Naočale, leće ili laser?

Jeremijin dispanzer
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

25 Feb 2012, 00:06

Tupelo » wrote: Pomisli kako mi svijet izgleda nakon što nakon cijelog dana s lećama, stavim naočale. :zubo:
Točno znam kako se osjećaju zlatne ribice u onim okruglim akvarijima. :facepalm:
Zamisli kako je izgledao meni kad sam nakon deset godina nošenja leća dobila neki konjuktivitis iz pakla i zabranu leća na mjesec do dva, pa sam morala napraviti naočale (kako mislite nemate naočale, pa morate nositi i naočale, leće smijete nositi samo toliko i toliko sati dnevno, rekla mi je tad oftalmologinja kod koje idem svih deset godina i nikad mi to nije rekla :D).

Sad sam se već navikla pa ne zapinjem za prolaznike, ne padam po stepenicama i takoto. :D

Uglavnom nosim leće, nekad naočale jer se bojim da ću opet dobiti konjuktivitis i neću smjeti nositi leće, na operaciju ne bih iako sam dugo namjeravala, frendica je bila i stalno ima krvave oči, i ne vidi dobro bez naočala a leće ne smije. Detalje sam zaboravila.


ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

14 Mar 2012, 14:58

JPK » wrote:Leće se ne moraju prati, nego se stave u otopinu i to traje oko 20 sekundi zajedno sa skidanjem. Stavljanje isto. Na oku se uopće ne osjećaju, a daju savršenu sliku za razliku od naočala koje rubnu sliku uopće nemaju, a i onaj dio koji postoji je prilično iskrivljen (za veće dioptrije).
Govorim o mekim lećama, polutvrde su neudobnije i teže za održavanje.
Polutvrde se lakše i jeftinije održavaju, a pitanje udobnosti prilično je relativno. Ja ih, recimo, uopće ne osjetim u oku osim ako sam jako umoran. Držim ih najčešće u običnoj vodi, perem deterdžentom za suđe. Vidim fenomenalno.
A kaže mi oftalmolog da polutvrde leće daju i bolju sliku od mekih te da su meke jako popularne samo zato što su mnogima udobnije.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

14 Mar 2012, 15:01

JPK » wrote: Danas više skoro nitko ne nosi polutvrde leće, osim onih koji baš imaju medicinsku indikaciju, i zato govoriti o lećama, zapravo misleći na polutvrde leće je besmisleno. Ništa od ovog što si rekao se ne odnosi na meke.
Zapravo, mnogi nose polutvrde i bez posebne medicinske indikacije. Jedino što će novim pacijentima danas sve češće uvaliti meke leće. Češće se mijenjaju i dugoročno više koštaju.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

14 Mar 2012, 15:02

Pješčana » wrote:mislim da postoji ograničenje jer meni su rekli da imam premalu dioptriju za leće.
ne znam postoje li leće samo za astigmatizam (mada ja imam i dioptriju)?
Koju to dioptriju imaš?
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

14 Mar 2012, 17:05

Lastan » wrote: Polutvrde se lakše i jeftinije održavaju, a pitanje udobnosti prilično je relativno. Ja ih, recimo, uopće ne osjetim u oku osim ako sam jako umoran. Držim ih najčešće u običnoj vodi, perem deterdžentom za suđe. Vidim fenomenalno.
A kaže mi oftalmolog da polutvrde leće daju i bolju sliku od mekih te da su meke jako popularne samo zato što su mnogima udobnije.
Meke leće su napravljene od silikona. Zamisli umjetnu sisu od materijala za polutvrde leće. Toliko o udobnosti. :D

Ovo za održavanje stoji, ali meni je svejedno bilo vrlo drago kad sam se riješio tog osjećaja pivskih čepova na očima, koji se znao javljati i nakon par godina nošenja.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

14 Mar 2012, 19:09

JPK » wrote: Meke leće su napravljene od silikona. Zamisli umjetnu sisu od materijala za polutvrde leće. Toliko o udobnosti. :D

Ovo za održavanje stoji, ali meni je svejedno bilo vrlo drago kad sam se riješio tog osjećaja pivskih čepova na očima, koji se znao javljati i nakon par godina nošenja.
Ne bih znao. Ja polutvrde leće nosim već… erm… 20 godina. Od petog osnovne.
Nikad nisam imao takav osjećaj.

Jedino boli pun kurac ako ti nešto uleti u oko. To ne znam kako je s mekim lećama, ali ionako je dovoljno rijetko da mi ne bi bio razlog za promjenu.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

15 Mar 2012, 16:33

Lastan » wrote: Koju to dioptriju imaš?
mislim minus 1, na oba oka, i astigmatizam
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

16 Mar 2012, 05:46

Pješčana » wrote: mislim minus 1, na oba oka, i astigmatizam
Koliko ja znam o tome, itekako možeš nositi leće.
Za astigmatizam mislim da ti trebaju polutvrde, doduše. Ali mislim da se leće rade od ±0.25 nadalje; u najgorem slučaju ±0.5.
User avatar
Sašenka
Posts: 876
Joined: 02 Oct 2011, 12:16

18 Mar 2012, 12:56

Ja nosim meke leće već godinama, nosim ih cijeli dan, a navečer kad dođem doma ih skinem i stavim naočale, čisto zato da malo odmorim oči (po preporuci oftalmologa), iako mene uopće ne smetaju ni kad ih nosim po 15-16 sati.

Na stavljanje, vađenje leća iz oka sam se brzo navikla, udobne su mi i to mi je dio rutine kao i pranje zubiju. S lećama bolje vidim nego s naočalama, naime, mogu gledati u svim smjerovima, spuštati pogled (ne znam kako da objasnim tu razliku kad to radim s naočalama) i uvijek dobro vidim. S naočalama je problem npr. ako hoćeš ležati na krevetu na boku i gledati TV ili čitati knjigu, čim malo dotakneš jastuk i pomakne ti se okvir naočala ne vidiš dobro. Ili npr. evo sad sjedim i gledam ravno ispred sebe (imam naočale), ako želim pogledati nešto gore na plafonu moraš dići glavu, jer ako samo podignem pogled zapravo gledam preko ruba naočala i ne vidim. S lećama imam daleko bolju širinu vida, kao što vide zdravi ljudi.
Life is short. Smile while you still have teeth.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

17 Apr 2012, 04:06

Pješčana » wrote: mislim minus 1, na oba oka, i astigmatizam
Nemaš, gle. www.optikaonline.hr
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
Almost Rosey
Posts: 2861
Joined: 18 Sep 2011, 15:31

17 Apr 2012, 11:08

Neznate staviti kontaktnu leću? Imate problema pri skidanju leće, ili neznate da li vam je leća okrenuta naopako?
I don't even... :visi:
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

29 Apr 2012, 09:33

Ne, ne čitaj to. Nečitaj, čak. :D
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
Post Reply