Briga o vidu

Jeremijin dispanzer
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

28 Jan 2012, 08:31

Image

Imam -10 dioptriju, uz to još imam oko trojke cilindara (astigmatizam). :zubo:
Da, slijepa sam k'o šišmiš, no silno sam pametna. :o

Nosim leće više od 20 godina.
Naočale sam nabavila tek kad sam ostala trudna i kad sam skužila da će mi biti teško dizati se noću zbog bebe i svaki put stavljati leće. Sad sam se pomalo naviknula na naočale pa ih nosim i navečer za gledanje telke, no ne hodam puno s njima jer me jebe "dubina" pa se zapikavam u namještaj. Često. :o
Zbog visoke dioptrije mi se počela odvajati očna pozadina (WWP) i to bih trebala ići pokrpati laserom, ali se ja tog lasera jebeno bojim. :seljanka:

Voljela bih reći da mi je vid utjecao na vožnju, ali to bi bila besramna laž. Na cesti sam se ponašala k'o debil jer sam katastrofalno loš vozač. Takva bih bila i da imam oko sokolovo. :o

Nije da nešto specijalno pazim na vid. A znam da bih trebala.
Nastavi li mi dioptrija rasti, uskoro će mi država pokloniti labradora.
A ja labradora ne želim. :mama:
Da dijele dobermane još bih i razmislila, no ovako ću ipak otići da mi to pokrpaju, a možda i skinem nešto dioptrije (oftalmolog mi je rekao da ću i onda morati nositi leće jer imam suženo vidno polje pa nikad neću baš sjajno vidjeti).

I tak... :o


...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

28 Jan 2012, 10:51

Nisam znala da se kod visokih dioptrija odvaja očna pozadina. Počinjem paničariti.

P. S.
A što se tiče brige o vidu, kako se, nakon svih ovih zdravstvenih reforma, daju izraditi tvrde leće s rezultatima pregleda? Bilo bi dobro da si ih napokon napravim.

I doista se kod visokih dioptrija odvaja očna pozadina? Časna pionirska? :tuzni:
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

28 Jan 2012, 11:13

Puno je veća šansa da se odvoji mrežnica jer je oko jako deformirano.
Srećom, imam samo -5.5. :zubo:
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

28 Jan 2012, 11:15

Imam -2.5 i astigmatizam, al' dovoljno sam glupa i lijena da ne pazim pretjerano na vid. :brukica:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

28 Jan 2012, 11:22

Tea Tree » wrote: Bez problema! Oduvijek tako, za drugo i ne znam. Povremeno probam staviti nečije naočale i sve mi čudno koliko se toga vidi pa se zapitam što propuštam. :rofl:
kao da je oprano :cerek: :D
imam istu dioptriju i preporučam ti oćale u vožnji, barem noću
uistinu dobro dođu :o
po danu su mi bitnije dobre sunčane; sunce i snijeg mi spale oči

a što se tiče brige, otiđem po nove kad se stare raspadnu
Tupelo wrote: Image
jest bome :zubo:
Last edited by baja on 28 Jan 2012, 11:23, edited 1 time in total.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

28 Jan 2012, 11:22

JPK » wrote:Puno je veća šansa da se odvoji mrežnica jer je oko jako deformirano.
Srećom, imam samo -5.5. :zubo:
Misliš, zbog astigmatizma? Ja sam s -5 na desnom oku radila za računalom bez naočala. :facepalm:
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

28 Jan 2012, 11:24

Elli, ako te ista tjesi mozda izbjegnes prirodan porod zbog te dioptrije. :o :zubo:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

28 Jan 2012, 11:33

ElliQuinn » wrote: Misliš, zbog astigmatizma? Ja sam s -5 na desnom oku radila za računalom bez naočala. :facepalm:
Zbog kratkovidnosti, to je aksijalna deformacija oka. Što veća dioptrija, to je više deformirano. Zamisli što se desi kad staneš čizmom na luk, slojevi se počinju savijati i odvajati. :D
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

28 Jan 2012, 11:49

JPK » wrote: Zbog kratkovidnosti, to je aksijalna deformacija oka. Što veća dioptrija, to je više deformirano. Zamisli što se desi kad staneš čizmom na luk, slojevi se počinju savijati i odvajati. :D
:gaah: Moram oftalmologu. A u tri krasna ... ! :gaah:
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Sašenka
Posts: 876
Joined: 02 Oct 2011, 12:16

28 Jan 2012, 11:52

Pa vi ste ovdje svi ćoravi, a ja sam mislila da sam samo ja :zubo:

Tupelo, moj naklon :S
Morticia » wrote:Elli, ako te ista tjesi mozda izbjegnes prirodan porod zbog te dioptrije. :o :zubo:
Ha? :misli:
Life is short. Smile while you still have teeth.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

28 Jan 2012, 11:55

Pa da, kod tih ogromnih dioptrija se gotovo po difoltu preporuca carski rez.
Bas zbog tog odvajanja neceg od neceg kod prevelikog naprezanja.

Moja frendica ima oko -8 i zbog toga je isla na carski, a ako se ne varam i kod Tupelo je bilo govora o tome.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

28 Jan 2012, 11:56

I sto se cudis sto smo svi coravi, pa mi smo ljudi iz kompjutera. :zubo:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

28 Jan 2012, 11:58

ElliQuinn » wrote:I doista se kod visokih dioptrija odvaja očna pozadina? Časna pionirska? :tuzni:
To što ja imam zove se white white without pressure (WWOP) i radi se o lezijama na očnoj pozadini tj. postoje područja mrežnice koja su izgubila kontakt s očnom pozadinom. Ovo je veoma laičko objašnjenje.
Čim su mi spomenuli laser, prestala sam pažljivo slušati, :o a guglati i gledati po mojoj najdražoj knjizi ikad, medicinskoj enciklopediji, se nisam usudila jer sam sebi obećala da to više neću raditi kad sam si za krvarenje iz nosa postavila dijagnozu hemoragične groznice. :o
Morticia wrote:Elli, ako te ista tjesi mozda izbjegnes prirodan porod zbog te dioptrije. :o :zubo:
Dioptrija više nije indikacija za carski.
Ja sam imala crno na bijelom od oftalmologa da se porod mora završiti sekcijom, no u rađaoni su na to odmahnuli rukom.
Imala sam čak i dodatne dvije indikacije za carski, obje s preporukama liječnika, no ni to im nije bilo dovoljno. Jebiga, bio je onaj tjedan u šestom kad su svi na godišnjem. :cerek:
Na carski su me poslali tek kad je došlo do fetalne patnje.
Jednako tako, mrtvi ladni su u otpusnom napisali da sam na carski poslana zbog indikacija (vid, vrtoglavice i stari prijelom zdjelice). Valjda su propustili spomenuti da su vlastitim nemarom najprije ugrozili i bebu i mene.
Jednako tako nisu napisali ni da je Punkerica neurorizična beba. To smo saznali tek na kontroli, iako su oni to znali odmah budući da su joj radili uzv mozga još dok smo bile u rodilištu.
Šupci.
Šupci.
Šupci.
Imala sam preko nekoliko veza. Jedna od njih je bio i predstojnik bolnice koji me je dopratio u rađaonu. Dodatno, platila sam liječniku iz bolnice da mi privatno vodi trudnoću i da je dovrši u bolnici. On se nije pojavio niti javio na mob jer je bio na jedrenju.

Šupci.

Isuse, kako sam otišla u off. :o
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

28 Jan 2012, 12:03

Morticia wrote:Elli, ako te ista tjesi mozda izbjegnes prirodan porod zbog te dioptrije. :o :zubo:
Tupelo » wrote: Dioptrija više nije indikacija za carski.
Ja sam imala crno na bijelom od oftalmologa da se porod mora završiti sekcijom, no u rađaoni su na to odmahnuli rukom.
Imala sam čak i dodatne dvije indikacije za carski, obje s preporukama liječnika, no ni to im nije bilo dovoljno. Jebiga, bio je onaj tjedan u šestom kad su svi na godišnjem. :cerek:
Na carski su me poslali tek kad je došlo do fetalne patnje.
Jednako tako, mrtvi ladni su u otpusnom napisali da sam na carski poslana zbog indikacija (vid, vrtoglavice i stari prijelom zdjelice). Valjda su propustili spomenuti da su vlastitim nemarom najprije ugrozili i bebu i mene.
Jednako tako nisu napisali ni da je Punkerica neurorizična beba. To smo saznali tek na kontroli, iako su oni to znali odmah budući da su joj radili uzv mozga još dok smo bile u rodilištu.
Šupci.
Šupci.
Šupci.
Imala sam preko nekoliko veza. Jedna od njih je bio i predstojnik bolnice koji me je dopratio u rađaonu. Dodatno, platila sam liječniku iz bolnice da mi privatno vodi trudnoću i da je dovrši u bolnici. On se nije pojavio niti javio na mob jer je bio na jedrenju.

Šupci.

Isuse, kako sam otišla u off. :o
OK, ovo više zastrašuje od bilo kakve priče o trudovima ili natečenosti ili ostalim čarima trudnoće i poroda.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Sašenka
Posts: 876
Joined: 02 Oct 2011, 12:16

28 Jan 2012, 13:02

Morticia » wrote:Pa da, kod tih ogromnih dioptrija se gotovo po difoltu preporuca carski rez.
Bas zbog tog odvajanja neceg od neceg kod prevelikog naprezanja.

Moja frendica ima oko -8 i zbog toga je isla na carski, a ako se ne varam i kod Tupelo je bilo govora o tome.
Nisam to znala. Sad sam se sjetila jedne svoje frendice koja ja s poroda došla s krvavim bjeloočnicama, ne mislim ono crvenkaste kao poslije neprospavane noći, nego su joj bjeloočnice bile cijele krvave :horor: , izgledala je užasno, a to joj je isto bilo od naprezanja, pukla neka kapilara u oku.
Tupelo » wrote: Dioptrija više nije indikacija za carski.
Ja sam imala crno na bijelom od oftalmologa da se porod mora završiti sekcijom, no u rađaoni su na to odmahnuli rukom.
Imala sam čak i dodatne dvije indikacije za carski, obje s preporukama liječnika, no ni to im nije bilo dovoljno. Jebiga, bio je onaj tjedan u šestom kad su svi na godišnjem. :cerek:
Na carski su me poslali tek kad je došlo do fetalne patnje.
Jednako tako, mrtvi ladni su u otpusnom napisali da sam na carski poslana zbog indikacija (vid, vrtoglavice i stari prijelom zdjelice). Valjda su propustili spomenuti da su vlastitim nemarom najprije ugrozili i bebu i mene.
Jednako tako nisu napisali ni da je Punkerica neurorizična beba. To smo saznali tek na kontroli, iako su oni to znali odmah budući da su joj radili uzv mozga još dok smo bile u rodilištu.
Šupci.
Šupci.
Šupci.
Imala sam preko nekoliko veza. Jedna od njih je bio i predstojnik bolnice koji me je dopratio u rađaonu. Dodatno, platila sam liječniku iz bolnice da mi privatno vodi trudnoću i da je dovrši u bolnici. On se nije pojavio niti javio na mob jer je bio na jedrenju.

Šupci.

Isuse, kako sam otišla u off. :o
Ajme Tupelo, drago mi je da je na kraju sve OK ispalo :kiss: To je nažalost istina, kod nas u bolnicama se zaista odgađa carski, čak i onda kad je nužan :facepalm:
Life is short. Smile while you still have teeth.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

28 Jan 2012, 14:22

Jade » wrote:TV treba gledati pri slabom, prigušenom svjetlu noćne lame (barem me tako naputio okulist).
Zapravo, budući da su TV i monitor aktivni izvori svjetla i da će se oko jače umoriti pri većem kontrastu između intenziteta ekrana i okoline, u ekran bi trebalo zuriti pri što boljem osvjetljenju.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

28 Jan 2012, 14:34

Lastan » wrote: Zapravo, budući da su TV i monitor aktivni izvori svjetla i da će se oko jače umoriti pri većem kontrastu između intenziteta ekrana i okoline, u ekran bi trebalo zuriti pri što boljem osvjetljenju.
Steta.
Najveci mi je gust u potpunom braku pred velikim ekranom uziviti se u neki dobar triler. Nikad ne gledam nista pri punoj rasvjeti, najvise sto je upaljeno je mala stolna lampica negdje u pozadini.
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

28 Jan 2012, 15:34

ElliQuinn » wrote: Misliš, zbog astigmatizma? Ja sam s -5 na desnom oku radila za računalom bez naočala. :facepalm:
Eto! Može se. :D
Jooj, da, astigmatizam :cerek: , bez toga nije to to.
baja wrote: kao da je oprano :cerek: :D
Aha, tako nekako. Ili kao da gledaš tv kroz neku najlonsku vrećicu pa onda makneš vrećicu. :D
imam istu dioptriju i preporučam ti oćale u vožnji, barem noću
Ako auto ima xenon svjetla, onda nije frka. Moj nema. :facepalm: :rofl:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

28 Jan 2012, 16:35

Tupelo, pa ovo je grda priča :crying:

malo sam off, znam da se štedi na epiduralnoj, i moja prijateljica je prirodno rađala bebu od 4,5 kile jer joj prvo nisu htjeli dati, a onda je bilo prekasno.

ali ovo za oči sam i ja čula, da ideš na carski :ne zna:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

29 Jan 2012, 11:16

Pješčana » wrote:malo sam off, znam da se štedi na epiduralnoj, i moja prijateljica je prirodno rađala bebu od 4,5 kile jer joj prvo nisu htjeli dati, a onda je bilo prekasno.

ali ovo za oči sam i ja čula, da ideš na carski :ne zna:

Na epiduralnoj više ne štede. Može ju dobiti tko god želi. Ja sam ju tražila još na prijemnom šalteru. :o
Nikakvih problema nije bilo. Da budem iskrena, mislim da bi ju je i mom mužu bili dali da je tražio. :cerek:

Što se dioptrije tiče, prije par godina to je bila indikacija za carski.
Unazad 2-3 godine su to odbacili (osim za one zbilja visoke -11, -12... dioptirje). Ne, ništa novoga nisu uveli na porodima pa je to jednostavno smiješno.
Inače, kapilare popucaju ako otvoriš oči za vrijeme izgona. Na to upozoravaju sve trudnice.
Mene su, zbog sjebanih očiju, svako malo podsjećali da nikako ne smijem otvarati oči kad krenem tiskati. Idioti. :facepalm:
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

29 Jan 2012, 11:37

ne znam, jedna frendica mi je rodila u travnju, druga u rujnu, i to su dobili za objašnjenje.
i prije mjesec dana cura je blizance bez epiduralne rađala, da prirodnim putem, jer su prvo mislili da imaju vremena, pa je ispalo da nemaju, pa je morala bez epiduralne.

oprostite na offu, samo na ovo sam dosta osjetljiva. cijelo vrijeme se priča o pronatalitetnoj politici, a prijem i porod je malo ispušten iz te jednažbe
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

29 Jan 2012, 12:18

Pješčana » wrote:ne znam, jedna frendica mi je rodila u travnju, druga u rujnu, i to su dobili za objašnjenje.
i prije mjesec dana cura je blizance bez epiduralne rađala, da prirodnim putem, jer su prvo mislili da imaju vremena, pa je ispalo da nemaju, pa je morala bez epiduralne.

oprostite na offu, samo na ovo sam dosta osjetljiva. cijelo vrijeme se priča o pronatalitetnoj politici, a prijem i porod je malo ispušten iz te jednažbe
Da, zaboravila sam da to ovisi i o bolnici, tako sam čula.
U Petrovoj epiduralnu dijele šakom i kapom. Tamo sam ja rađala.
Koliko znam, ostale zagrebačke bolnice nisu toliko darežljive, no nije ni neki problem.

Čula sam da je u drugim gradovima totalna katastrofa i da epiduralnu ne možeš dobiti ni da ti život o tome ovisi.

Ako su rađale u Petrovoj i nisu im dali epiduralnu to zbilja me čudi. Tamo je odbijaju dati jedino ako si prejako otvorena tj. ako si pred izgon. Iako, meni su je dali kad sam bila već 8 cm otvorena (ja sam se toliko brzo otvarala da sam od 1 do 8 cm došla dok su me pripremali za porod, radili mi CTG i uzimali podatke. Bez pretjerivanja. Čak se i liječnik zapanjio kako brzo ide. Nisam se ni snašla već su me pitali želim li tiskati. I onda je sve otišlo u vražju mater :crying: )


Isuse, pišem o tome koliko sam bila otvorena :facepalm:
Zbilja sam izgubila svako dostojanstvo. :mama:
Banajte me, preklinjem vas. :moli:
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
rh4ps0dy
Posts: 725
Joined: 17 Sep 2011, 23:11
Location: Podravina

29 Jan 2012, 13:19

Astigmatizam, -2.5 i -4.5, plus sam malo razroka pa mi oči "bježe". :D Na oči ne pazim previše, nažalost, visim na kompu, u zadnje vrijeme nadoknađujem dugo razdoblje nečitanja. Imam jako osjetljive oči, nosila sam leće jedno vrijeme ali se nismo pretjerano dobro slagale. U vožnji imam sunčane s dioptrijom, bez toga nikamo.

Razišljala sam o laseru, čak bi se i lova skupila, al da znam da će mi držati godinama, možda, ovak mi nije nešto sigurno, a ionak me čeka staračka dalekovidnost.
Almost Rosey
Posts: 2861
Joined: 18 Sep 2011, 15:31

29 Jan 2012, 15:56

Tupelo, miči se! :ugužava se na prijestolje: Daklem, kratkovidnost, plus slabovidnost (koja malo poveća dioptriju; kratkovidna sam oko -2, ali nosim leće -4), pa onda astigmatizam, strabizam (gledam u križ :kejtmos: ) i horizontalni/cirkularni nistagmus (titraju mi oči).

Srećom, dioptrija mi zadnjih par godina nije rasla. Sve ostalo je inoperabilno (tj. operacija nosi veće rizike nego što bi mogla donijeti koristi). Pa tako malo zbunjujem ljude po svijetu jer nisu uvijek sigurni što gledam :D a i grozno ispadam na fotkama :o a onaj moj je bio sav oduševljen kad je skužio da mi oči idu lijevo-desno, slatko mu to, veli :facepalm:
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

29 Jan 2012, 18:40

Tea Tree » wrote:Imam oko -1.75 na oba oka. Kažem oko, jer nisam dugo ni bila, to je prema zadnjem pregledu, a davno je bio.
Ne nosim naočale ni leće. Vozim takva i noću. :zubo:
Oćete da vam javim kad krećem iz kuće?
kako si uspjela dobiti vozačku sa slikom bez naočala?
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
Post Reply