Koje ulje za auto?

Kante, pile & nježnički nadomjesci
Whereabout
Posts: 1140
Joined: 18 Sep 2011, 13:19

18 May 2013, 20:03

Razmišljam da si sama kupim ulje za auto, viskoziteta 5-40, pa bi mi dobro došli savjeti koje ulje izbjegavati, kojih proizvođača, i uopće smjernice što da potražim i gdje. Recimo, vidjela sam ulje u Lidlu, 40 kn litra (po litri je i pakirano), a nađe se i po drugim trgovačkim centrima, ali ne usuđujem se kupovati bez da pitam.

I ima li netko iskustva s izmjenom ulja u HAK-u? Čije ulje koriste i cijena?


.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

19 May 2013, 00:01

Pogledaj u manualu od auta koje specifikacije ulje mora zadovoljavati.
To su ti one neke brojčano slovne šifre.
Onda ćemo vidjeti koje bi ti ulje odgovaralo.
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

19 May 2013, 09:55

Ja sam jako sumnjicav prema tom Lidl ulju jer cijena se obicno krece oko 10 eura za litru za neko dobro ulje, odnosno kvalitetno.
Moras vise reci. Koristis li auto svakodnevno? Imas li puno voznji na kratkim relacijama, tj.puno hladnih startanja motora?
Ako je tako treba ti ulje tog viskoziteta koje si navela ili ono 0-40 koje je jos skuplje, ali pri takvim gradskim opterecenjima motora s puno 'hladnih startanja' se isplati jer ti smanjuje potrosnju uz to sto se motor bolje i kvalitetnije podmazuje...
Sintetska su ulja malo jeftinija od mineralnih, a oznake na njima su, zavisno od proizvodjaca, u kaosu...
Bmw ima svoje, mercedes svoje, vw svoje, ameri svoje, europa svoje oznake i mozda ti mogu preporuciti neko konkretno ulje, ako kazes koju vozilicu imas i koji motor ju pokrece.
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

19 May 2013, 13:23

Da i ja priupitam. Meni na onome u autu piše da trebam ulje 15 40, kao gušće je. Moram napomenuti da ja vozim krš star 20 godina.
Što bi se dogodilo da ulijem neko 5 40 ulje? Bi li utjecalo na potrošnju goriva, a i ulja?

Vozim Mazdu 323, benzinca.
User avatar
Pero
Posts: 2161
Joined: 24 Feb 2012, 09:12

19 May 2013, 16:42

Za moj nivo znanja o motorima, ovo mi je prihvatljiv, ne previše kompliciran odgovor:
http://www.upmpg.com/tech_articles/motoroil_viscosity/
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

19 May 2013, 19:31

Tea Tree » wrote:Da i ja priupitam. Meni na onome u autu piše da trebam ulje 15 40, kao gušće je. Moram napomenuti da ja vozim krš star 20 godina.
Što bi se dogodilo da ulijem neko 5 40 ulje? Bi li utjecalo na potrošnju goriva, a i ulja?

Vozim Mazdu 323, benzinca.
Trošio bi ti više ulja ali bi se bolje ponašao zimi.
Ovo tvoje ulje nije baš idealno za kontinentalne uvjete gdje temperature idu ispod -20°C.

Osim ove SAE gradacije treba obratiti pažnju na specifikacije svakog pojedinog proizvođača.
To je ono što je pisano sitnim fontom. Recimo, WSS-M2C913-B odnosno ACEA A1/B1.
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

19 May 2013, 20:51

Euklid » wrote:
Trošio bi ti više ulja ali bi se bolje ponašao zimi.
Ovo tvoje ulje nije baš idealno za kontinentalne uvjete gdje temperature idu ispod -20°C.

Osim ove SAE gradacije treba obratiti pažnju na specifikacije svakog pojedinog proizvođača.
To je ono što je pisano sitnim fontom. Recimo, WSS-M2C913-B odnosno ACEA A1/B1.
Pa koji od tih slova i brojeva trebaju meni tj. mom autu?
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

19 May 2013, 21:13

Pogledaj u knjižici s uputstvima ili napiši koja je mašina i koje godište Mazda.
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

19 May 2013, 21:32

Tea Tree » wrote: Pa koji od tih slova i brojeva trebaju meni tj. mom autu?

Ma, ne treba ti to. Pizdarija.
Pogledaj link koji je Pero stavio. Jednostavno je objasnjeno zasto je i u kojim uvjetima porebna neka vrsta, oznaka, ulja...
Uz te americke i europske standarde o kojima su se raspisali jos su se i proizvodjaci poceli nuditi sa svojim oznakama i 'standardima' ne bismo li im povjerovali i bas od njih uzimali bas to, jedino, svjetski raritetno i ultimativno jedinstveno njihovo ORIGINALNO ulje samo za nas auto kupljen kod njih...i samo kada ih slijepo slusamo i pratimo upute, garancija mobilnosti nam vrijedi...inace, ts,ts,ts....
Dakle, uzmi si to ulje koje imas. Bolje da imas ikakvo ulje nego nikakvo... :zubo:
Ovo s oznakom 5-40 bi trebalo biti 'tecnije' pri niskim temperaturama (do -35) i trebalo bi utjecati na potrosnju jer bi zbog svoj tecnosti smanjilo otpore u motoru te bi on s manje napora dostizao ono sto mu kazes pritiskanjem papucice gasa...
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

19 May 2013, 21:37

karambol » wrote: Ma, ne treba ti to. Pizdarija.
Griješiš. Baš zato su ova Lidlova ulja jeftinija (i lošija) jer ne ispunjavaju nikakve norme.

Džaba što im je gradacija 5W-30 ili 10W-40.
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

19 May 2013, 21:50

Euklid » wrote: Griješiš. Baš zato su ova Lidlova ulja jeftinija (i lošija) jer ne ispunjavaju nikakve norme.

Džaba što im je gradacija 5W-30 ili 10W-40.
Pokusavam pojednostaviti stvar...gore sam napisao da je cijena ispod 10 eurica po litri sumnjiva, a osim toga...kad imas staru kantu ili si zaljubljenik u stare kante, znaci, imas love ili si dekintiran pa si neces kupiti novi(ji) model auta pa ti je jedina bitna stvar da ide za sto manje love...na te kupce ciljaju Lidl uljari koji prodaju nesto za sto sumnjam da ima ikakve oznake osim onih 5-40 i jeftino, najnaj na trzistu, mi nokautiramo cijene - vi brojite....i pobjeeeda!

:zubo:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
Whereabout
Posts: 1140
Joined: 18 Sep 2011, 13:19

20 May 2013, 00:24

Pogledat ću što mi detaljnije piše o autu pa se još javim, ali preporučeno ulje jest bilo to 5-40, i koristili su ga dok sam auto servisirala kod ovlaštenog servisera. Jednom sam koristila 10-40 i primijetila veću potrošnju goriva u tom razdoblju. Nemam puno hladnih startanja, imam nešto duže vožnje u komadu, dobar dio vangradski, svakodnevno.
.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

20 May 2013, 00:40

Meni je propisano 10w-30 ali piše dodatno i koju normu mora ispunjavati.
Jer ima ulja i 'ulja' s gradacijom 10w-30.

Većina renomiranih proizvođača ulja ispunjavaju te razne norme koje traže proizvođači automobila.

Full sintetika i neki brand (Shell, Castrol, Valvoline, Fuchs, Elf, Total, Mobil...) koji ispunjava datu normu je pravi recept za limenog ljubimca.

Ovdje ti sve piše ak ti se da čitat.
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

20 May 2013, 00:50

Evo još malo da pojasnim
npr. ovo ulje zadovoljava određene specifikacije koje traži BMW, VW, Mercedes, General Motors, Porsche

Image

(Powered by frubar.net)
'if you fall, i'll be there' (floor)
Post Reply