Naočale, leće ili laser?

Jeremijin dispanzer
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

16 Feb 2012, 16:09

Kratkovidni, dalekovidni i astigmatičari, kako se nosite s tim?

Godinama sam nosila naočale, prešla na leće (one tvrde, davno je to bilo) i nisam imala nikakvih problema. Onda sam opet prešla na naočale. Pa leće. Ovaj puta polutvrde, ali su mi smetale više od tvrdih, tako da sam se vratila naočalama.
Koje mi idu na živce. Magle se, prljaju, padaju, grebu, zajebaju...
Razmišljam i o laserskoj operaciji, ali... Kao prvo košta, kao drugo jeziva mi je pomisao na to da mi netko čeprka po oku, a kao treće čula sam da rezultati nisu uvijek baš najbolji.
Iskustva, preporuke?


Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

16 Feb 2012, 16:12

ja sam samo čula da nakon operacije moraš stalno kapat oči umjetnim suzama.
ali načelno su ljudi za koje znam da su bili na operaciji vrlo zadovoljni.
Nek(v)arljiva.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

16 Feb 2012, 16:16

Ja, eto, znam curu koja i nakon operacije ne vidi baš sasvim dobro. Ali ona je specijalni slučaj, ima prilično velike cilindre.
Kad je nosila naočale svi su joj izgledali debelo, a s lećama mršavo.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

16 Feb 2012, 18:41

Koja si sad ti? Regana skoro prije pola godine a bas svi postovi od danas? :zubo:

Odgovor, naocale.
User avatar
Chiro
Posts: 693
Joined: 10 Nov 2011, 21:34

16 Feb 2012, 19:05

Moje mišljenje: Naočale > laser > leće.

Inače bih stavio laser na prvo mjesto, ali zbog tih rizika koje on povlači za sobom, nema teorije. Koliko sam skužio, skida se određeni sloj rožnice, da tako kažem, "brusi", a onda se mora tretirati kapima, kako veli kukuriku.
Vjerujem da postotak nije velik, ali nitko od nas ne želi biti onaj jedan od pedeset ili sto. :ne zna:

Naočale su najbolji izbor, najjednostavnije su za korištenje, a i dokazano nisu štetne. Osim ako ih koristiš na pogrešan način, ne čistiš redovito i to. :ne zna:

A leće... meni osobno nisu sjele, pokušao sam, mučio se otprilike tri tjedna, dvaput su mi ispadale dok sam šetao gradom, lijeva me vječno žuljala... A da ne spominjem tramak svaku večer i jutro kad to treba skidati, stavljati, prati, čistiti... :facepalm:

Ako jednog dana razbijem strah, idem na laser. Meanwhile, naočale su moj izbor.
Skinheadsi, takav si!
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

16 Feb 2012, 22:17

Leće se ne moraju prati, nego se stave u otopinu i to traje oko 20 sekundi zajedno sa skidanjem. Stavljanje isto. Na oku se uopće ne osjećaju, a daju savršenu sliku za razliku od naočala koje rubnu sliku uopće nemaju, a i onaj dio koji postoji je prilično iskrivljen (za veće dioptrije).
Govorim o mekim lećama, polutvrde su neudobnije i teže za održavanje.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

17 Feb 2012, 10:36

Nosim naočale za posao, gledanje tv-a, rad na računalu i vožnju.
Pokušala sam s polutvrdim lećama, ali nisam mogla izdržati, užasno me žuljalo.

Ozbiljno razmišljam o operaciji.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

17 Feb 2012, 10:40

JPK » wrote:Stavljanje isto. Na oku se uopće ne osjećaju, a daju savršenu sliku za razliku od naočala koje rubnu sliku uopće nemaju, a i onaj dio koji postoji je prilično iskrivljen (za veće dioptrije).
Imam dioptriju -10.
Pomisli kako mi svijet izgleda nakon što nakon cijelog dana s lećama, stavim naočale. :zubo:
Točno znam kako se osjećaju zlatne ribice u onim okruglim akvarijima. :facepalm:
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

17 Feb 2012, 10:50

Dvoje meni jako bliskih ljudi je otišlo na laser. Jedan sa -12 i drugi sa -2. Različito su platili ali su obojica jako zadovoljni rezultatima. Ja srećom nemam problema sa vidom.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

17 Feb 2012, 11:06

ombia » wrote:Koja si sad ti? Regana skoro prije pola godine a bas svi postovi od danas? :zubo:

Odgovor, naocale.
I am an international woman of mystery. :cerek:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

17 Feb 2012, 12:01

Tupelo » wrote:
Imam dioptriju -10.
Pomisli kako mi svijet izgleda nakon što nakon cijelog dana s lećama, stavim naočale. :zubo:
Točno znam kako se osjećaju zlatne ribice u onim okruglim akvarijima. :facepalm:
Ja imam -5.5, to je slično, samo je akvarij malo veći.
Nije mi jasno kako netko uopće može povoljno usporediti naočale s lećama, ove druge se uopće ne osjećaju a vid je jednak kao sa zdravim okom.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

17 Feb 2012, 12:04

Ja sam od 1. razreda osnovne htjela nositi naočale. I danas bih to htjela, al nikako da oćoravim :(

Al ne želim plus dioptriju, kroz takva stakla oči izgledaju ko teleće :zubo:
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

17 Feb 2012, 12:13

BoDerek » wrote:Ja sam od 1. razreda osnovne htjela nositi naočale. I danas bih to htjela, al nikako da oćoravim :(

Al ne želim plus dioptriju, kroz takva stakla oči izgledaju ko teleće :zubo:
Bože, kak si blesava.
Pa postoje očale bez dioptrije.
Tako ćeš dobit taj "pametniji" izgled za kojim žudiš, a čak ne moraš ni bit ćorava. :raspa:
Nek(v)arljiva.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

17 Feb 2012, 12:16

kukuriku » wrote:
Bože, kak si blesava.
Pa postoje očale bez dioptrije.
Tako ćeš dobit taj "pametniji" izgled za kojim žudiš, a čak ne moraš ni bit ćorava. :raspa:
Ma znaaam. To su mi svi savjetovali. Ali ja mrzim fejkat :o
Nije to to, naprosto. :ne zna:
User avatar
Chiro
Posts: 693
Joined: 10 Nov 2011, 21:34

17 Feb 2012, 14:12

JPK » wrote: Ja imam -5.5, to je slično, samo je akvarij malo veći.
Nije mi jasno kako netko uopće može povoljno usporediti naočale s lećama, ove druge se uopće ne osjećaju a vid je jednak kao sa zdravim okom.
Jebiga, ima i nas kojima leće jednostavno ne sjedaju u oko kako bi trebale. :ne zna: That awkward moment kad u 9 navečer na javnom mjestu skužiš da ti je jedna leća ispala... nikad više, hvala.

Disklejmer: bile su polutvrde, i bilo je to prije desetak godina. Prihvaćam mogućnost da su polutvrde leće omekšale s vremenom i da su puno ugodnije za korištenje, ali stvarno mi se ne da. Radije ću na operaciju.
Skinheadsi, takav si!
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

17 Feb 2012, 14:34

Chiro » wrote:
Jebiga, ima i nas kojima leće jednostavno ne sjedaju u oko kako bi trebale. :ne zna: That awkward moment kad u 9 navečer na javnom mjestu skužiš da ti je jedna leća ispala... nikad više, hvala.

Disklejmer: bile su polutvrde, i bilo je to prije desetak godina. Prihvaćam mogućnost da su polutvrde leće omekšale s vremenom i da su puno ugodnije za korištenje, ali stvarno mi se ne da. Radije ću na operaciju.
Danas više skoro nitko ne nosi polutvrde leće, osim onih koji baš imaju medicinsku indikaciju, i zato govoriti o lećama, zapravo misleći na polutvrde leće je besmisleno. Ništa od ovog što si rekao se ne odnosi na meke.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Chiro
Posts: 693
Joined: 10 Nov 2011, 21:34

17 Feb 2012, 14:41

Dobro.
Skinheadsi, takav si!
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

17 Feb 2012, 14:55

Zna li netko koja je minimalna dioptrija s kojom moš dobit leće?
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

17 Feb 2012, 14:58

Chiro » wrote:
Jebiga, ima i nas kojima leće jednostavno ne sjedaju u oko kako bi trebale. :ne zna: That awkward moment kad u 9 navečer na javnom mjestu skužiš da ti je jedna leća ispala... nikad više, hvala.

Disklejmer: bile su polutvrde, i bilo je to prije desetak godina. Prihvaćam mogućnost da su polutvrde leće omekšale s vremenom i da su puno ugodnije za korištenje, ali stvarno mi se ne da. Radije ću na operaciju.
Ima nas ima. Lece ni mrtva. Nemam veliku dioptriju. Ne podnosim da mi ista ulazi u oko. Da to je razlog. Drzalo me njih nekoliko kod nekih takvih pokusaja. A kad izlazim, ostavim naocale doma. Dobro vidim puno losije al neki frajeri tako ispadaju ljepsi.
Almost Rosey
Posts: 2861
Joined: 18 Sep 2011, 15:31

18 Feb 2012, 13:16

Nosim tvrde leće. Zeznute su, ali navikneš se. I ne jednom sam je izgubila. Jednom u Atenskom McDonaldsu. Našla sam je nakon pola sata, kad sam 300m dalje skužila da je nema :facepalm: Nerijetko i zbriše u oku, pod kapak, osobito ako je oko suho.

Ali priznajem da ima gadljivih ljudi koji ne vole prtljat po očima.

Afriko, ne znam ni da postoji minimalna dioptrija, odnosno neko ograničenje :ne zna:
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

18 Feb 2012, 17:03

Imam polutvrde leće već - broji na prste - dvadeset i tri godine. Uspješno sam pogubila pet-šest komada. Najbolje mi je bilo u srednjoj dok sam još imala stare zelene i nove plave. Mijenjala sam boju očiju svaki dan: mačje zelene, nebesko plave. :D
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

18 Feb 2012, 17:51

ElliQuinn » wrote: - broji na prste - dvadeset i tri
Pripyačanka? :zubo:

Ja sam jednom svjedočila mukama prijateljice kojoj se pomaknula leća pod kapkom. Epileptični napadaj je mačji kašalj naprema tome. Stajala sam kraj nje lamatajući rukama i nisam znala kako joj pomoći. Skoro sam počela plakati.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

19 Feb 2012, 09:42

ElliQuinn » wrote:Imam polutvrde leće već - broji na prste - dvadeset i tri godine.
Identična situacija i kod mene. :cerek: Isuse, kako smo stare. :o
Meke nisu dolazile u obzir zbog visokog astigmatizma i još ponekog felera na očima.
Nisu mi tlaka.


Chiro, ako ti je leća ispadala, onda su ti trebali na njima poštimati sekundarne krivine. To je najčešći problem s polutvrdim lećama i riješi se za čas.
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

19 Feb 2012, 10:12

mislim da postoji ograničenje jer meni su rekli da imam premalu dioptriju za leće.
ne znam postoje li leće samo za astigmatizam (mada ja imam i dioptriju)?
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
blackcoffee
Posts: 189
Joined: 24 Feb 2012, 16:22

24 Feb 2012, 17:15

Ja sam navikla na naočere i moje TOM FORD su predivne. :)
Post Reply