Znanost - chat

Matematika, fizika, kemija, biologija, geologija...
User avatar
admin
Grand Master of the Jedi Order
Posts: 1770
Joined: 13 Oct 2016, 19:32
Been thanked: 2 times
Gender:

13 Oct 2018, 18:55

Ovo nije tema za (polu)rasprave nego su se ovamo prebacivali postovi koje modovi nisu htjeli brisati, iz raznih razloga, a nalazili su se na znanstvenom dijelu foruma. Za koncizniju razmjenu mišljenja radije otvorite topik o robotici ili čemu sličnome. ;)


Stitch
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

13 Oct 2018, 19:56

Oprosti ter izvini, topic je "znanost chat".

Znam da se vecina tema izvitoperi, ali ovdje je odgovor bio primjeren.
Mozda da stavis univerzalnu oznaku na svakoj temi na kojoj ne ocekujes odgovore? Krizic/kruzic npr.

Sent

User avatar
admin
Grand Master of the Jedi Order
Posts: 1770
Joined: 13 Oct 2016, 19:32
Been thanked: 2 times
Gender:

13 Oct 2018, 20:53

To je zbog tražilica, nije bitan samo red. Upiše li tkogod "roboti" u Google, dobit će sortirane rezultate. I bit će ih više nego kad utipka pojam koji se referira isključivo na sadržaj posta, ali ne i na njegov naslov odnosno pripadnost određenom topiku. Kužiš? :D
Stitch
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

13 Oct 2018, 22:18

Riona wrote:
13 Oct 2018, 11:47
Možda ti nije poznato, ali i mi proizvodimo robote. Jedan forumaš je bio zaposlen u toj tvrtki, rješavajući neočekivane - ili očekivane - probleme u izradi. Gotovih rješenja, koja bi svima bila poznata, nema. A, i roboti se rade namjenski, za industriju, zdravstvo itd. Jako zanimljivo polje rada.
Pa nije mi poznato. Može kakvih konkretnijih detalja? Samo se bojim da će to bit priče slične onoj "Svemirski centar Udbina" i "svjecki priznati hrvatski električni auto".
Adis je na početku prošle stranice pokazao da je još Juga imala jednog velikog pionira robotike. Sad, neko to čita kao "mi", neko baš i ne :D . Ja sam skloniji tome da izbjegavamo kolektivne zasluge za narod. Paradoksalno, zar ne? :zubo:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

13 Oct 2018, 23:24

Na trkelj chatu

Sent

User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

13 Oct 2018, 23:26

Sad ja više ništa ne razumijem. Tesla nije "svjecki priznati hrvatski električni auto"? :eek:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Oct 2018, 00:39

Ne, pomiješala si Tesla Inc. Elona Muska (firmu su ustvari osnovali Martin Eberhard i Marc Tarpenning kao Tesla Motors, a naknadno su uskočili financijaši Musk, Straubel i Wright) i Rimac-automobile, tvrtku koju je u Svetoj Nedelji utemeljio Mate Rimac. No za razliku od Tesle, njegovi automobili Rimac Concept One, Rimac Concept S i Rimac C-Two postoje samo kao prototipovi. Koliko znam, nitko ih nije testirao ni vozio.
Potpisi su za budale.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

14 Oct 2018, 15:19

Inace velika tvornica robota nalazi se samo 10-20 km of Hrvatske granice.
U Kočevju u Sloveniji su Japanci otvorili veliku tvornicu industrijskih robota.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

14 Oct 2018, 15:40

MmeTipfeler wrote:
13 Oct 2018, 23:26
Sad ja više ništa ne razumijem. Tesla nije "svjecki priznati hrvatski električni auto"? :eek:
Pošeee... :facepalm:
Šališ se, Madam... pliz reci da se šališ :moli:
Stitch wrote:
14 Oct 2018, 00:39
Ne, pomiješala si Tesla Inc. Elona Muska (firmu su ustvari osnovali Martin Eberhard i Marc Tarpenning kao Tesla Motors, a naknadno su uskočili financijaši Musk, Straubel i Wright) i Rimac-automobile, tvrtku koju je u Svetoj Nedelji utemeljio Mate Rimac. No za razliku od Tesle, njegovi automobili Rimac Concept One, Rimac Concept S i Rimac C-Two postoje samo kao prototipovi. Koliko znam, nitko ih nije testirao ni vozio.
A nemoj tako :D . Proizvedeno je 8 (osam) primjeraka Concept One, od kojih je navodno prodano čak šest (6) komada. Nije loše za tvrtku koja (navodno) vrijedi preko 70 milja ojra, a od države je početkom ove godine dobila (konkretno) potpore od 52 milje kunića. Ista (jopet navodno) upošljava čak 110 (stodeset) radnika (ljudi). :cerek:

Dakle mali Mate je poduzetnik novog kova, sin poduzetnika starog kova, prijeratnog livanjskog gastarbajtera bauštelca oženjenog za spremačicu koji je odjednom za ratnih previranja otkrio svoj poduzetničko-menadžerski talenat i pootvarao i pokupovao hrpu tvrtki (kupio i Ajduka, Miki) s promjenljivim uspjehom, kao i svaki normalan domaći poduzetnik prošao trnovit put beskonačnih i jalovih sudskih procesuiranja za gospodarski kriminal, i tako produktivna i razgranata svjecki priznata firma Rimca Juniora nema ama baš ništa s parama koje nije drpio ćaća Rimac. :rofl:
https://www.tportal.hr/biznis/clanak/je ... o-20180308
https://www.vecernji.hr/vijesti/potpore ... ra-1219115


I vrhunski domaći znanstvenici svjeckog glasa samo su puni hvale za tog darovitog mladića pred kojim je svijetla budućnost:
... Ovaj (Ivan Vlainić, stručni učitelj elektrotehnike u Srednjoj strukovnoj školi Samobor) entuzijastični 43-godišnjak i otac dvije kćeri tijekom svoje karijere radio je u jednom RTV servisu, iskušao se kao poduzetnik, a u Srednjoj strukovnoj školi Samobor prije stalnog posla, koje je dobio 1999. godine, radio je na zamjenama.
https://www.jutarnji.hr/life/znanost/do ... ca/281497/
:rofl:

I što onda ima neki Stanković u tamo nekakvoj emisiji javno pitati takve poduzetnike svjeckog formata nekakva škakljiva pitanja o prihodima i zaposlenicima??
https://kamenjar.com/mate-rimac-kritizi ... tankovica/
Pa on (Mate) nosi bradu i džemper i kežual luk, zanima ga samo budućnost industrije, nove ideje, nova razmišljanja, novi poslovi, novi kurci-palci... sve novo! Jasno da njega ne zanimaju muljaže i jahte i stanovi u Monte Karlu ko one bivše uredno izbrijane likove u savršeno ispeglanim poslovnim odijelima s kravatama... ovaj, osim ćaće Ivana. :cerek:
http://www.sbplus.hr/iz_drugih_medija/s ... 8MpJO8vCQT

*****

Ali to nije sve!
Hrvati u svemiru? Smiješno vam je? Polako. Već 2019. u orbitu lansiramo naš prvi satelit!
Je li u pisanje strategije možda uključen i startup Mate Rimca, pitamo ga, jer je ministrica znanosti pri potpisivanju sporazuma s ESA-om okupljenima poručila: “Možda ćemo uskoro imati i Rimac automobil u svemiru!”
Bilo je to, naime, u vrijeme kad je Elon Musk, u sjajnoj PR akciji kompanije SpaceX, na raketi Falcon Heavy lansirao i svoj Tesla Roadster.
- Ako nije, pozvat ćemo ga - odgovara Antičić, “on ima high tech rješenja koja bi se mogla primjenjivati i u svemiru”.

https://novac.jutarnji.hr/aktualno/hrva ... t/7406391/

Simbioza naših političara na kratke staze, birokratskih uhljeba, i poduzetnika novog kova upravo je fascinantna. Al će se Hrvati opet navozati; što u električnim automobilima domaće proizvodnje, što u spejs šatlovima političara...
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

14 Oct 2018, 17:31

Iz svega je vidljivo da ovo jest chat, za sve, osim za mene.

Sent

User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

14 Oct 2018, 17:32

haram wrote:
14 Oct 2018, 15:40
Pošeee... :facepalm:
Šališ se, Madam... pliz reci da se šališ :moli:
Kaj bi se šalila? Svi tako kažu pa što da se ja bunim! :ne zna:

Iskreno, živo mi se fućka za električne automobile i robote sve dok ne pojeftine toliko da mi budu dostupni.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

14 Oct 2018, 18:00

A zamisli da imas robota za setanje psa?
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

14 Oct 2018, 18:37

Nukac wrote:
14 Oct 2018, 18:00
A zamisli da imas robota za setanje psa? Image
Užas! Hoću robota da mi kuha i sprema kuću, a svoje užitke ne dam! :raspa:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Oct 2018, 19:14

haram wrote:
14 Oct 2018, 15:40
A nemoj tako :D . Proizvedeno je 8 (osam) primjeraka Concept One, od kojih je navodno prodano čak šest (6) komada. Nije loše za tvrtku koja (navodno) vrijedi preko 70 milja ojra, a od države je početkom ove godine dobila (konkretno) potpore od 52 milje kunića. Ista (jopet navodno) upošljava čak 110 (stodeset) radnika (ljudi). :cerek:
Aha. Jesi li te automobile ikad vidio na stazi? Ili čuo da je neki vozač, bio poznat ili ne, sjeo u njih i iskušao ih? ;)

Može Rimac prodati petsto tisuća primjeraka Concepta One, ali to je opet kupnja na neviđeno. Što se kaže, na povjerenje. :E
MmeTipfeler wrote:
14 Oct 2018, 18:37
Užas! Hoću robota da mi kuha i sprema kuću, a svoje užitke ne dam! :raspa:
Apsolutno. Iako, možda bi se o seksu dalo govoriti, lijepo ga poslije spremiš u ormar, a ne da ti tamo neki humanoid stalno zvoca i ostavlja dlake na sapunu. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

14 Oct 2018, 19:55

To sve može, samo treba promijenit' spol. :brukica:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

14 Oct 2018, 20:06

Stitch wrote:
14 Oct 2018, 19:14
Aha. Jesi li te automobile ikad vidio na stazi? Ili čuo da je neki vozač, bio poznat ili ne, sjeo u njih i iskušao ih? ;)

Može Rimac prodati petsto tisuća primjeraka Concepta One, ali to je opet kupnja na neviđeno. Što se kaže, na povjerenje. :E
Naravno da nisam, a mislim da niti neću. Ako su mu auti tehnološko čudo kao i Greyp ("bicikl" -od 50kg!! cijena -prava sitnica: 8k+ €!! radijus -120km (nitko nikad dokazao) uz pedaliranje, a kad struje nestane zovi vučnu službu... :eek:), onda mu je bolje da pođe očevim stopama na bauštelu u Njemačku :cerek:


E da, još jedan tekst za ilustraciju eventualnim nevjernim tomama:

Ako je točno da su Rimac Automobili potvrdili Autocaru informaciju da su rasprodali svih 150 primjeraka C_Two prije nego što su za njih dobili nužne ateste i, naravno, puno prije nego što su ih uopće proizveli, onda Mati Rimcu samo možemo čestitati na tome što je ušao u klasu ljudi poput Elona Muska koji s nevjerojatnom lakoćom prodaju bajkovite priče.

No, treba biti svjestan činjenice što zapravo znači informacija o tome da je Rimac rasprodao 150 komada C_Two. Problem je što svaki od tih elektromobila košta između 1,7 i 2,2 milijuna eura. Drugim riječima; informacija da je Rimac prodao 150 tako skupih automobila otkriva da je već zaradio oko 300 milijuna eura te je time u kategoriji srednje velikih poduzetnika ostvario najveći hrvatski izvozni posao do sada, izvozni megaposao kakav bismo trebali uspoređivati s 2 do 3 pristojna kruzera na kojima 3-4 tisuće brodograditelja radi i po 3-5 godina.

Ako je doista uspio s “rasprodajom” mogu reći samo: fantastični Rimac. No, ako je “priznanje” o ekspresnoj rasprodaji 150 elektromobila “mali” marketinški trik kojim se pokušava potaći potražnja, moramo hladnokrvno upozoriti na to da gledamo još jedan od pokušaja stvaranja nerealne slike ekstremno visoke uspješnosti. To je potpuno nepotrebno i vrlo opasno. Onaj tko svoju sliku ne gradi na činjenicama, prije ili kasnije bit će prepoznat kao iluzionist.

https://www.jutarnji.hr/komentari/izmed ... m/7191429/

- stvarno treba imat ogromna usta i duboko grlo za popušiti priču o 150 prodanih superskupih auta na 'đemdo' :o
Nekak imam osjećaj da će i u narednih nekoliko godina naša bajna država iskeširati još nekoliko desetaka miliončića poticaja poduzetniku godine, namamit će se raja da šerafa po halama, a onda će čitava priča naglo zamrijeti a vrli mladi poduzetnik uz neplaćene dugove državi, poslovnim partnerima i radnicima preselit biznis i boravišnu adresu na Antarktiku. I naravno, na vlast će opet doći neki novi klinci jednom rukom mašući čokoladicom a drugom čvrsto stiskajući figu u džepu, dok će stari nestat u bespuću povijesne zbiljnosti.
Već viđeno... iliti deža-vue, jet tak Madam? :cerek:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

14 Oct 2018, 20:38

Riona wrote:
14 Oct 2018, 17:31
Iz svega je vidljivo da ovo jest chat, za sve, osim za mene.

Sent Image
A mucica :kiss: ... pridruži se i ti -samo trebaš reć nekaj pametno :)
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

14 Oct 2018, 21:36

Stitch wrote:
14 Oct 2018, 19:14
Apsolutno. Iako, možda bi se o seksu dalo govoriti, lijepo ga poslije spremiš u ormar, a ne da ti tamo neki humanoid stalno zvoca i ostavlja dlake na sapunu. :D
U noćni ormarić. To se nekada zvalo vibrator. Nemam pojma kada se preimenovalo u robot. :cerek:

Kod nas se upotrebljava tekući sapun, a dlaka nam je puna kuća. :p
haram wrote:
14 Oct 2018, 20:38


A mucica :kiss: ... pridruži se i ti -samo trebaš reć nekaj pametno :)
Ako se sama ne dosjetiš, na Wikipediji ćeš sigurno nešto naći. Ugledaj se u iskusnije. :raspa:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

14 Oct 2018, 23:01

MmeTipfeler wrote:
14 Oct 2018, 21:36
...
Ako se sama ne dosjetiš, na Wikipediji ćeš sigurno nešto naći. Ugledaj se u iskusnije. :raspa:
Pa neće valjda na HE, gdje je zadnji članak napisan početkom domovinskog rata? :ne zna:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

15 Oct 2018, 09:09

haram wrote:
A mucica :kiss: ... pridruži se i ti -samo trebaš reć nekaj pametno :)
Ne, micica. Meni je stitch zabranio da tu komentiram, a on i vi ostali brbljate ni o cemu.
No, samo naprijed.
Iz arhiva je vidljivo da je bilo vise ljudi na ovom forumu. Nekom magijom ih ima sve manje, manje i manje.
Zivjeli!



Sent Image

User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

15 Oct 2018, 09:31

Riona wrote:
15 Oct 2018, 09:09
Ne, micica. Meni je stitch zabranio da tu komentiram, a on i vi ostali brbljate ni o cemu.
No, samo naprijed.
Ali mucica, baš je rekao da je ovo mjesto za brbljanje o koječemu (za razliku od svih ostalih na ovom forumu :cerek: ), a za robotiku da otvorimo posebnu temu.
Riona wrote:
15 Oct 2018, 09:09
Iz arhiva je vidljivo da je bilo vise ljudi na ovom forumu. Nekom magijom ih ima sve manje, manje i manje.
Zivjeli!
Pa čuj, kvantiteta ne znači nužno i kvalitetu.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

15 Oct 2018, 10:10

Riona wrote:
15 Oct 2018, 09:09
Ne, micica. Meni je stitch zabranio da tu komentiram, a on i vi ostali brbljate ni o cemu.
Molim?! Zabranio? :eek:

Dobro, možda sam se zabunio pa pisao na mandarinskom umjesto na hrvatskom, ali siguran sam da nikome ništa zabranio nisam. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

15 Oct 2018, 10:36

Stitch wrote:
15 Oct 2018, 10:10
Molim?! Zabranio? :eek:

Dobro, možda sam se zabunio pa pisao na mandarinskom umjesto na hrvatskom, ali siguran sam da nikome ništa zabranio nisam. :D
admin wrote:
13 Oct 2018, 18:55
Ovo nije tema za (polu)rasprave nego su se ovamo prebacivali postovi koje modovi nisu htjeli brisati, iz raznih razloga, a nalazili su se na znanstvenom dijelu foruma. Za koncizniju razmjenu mišljenja radije otvorite topik o robotici ili čemu sličnome. ;)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

15 Oct 2018, 16:54

Pa gdje tu vidiš zabranu? Ili išta slično tomu? "Za koncizniju razmjenu mišljenja radije otvorite topik o robotici..." - to je naputak da raspravu nastavite na drugome mjestu prije nego što se zahuktate, a sve kako bi eventualni čitatelji lakše mogli naći postove koji se odnose na robote, letjelice, tvornice i druge stvari koje biste mogli spomenuti. Jer izgledalo je tako - da ćete se zahuktati. Na "chatu", temi koju ću danas-sutra zatrpati postovima s raznih strana. I što onda?

Daj razmišljaj malo šire od toga da uključiš smartfon i počneš tipkati prvo što ti na um padne, molim te.
Potpisi su za budale.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

15 Oct 2018, 17:03

Umjesto isprike-vrijedanje?
:top:

Sent Image

Post Reply