Novosti iz svijeta oko nas: Znatiželja

Matematika, fizika, kemija, biologija, geologija...
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

23 Aug 2012, 16:15

Sa zakašnjenjem od 20ak dana

Iako je tamo neki švabo govorio da ljude u svemu što rade motivira volja, točnije volja za moći, u znanstvenoj zajednici glavni pokretačka sila je znatiželja. Albert Einstenin, čiji doprinos znanosti i tehnologiji nije potrebno razlagati, u jednom intervjuu kaže da nije toliko darovit koliko je znatiželjan. Upravo ta Znatiželja trenutno kopa po Marsu tražeći nešto novo, nešto još neotkriveno.

Curiosity je najnoviji NASA-in rover za istraživanje površine Marsa, nasljednik je Spirita i Oportunityja koji su na Crvenom planetu aktivni od 2004. godine. Put do Marsa brzinom od 36 210 km/h trajao je 8 mjeseci i 11 dana. Sam rover je težak 900 kg i veličine je automobila, dok su prethodna 2 rovera imali 185 kg i bili, naravno, puno manji. Međutim u zadnjoj misliji, na Mars je dopremljeno malo manje od 4 tone uređaja, koji su u većem dijelu koristili za sigurno spuštanje rovera na površinu planeta. Samo spuštanje je bilo jedno od najkompleksnijh spuštanja ikad izvedenih, sastojalo se od više faza, a najimpresivnija je bila zadnja tijekom koje je rover spušten na Mars pomoću „skycrane-a“ tj. dizalice koja lebdi u marsovskoj atmosferi na 7.5 metara i lagano spušta rover na površinu. Kompletno spuštanje je prozvano „7 minutes of terror“ zbog toga što ta cijela kompozicija koja je sudjelovala u sedmominutnom spuštanju tijekom istog nije bila u mogućnosti slati nikakve radio signale prema Zemlji obavještavajući kako proces napreduje. Jedan od zanimljivih detalja je da u trenutku kad su znanstvenici na Zemlji dobili informaciju da je započelo spuštanje, sudbina rovera je već bila ispisana. Naime, radio signalima, koji putuju brzinom svjetlosti, treba malo više od 14 minuta da dođu od Marsa do Zemlje. To dvostruko dulje vremena nego što traje spuštanje. Znači, kad dođe informacija na Zemlju, rover je već na Marsu 7 minuta. Sad je li u jednom dijelu ili više njih nitko ne zna narednih 7 minuta.

Svrha misije je proučavanje geologije i klime Marsa te ulozi vode u svemu tome, za koju se zna da postoji na polovima planeta u obliku leda, a gotovo sigurno je da je u prošloti tekla po površini Crvenog planeta. Krajnji cilj svega toga je procijena koliko je Mars pogodan za razvoj i, naravno, očuvanje života.

Cijeli ovaj projekt Mars Science Labaratory je podigao neviđenu medijsku prašinu, pogotovo ovaj dio oko sletanja. Iako većina genijalaca koji su se derali U-S-A tijekom samog procesa i bili ponosni na sebe i svoju naciju sa svojom tehnoglogijom, koju su vjerovatno stranci razvili, nisu imali pojma da je to četvrti rover na površini Marsa kojeg su Sjedinjene države poslale. Isto tako, vjerovatno ne znaju da prvo (donekle) uspješno sletanje na Mars su napravili Rusi, za vrijeme Hladnog rata sa svojom sondom Mars 3 koja je prekinula komunikaciju sa Zemljom 15 sekunda nakon sletanja.


User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

23 Aug 2012, 16:27

Toplo se nadam da neće naći ništa organskog porijekla.

Samo jedna takva molekula značila bi da u svemiru život buja na sve strane.

Možda sam konzervativan i nimalo romantičan u ovom pogledu ali nekako bih radije da smo sami...
'if you fall, i'll be there' (floor)
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

23 Aug 2012, 21:35

Ja bih baš volio da nađu nešto organsko. To bi bilo opravdanje za trošenje para na igračke koje su neusporedivo više kul od ove što je imamo sad. Ja mislim da je primarni cilj ovim znanstvenicima se igrat. Zamisli ono kad klikneš botun, a ono se nešto makne na tolikoj udaljenosti da ti je konačnost brzine svjetlosti problem. :cerek: :cerek:
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

24 Aug 2012, 13:55

Ma nije toliko bitno hoće li naći nešto, glavno da je muving. :cerek:

Jebemu miša, na Mjesecu smo bili još 1969., a do Marsa se nikako dotepst. :gaah:

Istraživanja svemira nisu neproduktivno pičkanje love - ona potiču razvoj i usavršavanje novih tehnologija koje imaju praktičnu primjenu... teflon itd... dovoljno je guglati NASA spinoff. ;)
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

24 Aug 2012, 14:13

Image
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

24 Aug 2012, 16:16

Euklid » wrote:Toplo se nadam da neće naći ništa organskog porijekla.

Samo jedna takva molekula značila bi da u svemiru život buja na sve strane.

Možda sam konzervativan i nimalo romantičan u ovom pogledu ali nekako bih radije da smo sami...
Nije baš vjerojatno da smo sami :misli: Ja bi da imamo svemirske drugove i braću :lux:


Leteća, baš tako :top:
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

24 Aug 2012, 16:49

Leteća » wrote:Istraživanja svemira nisu neproduktivno pičkanje love - ona potiču razvoj i usavršavanje novih tehnologija koje imaju praktičnu primjenu... teflon itd... dovoljno je guglati NASA spinoff. ;)
Je, ali objasni ti to nekome ko ne gleda dalje od nosa da to ima neke druge namjene. Recimo pljuje se po CERN-u, a ne spominje se recimo da se CERN ključan u razvoju PET uređaja koji koristi antimateriju u dijagnostici. Zvuči malo SF, ali je istina.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

24 Aug 2012, 23:07

Majti, mocna je tema... :)
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

25 Aug 2012, 14:29

MightyMe » wrote:
Je, ali objasni ti to nekome ko ne gleda dalje od nosa da to ima neke druge namjene. Recimo pljuje se po CERN-u, a ne spominje se recimo da se CERN ključan u razvoju PET uređaja koji koristi antimateriju u dijagnostici. Zvuči malo SF, ali je istina.
SF je postao naša svakodnevica. Inače, svakome tko čak i površno proučava zbivanja u prirodnim znanostima zna da su fundamentalna istraživanja od fundamentalne važnosti, pa se valjda zato tako i zovu. :cerek:

Tj, dok ganjaš neku česticu usput uloviš još štošta. Najveći poticaj za razvoj tehnologije (dobro, možda drugi najveći, iza ratova).
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

25 Aug 2012, 21:48

Ne znam ide li ovo ovdje ali ...

Neil Armstrong više nije na ovom svijetu .


Requiescat in pace :(
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

25 Aug 2012, 22:00

baš sam pročitala.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

31 Aug 2012, 16:55

'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

11 Sep 2012, 12:11

Euklid » wrote:Toplo se nadam da neće naći ništa organskog porijekla.

Samo jedna takva molekula značila bi da u svemiru život buja na sve strane.

Možda sam konzervativan i nimalo romantičan u ovom pogledu ali nekako bih radije da smo sami...
Odnosno, nema smisla upoznavati vanzemaljce kada se međusobno još nismo dovoljno upoznali i prestali ratovati. Ako ih sad sretnemo, ili će oni pobiti nas, ili mi njih.

Osim toga, kako možemo znati da li marsijanci možda lažu i kradu, a imaju skroz male pimpeke? :ne zna:
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

11 Sep 2012, 14:19

vrrrlet » wrote:
Odnosno, nema smisla upoznavati vanzemaljce kada se međusobno još nismo dovoljno upoznali i prestali ratovati. Ako ih sad sretnemo, ili će oni pobiti nas, ili mi njih.

Osim toga, kako možemo znati da li marsijanci možda lažu i kradu, a imaju skroz male pimpeke? :ne zna:
Slažem se. Mi smo invazivni tip svemiraca, a oni... 'ko će ga znat'... No, mislim da uopće nemaju pimpeke jer da imaju već bi zaratili s nama. Ovako, izgleda, da su one projekcije njihovih velikih glava s velikim mozgovima njihova prava slika... :ne zna:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

11 Sep 2012, 15:06

A jel vam palo napamet da možda postoji na Marsu u obliku, štajaznam, prokariotskih bakterija? U tom slučaju bi znali da postoje "marsovci" ali nam to za mir ili međuplanetarni rat nebi ništa značilo. Međutim, to nije dovoljno kul pa se ne razmišlja o tome u krugovima kojima znanost nije na prvom mjestu. :D
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

11 Sep 2012, 15:14

Inače, što se tiče Curiostiyja, jučer je skinut prozirni poklopac protiv prašine sa kamere pa su slike sa Marsa napokon postale kvalitetne onako kako bi trebale bit.

http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA16134.jpg
http://www.nasa.gov/images/content/6853 ... 46-710.jpg
http://www.nasa.gov/images/content/6854 ... 00-600.jpg
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

12 Sep 2012, 11:41

MightyMe » wrote:A jel vam palo napamet da možda postoji na Marsu u obliku, štajaznam, prokariotskih bakterija? U tom slučaju bi znali da postoje "marsovci" ali nam to za mir ili međuplanetarni rat nebi ništa značilo. Međutim, to nije dovoljno kul pa se ne razmišlja o tome u krugovima kojima znanost nije na prvom mjestu. :D
Bilo bi zanimljivo, iako potencijalo destruktivno, upoznati inteligentne vanzemaljce :o

No da, ako išta postoji na Marsu to će bit neki vrlo jednostavan organizam. Svejedno bi mi bilo drago da postoji život u svemiru, i mi (tj. život na Zemlji) smo nastali od jednostavnih organizama. Znam da je za Mars prošao evolucijski voz, ali ako se dokaže da išta ima na Marsu, što ne bi bilo i negdje drugdje :cerek:


Za slike :eek: :S Nisam mislila da može izgledati tako jasno.
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

12 Sep 2012, 12:14

Pa ako na Marsu ima života mora bit života i negdje drugdje. Jer očito nastanak života nije toliko kompliciran proces kad nastaje gdje god može. :D
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

12 Sep 2012, 13:51

Upravo to. Ako na Marsu nadju okaminu najjednostavnijeg organizma onda svemir vrvi zivotom.
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

17 Sep 2012, 14:29

I? 'Ko je ovaj? ...
http://youtu.be/wz8AC5RXQXQ
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

17 Sep 2012, 15:11

Taj je fotomotnaža. :D
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

17 Sep 2012, 15:28

MightyMe » wrote:Taj je fotomotnaža. :D
Pih...bas sam se ponadao da Incredibles postoje... :tuzni:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

17 Sep 2012, 15:33

Ajde, ajde, nije to 100% sigurno, možda i nije fotomontaža. :zubo:
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

07 Oct 2012, 22:53

još jedan dokaz o postojanju vode na Marsu:

Image

(Powered by frubar.net)
:giggle:
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

08 Oct 2012, 17:42

Euklid » wrote:još jedan dokaz o postojanju vode na Marsu:

Image

(Powered by frubar.net)
:giggle:
O, sudbo kleta! Znaci to nas ceka...
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
Post Reply