Tramali i ostali opioidni analgetici

Jeremijin dispanzer
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Nov 2018, 19:50

Tramali i ostali opioidni analgetici u nas se pojavljuju najčešće kao Tramal, Tramadol, Lumidol... (tableta ili kapsula tramadolklorida) ili kao Tramadolor, Tramadox, Trapar, Zaldiar, Zotramid; Skudexa... - kada se u tabletama ili kapsulama tramadolklorid miješa s paracetamolom ili deksketoprofenom.

Opijati pripadaju među najstarije lijekove. Opij, ljepljivi eksudat, iscjedak maka (Papaver somniferum, Papaveraceae), upotrebljavao se kao sedativ, analgetik i sredstvo za uživanje više od dvije tisuće godina. Tek u 19. stoljeću započela je upotreba morfija, najvažnijeg sastojka opija, odgovornog za njegovo analgetsko djelovanje. I nakon 200 godina morfij je jedan od najsnažnijih analgetika. Djeluje u središnjem živčanom sustavu preko receptora za endogene opioidne peptide. Upotrebljava se u terapiji duboke, konstantne boli.

Važni su analgetici dobiveni pojednostavnjenjem molekule morfija morfinani (levorfanol), benzomorfani (metazocin, fenazocin, pentazocin, bremazocin), petidini (petidin, ketobemidon, fentanil, tramadol) i metadon. Ukrućivanjem strukture morfija nastali su oripavini (oripavin, etorfin, buprenorfin). Trenutačno je najuspješniji opijatni analgetik buprenorfin, sa snažnim analgetskim djelovanjem i neznatim nuspojavama. Generalno, terapija morfijem popraćena je nizom problema. Dulja upotreba morfija dovodi do teške psihičke i fizičke ovisnosti pa prekid uzimanja izaziva dramatične simptome apstinencije.

Nisam probao taj buprenorfin. Ostalo jesam. Čak i Palexiju Retard s 50-150 mg tapentadolklorida, drugog spoja. Sličnog, ali daleko jačeg. Već četiri mjeseca vodaju me od neurologa do fizijatra pa do neurologa jer su previše oprezni; ne znaju, kao, kako da me liječe - a fizikalne terapije nema! Razvuklo se to, a ja trpim bol. Sjedanje za stol košta me dnevnu dozu paracetamola i tramadolklorida. Dobro što trošim analgetike, ali pio sam i narkotike. Nije to mala stvar, trpjeti bol. I raditi, unatoč svemu.

Kakva su vaša iskustva s tim? Pišite iskreno, ne zanima me prenemaganje. Ako ih nemate, klonite se teme, neću ni popovanje.


Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

21 Nov 2018, 00:02

Moja je terapija dosad bila, u nepravilnim razmacima:

- 2x1 Palexia Retard (50 mg tapentadolklorida; svakih 6-8 sati po jedna tableta)
- 2x1 Tramal Retard (100 mg tramadolklorida; svakih 6-8 sati po jedna tableta) + 2x1 Lupocet Forte (1000 mg paracetamola; svakih 6-8 sati po jedna tableta)
- 3x2 Zaldiar (37,5 mg tramadolklorida + 325 mg paracetamola; svakih 6-8 sati po dvije tablete).

Sad sam na drugoj, 2x1 Tramal + 2x1 Lupocet, i ta mi najbolje odgovara. Može se nazvati i Zaldiarom Forte, u kućnoj radinosti. :D Jedino što Tramala mogu popiti i tri-četiri. :facepalm:
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

22 Nov 2018, 21:46

Zanimljivo, buprenorfin se može dati narkomanu u krizi, djeluje kao metadon, ali tramal ne. Iako tramal izaziva toleranciju na lijek i ovisnost. Čini to svaki opijatski analgetik, razlika je jedino u mjeri.

S tramalom bude neugodno, ali nije kao ovisnost o morfiju ili nedajbože diacetilmorfinu.
Potpisi su za budale.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

22 Nov 2018, 23:50

U vezi tableta, imam i/racionalni strah od trovanja/smrti paracetamolom. Bolnih dana u mjesecu, znam se natrpat i uvijek se pitam jesam unutar 24 h popila dozu previše ili ne znam, kumulativni efekt. Navodno je potrebno popiti 10 g u 24 h da ti otkaže jetra, ali opet, granica je 4g dnevno i ako popiješ svaki dan možda malo više (kad ne spavam dobro, znam se zbunit uopće oko tog razmaka u 24h) pitam se jel može i to dovest do otkazivanja jetre. Imam jake bolove i stekla sam s godinama valjda toleranciju pa pijem više tad nego prosječan čovjek.

Stitch, ti se kužiš u tablete vidim, jel može se čovjek otrovat ako slučajno tri dana zaredom popije tipa 5 grama? S tim da nisam sigurna ni u to, mislim da je u okviru 4g, al paničar sam. Mislim, najmanja doza zabilježena za smrtni slučaj je bila 10g, ali opet, ima i napisa gdje kažu da samo mrvicu više od preporučene doze ako se ponovi više dana, može biti kobno.
Ketonale ne mogu koristiti zbog želuca, loše mi padnu jako, a brufen mi jedva i pomaže. Tako da sam osuđena na prokleti paracetamol pet dana u mjesecu.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

23 Nov 2018, 00:11

Paracetamol je neopasan ako ti pojedinačna doza ne prelazi 1000 mg (1 g) - a dnevna 3000 mg (3x1 Lupocet Forte, recimo).

Forte volim i zato što je jak i zato što ne trebam mnogo računati. Naši liječnici idu do 4 g na dan. Po tome si sigurna. Ameri pak vele da je 2,6 g maksimalna dnevna doza i da između uzimanja tableta treba proći najmanje šest sati. Ja sam, kao što vidiš, između ta dva recepta: popijem najviše tri tablete Lupoceta Forte na dan (svakih 6-7 sati).

Ako imaš tablete od 500 mg, možeš piti po dvije odjednom. Ako popiješ tabletu ili dvije viška, uz zdravu jetru i bubrege ne bi trebalo biti posljedica.
Potpisi su za budale.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

23 Nov 2018, 00:20

Uf, a ja se držim tih 4g kao mjere. Iako uglavnom i popijem oko 3. No zbuni me recimo ako sam spavala samo tri sata, nije prošao dovoljan razmak. Recimo od deset ujutro do navečer uzmem 3g i probudim se u pet ujutro i popijem još, tehnički nije prošlo 24h. To računanje me sludi.

Sad vidim edit. Valjda su zdravi, zadnji put prije dvije godine sam vadila krv, bili su enzimi ok i tad i prije tog. Trebalo bi svakih šest mjeseci vadit, but jebiga.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

23 Nov 2018, 00:22

Hmm, moja iskustva... stisni zube i pazi da je jezik unutra.
A bilo je i opekotina, i pucanja ligamenata, i frakture lubanje, i postoperativnih perioda... najgora od svih bila je dvostruka protruzija diska, kada sam zbilja s čežnjom i nečistim mislima bacao poglede na gan. Mislim da tek još nekoliko boli može nadmašiti ovu, kao ona od spaljivanja, elektroegzekucije, kuhanja u vrućem ulju, raspolućivanja, i sličnih nekada primjenjivanih korektivno-punitativnih metoda za jedno aksiološko biće...

Moj stari je u terminalnoj fazi raka pankreasa dobivao čisti morfij, jer drugo ništa nije djelovalo... strašno mi ga je bilo gledati dok je pokušavao igrati šah u takvom stanju...

Ali kažu da je sve u mozgu... nekoliko čini mi se dobrih tekstova na temu, ne znam koliko zaista ovako postoperativno pomažu:
https://www.bendbulletin.com/topics/528 ... -your-head
https://www.psychologytoday.com/us/blog ... sical-pain
https://www.psychologytoday.com/us/blog ... -suffering
https://www.webmd.com/pain-management/g ... nic-pain#1
https://www.wikihow.com/Overcome-Physic ... -Your-Mind

Činjenica je da postoje oni svakakvi likovi koji si po raznoraznim munjenim religijskim festivalima sabljama buše obraze, vješaju se na kuke, ili hodaju po užarenom uglju... nisam još proučavao kako je to moguće, i što znanost veli u svezizglede sotime. Moglo bi biti interesantno i korisno.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

23 Nov 2018, 00:33

Eks wrote:
23 Nov 2018, 00:20
Uf, a ja se držim tih 4g kao mjere. Iako uglavnom i popijem oko 3. No zbuni me recimo ako sam spavala samo tri sata, nije prošao dovoljan razmak. Recimo od deset ujutro do navečer uzmem 3g i probudim se u pet ujutro i popijem još, tehnički nije prošlo 24h. To računanje me sludi.
Ako uzmemo trostupanjsko liječenje boli Svjetske zdravstvene organizacije kao preporuku i okvir, onda ti osim antireumatika kao što su aspirin, ibuprofen i ketonal na prvoj stubi preostaje voltaren (diklofenak), a na drugoj, gdje su opijatski analgetici, tableta ili kapsula koja je spoj analgetika i antireumatika. Treću stubu čine narkotici; opijati i slične lijepe stvari.
Potpisi su za budale.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

23 Nov 2018, 00:41

Uf, tih opijatskih me strah, da mi ne bi bilo lijepo na odvikavanju. :rofl: Voltaren, što nije on bio nešto zabranjen jer uzrokuje infarkt?
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

23 Nov 2018, 00:47

Eks wrote:
23 Nov 2018, 00:41
Voltaren, što nije on bio nešto zabranjen jer uzrokuje infarkt?
U velikim količinama. I uz određene genetičke predispozicije. No u normalnim okolnostima nećeš imati problema.

Lijek jest rizičan, ali koji nije? Prednosti su mu trenutačno veće od moguće štete, zato što je snažniji od mnogih sličnih analgetika.

Meni je npr. Diclorapid bio dobar. Neko vrijeme. :D Dok mi je po 75 mg diklofenaknatrija bilo dovoljno. ;)
Potpisi su za budale.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

23 Nov 2018, 00:49

Joj da, i kafetin ima nešto opoidno u sebi, znam da dok sam ga pila imala sam neki osjećaj sreće. :D

Za taj nisam čula.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

23 Nov 2018, 00:51

Caffetin je s kodeinom, da.
Potpisi su za budale.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

23 Nov 2018, 00:52

Jel to ko morfij?
Prestala sam jer me držao budnom, kofein.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

23 Nov 2018, 00:59

Kodein je alkaloid koji se, uz morfij i još dvadesetak njih, nalazi u opiju. Pročišćavanjem opija dobivaš morfij, kodein, papaverin, noskapin... - alkaloide koji se u medicini rabe kao analgetici.
Potpisi su za budale.
User avatar
admin
Grand Master of the Jedi Order
Posts: 1770
Joined: 13 Oct 2016, 19:32
Been thanked: 2 times
Gender:

23 Nov 2018, 02:08

Svi postovi o tabletama s Depresije prebačeni su ovamo. Tamo su odvlačili pozornost.
Stitch
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

23 Nov 2018, 23:01

Danas ništa nisam pio. Tek sam pljugu zapalio. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

06 Dec 2018, 20:50

Kasnim, ali da ipak dam svoj prilog.

Nikada nisam probala "prave" droge, ali ovo sitno (hašiš i marihuana) na mene uopće nije djelovalo. Slično je i s lijekovima: ili odmah zaspim pa sam mirna ili uopće ne djeluje.

Prije operacije kralježnice dok sam se previjala od bolova - u prenesenom smislu jer se s hernijom diska i diskovima pomaknutim otprilike osam milimetara ustranu nemaš šanse previjati - našao mi se pri ruci Tramal: zaspala i u snu su se bolovi smirili. Inače su mi propisivali Voltaren od kojega nije bilo nikakve koristi, ali bilo ni navike ni ovisnosti. Kako se ja, unatoč bolovima u kralježnici, nisam dala odvratiti od hopsanja, jednom me prilikom pošteno štrecnulo kad sam se sagnula da nešto ubacim u auto. Pa sam od frendice s kojom sam išla na pseći izlet užicala Knavon (kod nje na zalihi jer je muž nedavno bio operirao kralježnicu) i sve je isti čas prošlo. Kada sam recept za taj isti Knavon zatražila od svoje doktorice, bilo mi je kao da pijem saharin. :D

Jedino što mi je doista pomagalo nakon operacije vlastite kralježnice bio je Zaldiar. I pila sam ga dosta dugo. Moja je doktorica opće prakse vrištala da je to morfij, ali je onda pristala napisati recept kad je dobila specijalističko "mišljenje". Točnije, uputu da mi napiše recept.

I ne, nisam se naviknula na to. Naviknula sam se na otklanjanje bolova. Da mi se u snu ukazala sveta Katarina Sijenska, mahnula rukom i rekla da će mi bol proći svaki put kad ona mahne rukom, navukla bih se na to. S vremenom je nakon operacije sve došlo na svoje, koliko je to moguće, pa mi više nikakvi lijekovi nisu trebali.

Je li doista sve u mozgu? U krajnjoj liniji, jest. Bol s različitih mjesta u tijelu registrira se u mozgu. Da se ne registrira, mogli bismo okolo hopsati kao zombiji a da uopće ne primijetimo kako nemamo mozga.

Okej, to i jest česta pojava, ali ne govorim sada o tome. :cerek:

Bol je potreban, bol je signal da nešto negdje u organizmu nije u redu, bol je upozorenje. Nepotrebno ga podnositi, pošto je ne temelju njega postavljena dijagnoza i određeno liječenje, potpuna je glupost.

O ostalome možemo raspravljati.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

06 Dec 2018, 23:02

MmeTipfeler wrote:
06 Dec 2018, 20:50
Jedino što mi je doista pomagalo nakon operacije vlastite kralježnice bio je Zaldiar. I pila sam ga dosta dugo. Moja je doktorica opće prakse vrištala da je to morfij, ali je onda pristala napisati recept kad je dobila specijalističko "mišljenje". Točnije, uputu da mi napiše recept.
Sjećam se tog posta, pisala si o tome. Pokaži joj ovo, tu lijepo stoji: "Kombinacija tramadola i paracetamola pokazala se učinkovitom u liječenju različitih vrsta boli, te se takvi kombinirani preparati nalaze i na hrvatskom tržištu (Zaldiar, Doreta). Ostali opioidni analgetici, kao što su morfin, oksikodon, fentanil i drugi, koriste se samo kod jakih bolova koji ne popuštaju na druge analgetike, a to je najčešće bol pri malignoj bolesti. Moraju se primjenjivati i dozirati samo po uputi liječnika zbog neželjenih učinaka koje mogu izazvati. Najčešća je nuspojava pri dugotrajnoj primjeni tih lijekova zatvor. Blaži oblik te nuspojave može se liječiti odgovarajućom prehranom, a ponekad je nužno primijeniti laksativ. Ostali su neželjeni učinci opioida mučnina, povraćanje, pospanost i depresija disanja."

Osim što iz sebe svakih nekoliko dana moraš istisnuti nuklearnu podmornicu, što je doista strahopoštovanja vrijedno iskustvo, zapravo nemaš bolnih posljedica. :D

Odvikavanje jest neugodno, velim, ali ne boli, samo se osjećaš kao da te je netko tjedan dana tukao: isprano, bezvoljno i bez energije. :tuzni:
Potpisi su za budale.
Post Reply