Ne znam voziti

Kante, pile & nježnički nadomjesci
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

13 Sep 2012, 16:03

Ne odnosi se na auto nego na motor ali nisam našla topic za motore. Sigurno je tu negdje ali eto, nisam ga našla. Bezveze mi je da se dalje jadam na šopingu.
Euklid » wrote:samo ga dobro stisni koljenima i budi vrlo nježna s ručicom gasa...



(ovaj put pišem bez ikakvih aluzija)
Nije ni meni do aluzija. Prestravljena sam. Ručica gasa i kvačila me jako muče. Sad još vozuckam na Yamahi 125 i čak ide to s vožnjom i mijenjanjem brzina ali ne ide mi kretanje. Dodam gas - bruji ko avion, oduzmem - ugasi se. Držim kvačilo - ne mrda, malo ga pustim - odjuri. I tako mi je svako kretanje prvo par gašenja a onda đipim nekontroliranom brzinom u nekontroliranom smjeru. Za sljedeći put je rekao instruktor da ćemo se maknuti od zgrade na cestu. Zamišljam se na semaforu i već cvokoćem od straha. Kao bonus na paniku lik kaže da je na tom motoriću lako i da on oprašta puno grešaka i da će sve biti još puuuuno puuuno teže kad mi da onaj pravi motor. A na tom velikom jedva vršcima prstiju dotičem zemlju. Kad na njemu pojurim s jednog semafora ću sletjeti na semafor u susjednom kvartu. :crying:


"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

13 Sep 2012, 16:16

Ne znam gdje ti hvata kvačilo. Ako hvata odmah, onda ga otpuštaj vrlo polako ako hvata pri kraju onda možeš mrvicu naglije.

Gas doziraj nježno i pomalo.

100 puta kreni i stani dok ne uhvatiš grif. Svaki motor je specifičan i ima svoje bubice pa treba vremena dok se ne uskladite.

U jednom trenutku ćeš to izvodit tako automatski da nećeš uopće razmišljat šta radiš. Kao što sad radiš na autu. Voziš a uopće ne razmišljaš šta rade ruke a šta rade noge.

A možeš kupit npr. Apriliu Manu na kojoj biraš oš ručni oš automatski mjenjač

Mana 850
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
ifranko
Posts: 145
Joined: 17 Jul 2012, 19:05
Contact:

13 Sep 2012, 16:19

Euklid » wrote: 100 puta kreni i stani dok ne uhvatiš grif. Svaki motor je specifičan i ima svoje bubice pa treba vremena dok se ne uskladite.
Upravo to... ja sam vježbala na parkingu :cerek:
User avatar
Pero
Posts: 2161
Joined: 24 Feb 2012, 09:12

13 Sep 2012, 16:20

Euklid » wrote:...A možeš kupit npr. Apriliu Manu na kojoj biraš oš ručni oš automatski mjenjač
Previsok sic. Fućkaš onda mjenjač.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

13 Sep 2012, 16:23

Margo, a imaš li nekog bajkera ili motoristu s kojim bi se mogla malo provježbati?
Ja sam davno vozio tormo, jako davno, a ono što sam zapamtio je da se moraš opustiti. Stopiti sa strojem, osluškivati ga kako zvrnda i loviti osjećaj. I oči uvijek ispred sebe. Tamo kamo želiš ići, ne fiksirati se na jednu točku...npr. u kamen na cesti jer ćeš ga ziher pogoditi...
Meni je frend rekao da tehnika i pravilna vožnja ne dolazi s kilometrima i, ako ju nemaš od koga naučiti cijeli ćeš život voziti nepravilno... Kako ti stojiš?
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

13 Sep 2012, 16:32

Pero » wrote: Previsok sic. Fućkaš onda mjenjač.
Nisam 100% ziher ali mislim da se mogla naručit s nižim sicem. Trebalo bi provjerit kod zastupnika.
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

13 Sep 2012, 16:39

karambol » wrote:Margo, a imaš li nekog bajkera ili motoristu s kojim bi se mogla malo provježbati?
Ja sam davno vozio tormo, jako davno, a ono što sam zapamtio je da se moraš opustiti. Stopiti sa strojem, osluškivati ga kako zvrnda i loviti osjećaj. I oči uvijek ispred sebe. Tamo kamo želiš ići, ne fiksirati se na jednu točku...npr. u kamen na cesti jer ćeš ga ziher pogoditi...
Meni je frend rekao da tehnika i pravilna vožnja ne dolazi s kilometrima i, ako ju nemaš od koga naučiti cijeli ćeš život voziti nepravilno... Kako ti stojiš?
Pa ne znam kako se to može od nekog naučiti. Sve što instruktor kaže zvuči logično i ja imam živu volju da tako napravim al' eto, ne ispada. A da se opustiš treba sigurnosti a za sigurnost treba vježba. I trebala bih još vježbati na parkingu, ali ne kao jučer ispred zgrade, samo sam čekala kad će me susjedi početi gađati paradajzima zbog mog kretanja i stajanja. Jako mi je neugodno proizvoditi buku. Reći ću instruktoru da me ne tjera još na cestu, kad se uspaničarim onda mi pogotovo ne ide.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

13 Sep 2012, 16:40

Euklid » wrote: Nisam 100% ziher ali mislim da se mogla naručit s nižim sicem. Trebalo bi provjerit kod zastupnika.
Ma ne želim ja takvu jurilicu, meni je ovaj moj Suzukić baš taman.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

13 Sep 2012, 16:52

Margarita » wrote: A da se opustiš treba sigurnosti a za sigurnost treba vježba. I trebala bih još vježbati na parkingu, ali ne kao jučer ispred zgrade, samo sam čekala kad će me susjedi početi gađati paradajzima zbog mog kretanja i stajanja. Jako mi je neugodno proizvoditi buku. Reći ću instruktoru da me ne tjera još na cestu, kad se uspaničarim onda mi pogotovo ne ide.
Jesi li imala isti osjećaj kad si polagala za auto?
Onda učini tako kako si rekla. Neka ti da još vremena dok se taj strah ne rastepe, a u međuvremenu idi na parking nekog šoping centra i vježbaj, vježbaj, vježbaj... Poistovjeti se sa strojem, budi dio njega, odnosno, neka on bude dio tebe... :)
Kad sam prvi puta sjeo u rally auto provozan sam na suvozačkom mjestu i unatoč godinama za volanima i milijunima kilometara koji su proletjeli ispod mog dupeta u tom se dupetu smrz'o dvekec... Tek kad sam sjeo i primio volan izgledao sam sam sebi kao zadnji vezer jer - ugasio se, krivo sam mijenjao, mučio sam stroj...sve dok me trema nije prošla nakon nekoliko očajno odvezenih krugova...
Kako kaže dr. Sheldon Cooper...Be the ball, be the ball...I'm the ball, I'm the ball... :D
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

13 Sep 2012, 17:05

karambol » wrote:
Jesi li imala isti osjećaj kad si polagala za auto?
Auto mi je stari davao od trinaeste da vozikam po livadicama na koje smo išli na izlete. S osamnaest sam polagala. U tim godinama sam bila prilično samouvjerena. Na motoru sam odvozila dva puta po četrdesetak minuta.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

13 Sep 2012, 17:16

Margarita » wrote: Na motoru sam odvozila dva puta po četrdesetak minuta.
Pa normalno je onda sve kaj pričaš... A instruktor te želi "baciti u vatru" jer misli da ćeš tako uloviti fluid u vožnji i baratanju kvačilom, gasom i kočnicom...
Teško mi je suditi tko je u pravu. Ti si pametna. Ako misliš da ti treba još vremena reci mu i uzmi si to vrijeme za vježbanje... :)
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

13 Sep 2012, 17:38

Margarita wrote: Na motoru sam odvozila dva puta po četrdesetak minuta.
Ajebogapas.
Pa ja sam prvih 6 sati proveo na poligonu.

Stani-kreni-stani-kreni-ubrzaj-kocenje,
Stani-kreni-stani-kreni-ubrzaj-kocenje,
Stani-kreni-stani-kreni-ubrzaj-kocenje,

Pa cunjevi, pa osmice, pa...

I tek onda na cestu.
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

13 Sep 2012, 17:46

Euklid » wrote: Pa cunjevi, pa osmice, pa...

I tek onda na cestu.
Ma koji čunjevi i osmice, to nisam ni vidjela. U lijevo mi je lakše skretati a u desno jedva nanišanim ulicu. I zato se bojim ceste, jako bojim.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

13 Sep 2012, 18:03

Taj efekt desnog skretanja i desnih zavoja je uobicajena pojava i nek te ne brine.

Ak te instruktor baci na cestu prije cunjeva i osmice - mijenjaj instruktora. Taj je onda potpuno lud.
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

16 Sep 2012, 01:13

Pala danas ko kruška. Šta kruška, katapultiralo me ko sjemenku bora. Htjedoh stati i odjednom motor zabrujao, ja se našla u zraku i onda na asfaltu. Na motoru savijena nožna kočnica. Meni razbijeno desno koljeno i lijevi palac na ruci. Dlanovi oderani. Tresla sam se od bolova i šoka, jedva sam autom došla doma. Jučerašnji strah nije ništa prema sadašnjoj panici. Ne mogu ispraviti nogu ni micati rukom.
Sutra idem opet.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

16 Sep 2012, 08:35

Srecom da si od cvrstog materijala sazdana.

Dat cu ti prvom prilikom CD sa skolom voznje.

Btw. jesi promijenila instruktora? Ovaj ti, cini mi se, nije ni najosnovnije stvari objasnio.
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

17 Sep 2012, 09:38

Euklid » wrote:Srecom da si od cvrstog materijala sazdana.

Dat cu ti prvom prilikom CD sa skolom voznje.

Btw. jesi promijenila instruktora? Ovaj ti, cini mi se, nije ni najosnovnije stvari objasnio.
Nešto ne vjerujem u teoretsko učenje, ali ako dođeš na sabor ponesi CD.
Objasnio je instruktor meni ali se ja ne sjećam što sam napravila.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

17 Sep 2012, 10:49

Margarita » wrote: Nešto ne vjerujem u teoretsko učenje, ali ako dođeš na sabor ponesi CD.
Objasnio je instruktor meni ali se ja ne sjećam što sam napravila.
Možda te ohrabri...Kad on može ovo kaj izvodi onda i ti možeš puno jednostavnije stvari...Osim, ako nisi zacrtala da ćeš baš ovakav drajver biti... :zubo:

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... CPTZi2Srdw
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

17 Sep 2012, 18:36

Margarita wrote: Nešto ne vjerujem u teoretsko učenje, ali ako dođeš na sabor ponesi CD.
Objasnio je instruktor meni ali se ja ne sjećam što sam napravila.
Nije to autoskola na CD-u pa ces ti sad nesto ucit ili neces.
To su vise kao neki savjeti i tehnike za koje neces cuti od instruktora ali ce ti bitno povecati vjestinu voznje a samim time i sigurnost.
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

17 Sep 2012, 19:05

Impresivno ali fali mu žena na motoru, inače žali bože vještine.
Euklid » wrote: Nije to autoskola na CD-u pa ces ti sad nesto ucit ili neces.
To su vise kao neki savjeti i tehnike za koje neces cuti od instruktora ali ce ti bitno povecati vjestinu voznje a samim time i sigurnost.
Nisi me uvjerio, ali ako dođeš donesi.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

01 Oct 2012, 14:01

Margarita » wrote: Impresivno ali fali mu žena na motoru, inače žali bože vještine.

Nisi me uvjerio, ali ako dođeš donesi.
Nego...ima li tvoja priča neki nastavak? Jesi li vozila nakon pada?
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

01 Oct 2012, 14:11

karambol » wrote:
Nego...ima li tvoja priča neki nastavak? Jesi li vozila nakon pada?
Vozila sam. A nastavak je da sam postala malodušna.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

02 Oct 2012, 09:44

Margarita » wrote: Vozila sam. A nastavak je da sam postala malodušna.
proći će te... :)
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

26 Oct 2012, 15:38

Margarita » wrote: Vozila sam. A nastavak je da sam postala malodušna.
Jel pomogao filmić išta?
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

26 Oct 2012, 16:08

Euklid » wrote:
Jel pomogao filmić išta?
Nisam ga još pogledala.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
Post Reply