Živa u toplomjerima, cjepivima, medicini

Matematika, fizika, kemija, biologija, geologija...
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

08 Nov 2011, 17:15

m.za » wrote:Slično kao kad u tanjuru domaće juhe "loviš" kolutove masnoće :cerek:
Jesi li ih spajala vrhom žlice da narastu?


Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

08 Nov 2011, 17:15

m.za » wrote:I ja čekam Blaze da objasni kakva je to "živa" :ne zna:
Možda sad stavljaju nešto drugo u one toplomjere s crvenom ili plavom crtom a ne srebrnom živastom. I ja sam ih porazbijala u djetinjstvu a nismo imali pojma da treba bacati usisavače i tepihe. Sad isto koristim klasične iako imam i digitalne pijukajuće i infracrvene ušne. Zapravo ih skoro ni ne koristim. Djecu poljubim u stražnji dio vrata i znam koliko kure.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

08 Nov 2011, 17:53

u apoteci su mi rekli da je živa stvarno živa i da će nam te toplomjere zabraniti ulaskom u eu
eto, čuvajte ih i ne razbijajte :zubo:
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

08 Nov 2011, 18:05

Ovo crveno ili plavo je, koliko znam, nekakav alkohol (?).

Za bebe je "ušni termometar" zakon. Poslije digitalni, i sve pet.

:)
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

08 Nov 2011, 18:11

blaze » wrote:u apoteci su mi rekli da je živa stvarno živa i da će nam te toplomjere zabraniti ulaskom u eu
eto, čuvajte ih i ne razbijajte :zubo:
A što će biti sa živinim tlakomjerima? Baš ne šljivim digitalne kerefeke.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

08 Nov 2011, 18:14

blaze » wrote:u apoteci su mi rekli da je živa stvarno živa i da će nam te toplomjere zabraniti ulaskom u eu
eto, čuvajte ih i ne razbijajte :zubo:
Čuvajte ih, pazite ih…
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

08 Nov 2011, 18:56

Potjeh » wrote:Fascinira me pa pomalo i zadivljuje sposobnost forumaša da svaku temu prebace na sise. :top: Međutim, originalno pitanje ostaje a Nikolajevna je možda na dobrom tragu. Usprkos živi koja ima visok koeficijent temp. rastezljivosti ostaje mi misterija 'trešnje' kao metode smanjivanja temperature kao i sposobnost pamćenja maksimalne temperature.
Termometar ima dijafragmu koja sprečava živu da se vrati bez mehaničkog poticaja. Da se vraća zbog hlađenja, ne bi ga uopće trebalo tresti.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

08 Nov 2011, 22:31

dimnjak » wrote: don't get it :D
Centrifugalna sila.
JPK wrote: Termometar ima dijafragmu koja sprečava živu da se vrati bez mehaničkog poticaja. Da se vraća zbog hlađenja, ne bi ga uopće trebalo tresti.
Ok, rado bih negdje vidio nacrt ili objašnjenje kako ta dijafragma točno funkcionira jer sam mišljenja da termometar nema nijedan pokretni dio. Moguće je da funkcionira iskorištavajući viskoznost žive?
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

09 Nov 2011, 00:20

Potjeh » wrote:
Centrifugalna sila.



Ok, rado bih negdje vidio nacrt ili objašnjenje kako ta dijafragma točno funkcionira jer sam mišljenja da termometar nema nijedan pokretni dio. Moguće je da funkcionira iskorištavajući viskoznost žive?
Pa nema pokretni dio. Dijafragma je suženi dio koji sprečava živu da se vrati bez upotrebe sile. Objasnila je nikolajevna, sad vidim.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
ali
Posts: 4909
Joined: 22 Sep 2011, 10:31

09 Nov 2011, 00:49

blaze wrote:u apoteci su mi rekli da je živa stvarno živa i da će nam te toplomjere zabraniti ulaskom u eu
eto, čuvajte ih i ne razbijajte :zubo:
Znači ovo da zaboravimo:
blaze » wrote:uostalom, otkrit ću vam tajnu. u medicinskom termometru nije prava živa. svi bismo pocrkavali da nam se polomi

Jer ova koju sam ja sakupljala po podu je bila živo zabavna :zubo: :terminator:
ElliQuinn wrote: Jesi li ih spajala vrhom žlice da narastu?
Daa :s


Zašto se kapljice žive tako rado "lijepe" jedna za drugu, poput koluta iz juhe :ne zna:
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

09 Nov 2011, 01:08

m.za » wrote: Zašto se kapljice žive tako rado "lijepe" jedna za drugu, poput koluta iz juhe :ne zna:
Ima jako visoku površinsku napetost. Dvije kuglice imaju manju površinu kad se spoje, nego odvojeno, pa je tako ukupna energija površine minimizirana.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
ali
Posts: 4909
Joined: 22 Sep 2011, 10:31

09 Nov 2011, 01:31

JPK » wrote: Ima jako visoku površinsku napetost. Dvije kuglice imaju manju površinu kad se spoje, nego odvojeno, pa je tako ukupna energija površine minimizirana.
Kako manju površinu :misli:
Voda npr. ima istu?
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

09 Nov 2011, 01:46

m.za » wrote: Kako manju površinu :misli:
Voda npr. ima istu?
Nema istu, kad spojiš dvije manje kugle tekućine, nova površina će biti manja nego što je bio zbroj površina dvije manje. Volumen ostaje isti (ukupni volumen).
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

09 Nov 2011, 09:00

JPK » wrote: Pa nema pokretni dio. Dijafragma je suženi dio koji sprečava živu da se vrati bez upotrebe sile. Objasnila je nikolajevna, sad vidim.
Sada mislim da imam cijelu sliku. Kada termometar izmjeri širenjem žive maksimalnu temperaturu, živa se počinje hladiti ali dijafragma spriječi onu živu koja je u cjevčici da se vrati u spremnik. Iako je u cjevčici, živa se također kontraktira međutim to je zanemarujuće mala vrijednost.

Dijafragma propušta živu samo ako postoji pritisak žive. Kada se živa vraća u spremnik, taj pritisak stvara čovjek centrifugalnom silom. Kada živa izbija iz spremnika zagrijavanjem pritisak se kreira širenjem žive odnosno toplinom koju čovjek proizvodi.

Moglo bi se reći da je to uređaj koji se napaja čovjekom. :)
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

09 Nov 2011, 09:45

Potjeh » wrote:Moglo bi se reći da je to uređaj koji se napaja čovjekom. :)
… i tako je započeo Matrix. :zubo:
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

09 Nov 2011, 10:53

Meni se kao malom razbio toplomjer pa sam se neko vrijeme igrao sa živom. Onda mi je dosadila i prešao sam na olovo. Na kraju sam odustao od metala i prešao na žene, njihova otrovnost je veća i slađa.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

09 Nov 2011, 10:58

Kako bismo pocrkali da se razbije živin toplomjer? Pa nije baš toliko otrovna. Šjor Isaac se njome baš lijepo drogirao i nije umro baš odmah.

Joj, vrlet je ovdje, bolje da ne govorim takve stvari.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

09 Nov 2011, 11:28

vrrrlet » wrote:Meni se kao malom razbio toplomjer pa sam se neko vrijeme igrao sa živom. Onda mi je dosadila i prešao sam na olovo. Na kraju sam odustao od metala i prešao na žene, njihova otrovnost je veća i slađa.
Nećeš se izvući na retardiranost. Pametan si ti, lijo.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
Post Reply