Brašnasti moljac

Matematika, fizika, kemija, biologija, geologija...
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Jul 2019, 23:04

Brašnasti moljac (Ephestia kuehniella), katkad ga zovu i kuhinjskim moljcem, opsjeda mi kuhinju. Pizdek se zavlači u ormare, a što tamo radi, nemam pojma, valjda jede brašno. Pobacao sam sva otvorena pakiranja i očistio unutrašnjost, no nije mnogo pomoglo. Onda je žena kupila ljepljive papiriće za kukce koje smo stavili na zidove, frižider, vrata... - to je malo prorijedilo napasnike, ali još ih ima.

Što je najgore, pojavili su se i kod punca u Sisku, veli da su mu okupirali smočnicu. Je li to zbog vremena, što se događa? I kako da se toga riješim? Ono, neće mi pojesti odjeću, nisu to ti moljci, no dosadni su u vražju mater. :rolleyes:


Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

27 Jul 2019, 23:14

To je užas. Gadovi se zavlače svakamo, čak i u zatvorena pakiranja jer ono što je zatvoreno za nas, nije zatvoreno za njih. Bojim se da ćeš morati otvoriti sve brašnene paketiće i provjeriti kamo su se zavukli, a onda pobacati sve ono gdje ih nađeš. Inače ih se nikad nećeš riješiti.

Kod mene ih već dugo nije bilo - kuc-kuc, da se ne ureknemo! - ali prošli put pobacala sam valjda pola špajze. :(
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Jul 2019, 23:34

A zavlače se i u zatvorena pakiranja? Onda je u opasnosti sve, čak i čajevi koje sam s mukom nabavio, od raznih travara i specijaliziranih OPG-ova, za ispiranje usta. Em ih nema, em poštarinu platim triput više nego čaj. Kopriva, ivanje cvijeće i kadulja nisu toliki problem, no ima biljaka za koje nikad nisam čuo.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

28 Jul 2019, 08:18

Mislim da im čajevi nisu zanimljivi. Bar ih ja nikad nisma našla u čajevima i začinima. Za svaki slučaj, stavi čajeve u frižider. Tako ćeš ih spasiti. Glavnu pažnju posveti baš brašnastim proizvodima: brašno, griz, palenta.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Jul 2019, 12:26

To su proizvodi koje i ja volim jesti. Čokolino također. Sve što ne moram gristi.

Dobio sam opaku konkurenciju, znači. Možda i nju pojedem. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

28 Jul 2019, 16:21

Nisam nikad probala, ali ne vjerujem da su proizvodi zaraženi tim moljcima ukusni. Znaš kako to izgleda, vjerujem: puno tankih niti, što su nizovi njihovih jajašaca. Sami moljci ne jedu suhu hranu, nego u nju odlažu jajašca koja se onda pretvaraju u leptire. Kažem 'pretvaraju' jer imaju vrlo brz ciklus.

Dakle, ne znam kako ste čistili ormare i pregledavali pakiranja, ali pripazi na rupice na omotima - ako ima rupicu, otvori i vidi ima li nîti unutra. Ako nema, za svaki slučaj prosij kroz sito ili cjedilo pa prespi u nekakvu teglicu od krastavaca. Ormari i špajze najprije se moraju usisati, a onda se čiste toplom vodom i octom, po mogućnosti uz dodatak metvice ili metvičina ulja jer gadovi od toga bježe. Ja sam radila bez tog dodatka, s omjerom octa i vode pola-pola. Ako možete, nemojte odmah vratiti hranu u kuhinjske ormarića nego ih ostavite da se prozrače. Operite i sve suđe u kuhinjskim ormarićima jer se vole nastaniti odnosno izleći jajašca ispod teglica, tanjura, šalica, rajnglica... Sve upotrijebljene krpe baci u kontejer, ni slučajno u kućnu kantu za smeće. Što misliš zašto iskusne domaćice imaju hrpe starih muških gaća, majica i čarapa? :D

Sretno u borbi! :top:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Jul 2019, 16:57

Hvala ti. Da parafraziram Badalića i Markovića: U boj, u boj, mač i stoka, braćo! :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

07 Aug 2019, 15:49

Muku mučim s istom gamadi. :mama:
Bilo ih je i lanjskih godina, ali ove su godine posebno napasni i sa svih strana slušam o njima.

Nije baš da ih zanimaju samo brašno i žitarice, nalazila sam ih u grahu, slanutku, a vrhunac je bila gorušica. :rolleyes: Dakle, jedini način da budeš siguran da ti neće nešto napadati jest da držiš sve u zatvorenim posudama. Baci sve što je u vrećicama i kartonskoj ambalaži i što nije kontaminirano premjesti u hermetički zatvorene staklenke, limenke ili plastične posude.

Ja sam postupala ovako kako opisuje Tipfelerka i više je puta to pomoglo. Ključna je riječ "više puta". :D Vratili su se svaki put ma koliko ja usisavala, prala sve živo u octu, vješala mentu (i sušenu i svježu), bacala hranu, stavljala sve što kupim u zamrzivač... Blagotvorna mi je bila spoznaja da nije problem u meni - oni jednostavno dođu izvana ma što ja radila. Kad sam to spoznala, prestala sam bjesomučno ribati špajzu i poradila na suživotu s njima. Oni su tu i dolazit će, a moje je da im onemogućim pristup hrani. Sad samo pazim kako skladištim hranu i lijepim te trakice na koje se hvataju. U nekom će trenutku prestati dolaziti jer im smeta prevelika vrućina i prevelika hladnoća. Znači, drž' se one drevne: ako dovoljno dugo čekaš, leš tvoga neprijatelja sigurno će isplivati. :zubo:

Sretno!
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

07 Aug 2019, 17:31

Da, baš kako Zeko kaže: ključna je riječ 'više puta'. :rolleyes:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 Aug 2019, 08:23

Zekoslawa wrote:
07 Aug 2019, 15:49
Sretno!
Hvala ti, nadam se da ćemo se oboje riješiti letećih dosadnjakovića. :cerek:
Potpisi su za budale.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

10 Aug 2019, 22:38

Maloprije mi je uletio moljac u uho dok sam prala kosu. :mama: :facepalm:
Migoljio se i lepetao krilima unutra, čula sam ga. :mama:

Na kraju je nekako ispao zajedno s vodom koja je ušla unutra. Nadam se da mi nije položio jajašca u uho. :mama:

Nosite štitnike za uši, neprijatelj nikad ne spava! :usama: :trk: :crying:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

11 Aug 2019, 18:31

Zekoslawa wrote:
10 Aug 2019, 22:38
Nosite štitnike za uši, neprijatelj nikad ne spava! :usama: :trk: :crying:
A kako, ošišan sam na tri milimetra. Ti barem imaš kose, ne treba ti štitnik. :D
Potpisi su za budale.
Post Reply