Tesla i šarlatani

Matematika, fizika, kemija, biologija, geologija...
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

07 Nov 2012, 15:24

I tako ja nedužno surfam na poslu i naletim na još jedan dragulj:

Image

Jest da je Tesla malo propuvao pod kraj života, ali jebo me pas ako su to njegove riječi.

Što je čovjek jadan skrivio da ga moraju svojatati proizvođači aluminijskih kapica sa zvončićima, šaptači anđelima i udruge za suzbijanje aktivnosti ljudi guštera? :mad:


Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

08 Nov 2012, 11:50

Pa... prvi problem je što je i on sam pomalo bio proizvođač aluminijskih kapica sa zvončićima.

Ponajprije, on nije bio znanstvenik, nego inženjer s puno inventivnosti i mašte. I mašta mu je uglavnom išla puno ispred znanstvenih temelja. Njegovo je nasljeđe konfuzna mješavina realnosti i mistike. A to je plodno tlo za kojekakve fantaste i ljubitelje iluminata, rozikrucijanaca i vanzemaljskih reptila.

Meni je žao što se nije više posvetio mehanici. Dva njegova mehanička izuma za koje znam, turbina bez lopatica i jednosmjerni pneumatski ventil, genijalni su u svojoj jednostavnosti.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

08 Nov 2012, 15:40

Tesline ovojnice su nešto što je također vrlo zanimljivo, a ne znam puno o tome jer kažu da su to maznuli nakon njegove smrti dok su to stopirali za života razni lobiji...
zadnje što sam čitao o tome je da su ameri napravili elektromagnetski top koji se temelji na tom Teslinom izumu. Zove se "railgun"...
Ima netko pojma o tome kako su te ovojnice trebale biti gotovo besplatan izvor energije za sve na planeti? :misli:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

08 Nov 2012, 19:35

karambol » wrote:Tesline ovojnice su nešto što je također vrlo zanimljivo, a ne znam puno o tome jer kažu da su to maznuli nakon njegove smrti dok su to stopirali za života razni lobiji...
zadnje što sam čitao o tome je da su ameri napravili elektromagnetski top koji se temelji na tom Teslinom izumu. Zove se "railgun"...
Ima netko pojma o tome kako su te ovojnice trebale biti gotovo besplatan izvor energije za sve na planeti? :misli:
Railgun je 1918. patentirao Louis Octave Fauchon-Villeplee (Francuz).
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

09 Nov 2012, 09:20

Emericzy » wrote: Railgun je 1918. patentirao Louis Octave Fauchon-Villeplee (Francuz).
Je, imaš praf, ali sam čitao da je to zapravo Teslina izmišljotina koja nije trebala imati tu namjenu već neku drugu...no, kako sama tema kaže oko Tesle i njegovog života te njegovih djela ima puno raznih šarlatana pa tako, možda, i ova teorija pripada toj skupini koja će, na koncu, Teslu proglasiti novim Mesijom ili Prorokom s Alphe Centauri i još svaštanešto....
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

09 Nov 2012, 12:17

Evo nekoga tko koristi Tesline ideje, kad ga Hrvati već zanemaruju. Niska tehnologija, a šminka. Mogla je jedna lijepa mala tvornica to raditi za cijeli svijet i hraniti cijeli jedan gradić i Hrvatskoj.

http://www.gizmag.com/bladeless-ceiling ... dium=email
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

09 Nov 2012, 21:11

ne znam njegove izume toliko dobro kao vi, ali ja sam Teslin fan :cerek: i dok sam mogla, išla sam na predavanja o Tesli koja su se održavala u Tehničkom muzeju. meni je zanimljivo koliko je taj čovjek bio ispred svog vremena, on je za svog života preispitivao mogućnosti preživljavanja društva u budućnosti, s obzirom na pretpostavljeni broj rasta pučanstva na planeti i količinu energije koju treba/troši. imao je odlična zapažanja o održivosti društva, a sto godina kasnije, neki novi ljudi dolaze do velikih otkrića kako živjeti u skladu s prirodom, i da je većina ljudi sita
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Aaron Burr
Posts: 97
Joined: 19 Oct 2012, 17:18
Location: Pseudodržava na neodređeno

27 Dec 2012, 22:21

Ako ste gledali dokumentarac o Tesli,tamo se kaže da je on imao izvanredna osjetila.Sluh i vid bili su mu nadnaravni.
Ako je to puko lupetanje,onda njegove vizije i genijalnost mogu prikriti taj propust,no svakako je zanimljivo ponoviti da je Tesla za vrijeme studiranja u Češkoj čuo vlak udaljen desetke km,moga je vidjeti sunčeve čestice koje zovemo?..
Tesla je bio klinički mrtav kao klinac kad se skoro utopio,možda je dijelom i zašao u onaj svijet,pa kad se vratio,nešto je pokupio na brzinu otamo..Preko majke je naslijedio ideju za praktičnost i inventivnost.Čak štoviše gospođa Tesla je bila domaćica koja je izmislila desetke praktičnih pomagala u kuhinji i na gospodarstvu..Tako kažu..
Post hoc ergo propter hoc
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

07 Jan 2013, 15:22

Danas je godišnjica smrti velikog znanstvenika

Genijalan um kojem nisu priznata mnoga otkrića
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

08 Jan 2013, 12:22

Euklid » wrote:Danas je godišnjica smrti velikog znanstvenika

Genijalan um kojem nisu priznata mnoga otkrića
Inženjera i izumitelja. Nije on bio baš neki znanstvenik.
User avatar
Borna Paro
Posts: 189
Joined: 26 Sep 2011, 17:23
Location:

12 Jan 2013, 00:22

On za sebe kaže da nije izumitelj nego istraživač.On je znao govoriti da sve postoji,samo to trebamo vidjeti i iskoristiti.
On je čovjek snažne intuicije.To je bio princip njegova rada i istraživanja,proučavanja i razmišljanja.Intuicija..To mi gotovo zvuči kao bioenergija.Svi to imamo,samo to neki prepoznaju,a neki ne.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

12 Jan 2013, 07:05

Borna Paro » wrote:On za sebe kaže da nije izumitelj nego istraživač.On je znao govoriti da sve postoji,samo to trebamo vidjeti i iskoristiti.
On je čovjek snažne intuicije.To je bio princip njegova rada i istraživanja,proučavanja i razmišljanja.Intuicija..To mi gotovo zvuči kao bioenergija.Svi to imamo,samo to neki prepoznaju,a neki ne.
I Rojs za sebe kaže da je pošten, pa što? Hoćemo li mu vjerovati.

Po djelima, Tesla je izumitelj.

Znanosti u amanet nije ostavio ništa. Ni jednu jedinu znanstvenu teoriju. Iza sebe je ostavio puno izuma i puno zapisa (i još više urbanih legendi) o raznim tlapnjama. Kao da mu je Mišak srednje ime.

Ali, kao izumitelj je stvarno bio genijalan, impresivno inventivan. Da, očito je imao vrlo jaku intuiciju.
User avatar
Ne bastard kao Tarr
Posts: 103
Joined: 11 Mar 2014, 18:52
Location: Terra Menelausa Catiline Scarve-Scaevole koji je potukao Catargu Aulusa

13 Mar 2014, 20:25

Leteća » wrote:I tako ja nedužno surfam na poslu i naletim na još jedan dragulj:

Image

Jest da je Tesla malo propuvao pod kraj života, ali jebo me pas ako su to njegove riječi.

Što je čovjek jadan skrivio da ga moraju svojatati proizvođači aluminijskih kapica sa zvončićima, šaptači anđelima i udruge za suzbijanje aktivnosti ljudi guštera? :mad:
Što misliš,čije su to riječi?
Čuvaj se senjske ruke
Post Reply