač pod njega da vidim kako živa raste. bome je rasla, pukla cjevčica, živa se razlila. evo me :kuc kuc: živa, pišem po Trkeljanju :ne zna:
Koliko se sjećam, elementarna živa i nije previše opasna. Ne u tekućem stanju.
Ono što te sjebe jesu živine pare.

Da živu koju razliješ iz toplomjera pojedeš (erm, popiješ?), prošla bi ti kroz probavilo. Osim što nisam siguran kako bi reagirala sa želučanom kiselinom.
No udisanje živinih para – e, to je ono što je sjebavalo generacije i generacije rudara, za početak. A navodno je i Hefest zbog toga bio šepav.

Ipak, živinih je toplomjera sve manje. Nezgodna je to supstanca.
Meni se jednom živin toplomjer razbio – valjda mi je ispao, ne sjećam se – i bilo je krajnje zajebano iskapati kapljice žive između parketa.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

08 Nov 2011, 12:30

dimnjak » wrote: ne razumijem kako ti je misterijozno hladjenje tresnjom :misli:
mlataraj svoje prste zrakom, bas kao sto mlataras toplomjerom, pa ces osjetiti hladnocu, lagano "strujanje" hladnog zraka.
posto je ziva puno osjetljivija od tvog prsta, brze se hladi, pa time i skuplja.

pamcenje najvise temperature ne kuzim...onaj klasican, stakleni toplomjer ne pamti nista :ne zna:


ja sam o toplomjeru ucila pod mlazom vode. osjetljivost zive :D

Izmjeriš si temperaturu, imaš 38, ostaviš toplomjer u sobi temperature 20 i nakon tjedan dana on još uvijek pokazuje 38. Pamti. Dok ga ne streseš, bez obzira na to što se već davno ohladio. Za razliku od termometra koji pokazuje više-manje trenutnu temperaturu prostorije. Na prvu loptu bih pretpostavila da je razlika u debljini cjevčice i kapilarnosti.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

08 Nov 2011, 12:40

a to :)

pa ja bi na prvu rekla da nije dovoljan "input" hladnoce. jer da ga stavis u frizider, spustila bi se.
ili pod hladnu vodu. jednako kao i treskanjem.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

08 Nov 2011, 12:59

Ne, napravljen je tako da je potrebno živu nagovoriti da siđe jer da nije, temperaturu bismo mogli očitati jedino u prostoriji temperature vlastitog tijela. Ima li tu koga s djecom školske dobi da objasni zašto točno? To se tad uči.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

08 Nov 2011, 13:00

jer bi odmah pala? :D
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
jevgenija
Posts: 2606
Joined: 17 Sep 2011, 22:02
Location: Virtualni Vidovci

08 Nov 2011, 13:10

Evo, dio o cijepljenjusam prebacila na dječji kutak. Ja vas molim, ako ćete pisati sad dalje o spejs šatlovima, da to radite na DK, nek malo sad Baja vježba :E :zubo:
You can only be young once. But you can always be immature. (dejzino MD <3)
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

08 Nov 2011, 13:16

Živin termometar se ne trese da bi se ohladio, nego da bi se živa mehanički "poslala kući".
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

08 Nov 2011, 13:22

molim? :eek:
lorde, ti mi danas po temama rušiš životna uvjerenja !

:D
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

08 Nov 2011, 13:33

Pješčana » wrote:molim? :eek:
Umoči prst u vodu pa napravi isti pokret kao s termometrom. Možeš i kist u boju, ali nemoj mene zvati da poslije čistim svinjac :D.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

08 Nov 2011, 13:36

Lord Byron » wrote: Umoči prst u vodu pa napravi isti pokret kao s termometrom. Možeš i kist u boju, ali nemoj mene zvati da poslije čistim svinjac :D.
don't get it :D
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

08 Nov 2011, 13:43

dimnjak » wrote: don't get it :D
Zašto s kista frcaju kapljice kad ga otreseš?
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

08 Nov 2011, 14:25

Lord Byron » wrote: Zašto s kista frcaju kapljice kad ga otreseš?
Počela sam pisati o otresanju, ali sam odustala. Opet bi ispala neka druga tema. Doduše, i ta bi mogla biti o napetosti površine.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

08 Nov 2011, 15:03

jevgenija » wrote:Ev... ako ćete pisati sad dalje o spejs šatlovima, da to radite na DK, nek malo sad Baja vježba :E :zubo:
:mama:
vakcinišite me za takve upise :D
User avatar
ali
Posts: 4909
Joined: 22 Sep 2011, 10:31

08 Nov 2011, 16:42

I ja čekam Blaze da objasni kakva je to "živa" :ne zna:

Sjećam se razbijenog toplomjera iz djetinjstva i kako me fasciniralo sakupljanje živinih kuglica i ljepljenje u veliku kuglu :s (vi mladi nemate pojma kako je u socijalizmu bilo malo igračaka :zubo: ) Slično kao kad u tanjuru domaće juhe "loviš" kolutove masnoće :cerek:
Post Reply