Page 1 of 1

Tko je ovdje blesav?

Posted: 20 Aug 2018, 21:40
by MmeTipfeler
Dakle, najprije - ja nisam. I odbijam to biti. Odbijam se navući na kretensku modu, a pogotovo se ne dam iskoristiti da bih podilazila samostalnoj "nutricionistkinji" i utemeljiteljici izdavačke kuće - jebiga, danas svatko može izdati knjigu! A kamoli da bih joj vjerovala. :raspa:

U pitanju je slavna i dična Anita Šupe. :gaah:

Jučer i danas ponovo sam se otkrila da joj ljudi bezrezervno vjeruju. I ne samo njoj, nego cijelom idiotskom konceptu s paleo i ostalim kreteno-dijetama.

Činjenica jest da ljudi jedu nezdravo. Neki zato što su tako naviknuli, a neki zato što nemaju prilike - čitaj: novca! - zdravo jesti. Zdrava prehrana, zanemarujući bilo kakve piramde i ostale pizdarije, podrazumijeva i meso, i voće, i povrće. Kolači dolaze pride. I samo su za gušt. Hajka na ugljikohidrate zapravo je usmjerena na žderače kolače i čokolade, na one koji slatkim liječe živce.

Imala sam sreću da sam odrasla upravo na takvoj uravnoteženoj prehrani koju je moja mama izvlačila iz nekakva svojeg unutarnjeg osjećaja. Znanstvena istraživanja daju joj za pravo.

Ali ne i Anita Šupe.

Gospođa Šupe poziva se, između ostaloga, na Westona A. Pricea, zubara koji se bavio prehranom i njezinim utjecajem na zubno zdravlje, a ujedno je preporučivao vađenje zuba na račun liječenja. Onda je krenuo u veliki bijeli svijet ne bi li pronašao "savršen način prehrane". Njegovo je istraživanje otprilike na istoj razini kao i zaključci Krešimira Mišaka (valjda se tako deklinira). Treba li posebno naglašavati da je dr. Price bio Amerikanac?

O znanstvenim netočnostima radije ne bih, ali ipak ne mogu odoljeti. Tvrditi da čovjek i pas imaju isti probavni sustav odnosno jednaku duljinu crijeva mogu samo Anita Šupe i Luka Oman. Čovjek je daleko od biljojeda, a pogotovo od preživača, ali su mu crijeva svejedno duga (ukupno) oko 9 m. Pseća su crijeva (kod psa srednje veličine) ukupno duga nešto više od četiri metra. Nisam ja badava proučavala što pseću, a što ljudsku prehranu: psi jedu meso, uz povremene dodatke drugih namirnica, a ljudi su svejedi, to jest prehrana im je raznovrsna.

Prije nego što se Anita Šupe valjda uopće i rodila i počela žderati kolače - jeste li primijetili kako su ove nutricionističke svetice bivše sladokusne drolje? - kao i prije nego što su se kod nas pojavili sokovi s oznakom GI, imala sam u rukama dvije knjige o glikemijskom indeksu. Pročitala ih i proučila jer mi je to onda bilo važno. U jednoj se od njih, a možda i u obje, izričito navodi kako je prehrana naših predaka u proteklih 10.000 godina bila, citiram, high carbohydrate and low fat diet.

Dakako, stav drage Anite danas je iznimno moderan: sve nas zapravo hoće iskoristiti BigPharma. Pa nam laže kako ne bismo trebali imati visok kolesterol, kako bismo morali paziti na masnoće u krvi, kako ne bismo trebali imati previsok šećer u krvi, kako... Da sam ja direktor BigPharme, smjesta bih svima u marketingu dala otkaz: pa kome ćemo prodavati svoje lijekove ako ne bolesnicima?

Nekoliko me detalja iznimno oduševilo.

Recimo, tvrdnja da smo genetski prilagođeni isključivo na žderanje mesa (LCHF ili ketogena dijeta), a da nam žitarice škode. S povrćem isto treba oprezno, a u voću, jebiga, ima šećera, i to voćnog šećera ili fruktoze, a to je jedan od najvećih neprijatelja čovječanstva. :rolleyes:

Nastavljam u sljedećem postu.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 20 Aug 2018, 22:36
by MmeTipfeler
U doba kad su ljudi bili isključivo lovci, i to ne samo na mamute, hranili su se isključivo mesom. Nisam to ja izmislila, piše u onim mojim GI knjižicama. Trpali su u sebe goleme količine hrane, i to iz dva razloga. Prvo, nikada nisu znali kada će sljedeći put jesti, a drugo, prehrana bazirana samo na mesu čovjeka ostavlja gladnim.

Otkriće žitarica, nakon skupljačke faze voća i povrća, uz prelazak na sjedilački način života, dovelo je do promjena u ljudskoj prehrani: nema više neumjerenog žderanja, prapšenica probavlja se polako, tjera crijeva na rad, baš kao i pojedino voće i povrće. Samo usput: nekako se u to doba uz ljude pojavljuju i psi. Kao smetlari koji se hrane ljudskim otpacima.

E, sad, fino je fino. Treba se i proveseliti. Pa su se tokom godina izmislile kojekakve slastice i alkoholno vrenje. No to sve nema veze s onim što tvrdi draga Anita.

Kaže ona primjerice: "inzulin je glavni uzrok debljanju". Pa govori o mastima, tvrdi da je inzulin enzim, a nije nego hormon koji služi pri razgradnji ugljikohidrata, o visokoj razini inzulina, bla-bla-bla. Priča je vrlo jednostavna: kao što netom rekoh, inzulin je hormon koji služi pri razgradnji UH, a proizvode ga tzv. beta-stanice u gušterači. Ako hranom, ponavljam: isključivo hranom u organizam unesemo stanovitu količinu ugljikohidrata, te će se stanice aktivirati i proizvesti onoliko inzulina koliko je potrebno da se ta količina razgradi. S druge strane, u gušterači postoje i tzv. alfa-stanice koje luče hormon glukagon čija je svrha potpuno suprotna: ako se u tijelo ne unese dovoljna količina UH, alfa-stanice priskočit će upomoć i osigurati optimalnu razinu šećera u krvi.

Dva su uzroka debljanju, takozvana nutricionistkinjo: nesrazmjer između unosa kalorija i njihove potrošnje te nezdrava prehrana. Prvo je jasno: grickam čips, sjedim pred televizorom i gledam sapunice - unosim hiljadu kalorija na sat, a trošim maksimalno sto. Drugo je malo teže shvatiti, a odnosi se uglavnom na prehranu siromašnog stanovništva: ne mogu si priuštiti meso, voće i povrće, ali mogu grah, kruh i krumpir, a to u meni neće stvoriti osjećaj sitosti niti se mogu, recimo, u 70-im godinama, javiti kao pomoćni drvosječa u Hrvatske šume. :cerek: Ukratko, u pitanju je pogrešan omjer nutrijenata.

Mene osobno najviše nervira promicanje LCHF ili ketogene dijete, paleo dijeta zvuči još zamamnije, koja bi trebala biti povratak na način prehrane u lovačko doba čovječanstva. Mamuta više nema, ali ima šunkice, kulena, čvaraka, kranjskih kobasica, a sve je to silno zdravo, pogotovo ako se kupi u dućanu, s dodatkom konzervansa i aditiva. Osobno, ne mislim da nas ti konzervansi i aditivi baš toliko ubijaju kao što tvrde propagatori zdrave prehrane kojima je cilj prodati svoje proizvode, ali da je i najzdravije, način života nije više isti. Živimo u stanovima s centralnim ili kakvim drugim grijanjem pa masnoću ne moramo trošiti na očuvanje tjelesne topline. Ne trčimo po šumama i gorama u lovu za plijenom, noseći teško koplje s kamenim šiljkom, nego se na posao vozimo autom. Pa se pred kolegicama i kolegama preseravamo s ketozom. Mislim da sam to već negdje napisala, no svejedno ću ponoviti: ketoni nisu nikakav nutrijent, nikakav sastojak koji naš organizam iskorištava, a pogotovo nisu korisni mozgu, što se često ističe, kao, od toga ćemo postati pametniji. Ketoni su ona ista tekućina kojom se skida lak za nokte, a ako nedajbože kamo drugo kapne, možeš se s tom površinom oprostiti.

Nadam se da je ovo dovoljno intrigantna tema na koju se možete nadovezati. Ja za večeras odustajem jer sutra ujutro opet ustajem u nedoba: relativno pristojno vrijeme za šetnju ujutro traje od pola šest do pola devet. :crying:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 20 Aug 2018, 23:39
by Stitch
Imam knjigu, još je nisam pročitao. Dva-tri recepta valjda ću naći unutra.

Moj će kriterij, jasno, biti jesu li jela ukusna, a ne jesu li "korisna"... :zubeki:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 21 Aug 2018, 06:44
by MmeTipfeler
Stitch wrote:
20 Aug 2018, 23:39
Imam knjigu, još je nisam pročitao. Dva-tri recepta valjda ću naći unutra.

Moj će kriterij, jasno, biti jesu li jela ukusna, a ne jesu li "korisna"... :zubeki:
Nema recepata. Samo mudroserje. Plus zahvale odanih obožavateljica koje su se preporodile zahvaljujući Anitinim uputama. :facepalm:

Recepte ćeš prije naći na netu.

Dakako da nitko neće jesti nešto što mu se ne sviđa, bez obzira je li u pitanju okus ili izgled, a jelo mora biti ukusno da bismo ga lakše probavili: probava počinje lučenjem sline. :cerek:

Mene kod ovakvih prehrambenih guruica (a ima i gurua, bez brige) posebno nervira neizrečena tvrdnja da ćemo, hranimo li se prema njihovim uputama, malone vječno živjeti, biti zauvijek mladi i zdravi. Svatko tko se nije posvadio s mozgom zna da je to nemoguće.

Nadalje, šizim na pogrešne ili pogrešno protumačene podatke, a posebno na izostavljanje činjenica. Recimo, povišeni kolesterol i masnoće u krvi prije će se pojaviti od svakodnevnog uživanja u tjestenini nego od pršuta. Baš kao što se od šećerne bolesti ne obolijeva zato što jedeš čokoladu, nego zato što je jedeš previše pa se udebljaš, a genetski si predisponiran da ti gušterača zakaže.

Ne mogu se svi hraniti jednako. Bez obzira na preferencije, svačiji organizam ima svoje potrebe, a ovakvi genijalci tvrde da smo svi na isto brdo tkani. Nismo. Nažalost, to najočitije postaje kad se razbolimo pa je unos nekih nutrijenata potrebno povećati, drugih smanjiti, a da se pritom ipak postigne potrebna ravnoteža.

Imam frendicu koja se već godinama kune u LCHF dijetu. Tjelesna težina stalno joj je ista, to jest bila je ista dok se nije prije nekog vremena odlučila na aktivno bavljenje nekim lakšim sportom. Dakako, tvrdi da je to od dijete. Na kraju svake dijete za mršavljenje naći ćete napomenu da se dobro posvetiti nekoj fizičkoj aktivnosti. I tu je zajeb: zapravo bi dijetu trebalo prilagoditi odgovarajućoj fizičkoj aktivnosti, ali o tome nitko ne razmišlja.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 21 Aug 2018, 07:08
by Nukac
Meni je još bolja ona sekta zvana Herbalife... :rofl:

Piješ njihov ultraskupi proizvod i odmah si 20 kg lakši.

Inače se u principu slažem s tobom. Mršavljenje počinje s promjenom načina života. No nije važno samo promjenit hranu, nego i dodat kretanje. To što ćeš biti na dijeti i sjedit pred TV, nećeš si time baš previše pomoći.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 21 Aug 2018, 07:41
by MmeTipfeler
Nukac wrote:
21 Aug 2018, 07:08
Meni je još bolja ona sekta zvana Herbalife... :rofl:

Piješ njihov ultraskupi proizvod i odmah si 20 kg lakši.
Ili nekoliko desetaka tisuća kuna: link. :facepalm:

Mislim, ne moramo svi sve znati, nisu svi ni jednako obrazovani, ne mislim medicinski, nego lingvistički - moja opća praksa jednom mi je važno objasnila kako u medicini sve riječi koje počinju sa A znače nešto negativno. Ja sam zatreptala okicama i zapitala: "A anatomija?" No zdrav ti razum kaže da se kralježnica neće izravnati tableticama i sokićima. No ovakvi kao što je Anita Šupe navode ljude da budu blesaviji nego što jesu.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 21 Aug 2018, 08:44
by Riona
MmeTipfeler wrote: Ili nekoliko desetaka tisuća kuna: link. :facepalm:

Mislim, ne moramo svi sve znati, nisu svi ni jednako obrazovani, ne mislim medicinski, nego lingvistički - moja opća praksa jednom mi je važno objasnila kako u medicini sve riječi koje počinju sa A znače nešto negativno. Ja sam zatreptala okicama i zapitala: "A anatomija?" No zdrav ti razum kaže da se kralježnica neće izravnati tableticama i sokićima. No ovakvi kao što je Anita Šupe navode ljude da budu blesaviji nego što jesu.
O blesavosti:
Poplava uputa "uvazenih, poznatih lijecnika, znanstvenika", o stetnosti ovoga i dobrobiti onoga zbunjuje ljude. Vec sutra, ovo ce biti "otrov", a ono nesto savrseno.
Vecina ljudi nije ni nutricionist, ni lijecnik, ni prehrambeni tehnicar, cak; sve sto znaju je da se debljaju, da su umorni, da ih boli ovo ili ono; da nemaju novca za elitnu "dokazanu" hranu... mozda su iskusali neku-neke dijete, pa nije bilo rezultata. Pa procitaju u novinama da je to "zato jer"...
Sve je to, u vezi hrane, metoda "ako (mi) ne vjerujes, sam si kriv sto nema efekta". A da se radi o smisljenom prodavanju lose hrane, koja ima nuspojave; a onda zbornom "prokazivanju" debelih kao beskarakternih krpa od ljudi...
Pa je jedino sto moze pomoci pilula ova ili herbalife ili -pajsad-trening sa osobnim trenerom. Kao sto rade zvijezde. A vidite kako one izgledaju! I zaraduju...
Ne smrdi li to vama?
Da ne pocnemo o velikom broju ljudi oboljelih na stitnjacu. Cudno, ne?
Neki dan sam izbrojala -od 8 zena u prostoriji, 6 ih ima bolesnu stitnjacu. Pardon, jedna je imala tumor, pa vise ni nema stitnjacu.
Ajmo ipak reci da su ljudi blesavi.
Ili, jer jesti moraju, da se spasavaju kako god znaju?

Sent from my SM-T355Y using Tapatalk

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 21 Aug 2018, 09:45
by Donna Sole
Nisam ja tako stroga kao vi.
I ako ljudi odaberu biti blesavi jer ih blesavost zadovolji u regulaciji tjelesne težine , nek i dalje budu blesavi.

Ja sam izbacivši Uh izgubila deset kila bez beda. Uživajući u onom što volim jesti. U par dana sam izgubila apetit pa sam znala biti na vodi ali bez patnje nego stalnim osjećajem sitosti. Sad jedem sve ili skoro sve. Ne libim se ni baklava ni bureka, dopustim si grijeh ali ne svaki dan.

Nisam proučavala Šupe, sama sam se odlučila na taj režim bez istraživanja a to je bilo ionako na preporuku liječnika. UH su ionako zastupljeni u zelenom lisnatom povrću (kupusnjače, salata, blitva, špinat) ali u količinama koje su dovoljne za dnevne potrebe pod uvjetom da se unose i proteini.

Ja sam baš zadovoljna ovim režimom.

>Sad držim težinu a kanim skinuti još pešestsedam kila i nanovo uvesti tjelovježbu.

(Ovo ljeto sam manje plivala . Ne pitajte zašto, duga priča) .

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 21 Aug 2018, 09:51
by Riona
Pa, ovo zadnje mi je čudno, znajući da ti je more pod nosom i da voliš plivati.
Ali ima stanja koja sprečavaju plivanje, pa OK. Šta se može (malo mi zavist curi kroz redove, ne zamjeri :D)

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 21 Aug 2018, 10:01
by Nukac
Uglikohidrate ne treba nužno izbaciti, već samo zamijeniti one jeftine za skupe.
Umjesto bijele riže i bijelog brašna - integralna riža i punozrnato brašno. To je već velika promjena.

S tim da i to ne treba biti skupo. Umjesto da kupujete kruh - pecite ga doma iz punozrnatog brašna. A umjesto konzervansa dodaju se suncokretove sjemenke - prirodni konzervans od kojeg kruh ostaje svjež par dana.

U principu najbolje je jesti čim manje prerađene hrane.
Ako pojedeš kakvu domaću šunkicu, domaće kobase i takve stvari nije to neki problem.

Također, probat jesti čim više ribe.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 21 Aug 2018, 10:08
by Donna Sole
Imala sam jednu ozljedu ramena koja je uzrokovala laganu nepokretnost ruke. Nije mi padalo na pamet zamahivati rukom i mlatarati pa sam se ulijenila. A imala sam i neke druge obveze ter poslove koji su mi bili prioritetniji od jutarnjeg maratona.

Bia sam na jednom neugodnom gastropregledu i liječnica mi je preporučila ne dijetu (veli nisam debela) ali da jedem pet šest malih obroka veličine šake. To sam jednom davnije čula kao preporuku za smanjivanje težine i udebljala se. Stano sam imala osećaj gladi.

Ovaj režim na kojem sam sad me zadovoljava u potpunosti Nisam nikad gladna a kad jedem , jedem što volim. A ni količine nisu nešto.


Nekad sam se bavila dijetama pa sam tako uvela posni sir i zobene pahuljice. Nakon tri mjesecca intenzivnih hodanja, laganog trčanja i izbjegavanja fat namirnica, dobila sam tri kie. Jbg. Zob deblja. Žitarice debljaju.

Moja poznanica je prešla na vegetarijansku prehranu baziranu na UH i udebljala se . Naravno. Jer je prešla na banane, voće (šećere), mrkve, žitarice i ostale debljajuće namirnice.

Druga je išla u krajnost, smršavila je 20kg na smutijima od raznog voća i pvrća ali je izgubila sve zube. Jbg, nije žvakala.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 21 Aug 2018, 10:11
by Riona
usput rečeno, većina dijeta ili prehrambenih savjeta dolazi iz Amerike.
Nije isto reći nekome tko stavlja žličicu šećera u kavu da smanji šećer, ili nekome tko popije 2 l cole, nekoliko hamburgera, čipseve i slatkiše u kilama. Dnevno. i, očito, onom prvom nije problem u toj žličici šećera.
Nismo ni mi anđeli, jasno, ako prolaziš ulicama u vrijeme povratka s posla, vidjet ćeš mnogo ljudi koji usput jedu neko pecivo... gladni su, tko će dočekati da dođu doma.
Zdrava hrana:
Usporedba banana "normalnih" ili "bio" - 10 odnosno 19 kuna. Spar. Mislim da je luk "normalni" 4 kn, a "bio " 25... Da se smrzneš.
Ako na poslu jedeš neku marendu, dostava te košta 30-40 kn i, jasno je, nije kuhana sa dozvoljenim sastojcima. Ili, ako tvrdi da je, ne možeš provjeriti. Burek u obližnjoj pekari je... 10? kn.
U svoj industrijskoj hrani ima šećera.
Pogotovo u low fat hrani.
to su samo nabacana moja opažanja
pa mi sad recite da je sve do ljudi koji "nekontrolirano žderu"? to je, naime, PR floskula koja posredno time brani industrijsku hranu. O kancerogenim tvarima da ne počnemo; biznis sa bolestima je nepresušan. Znači, razbole te, ne možeš si priuštiti ono što - bar tvrde da je - zdravo za tebe i još si i kriv. Da, i blesav.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 21 Aug 2018, 10:24
by Riona
Nukac wrote:
21 Aug 2018, 10:01
Uglikohidrate ne treba nužno izbaciti, već samo zamijeniti one jeftine za skupe.
Umjesto bijele riže i bijelog brašna - integralna riža i punozrnato brašno. To je već velika promjena.

S tim da i to ne treba biti skupo. Umjesto da kupujete kruh - pecite ga doma iz punozrnatog brašna. A umjesto konzervansa dodaju se suncokretove sjemenke - prirodni konzervans od kojeg kruh ostaje svjež par dana.

U principu najbolje je jesti čim manje prerađene hrane.
Ako pojedeš kakvu domaću šunkicu, domaće kobase i takve stvari nije to neki problem.

Također, probat jesti čim više ribe.
A fukušima? :ne zna:
Pečem doma kruh. Dvije godine nisam ni jela nikakav kruh, nikakve krumpire, tjesteninu, rižu, kamoli kolače i slično.
Ništa.
Sad, kažem, pečem doma kruh, beskvasni. Nije loš, samo heljdino brašno ga pretvara u pijesak, moram paziti kolikko stavljam heljde.
Jedem rijetko suho meso. i to kupujem kod malog prerađivača, pa vjerujem da je kvaliteta visoka.
Ribu jedem, ne baš svaki dan, jasno.
Pijem vodu (osim kad se zalomi da izađem s društvom, a to baš nije često). I kavu. Bez ičega.
Koliko sam smršavila? Da vidimo... ništa.

Uvjerenja sam da - kao i prestanak pušenja - svatko ima svoju "formulu" koja mu odgovara u prehrani. Nije prehrana samo ono što prožvačeš i da li ti je fino.
Nije ni zdravstveno stanje nebitno. Dapatak. Sugerirati, na primjer, srčanom bolesniku da časkom krene na maraton - jer tako piše u novinama - je hm, blesavo do neodgovorno.
Ranije ove godine bila sam izložena mišljenjima jedne gospođe, koja vjerno čita novine, gleda Jabuku TV i tome slične bljezgarije. Prvom sam prilikom kidnula nalijevo, ali nije išlo bez vrijeđanja. Utjecaj novina i televizije na, pogotovo neobrazovane, umove je strašan. Nikakve razumne informacije nisu dopirale kroz slojeve uvjeravanja neke voditeljice na televiziji ili mišljenje xy-na u novinama.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 21 Aug 2018, 10:46
by haram
Fukušima??? Ko je spomenuo Fukušimu???

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 21 Aug 2018, 11:00
by MmeTipfeler
Ova bezuba žena koja nije žvakala podsjetila me na moju davnašnju prijateljicu vegetarijanku koja je i muža i djecu natjerala da jedu kao i ona. E, sad, u vegetarijanskoj prehrani nema se baš što puno žvakati, osim ako ne glođeš sirovu mrkvu, pa se hvalila kako klincima dok su rasli daje orahe, bademe i slične ljepote tako da ojačaju čeljust. Nemam pojma kako je to završilo jer se više nismo vidjele otkako sam joj rekla da baš i nije žvakanje, nego krckanje. :cerek:

Pravilo o četiri bijela zla (sol, šećer, brašno i mast) i dalje vrijedi, s time da je glavna fora u količini. Recimo, kilo šećera ima 4000 (slovima: četiri tisuće) kalorija. Što znači da 1 gram šećera ima 4 kcal. Koliko popijemo kava dnevno i koliko žličica odnosno paketića šećera stavimo u šalicu? Normativ je 2 g po paketiću, na pet kava to je deset paketića, taman količina dnevnog unosa UH koja nam je potrebna, i to pod uvjetom da ne radimo sjedeći posao. A to nitko ne uzima u obzir, to je onako, usput. Ni sa smeđim šećerom nećete bolje proći jer ima 3800kcal/kg. Med ima oko 3000 kcal po kilogramu, ali njega baš i nećete stavljati u kavu, nego eventualno u čaj, i to što više jer je tako zdravije.

Organizmu treba oko 5 g soli dnevno, a to ne znači samo onu sol koju između prstića stavljamo u hranu, nego i svu sol koju ta hrana sadrži. A većina je namirnica prirodno slana. I tako, čak ako se i ne držimo hrvatskog standarda od 12 g soli dnevno, nego u hranu dodajemo navedenih pet grama, dnevni će unos biti veći nego što nam je potrebno. E, sad, nesretna sol ostaje u organizmu i na sebe navlači vodu, a ta voda uzrokuje povećanje težine. Nije sva debljina salo: voda se jako fino rasporedi po cijelom tijelu i čini ga težim.

Stvar je u tomu da ljudi zapravo ne znaju što koji izraz znači. Većinom se pod ugljikohidrate računaju čokolade, keksi i slične poslastice, a to i jesu ugljikohidratne bombice - smažeš ih začas, a uneseš tri cjelodnevna obroka. Plus što su u pitanju tzv. jednostavni ugljikohidrati koji se u nama otope samo tako. Svi vrište protiv fruktoze, koja je također jednostavni UH, a vrište zato što se u Americi fruktoza dodaje svemu i svačemu pa se sada filozofira kako je ona Amerima kriva za pretilost i sve boleštine, a ne oni dupli hamburgeri i hrpa pomfrita, uz koje se naručuje dijetna kokakola. Da ne bude jako kalorično. :cerek: Fruktoza je, međutim, voćni šećer, glavni šećer voće čini slatkim, dakako, ako nije naknadno uvaljano u čokoladu ili kristalni odnosno štaub šećer. Taj voćni šećer, međutim, ne izaziva lučenje inzulina - to je Anita propustila naučiti na studiju ili je markirala na satu, ali ima jednako toliko kalorija kao i obični bijeli šećer. Samo se na drugi način razgrađuje. Voće je zdravo jer ima u sebi koječega drugog, a ne samo fruktoze, ali neko je kaloričnije, a neko manje kalorično. Ni složeni UH koji se preporučuju zato što se polako razgrađuju nisu bez kalorija.

Kad je debljina u pitanju, sve se zapravo svodi na jednostavnu matematiku; kad je u pitanju zdravlje, odgovor je isto tako jednostavan: raznovrsnost.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 21 Aug 2018, 11:15
by Nukac
Stvar sa soli je ovakva: treba se naviknuti na neslano.
Ja sam kupio kilu soli prije negdje 14 godina. Još je imam.
Uglavnom sve kuham neslano, jer sam se na to navikao.
Jedini problem nastane u restoranima, jer mi je tamo uglavnom sve preslano i bljutavo.
Također je ista stvar sa šećerom. Kad smanjiš unos šećera, više ti ne odgovara slatka hrana i sve ti postane preslatko.
Odavno čaj pijem bez šećera, a unazad 2-3 godine i kavu. Šećer sam isto zadnji puta kupio prije 10-tak godina.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 21 Aug 2018, 11:40
by Riona
Kak ti je preslano I bljutavo?
Bljutavo je kad nema soli, ili?

Ja solim malo, tako sam navikla oduvijek; imali smo teškog bolesnika u obitelji pa je sva hrana pripremana tako da njemu odgovara... navika. A šećer... ne šećerim kavu, čajeve; ne pravim kolače. Ne pravim džemove. Mamilade. Limunade sa šećerom. U velikim čašama. (podsjetilo me na pjesmicu :D)
Hoću reći, zapravo, da su ti postulati dobri, ali se moraju fino uslagivati sa svakim posebno. to traži vremena i posvećenosti problemu. Nešto ti ne odgovara. Nešto da. Na nešto tvoj organizmić vrišti od muke, a to je,recimo, nešto što "novinama" izgleda perfektno.

Riba, recimo.
Netko je ne podnosi ni na slici.
Netko je obožava.
Netko voli ovu, a ne onu.
A netko čita harama, pa se ne usudi jesti ribu. Jer je sva zatrovana i svjetli u mraku. :zubo:


Harame oprosti. ti si naša radioaktivna luč :rofl:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 21 Aug 2018, 13:41
by MmeTipfeler
Nukac wrote:
21 Aug 2018, 11:15
Stvar sa soli je ovakva: treba se naviknuti na neslano.
Ja sam kupio kilu soli prije negdje 14 godina. Još je imam.
Još malo pa ćeš je moći prodati pod himalajsku sol. :cerek:

No, da, činjenica je da nepce treba odviknuti od prejakih podražaja. Ne znam hoće li se ikada pojaviti generacija u kojoj su takvi ljudi većina pa će to prisiliti proizvođače i ugostitelje na zaokret.

Inače, kažu da se jaki začini stavljaju u siromašnu ili pokvarenu hranu. U prvom slučaju da je učini zanimljivijom, a u drugom da prikrije vonj.


Riona wrote:
21 Aug 2018, 11:40
A netko čita harama, pa se ne usudi jesti ribu. Jer je sva zatrovana i svjetli u mraku. :zubo:
Meni bi trebala upravo takva riba jer mi je krepala žarulja u kuhinji, a ne znam imam li zamjensku. :mama:

Navodno riba i jest zatrovana, ali teškim metalima: što je niže u hranidbenom lancu, zatrovanost je manja. Zato moji psi i jedu papalinu, a ja sam općenito na sve otporna. Grom, koprive i tako to. :D

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 21 Aug 2018, 22:53
by MmeTipfeler
Problem nastaje kad službeni doktori preporuče određeni način prehrane s obzirom na neku boleštinu, a genijalci u tipu Anite Šupe ustvrde kako je to bez veze i kako oni bolje znaju.

No bravo. :top:

Bolještina mijenja našu percepciju, između ostaloga i percepciju okusa. Tako da mantra "slijedi svoj unutraji glas" više ničemu ne služi. :crying:

Moja je mama imala visok tlak. Što je kod nje izazivalo potrebu za slanim. Ne znam jesam li to napisala, ali dodavanje soli povisuje tlak u slučaju naglog pada. Kod nje se iracionalni zaključak obrnuo: njezin je organizam zahtijevao sol. I ona je ustrajno dodavala sol u hranu, sve joj se (subjektivno) činilo neslanim. Promatrala sam je u masu navrata za špaherom kako proba ono što je kuhala, a zatim, nezadovoljna, dodaje sol. Osjetila su je izdala, glavni je kriterij bila imaginarna slika o potrebi za solju.

I ta se varka ne događa samo u vezi s time. :crying:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 22 Aug 2018, 01:15
by Šabović Adis
MmeTipfeler wrote:
21 Aug 2018, 13:41

(...)


Meni bi trebala upravo takva riba jer mi je krepala žarulja u kuhinji, a ne znam imam li zamjensku. :mama:

(...)

Jesil' probala zdrhtuljom? Ona ti je sva ribasta. I električna. Isto k'o i jegulja. :nogica:

haram wrote:
21 Aug 2018, 10:46
Fukušima??? Ko je spomenuo Fukušimu???

A Momentary Lapse of Reason... :rofl:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 24 Aug 2018, 20:11
by MmeTipfeler
I tko će meni sjebat temu nego Šabo? :mad: Umjesto da lijepo napišeš "jedem burek i uživam", ti o nekim drhtuljama. :cerek:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 24 Aug 2018, 20:31
by haram
Ja upravo žvačem one Wudy hrenovke... zanimljivo, tri dana mi stoje otvorene u pakungu u stanu u kome je +40 prosječna temperatura, i nisu se pokvarile... šta u njih meću, da mi je znati :misli:

Čekaj, ovo je podforum Zdravlje?

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 24 Aug 2018, 20:34
by haram
Nukac wrote:
21 Aug 2018, 11:15
...
Jedini problem nastane u restoranima, jer mi je tamo uglavnom sve preslano i bljutavo.
...
Bljutavo možda zato što prekuhavaju hranu. Sve je puno sočnije ako je laganije kuhano/pečeno.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 24 Aug 2018, 21:58
by Šabović Adis
MmeTipfeler wrote:
24 Aug 2018, 20:11
I tko će meni sjebat temu nego Šabo? :mad: Umjesto da lijepo napišeš "jedem burek i uživam", ti o nekim drhtuljama. :cerek:
:rofl:

Evo tebi jedan :kiss: dase neljutiš.
Šabo over & aut! :D

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 24 Aug 2018, 22:19
by MmeTipfeler
haram wrote:
24 Aug 2018, 20:31
Ja upravo žvačem one Wudy hrenovke... zanimljivo, tri dana mi stoje otvorene u pakungu u stanu u kome je +40 prosječna temperatura, i nisu se pokvarile... šta u njih meću, da mi je znati :misli:
Nešto ti se pokvarilo: ili okus ili termometar. :D Nema šanse da išta preživi na +40. Osim komaraca. :mad:

Rijetko jedem hrenovke, svojevremeno sam uživala u telećim hrenovkama kupljenim kod Pešuna, a onda se Pešun zatvorio, propao, prodao se... Nedavno sam našla teleće hrenovke na utrinskom placu, bome više ne znam koja mesnica, ali nema ih stalno. Kupim veću količinu pa zamrznem. No sastav mi dakako, nitko ne garantira. :raspa:

Pileće, pureće i tako to zapravo su mi jednako bezvezne kao i vegetarijanske - ili je hrenovka ili nije, ili je meso ili nije. Nemojte me zezati. :D

U biti, kad jedem hrenovke, najfiniji mi je senf. :cerek:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 24 Aug 2018, 22:25
by MmeTipfeler
Šabović Adis wrote:
24 Aug 2018, 21:58
Šabo over & aut! :D
Šta over & aut?! Vraćaj se ovamo! Hoću izvještaj o bureku, tulumbe baklavama, tufahijama, hurmašicama... ma znaš već. Sve ono nezdravo. :cerek:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 24 Aug 2018, 22:26
by haram
MmeTipfeler wrote:
24 Aug 2018, 22:19
Nešto ti se pokvarilo: ili okus ili termometar. :D Nema šanse da išta preživi na +40. Osim komaraca. :mad:
Pa, okus (i njuh) mi odavno ne radi, okej možda nije +40 nego +39 :D, u stanu je pakleno vruće ljeti, nisam ih pospremio u frižider.
Nije da su mi hrenovke prvi izbor, ali ja sam svežder - jedem sve čega imam.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 24 Aug 2018, 23:08
by Riona
haram wrote:
Pa, okus (i njuh) mi odavno ne radi, okej možda nije +40 nego +39 :D, u stanu je pakleno vruće ljeti, nisam ih pospremio u frižider.
Nije da su mi hrenovke prvi izbor, ali ja sam svežder - jedem sve čega imam.
Ma, nema veze, javit ces se iz bolnice...:p

Sent from my SM-T355Y using Tapatalk


Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 24 Aug 2018, 23:39
by haram
Riona wrote:
24 Aug 2018, 23:08
Ma, nema veze, javit ces se iz bolnice...:p

Sent from my SM-T355Y using Tapatalk
Možda i tamo dobijem hrenovke za večeru :zubo:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 24 Aug 2018, 23:57
by MmeTipfeler
haram wrote:
24 Aug 2018, 23:39
Možda i tamo dobijem hrenovke za večeru :zubo:
Možda u bolnici imaju frižider. :cerek:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 25 Aug 2018, 01:14
by Šabović Adis
MmeTipfeler wrote:
24 Aug 2018, 22:25
Šta over & aut?! Vraćaj se ovamo! Hoću izvještaj o bureku, tulumbe baklavama, tufahijama, hurmašicama... ma znaš već. Sve ono nezdravo. :cerek:
:rofl: :grli:

A eto, čuo sam i ja za tu neku zdravu hranu ali nikad nisam shvatio o čemu je zapravo riječ. A nisam se nešto ni trudio, da ti pravo kažem. :rofl:

Ja ti (i) na hranu gledam kao na nužno zlo - kad dođe zor guzici onda trpaš u se šta stigneš, bitno da je jestivo a sad, jel' zdravo il' nezdravo...ako se kad greškom najedem ludih gljiva odma' ću skontat' na čemu sam. :rofl:

Tulumbe, baklave isl. to rijetko zatičem po kući, a kad zateknem onda gledam da to opušem prije ostalih. I kad me niko ne vidi. Uglavnom po noći, kad svi spavaju. Pekmez jedem kašikom. Bez hljeba. :ne zna: Skužila me jednom Alta (kći) pa se raskrivila aaaaaa, eno ga, babo opet jede, ali sam je bio ubijedio da je samo sanjala.
A mene sramota jeeeee... :rofl:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 25 Aug 2018, 08:25
by Donna Sole
MmeTipfeler wrote:
24 Aug 2018, 22:19


U biti, kad jedem hrenovke, najfiniji mi je senf. :cerek:
Nije hrenovka bez senfa.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 25 Aug 2018, 12:57
by Riona
Donna Sole wrote:
25 Aug 2018, 08:25
Nije hrenovka bez senfa.
Da. HRENovka. :rofl:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 25 Aug 2018, 21:06
by Donna Sole
Riona wrote:
25 Aug 2018, 12:57
Da. HRENovka. :rofl:
I meni je zanimljivo kako je uopće dobila ime po hrenu,

I dalje mislim da joj senf bolje pristaje.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 25 Aug 2018, 21:54
by MmeTipfeler
Donna Sole wrote:
25 Aug 2018, 21:06
I meni je zanimljivo kako je uopće dobila ime po hrenu,

I dalje mislim da joj senf bolje pristaje.
Bit će da je netko pomiješao hren i senf. Ljuto jedno, ljuto drugo. :raspa: Što bi falilo da smo ih i dalje zvali viršli ili viršle? Nemam pojma zovu li se u njemačkom doista tako (Würstel), ali Francuzi ih zovu "frankfurtske kobasice" (saucisses de Francfort), a Talijani "bečke kobasičice" (salsicciotti di Vienna. Francuzi spominju i neki Strasbourg. :misli:

U Frankfurtu sam jela kobasice, ali baš kobasice, sa senfom. Hren mi nitko ni spominjao nije. :rolleyes:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 26 Aug 2018, 07:40
by Riona
Austrijanci ih zovu Frankfurtske kobasice. Skuzili su nas, pa utvrduju kod narudzbe -sa hrenom ili senfom? :D

Poslano sa mog GT-I9060I koristeći Tapatalk


Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 26 Aug 2018, 11:21
by MmeTipfeler
Riona wrote:
26 Aug 2018, 07:40
Austrijanci ih zovu Frankfurtske kobasice. Skuzili su nas, pa utvrduju kod narudzbe -sa hrenom ili senfom? :D
Fora su mi te razmjene naziva - Austrijanci se pozivaju na Frankfurt, a Talijani na Beč. Slično kao što Francuzi francusku salatu zovu makedonskom. Dobro, kod njih je svaka miješana salata macédoine, čak i ako je voćna. :cerek:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 26 Aug 2018, 11:57
by Donna Sole
Ovaj oftopik se dobro razvio pa predlažem seljenje na kulinarstvo. Upravo tema o različitim nazivima jela tj njihovo originalno podrijetlo.

A da i ja ne budem oftopična samo ću reći da sve te nutrifore imaju svoju ciljanu publiku.
Ljudi jesu u principu blesavi a često poblesave od najbanalnijih razloga.
Svi se nadaju čudesnim dijetama a malo ko diže gujcu s kauča.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 26 Aug 2018, 12:34
by Riona
Nemoj sad da šećemo ovo na gastronomiju, neću to više nikad naći! :gaah:

Možeš mi reći, koliko ljudi poznaješ koji se kljukaju tabletama za mršavljenje?
edit:
Ja, recimo, nikog.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 26 Aug 2018, 12:50
by Donna Sole
Ne znam nikog da pije te tablete, fakat.

Ali reklame blješte i šljašte fejsbucima, televiziji ko one za probavu.

Netko to ipak kupuje i guta.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 26 Aug 2018, 13:56
by Riona
Pa šljašte i reklame za "čukljeve" (taj mi je naziv poznat samo iz reklame, zato "").
Mislim da je stvar u ovome "svi bi tabletice nitko ne bi promijenio način života, mrdnuo guzicom, manje jeo, hranio se zdravo..." bla bla... da ukratko prepričam bljuzgu kojom nas bombardiraju. I onda se i Marek Barek nađe biti doktoricom za svaku boljku i obasipa susjedu tom pameću. Prodaju nam krivnju.

Pri tome se šire bolesti koje su teško prepoznatljive, koje se teško ili nikako liječe, i ljudi trpe dok god ide, jer ih je sram, jer ih čak i svaki prolaznik može odmah "procijeniti" kao "vidi lijenčinu, samo bi popio tableticu, a ne bi ništa truda uložio u svoje zdravlje". Da o lošim procijenama i katastrofalnom dijagnosticiranju liječnika uopće ne govorim.

Nekako smo se našli u loncu gdje nas fino kuhaju razni interesi i neznanja, pa se još i sami lupamo po glavi, što nismo u stanju pratiti neki trend koji se upravo uvlači u sve pore. Sjetite se samo zadnjih godina, "nipošto putar, samo margarin!" pa u zadnje vrijeme "samo putar, nipošto margarin!" i slično. Iskreno rečeno, njupati soju da u menopauzi imaš manje problema, treba reći bebama u pelenama - da bi bilo nekog efekta. Pod uvjetom da soja nije GMO, a ima li još takve?

Uistinu, nema hrane koja nije na neki način sjebana; sjetite se kravljeg ludila. Možeš ti izbjegavati meso, iznutrice; postati travojed, ali ako napraviš voćnu tortu sa prekrasnom želatinom od jagoda, možda si potrovao cijeli dječji rođendan!

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 27 Aug 2018, 20:20
by haram
Riona wrote:
26 Aug 2018, 13:56
... Pod uvjetom da soja nije GMO, a ima li još takve?
:eek: teoretičarko zavjera!
Al zato ti je riba sa obala Fukušime savršeno zdravstveno ispravna :kava:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 27 Aug 2018, 20:24
by MmeTipfeler
Riona wrote:
26 Aug 2018, 13:56
... Pod uvjetom da soja nije GMO, a ima li još takve?
Soja ne valja bez obzira na to je li GMO ili nije. :raspa:

haram wrote:
27 Aug 2018, 20:20
Al zato ti je riba sa obala Fukušime savršeno zdravstveno ispravna :kava:
Po našim tržnicama sve vrvi od ribe uvezeno direktno s obala Fukušime. Dobro, to se valjda prodaje uvečer kad ja ne idem na plac. :cerek:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 27 Aug 2018, 20:48
by haram
Madam, ne trolaj, znaš šta sam htio reći :durica:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 28 Aug 2018, 22:25
by Riona
MmeTipfeler wrote:
27 Aug 2018, 20:24
Soja ne valja bez obzira na to je li GMO ili nije. :raspa:



Po našim tržnicama sve vrvi od ribe uvezeno direktno s obala Fukušime. Dobro, to se valjda prodaje uvečer kad ja ne idem na plac. :cerek:
Eto.- Soja ne valja, a riba ima noćni život.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 28 Aug 2018, 23:21
by haram
Bute vidle noćni život kad vam bude bio zelenkasto obasjan iz Krškog i Paksa.
A kao zabrinjava nas prehrana.
Stvarno; tko je ovdje blesav?

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 29 Aug 2018, 07:40
by MmeTipfeler
haram wrote:
28 Aug 2018, 23:21
Bute vidle noćni život kad vam bude bio zelenkasto obasjan iz Krškog i Paksa.
A za kad se to planira? I kako će se izvesti? :raspa:

Soju su svojevremeno počeli u prehranu gurati vegetarijanci i vegani vičući na sav glas kako je silno zdrava. A pomodni Zapad navalio kao blesav i mi skupa s njim. No to je bilo prije 30-ak godina. U međuvremenu smo shvatili da baš i nije tako.

Vegićima je super što se od soje mogu napraviti razni nadomjesci za mesnate i mliječne proizvode, a i inače tvrde da je čovjek po prirodi biljožder, da su gladijatori svi odreda bili vegetarijanci ili vegani, ovisi o tome koga pitaš, pa vidi kako su bili uspješni (o, da, uglavnom su uspijevali poginuti u areni :D ), da biljna prehrana sadrži sve potrebne nutrijente... U soji, istina, ima više bjelančevina nego u mesu, ali ih se većina upropasti termičkom obradom, a soju se mora kuhati, i to ne znam koliko sati, inače je toksična. Izoflavone iskorištava farmaceutika, ali ne BigPharma, nego ih u svojim proizvodima propagira alternativna medicina jer "pomažu hormonskoj ravnoteži". Ma da! Zapravo utječu na estrogene receptore, a nastavak pripada u medicinu, to jest liječenje raka dojke. :crying:

Tu je Anita Šupe u pravu, no samo u onom dijelu u kojem govori kako je priča o soji zapravo velika prijevara, ali ne prijevara koju je smislila prehrambena industrija, nego je ta industrija samo iskoristila vegićku glupost, kao i glupost onih koji su na te priče pali. Ostatak njezine analize obično je pretjerivanje.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 29 Aug 2018, 11:27
by Riona
MmeTipfeler wrote:
29 Aug 2018, 07:40
A za kad se to planira? I kako će se izvesti? :raspa:

Soju su svojevremeno počeli u prehranu gurati vegetarijanci i vegani vičući na sav glas kako je silno zdrava.
...
Skrušeno priznajem da sam kriva zbog neisprobavanja soje.
u bilo kojem obliku.
osim ako su mi je podvalili
to me sjetilo:
Svojedobno sam radila u nekom uredu firme koja je brinula o okolišu, pa je većina zaposlenica tamo bila odana cipelama od jedva obrađene kože i šminki u minimalnim količinama, a i to je bilo, piše, testirano na papiru, a ne na životinjama.
(ovo je sve potrebno objasniti da se shvati što me natjeralo na... )
religiozno odane okolišu, naravno, bile su i vegetarijanke, a neke i veganke. Znale smo otići zajedno na ručak, pa smo tako završile u vegetarijanskom restoranu. Tako nešto nejestivo, bljutavo i smrdljivo rijetko sretneš. Pristojno sam se smješkala i gutala juhu - khm, neslanu toplu vodu, nahranila se sa dvije tri vitice tjestenine na dnu, a povrće koje nam je servirano, bilo je začinjeno nečim što je imalo gadan miris. Koji je prožimao cijeli restač. Sa fanaticima se ne svađam, pa sam tako na upite odgovarala da je dobro. Više od toga nisam mogla lagati, a sumnjam i da je moje ličeko odavalo veću sreću od "dobro". Sigurno je, da me više nikad nisu tjerale u taj restač, pa ostaje vjerojatna činjenica da su one bolje lagale od mene, kad su kimale da primaju moj "dobro".

Dolje soja.
gmo i obična.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 29 Aug 2018, 11:30
by Donna Sole
Vegići i vegetarijanci uglavnom na tu prehranu prijeđu iz neinformiranosti a povezano je i s pomodnošću.
Većina ih je skoro pa religiozna po tom pitanju.
Najjača im je mantra da nije prirodno jesti lešine i da se karma vraća zbog ubijanja uzgojenih živina.


Ja sam to svela na jednostavnu jednadžbu. Treba jesti namirnice iz svog okruženja i to sezonske.
Nije bed povremeno se počastiti indijskim ili brazilskim oraščićima, avokadom ili bananom ali ne i tvrditi da je to nužna namirnica u postizanju balansa prehrane.
Ja otkad nisam na dijetama i jedem samo ribu, meso, piletinu s dosta zelenog lisnatog povrća imam i težinu pod kontrolm, probavu a i energiju.
Dok se mašim nekog slatkiša makar u voću pojave se problemi.

Vitamini se nalaze u mesu i ribi, u salati i kupusu, a u voću se nalaze šećeri koji iako se zovu fruktoza i iako nisu industrijsku tretirani i dalje su šećeri. Neka su i prirodno uzgojeni, nemajuprednost u odnosu na povrće. U povrću ima više ili bar jednako vitamina a bar nema šećera.

Pivo je tekući kruh, sve žitarice daju energiju ali za mišićnu masu koja zapravo troši energiju potreban je unos proteina . Da bi to kvalitetno proradilo treba unositi i vitamine koji se nalaze u povrću.

Kako Anita Šupe to objašnjava ne znam, nemam volje čitati ali sam uvjerena da je više na tragu regulacije težine, uređivanju kolesterola i masnoća od onih koji tvrde da su UH baza. Nisu.


Bez unošenja >UH u ikojem obliku pa i u mrkvi i cikli, gušterača popozdi pa se poajčava potreba za šećerima a tada je najlakše posenuti za čokoldaom ii keksom ili bananom što keto dijeta jednostavno zaustavlja naime tu želju za slatkim.
Dva dana keto dijete zaustavi tu krizu nastavlja sasvim solidno topljenje sala i gubljenje viška mase a posebno vode. Ona traži često zalijevanje čistom vodom da sve ono to treba izbaciti zajedno sa solju, izbacije samo voda.

Ko je blesav? Možda ja, ne znam. Neka sam i blesava ali ja sam vrlo zadovoljna.
.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 29 Aug 2018, 11:49
by haram
MmeTipfeler wrote:
29 Aug 2018, 07:40
A za kad se to planira? I kako će se izvesti? :raspa:
Mogu ti reći šta se ne planira: dekomisija i sigurno skladištenje. Kao što se ne planira niti kada će se vrč koji ide na vodu razbiti.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 29 Aug 2018, 11:59
by MmeTipfeler
Pa ja bih rekla da sve treba probati, a onda jesti ono što nam je fino i što smo utvrdili da nam ne škodi. Kako znati škodi li nam nešto ili ne? Otprilike ovako kako piše donna: treba poznavati vlastiti organizam i pratiti eventualne promjene. Stvar je u tome da malo tko to čini, kao što i inače malo tko misli svojom glavom.

Kako se družim ili sam se družila s ljudima iz različitih krugova, probala sam i soju i raznorazne veganska odnosno vegetarijanska jela. Ne u restoranu, doduše. Nešto mi je bilo fino, a nešto ne, baš kao što je i s ostalom hranom bez ideoloških predznaka. Od soje mi čak ne paše ni onaj sojin umak u bočicama, moja se šogorica davi u njemu, a nije vegićka.

No da se svako toliko nađu pametnjakovići koji nam (1) sole pamet, (2) pišu znanstvene radove i (3) otkrivaju toplu vodu, samo kažu da to nije voda, nego zrak, u ovom slučaju - doslovce, bome je istina.

Svojevremeno sam za pseto kupila nekakvo ulje, a bilo je najpovoljnije na stranici koju ću navesti, pa sam im ostala u bazi podataka i nikako se odjaviti. Svako toliko dobivam njihove propagandne mejlove koje na tabletu ne znam preusmjeriti u spam. Današnji biser:
Zagađeni zrak - okidač za milijune novih slučajeva dijabetesa u svijetu
.

Ništa oni ne lažu, samo stavljaju jednu uz drugu dvije činjenice i time ih povezuju, najčešće uz tipičnu logičku pogrešku post hoc ergo propter hoc (poslije ovog, dakle, zbog ovog), a sve jako mudro i znanstveno zvuči. Pa tko ne bi pokupovao sve njihove proizvode, diskretno istaknute na vrhu stranice.

To ide ovako.
Iako se još ne zna točan mehanizam koji bi objasnio kako točno zagađenje dovodi do dijabetesa, zna se da ono smanjuje proizvodnju inzulina, povećava upalna stanja te smanjuje sposobnost organizma da glukozu pretvara u energiju, što je iznimno bitno za održavanje zdravlja.
E, sad: ili se zna ili se ne zna. :rolleyes:

Pa onda.
Američki su znanstvenici otkrili da je dovoljno svega 2-3 mjeseca biti izložen onečišćenjima u zraku da bi se stvorila podloga za pojavu šećerne bolesti, a to osobito vrijedi za pretile osobe.
Valjda zato što udišu zrak obogaćen štaub-šećerom. :cerek: Pretile će se osobe prije ili poslije susresti sa zdravstvenim tegobama, hoće li to biti šećerna bolest ili nešto drugo, ovisi o genetskoj predispoziciji.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 29 Aug 2018, 13:20
by Nukac
Prije nekog vremena sam razgovarao s curom koja radi u dućanu s fitnes dodacima prehrani.
Dolazi jedna očita veganka koja traži multivitaminske tablete, i onda nastaje problem, jer su u kapsulama a ona sadrži želatinu. Jer to je iz krava. Pošto su imali samo u kapsulama nije htjela kupit.
Ali kupila je cijeli paketić BCAA aminokiselina.
Ako ne znate, to su aminokiseline valin, leucin i izoleucin. A one se izoliraju iz životinjske dlake... :rofl:

Toliko o veganskom znanju...

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 29 Aug 2018, 14:00
by Riona
Nukac wrote:
29 Aug 2018, 13:20
Prije nekog vremena sam razgovarao s curom koja radi u dućanu s fitnes dodacima prehrani.
Dolazi jedna očita veganka koja traži multivitaminske tablete, i onda nastaje problem, jer su u kapsulama a ona sadrži želatinu. Jer to je iz krava. Pošto su imali samo u kapsulama nije htjela kupit.
Ali kupila je cijeli paketić BCAA aminokiselina.
Ako ne znate, to su aminokiseline valin, leucin i izoleucin. A one se izoliraju iz životinjske dlake... :rofl:

Toliko o veganskom znanju...
Baš si onak - zločest. :raspa:
Nisu svi u struci i nisu svi tako znatiželjni kao neki ... koji se tu javljaju.
Pa da znaju sve i sva. Žena se brine o sebi, troši lovu, nada se da je neće preći - kao recimo na ovaj način. A i sam znaš da i ti jedeš i piješ bome svašta nepoznatog.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 29 Aug 2018, 14:00
by haram
MmeTipfeler wrote:
29 Aug 2018, 11:59
...
E, sad: ili se zna ili se ne zna. :rolleyes:
...
Pa valjda se znaju nuspojave i šta ih uzrokuje, a nezna se točno kako. :ne zna:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 29 Aug 2018, 14:01
by haram
Nukac wrote:
29 Aug 2018, 13:20
Prije nekog vremena sam razgovarao s curom koja radi u dućanu s fitnes dodacima prehrani.
Dolazi jedna očita veganka koja traži multivitaminske tablete, i onda nastaje problem, jer su u kapsulama a ona sadrži želatinu. Jer to je iz krava. Pošto su imali samo u kapsulama nije htjela kupit.
Ali kupila je cijeli paketić BCAA aminokiselina.
Ako ne znate, to su aminokiseline valin, leucin i izoleucin. A one se izoliraju iz životinjske dlake... :rofl:

Toliko o veganskom znanju...
Danas ako hoćeš znati čime točno se hraniš nije dovoljno ni biti faking doktor biokemije.
I onda se dilkani zalijepe za nebulozu o ćemtrejlsima :rolleyes:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 29 Aug 2018, 14:26
by Riona
haram wrote:
29 Aug 2018, 14:01
Danas ako hoćeš znati čime točno se hraniš nije dovoljno ni biti faking doktor biokemije.
I onda se dilkani zalijepe za nebulozu o ćemtrejlsima :rolleyes:
hoćeš reći da to nije istina :horor:
Pa sva se moja paranoja temelji na tome! Pa kako ću sad, jadna? A možda ti nisi u pravu?
Možda si ti poslat da zbunjuješ ljude? :zubo: :rofl:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 29 Aug 2018, 14:52
by MmeTipfeler
Ma on ti je zapravo čovjek-gušter, samo se preko interneta to ne primjećuje. :cerek:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 29 Aug 2018, 14:59
by Nukac
Kemtrejlsi... To mi je omiljena teorija zavjere, odmah nakon teorije o ravnoj zemlji... :rofl:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 29 Aug 2018, 15:00
by haram
Bože, vi ste toliko obmanute da mislite da niste... :kava:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 29 Aug 2018, 15:08
by haram
Nukac wrote:
29 Aug 2018, 14:59
Kemtrejlsi... To mi je omiljena teorija zavjere, odmah nakon teorije o ravnoj zemlji... :rofl:
To ti je ono "Mirko pazi metak!!"... i dok svi zure u nebo, ispod na površini se odvijaju svakakve svinjarije. I onda teoretičari misle kako su svi drugi ofce :cerek:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 29 Aug 2018, 16:40
by Riona
MmeTipfeler wrote:
29 Aug 2018, 14:52
Ma on ti je zapravo čovjek-gušter, samo se preko interneta to ne primjećuje. :cerek:
Aha...
Megjutim, oni su svi bogati i na položajima, a on priča da to nije njegov slučaj?
haram wrote:
29 Aug 2018, 15:00
Bože, vi ste toliko obmanute da mislite da niste... :kava:
Ti misliš da ja ne znam da ti misliš da ja ne znam?

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 29 Aug 2018, 16:58
by haram
Riona wrote:
29 Aug 2018, 16:40
Aha...
Megjutim, oni su svi bogati i na položajima, a on priča da to nije njegov slučaj?
Nemam ja šta pričati, postoje empirijski dokazi, kao hrenovke... tj. postojali su, uklonio sam ih.
Riona wrote:
29 Aug 2018, 16:40
Ti misliš da ja ne znam da ti misliš da ja ne znam?
Znam da ti misliš da ja mislim da ti misliš da znaš.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 29 Aug 2018, 17:01
by Riona
haram wrote:
29 Aug 2018, 16:58
Nemam ja šta pričati, postoje empirijski dokazi, kao hrenovke... tj. postojali su, uklonio sam ih.
To može biti propaganda. :zubo:
Čovjek bi se vjerojatno razbolio od toga... gušter.. a šta ja znam
haram wrote:
29 Aug 2018, 16:58
Znam da ti misliš da ja mislim da ti misliš da znaš.
Ne znam otkud ti znaš šta ja mislim, ali mislim da je prilično sigurno da ti tako misliš

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 29 Aug 2018, 19:01
by MmeTipfeler
haram wrote:
29 Aug 2018, 14:00
Pa valjda se znaju nuspojave i šta ih uzrokuje, a nezna se točno kako. :ne zna:
Pa čitaš li ti što su napisali? Zagađenje smanjuje proizvodnju inzulina, povećava upalna stanja i smanjuje sposobnost organizma da glukozu pretvara u energiju pa to dovodi do šećerne bolesti. Nastranu što ovo posljednje ovisi o prvome, napisali su to samo da bi bombastičnije zvučalo, ali sve su naveli, a nemaju pojma kako bi to uopće povezali sa zagađenjem pa "ne znaju točno".

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 29 Aug 2018, 19:04
by MmeTipfeler
haram wrote:
29 Aug 2018, 15:00
Bože, vi ste toliko obmanute da mislite da niste... :kava:
I obrat vrijedi, znaš. :mig:

Riona wrote:
29 Aug 2018, 17:01

Ne znam otkud ti znaš šta ja mislim, ali mislim da je prilično sigurno da ti tako misliš
Može i tako. :cerek:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 29 Aug 2018, 20:19
by haram
MmeTipfeler wrote:
29 Aug 2018, 19:04
I obrat vrijedi, znaš. :mig:
...
Mda... ja do sada nisam znao da je fluor toksičan :giggle:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 29 Aug 2018, 20:23
by MmeTipfeler
haram wrote:
29 Aug 2018, 20:19
Mda... ja do sada nisam znao da je fluor toksičan :giggle:
Pa ne zove se na hrvatskome zabadava jedik. :D Očito si dobro učio kemiju, ali logika ti evidentno nije jača strana. :raspa:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 29 Aug 2018, 20:49
by haram
MmeTipfeler wrote:
29 Aug 2018, 20:23
Pa ne zove se na hrvatskome zabadava jedik. :D Očito si dobro učio kemiju, ali logika ti evidentno nije jača strana. :raspa:
Opet krivo, Madam... imao sam kulju iz kemije, a logikom naprosto briljiram :giggle:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 29 Aug 2018, 21:05
by MmeTipfeler
haram wrote:
29 Aug 2018, 20:49
Opet krivo, Madam... imao sam kulju iz kemije, a logikom naprosto briljiram :giggle:
Nisam ni rekla da si imalo peticu, a logika ti zbilja sjaji na sve strane. Gotovo kao riba iz Fukušime. :bicedobro:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 12 Sep 2018, 15:58
by Herbicidna
Imam u obitelji nekoga tko je žešće zabrija na zdravu prehranu i alternativna liječenja, ne bih to poželjela ni najgorem neprijatelju.
Zapravo bih jer sam jako zla. :E
Što nas dovodi do toga da sve više ljudi brije ja ne ćiribu-ćiriba recepte za zdrav život i alternativno iscjeljenje duha i tijela. Djeco nemojte bit zli, ne isplati se. :E
Trenutno imam aktivnu svađu oko upotrebe ulja u kućanstvu i ozbiljno razmišljam o tome da nekome ukradem i uništim konzervu protiv štetnih zračenja koju je platio 100$. :E


:mad: :mad: :mad:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 12 Sep 2018, 18:48
by MmeTipfeler
Herbicidna wrote:
12 Sep 2018, 15:58
Trenutno imam aktivnu svađu oko upotrebe ulja u kućanstvu i ozbiljno razmišljam o tome da nekome ukradem i uništim konzervu protiv štetnih zračenja koju je platio 100$. :E
Dakle, to je još uvijek aktualno? :o No u doba kada je moja sveki meni prodavala tu priču dovoljna je bila riblja konzerva kupljena u dućanu. :cerek:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 12 Sep 2018, 20:23
by Riona
kakve sad konzerve? bože dragi kako sam ja neupućena!
jel ima nešto, šta ja znam, kolut luka da me štiti od svega zla? :moli:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 12 Sep 2018, 20:38
by haram
Samo se vi sprdajte, a kad dobijete raka od zračenja bute se plakale :kava:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 12 Sep 2018, 20:40
by haram
Herbicidna wrote:
12 Sep 2018, 15:58
...
Trenutno imam aktivnu svađu oko upotrebe ulja u kućanstvu... :E
I moja mama sad misli da žlicom treba jest svinjsku mast :facepalm:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 12 Sep 2018, 20:41
by Riona
haram wrote:
12 Sep 2018, 20:38
Samo se vi sprdajte, a kad dobijete raka od zračenja bute se plakale :kava:
Pa kak možeš biti takav!? Kako se čovjek može od svega zaštititi - sve što jedemo svako malo proglase za čisti otrov (a kako je sve tretirano, lako moguće da je točno); sve što pijemo - isto. Zrak - ne valja. Spavanje - katastrofa. Hodanje,trčanje, bicikliranje - budale, a auti vam direktno prde plinove u pluća. Ništa šta radimo, čak ni seks, nije pošteđeno proklete kritike. A štos je u tome, da u svim tim kritikama ima veća doza istine - i šta da radimo? Ti bi volio živjeti negdje izvan civilizacije, saditi svoju mrkvicu i gledati plavo nebo, a pazi sad, sve te kisele i kojekakve kiše i chemtrailsi i svako sranje će te sustići. Nije Zemlja dovoljno velika.

Tko je ovdje blesav?

Posted: 12 Sep 2018, 20:44
by Nukac
Najbolje je otici na Mars. Tamo jos nije zagadjeno.
I nema chemtrailsa a ni mobitela.
Malko jedino hebe atmosfera.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 12 Sep 2018, 20:49
by Riona
Nukac wrote:
12 Sep 2018, 20:44
Najbolje je otici na Mars. Tamo jos nije zagadjeno.
I nema chemtrailsa a ni mobitela.
Malko jedino hebe atmosfera.
Ti si svecki putnik, tebe ćemo torpedirati, da vidiš, može li se bivati... :zubo:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 13 Sep 2018, 06:18
by Nukac
A ne. Meni je ok i na zemlji.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 13 Sep 2018, 06:59
by haram
Život u zatvoru bio bi mnogo bolji od života kolonizatora Marsa.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 13 Sep 2018, 07:08
by Nukac
Ovisi u kojem zatvoru. U nekom južnoameričkom npr. Ili azijskom.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 13 Sep 2018, 07:39
by haram
Nukac wrote:
13 Sep 2018, 07:08
Ovisi u kojem zatvoru. U nekom južnoameričkom npr. Ili azijskom.
Istina, ima i zbilja gadnih zatvora prema kojima su oni u tzv.demokratskim zapadnim zemljama hoteli s pet zvjezdica... mislio sam na one kakve obično gledamo na TV.

Nego, OT:
sedam miliona ljudi godišnje pokrepa samo od zagađenja zraka.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 13 Sep 2018, 08:51
by MmeTipfeler
haram wrote:
13 Sep 2018, 07:39
Nego, OT:
sedam miliona ljudi godišnje pokrepa samo od zagađenja zraka.
Od čega otprilike polovica od unutarnjeg onečišćenja zraka.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 13 Sep 2018, 09:04
by haram
MmeTipfeler wrote:
13 Sep 2018, 08:51
Od čega otprilike polovica od unutarnjeg* onečišćenja zraka.
Prvi puta čujem za *taj izraz. Ima neka studija o tome?

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 13 Sep 2018, 09:41
by haram
E da, nikakvo čudo šta su ljudi danas sve glupaviji; zagađenje smanjuje i inteligenciju.
https://bigthink.com/brandon-weber/uh-o ... s-how-much

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 13 Sep 2018, 10:56
by MmeTipfeler
haram wrote:
13 Sep 2018, 09:04
Prvi puta čujem za *taj izraz. Ima neka studija o tome?
Ti si stručnjak za studije, ja ti mogu ponuditi samo članak: indoor air pollution, a hrvatski izraz guglaj sam.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 13 Sep 2018, 11:29
by haram
MmeTipfeler wrote:
13 Sep 2018, 10:56
Ti si stručnjak za studije, ja ti mogu ponuditi samo članak: indoor air pollution, a hrvatski izraz guglaj sam.
I kakve to veze ima s industrijskim onečišćenjima zraka na otvorenom od kojih umire 7 miliona ljudi godišnje? :ne zna:
Jel u to trebamo ubrojit i one šta im voda dospije u pluća?

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 13 Sep 2018, 13:39
by MmeTipfeler
haram wrote:
13 Sep 2018, 11:29
I kakve to veze ima s industrijskim onečišćenjima zraka na otvorenom od kojih umire 7 miliona ljudi godišnje? :ne zna:
Jel u to trebamo ubrojit i one šta im voda dospije u pluća?
Govorim ti da je gotovo polovica od toga unutarnje onečišćenje zraka, a ti provjeravaj.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 13 Sep 2018, 15:54
by Riona
MmeTipfeler wrote:
13 Sep 2018, 13:39
Govorim ti da je gotovo polovica od toga unutarnje onečišćenje zraka, a ti provjeravaj.
Misliš, kao pušenje ili klime?

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 13 Sep 2018, 16:00
by haram
MmeTipfeler wrote:
13 Sep 2018, 13:39
Govorim ti da je gotovo polovica od toga unutarnje onečišćenje zraka, a ti provjeravaj.
To si ti pretpostavila.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 13 Sep 2018, 20:14
by MmeTipfeler
Riona wrote:
13 Sep 2018, 15:54
Misliš, kao pušenje ili klime?
Da, a na onom linku nabrajaju se i različiti aerosoli i građevinski materijali. Na kraju ispada da nas najviše truje činjenica da ne otvaramo prozore.
haram wrote:
13 Sep 2018, 16:00
To si ti pretpostavila.
Nisam: link.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 14 Sep 2018, 01:46
by haram
Gdje piše da se to ubraja u onih 7 miliona smrti od industrijskih zagađenja zraka?


Inače, imaš tamo još takvih katastrofičnih linkova, kao ovaj na kome piše:

Changes in climate are already undermining production of major crops such as wheat, rice and maize in tropical and temperate regions and, without building climate resilience, this is expected to worsen as temperatures increase and become more extreme.

Analysis in the report shows that the prevalence and number of undernourished people tend to be higher in countries highly exposed to climate extremes. Undernourishment is higher again when exposure to climate extremes is compounded by a high proportion of the population depending on agricultural systems that are highly sensitive to rainfall and temperature variability.

Temperature anomalies over agricultural cropping areas continued to be higher than the long-term mean throughout 2011–2016, leading to more frequent spells of extreme heat in the last five years. The nature of rainfall seasons is also changing, such as the late or early start of rainy seasons and the unequal distribution of rainfall within a season.

The harm to agricultural production contributes to shortfalls in food availability, with knock-on effects causing food price hikes and income losses that reduce people’s access to food.


http://www.who.int/news-room/detail/11- ... eport-says

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 14 Sep 2018, 07:01
by MmeTipfeler
haram wrote:
14 Sep 2018, 01:46
Gdje piše da se to ubraja u onih 7 miliona smrti od industrijskih zagađenja zraka?
Recimo, ovdje.

Auuu, jebiga, to je bilo prije nekoliko godina. U međuvremenu se stanje sigurno bitno promijenilo. :raspa:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 14 Sep 2018, 08:41
by haram
MmeTipfeler wrote:
14 Sep 2018, 07:01
Recimo, ovdje.

Auuu, jebiga, to je bilo prije nekoliko godina. U međuvremenu se stanje sigurno bitno promijenilo. :raspa:
Ništa ja ne vjerujem dok ne čujem i drugu stranu. :durica:
I gdje su neke brojke? :zmaj:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 14 Sep 2018, 11:08
by MmeTipfeler
haram wrote:
14 Sep 2018, 08:41
Ništa ja ne vjerujem dok ne čujem i drugu stranu. :durica:
I gdje su neke brojke? :zmaj:
Tebe je ovo mimoišlo? :raspa:

Image

Ili ti trebaju naočale? :bicedobro:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 14 Sep 2018, 12:09
by Riona
To on imitira tebe, šta se praviš da si otsutna s nastave... :zubo:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 14 Sep 2018, 15:59
by haram
Riona wrote:
14 Sep 2018, 12:09
To on imitira tebe, šta se praviš da si otsutna s nastave... :zubo:
E da, si vidla ti tu dvomisao? WHO joj je savršeno kredibilan izvor kad se radi o zagađenju zraka, ali kad je riječ o globalnom zatopljenju onda su to sve sami katastrofičari :rolleyes:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 14 Sep 2018, 17:16
by MmeTipfeler
Riona wrote:
14 Sep 2018, 12:09
To on imitira tebe, šta se praviš da si otsutna s nastave... :zubo:
Ne pravim se ja. Samo uzvraćam udarac. :p

haram wrote:
14 Sep 2018, 15:59


E da, si vidla ti tu dvomisao? WHO joj je savršeno kredibilan izvor kad se radi o zagađenju zraka, ali kad je riječ o globalnom zatopljenju onda su to sve sami katastrofičari :rolleyes:
WHO navodi statistike odnosno podatke, katastrofičari daju prognoze. Nuance. :raspa:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 14 Sep 2018, 19:16
by haram
MmeTipfeler wrote:
14 Sep 2018, 17:16
Ne pravim se ja. Samo uzvraćam udarac. :p
Ti si prva počela :box:
MmeTipfeler wrote:
14 Sep 2018, 17:16
WHO navodi statistike odnosno podatke, katastrofičari daju prognoze. Nuance. :raspa:
... Changes in climate are already undermining production of major crops such as wheat, rice and maize in tropical and temperate regions and, without building climate resilience, this is expected to worsen as temperatures increase and become more extreme...
http://www.who.int/news-room/detail/11- ... eport-says

-doublethink/nerazumijem što čitam/neželim/vateva...
https://hr.wikipedia.org/wiki/Dvomisao

Ili ti možda znaš za studiju koja pokazuje kako će temperature nekim čudom nakon tri i pol desetljeća eksponencijalnog uzleta odma na današnji dan prestat rasti unatoč novom progresivnom masivnom oslobađanju 25x potentnijeg stakleničkog plina (metana) i daljnjom devastacijom biosfere koja apsorbira takve plinove?

Znanstvenici su IZRAČUNALI na temelju uzorkovanja tla i podmorja ugrubo koliko smrznutog metana ima, koliko će se osloboditi zbog porasta od početna dva stupnja, koliko u nekim okvirima će dalje temperatura zbog toga rasti, i kakve će posljedice po živi svijet sve to imati (opet u nekim okvirima). Nije to nikakvo pogađanje iz graha, matematika ne griješi. Ono što se sigurno zna je to da ti okviri variraju između crnog i najcrnjeg.
Crno (ali još uvijek najoptimističkiji model) je da će u toku ovog stoljeća četvrtina kopna postati nenastanjiva pustinja, civilizacija raspasti, a milijarde ljudi skapati, najcrnje da će sav složeniji život izumrijeti.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 14 Sep 2018, 20:13
by MmeTipfeler
Možemo li bez Wikipedije, molim? :o Svaki put jednostavno se naježim i ruka me ne sluša da stisne miša. :D

Nego, može li jedno jednostavno pitanje? :misli:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 14 Sep 2018, 20:51
by haram
MmeTipfeler wrote:
14 Sep 2018, 20:13
Možemo li bez Wikipedije, molim? :o Svaki put jednostavno se naježim i ruka me ne sluša da stisne miša. :D
Kakva vikipedija?
Objašnjavam ti šta mislim pod Dvomisao.

Drugo upozorenje trusta svjetskih znanstvenika:
https://academic.oup.com/bioscience/art ... 26/4605229

Na najboljem smo putu prema nekontroliranom efektu staklenika:
http://www.pnas.org/content/early/2018/07/31/1810141115

- jel ovo vikipedija? S vikipedije ti ponekad samo dajem generalne info o stranicama s kojih linkam radove, da ti pokažem da to nije nikakva "žuta štampa". Trebaš indeks znanstvene pouzdanosti i citiranosti academic.oup.com i pnas.org žurnala? Neće biti s vikipedije, neboj se.

Imam dojam da ti uopće nisi koncentrirana na ovu našu već predugu raspravu, zbog tih padobranskih uleta svako malo :ne zna:

Jel kužiš da to nije moja interpretacija da čitav svijet ide dovraga?
MmeTipfeler wrote:
14 Sep 2018, 20:13
Nego, može li jedno jednostavno pitanje? :misli:
Ne može jednostavno. Jednostavna pitanja su plitka i glupa i ne vode do pravih odgovora.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 14 Sep 2018, 21:15
by MmeTipfeler
haram wrote:
14 Sep 2018, 20:51
Ne može jednostavno. Jednostavna pitanja su plitka i glupa i ne vode do pravih odgovora.
Pripisuješ mi koješta što uopće nisam rekla. Treba paziti da onih desetero u našoj glavi uvijek ostane u istoj sobi. :cerek:

I ne budi bezobrazan. Odnosno, ne izvlači se. Jednostavno je uvijek bolje od bezveznoga kompliciranja. No recimo da je to moja subjektivna procjena.

Pitanje glasi: otkada potječe ideja o efektu staklenika i njegovim posljedicama te što se u međuvremenu dogodilo? Svijet propao? :D

Obrati pažnju: u linkanoj natuknici navedene su i dobre i loše strane stakleničkoga učinka.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 14 Sep 2018, 22:45
by haram
MmeTipfeler wrote:
14 Sep 2018, 21:15
...
Pitanje glasi: otkada potječe ideja o efektu staklenika i njegovim posljedicama te što se u međuvremenu dogodilo? Svijet propao? :D
Toliko o jednostavnim pitanjima :facepalm:
Tebe je totalno mimoišlo 99% svega šta sam ja do sada pisao.

Problem utjecaja stakleničkih plinova otkriven je još pred barem 150 godina, a fizika mehaničkih procesa seže još od prosvjetiteljskih istraživča kao Laplace i Newton.
https://www.aip.org/history/climate/co2.htm

Zemlja je u prošlih 10 000 godina od zadnjeg ledenog doba bila u sretno izbalansiranom stanju između astrofizičkih parametara i toplinske izolacije uzrokovane stakleničkim plinovima, stanju povoljnom za ljudsku vrstu i razvoj civilizacije. Naravno da je izvjesna količina stakleničkih plinova/izolacije korisna da nemamo temperaturne razlike kao na površini Mjeseca.
Ali od početka industrijske revolucije pumpamo sve više stakleničkih plinova, u prvom redu CO2, i uništavamo apsorpcijske biotope (čitaj šume i fitoplankton) što vodi sve bržem podizanju temperature koje vodi sve težoj održivosti proizvodnje hrane i drugih životno važnih uvjeta.
Linkao sam već studije koje su istraživale povišenja globalne temperature u više ili manje davnoj prošlosti; ona od dva stupnja već je donijela takve promjene koje u modernom ljudima napučenom svijetu znače pitanje opstanka za većinu od 7,5 milijardi ljudi. Ona od deset stupnjeva je izazvala gušenje oceana i najveći masovni pomor vrsta ikada.

Po mjerenjima eksponencijalni rast globalne temperature raste od početka 1980tih, i ubrzava sve više (od zadnjih 20 najtoplijih godina otkad postoje meteorološka mjerenja, 19 ih je u neprekidnom nizu). I to je trend kojem se ne vidi kraja.
UN/FAO ti govori koliko je već ovo dosadašnje zatopljenje od tek ispod cca 1,5 stupnjeva tragično za one najugroženije. Studije govore da se nećemo uspjeti održati niti ispod Pariškim sporazumom dogovorenih 2 stupnja (hvala Trump i fosilni biznis).

Ali modeli govore da će poslije dva stupnja u igri biti novi igrač, metan iz podgrijanog subarktičkog permafrosta i podmorja, koji će do kraja stoljeća po kalkulacijama podići temperaturu za 5-8 stupnjeva (u najoptimističnijoj varijanti). Već sam rekao da klimatolozi ističu kako je u ledeno doba globalna temperatura bila za 5 stupnjeva niža. Koliko će drugačije biti pojedine klimatske regije sa globalnih 5+ stupnjeva više i što to znači za proizvodnju hrane i ljudski habitat, valjda ti ne treba po stoti puta objašnjavati?
Uostalom, UN/FAO ti je već rekao.

Plus još i to što sada nije jedini problem samo globalno zatopljenje, nego i to što je čovjek planet nakrcao i raznim otrovima i agensima, i što radijacija nuklearnih postrojenja samo čeka da bude globalno oslobođena.
MmeTipfeler wrote:
14 Sep 2018, 21:15
Obrati pažnju: u linkanoj natuknici navedene su i dobre i loše strane stakleničkoga učinka.
:facepalm:
Spominju propali Kyoto protokol iz 1997. Kako dovraga po toj smiješnoj natuknici objašnjavaju da ćemo zadržati temperaturu ispod dva stupnja celzijusa kad svijet i dalje uporno kuri fosilna goriva i iskrčuje šume i truje fitoplankton, acidifikacija oceana raste, a metan već kulja iz subarktičkih područja?

I onda meni spočitavaš nekakvu "žutu štampu" i "katastrofične izvore" a sama se pozivaš na totalno irelevantne diletantske prastare natuknice - kontra u najvišim žurnalima peer review poduprtim znanstvenim klimatskim studijama rađenim od timova visokih stručnjaka??? :facepalm:
Znaš tko se tako hvata za slamke izvučene iz konteksta? Upravo oni dilkani i teoretičari pseudozavjera s alternativnih sajtova s ruba pameti. Očekivao sam da je to ispod tvog nivoa, Madam... :(

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 14 Sep 2018, 22:56
by MmeTipfeler
E, jebiga. Ako HE ništa ne valja u odnosu na Wikipediju, onda ne znam što ćemo. :crying:

Ono što ti nikako ne želiš shvatiti jest da su se prognoze koje navodiš, bez obzira na izvor, već morale ostvariti s obzirom na katastrofični doseg. A nisu.

P. S. I nije u prvom redu CO2, nego metan. :o

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 14 Sep 2018, 23:12
by haram
MmeTipfeler wrote:
14 Sep 2018, 22:56
E, jebiga. Ako HE ništa ne valja u odnosu na Wikipediju, onda ne znam što ćemo. :crying:
O čemu ti dovraga pričaš???
Pokazujem ti direktne znanstvene radove iz najrelevantnijih peer review žurnala, šta ima jače od toga??
Kakva jarčeva klimatska istraživanja na hrvatskoj enciklopediji koju uređuje šačica anonimnih diletanata izgubljenih u vremenu i prostoru??? :bonk: Pa i engleska vikipedija je spejs šatl za HE jer ima linkove na izvore.
MmeTipfeler wrote:
14 Sep 2018, 22:56
Ono što ti nikako ne želiš shvatiti jest da su se prognoze koje navodiš, bez obzira na izvor, već morale ostvariti s obzirom na katastrofični doseg. A nisu.
Kako bi se već trebale ostvariti prognoze do sredine ovog stoljeća, ili do kraja???
A ove dosadašnje ne da se nisu ostvarile, nego je danas situacija mračnija nego što su to raniji modeli predviđali. Šta s tobom ne štima? :zvrko:
MmeTipfeler wrote:
14 Sep 2018, 22:56
P. S. I nije u prvom redu CO2, nego metan. :o
Nou šit? A šta je izazvalo inicijalni porast temperature koji upravo oslobađa metan iz permafrosta?

Isuse, nadam se da to pišeš samo zato da me uzrujaš, a ne jer zbilja tako ograničeno razmišljaš :gaah:

Idem na onaj forum ubit nekog.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 16 Sep 2018, 10:04
by haram
Može sve od posta
https://trkeljanje.com/viewtopic.php?p=375654#p375654
pa do sada biti prebačeno na temu o globalnom zatopljenju?

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 16 Sep 2018, 12:03
by haram
MmeTipfeler wrote:
14 Sep 2018, 22:56
E, jebiga. Ako HE ništa ne valja u odnosu na Wikipediju, onda ne znam što ćemo. :crying:

Ono što ti nikako ne želiš shvatiti jest da su se prognoze koje navodiš, bez obzira na izvor, već morale ostvariti s obzirom na katastrofični doseg. A nisu.

P. S. I nije u prvom redu CO2, nego metan. :o
Madam, o globalnom zatopljenju ja mogu držati predavanja tim tvojim mudracima na HE :kava:
https://trkeljanje.com/viewtopic.php?p=318214#p318214
a bio sam još pred 5-6 godina pozvan da uredim i onu stranicu na hrvatskoj wiki. :kava:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 16 Sep 2018, 12:56
by admin
haram wrote:
16 Sep 2018, 10:04
Može sve od posta
https://trkeljanje.com/viewtopic.php?p=375654#p375654
pa do sada biti prebačeno na temu o globalnom zatopljenju?
Ne. Nije koherentno.

Drži se teme, ubuduće.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 16 Sep 2018, 20:35
by MmeTipfeler
admin wrote:
16 Sep 2018, 12:56
Ne. Nije koherentno.

Drži se teme, ubuduće.
Okej, ali i ja odustajem od daljnje rasprave jer Haram ne zna od drugome raspravljati: sve ga asocira na globalno zatopljenje. Tema je zapravo ubijena. Namrtvo. :crying:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 17 Sep 2018, 09:47
by Donna Sole
Lako se vratimo na početnu ideju, ali priznajmo da se sve ionako vraća na amoral kojekavih nutrigurua, nutrinazi i ostalih radikalnih "izumitelja" pilule za vječni život.

Kako god i digod da se okreneš svijet priča o čarobnim formulama protiv celulita i debljine.

Ko je blesav?
Svi smo blesavi jer se bavimo analizom tuđe blesavosti.

Nekadašnja prehrana je bila prilagođena i nekadašnjem stilu života.
No onda ljudi nisu jeli najzdravije ako su uopće jeli , a bome ni najukusnije i nisu ni razmišljali o kvalitetama namirnica i nutritivnim vrijednostima. Bilo je najvažnije napuniti stomake , zasititi se i jelo se dok se ima za slučaj kad se nema.
sami su brali i lovili, nisu imali škrinje, dovijali su se sušenjima i dimljenjima.

Danas se svatko može proglasiti izumiteljem čarobne dijete.

Jedno vrijeme prije kojih petnaestak godina bila je popularna undijeta tj nedijeta ( neki su mislili da je to ujedinjeni narodi dijeta :) ) i ljudi su se kunili da je čarobna.

Što li sve može placebo efekt?

:)

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 17 Sep 2018, 17:28
by Stitch
Donna Sole wrote:
17 Sep 2018, 09:47
Danas se svatko može proglasiti izumiteljem čarobne dijete.
Jest, mnogi upravo to i pokušavaju. :D

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 17 Sep 2018, 18:43
by MmeTipfeler
Mislim kako smo već i naviknuli da se svake godine u proljeće, u vrijeme kad se počinje razmišljati o plaži i kupaćem kostimu, pojavi neka nova dijeta. Čarobna, brza i - redukcijska. Naime, iz nekoga se razloga kod nas dijeta izjednačuje s mršavljenjem. To je i jedina dobra strana koju priznajem svim ovim "zdravim" dijeta, što se, zahvaljujući njima, počelo shvaćati da dijeta jednostavno znači "način prehrane". Dakako, i te dijete vrlo rado ističu "brz gubitak kilograma" jer je to sjajan mamac.

Na UN dijetu već sam bila i zaboravila. :cerek: Da, to je zbilja bila smijurija od dijete, nemam pojma tko ju je izmislio, ali odvajati škrob i ugljikohidrate pokazuje osnovno nepoznavanje nutricionizma, no to se provlačilo kroz cijelu tu dijetu. I da, vjerujem da je za mnoge bila uspješna: s jedne je strane zahtijevala jedan dan posta tjedno, a s druge pojačanu fizičku aktivnost. Pa da nećeš smršaviti! Ujedno je, kao i sve druge dijete, zahtijevala da se pazi na ono što se jede, a ne da se samo nešto utrpa u sebe: prvi je korak uvijek osvješćivanje procesa koji je do tada bio automatski i nesvjestan.

Međutim, zašto mislim da su Anita Šupe i ostali promicatelji novih dijeta jednostavno opasni? Zato što iza kroz mnoštvo stručnih izraza ili izraza koji samo tako zvuče, nabacanih na hrpu, ljudima obećavaju u najmanju ruku dug i zdrav život odnosno siguran oporavak od neke boleštine, obično opake i neizlječive. Oduvijek postoje razni i dobro razrađeni načini prehrane odnosno dijete koji se primjenjuju kod pojedinih bolesti, baš kao što postoje raznorazni lijekovi, bez obzira na to jesu li proizvod farmaceutske ili alternativne industrije, ali ne postoji panaceja, ne postoji lijek za sve. Doduše alternativa je sklona izmišljanju panacejâ pa se svako toliko pojavi čudotvorni lijek za sve - od prehlade do ćelavosti.

Moja je sveki bila sklona, kao i svi u njezinu susjedstvu i iz njezine generacije, tomu da preporučuje ili čak dijeli vlastite lijekove. "Meni je ovo pomoglo." Mislim da su se zbog nje i njoj sličnih osoba i pojavila upozorenja na ceduljicama uz lijekove: "nemojte lijek koji vam liječnik propisao davati drugima". :D Otprilike tako funkcioniraju i ovakvi nutricionisti kakva je Anite Šupe: samo što na uputama za potrebu nigdje nema upozorenja. :crying:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 17 Sep 2018, 20:21
by Stitch
MmeTipfeler wrote:
17 Sep 2018, 18:43
Međutim, zašto mislim da su Anita Šupe i ostali promicatelji novih dijeta jednostavno opasni? Zato što iza kroz mnoštvo stručnih izraza ili izraza koji samo tako zvuče, nabacanih na hrpu, ljudima obećavaju u najmanju ruku dug i zdrav život odnosno siguran oporavak od neke boleštine, obično opake i neizlječive.
Što se nje tiče, ne postoji dokaz da "low-carb, high-fat" (LCHF) ili bilo koja druga dijeta pozitivno ili negativno djeluje na opake i neizlječive bolesti. Da je (pre)hrana bitna, neupitno je. Čovjek je ono što jede. Ali ne treba misliti da će ga ikakva dijeta izliječiti.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 17 Sep 2018, 21:40
by MmeTipfeler
Stitch wrote:
17 Sep 2018, 20:21
Što se nje tiče, ne postoji dokaz da "low-carb, high-fat" (LCHF) ili bilo koja druga dijeta pozitivno ili negativno djeluje na opake i neizlječive bolesti. Da je (pre)hrana bitna, neupitno je. Čovjek je ono što jede. Ali ne treba misliti da će ga ikakva dijeta izliječiti.
Pa nitko od njih nikad i ne iznese bilo kakav dokaz. No, recimo, jedna moja frendica, relativno mlada žena koja boluje od RA i celijakije, kune se u tu dijetu. Možda bi joj doista bilo gore da se hrani drukčije, ali nije joj ni bitno bolje. Sad joj je ipak došlo iz dupeta do glave da bi se trebala i više kretati jer nema čarobnog štapića.

Kod svake bolesti, ako već o bolestima govorimo, dijeta zapravo pomaže da se zadrži status quo, da čovjek ne bude još bolesniji.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 17 Sep 2018, 22:05
by Stitch
MmeTipfeler wrote:
17 Sep 2018, 21:40
Pa nitko od njih nikad i ne iznese bilo kakav dokaz.
I ne trebaju, postoje klinička istraživanja. Ostavimo li po strani opservacijsko, koje nije pouzdan izvor za zaključivanje o sigurnosti, učinkovitosti i uspješnosti postupaka u medicini, tu imaš mnogo metodičnije randomizirano kontrolirano istraživanje (terapijska i kontrolna skupina; kontrolna skupina dobiva drugi aktivni lijek ili medicinski postupak, lažnu tabletu ili ništa) te sustavni pregled, istraživanje koje se smatra najvišom razinom dokaza u toj znanosti. Riječ je o pretraživanju baza podataka s relevantnim člancima da bi se dobio odgovor na neko pitanje.

LCHF dijeta uopće se tu ne spominje kao uspješna procedura liječenja. :raspa:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 18 Sep 2018, 07:13
by MmeTipfeler
Stitch wrote:
17 Sep 2018, 22:05
I ne trebaju, postoje klinička istraživanja.
Ma daj! Postoje anegdotalni dokazi. Neprovjerljivi, dakako, ali fino umotani u celofan i ukrašeni mašlekom: "kumove sestre rod u trećem koljenu ozdravio je nakon...", a u knjigama na kojima se zarađuje sve vrvi od izraza koje ni pas s maslom ne bi pojeo, ali dobro zvuče. I izmišljene "statistike" - mnogi ljudi, sve veći broj slučajeva, na sve strane... Ako ništa drugo ne pomogne, tu je Wikipedia i dr. Google.
LCHF dijeta uopće se tu ne spominje kao uspješna procedura liječenja. :raspa:
Pa naravno. Nitko pametan ne bi nijednu dijetu spominjao kao uspješnu proceduru liječenja, nego kao pomoć u liječenju. Kad je o boleštinama riječ, dijeta je zapravo oblik terapije. Sladak mi je moj vjenčani kum, i to sladak u doslovnom i prenesenom značenju, kad mi dođe na kavu, jedva sjedne na stolac jer se prelijeva i lijevo i desno s njega, pa mi žali kako mu je doktorica rekla da "ima prevelik cukar" i da bi trebao smršaviti pa me pita mislim li da "bu od toga ozdravil". Pa mu ja objasnim da neće ozdraviti, nego smršaviti, a kad smršavi, olakšat će posao svojoj gušterači, bla-bla-bla, što mu je vjerojatno sve već i doktorica rekla. Ili je trebalo da mu kaže. E, ali je problem u tome što poslije toga "neće moći normalno živjeti" (čitaj: jesti sve što mu padne na pamet) i što "za organizam nije zdravo ograničavati pojedine namirnice". No zdravo ih je unositi u enormnim količinama. :cerek:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 18 Sep 2018, 08:53
by Donna Sole
Tako isto jedna moja prija.
Ne bi se odrekla torti jer joj "šećer treba za mozak". Ima pedeset kila viška.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 18 Sep 2018, 09:39
by haram
MmeTipfeler wrote:
17 Sep 2018, 18:43
...
Međutim, zašto mislim da su Anita Šupe i ostali promicatelji novih dijeta jednostavno opasni? Zato što iza kroz mnoštvo stručnih izraza ili izraza koji samo tako zvuče, nabacanih na hrpu, ljudima obećavaju u najmanju ruku dug i zdrav život odnosno siguran oporavak od neke boleštine, obično opake i neizlječive.
...
Manemoj? Opasni su jer obećavaju dug i zdrav život? Kako to poznato zvuči. :rolleyes:
MmeTipfeler wrote:
16 Sep 2018, 20:35
Okej, ali i ja odustajem od daljnje rasprave jer Haram ne zna od drugome raspravljati: sve ga asocira na globalno zatopljenje. Tema je zapravo ubijena. Namrtvo. :crying:
Ja samo odgovaram na pitanje iz naslova :o
Što misliš, kakve izvore hrane će ljudi imati na raspolaganju kroz par desetljeća? Glavni izvor proteina će vjerojatno biti kukci. Pa si zamisli o kakvim dijetama će buduće Šupe tada pisati: "Prženi skakavci imaju previše ketamina i treba ih izbjegavati, gliste su bogat izvor acidofila, nadoknađuju gubitak tekućine, i odlične su na salatu kao prilog žoharima koji su bogati strihninom. Nezna se kako, ali zeleni soylent je povezan sa sve više slučajeva kravljeg ludila kod žitelja antarktičkih gradova." :cerek:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 18 Sep 2018, 10:18
by Donna Sole
Harame, što ti zapravo želiš reći?

Šupe se ne razlikuje od drugih i drugačijih promicatelja "pravilne prehrane". Svatko će odabrati ono što mu odgovara ili mu se čini da mu odgovara.

A otkud to da će nam kukci biti glavni izbor proteina? U nekim azijskim zemljama i jesu.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 18 Sep 2018, 12:06
by MmeTipfeler
haram wrote:
18 Sep 2018, 09:39
Manemoj? Opasni su jer obećavaju dug i zdrav život? Kako to poznato zvuči. :rolleyes:
Opasni su jer lažu, a najopasniji su kad se ponašaju kao onaj iscjelitelj Braco ili kako se već zvao kojemu su ljudi odlazili na skidanje dioptrije. Čovjek bi im jednostavno skinuo naočale s nosa, slomio ih i rekao da su sad zdravi. A stanovao je negdje kamo je trebalo ići autom. I odande se vratiti. :rolleyes:

Medicina i njezin napredak produljili su ljudski životni vijek i omogućuju liječenje raznih bolesti koje je prije bilo nemoguće tretirati, kao i zaštitu od njih. Međutim, upropastili su nam genetiku. Više ne preživljavaju samo najprilagodljiviji, nego i mnogo onih koji bi prije jednostavno umrli. Biološka nam kvaliteta opada, a loš genetski kod prenosi se dalje, na sljedeće generacije. Tako da je danas - govorim o zapadnom svijetu, ne o Masajima ili kavkaskim gorštacima - postotak onih koji se rađaju s dobrom fizičkom konstitucijom, sposobnom da se othrva većini bolesti i osigura svojem "vlasniku" dug vijek, vjerojatno minimalna. I nikakva nam čudotvorna prehrana neće popraviti DNK ili promijeniti metabolizam. To su gluposti.

No može silno pomoći. Primjer je iz životinjskog svijeta, ali princip je isti.

Pse imam već godinama, isprobala sam sve oblike hranidbe, a prije četiri godine odlučila sam se friško pristiglo štene othraniti isključivo na sirovome. Što je zapravo prirodna pseća hrana. E, sad, nije u pitanju mala, nego starija kuja koja je nedavno navršila deset godina, a "proizvedena" je u Centru Silver prema pravilu "pari što stigneš s čim god stigneš pa što ispadne". Rezultat: rođena je s displazijom laktova, a s vremenom su joj stradali i kukovi. U dvije riječi: displazija je loše formiranje spomenutih zglobova. Prednje smo noge operirali, ali s vremenom više nije mogla sjediti jer bi joj se noge raskrečile kao žabi, i to čak na tepisima i tapisonima. Dakako, nije bilo šanse da bih ih hranila različito pa se i ona ogrebla za sirovo. Nakon godinu i pol već je normalno sjedila, a i danas sjedi na kuhinjskim pločicama.

No, kao što sam već u nekoliko navrata rekla, ljudi nisu isključivi mesojedi ni biljojedi, kako nam to razne "škole" pokušavaju sugerirati iz ovoga ili onog razloga.

Što misliš, kakve izvore hrane će ljudi imati na raspolaganju kroz par desetljeća? Glavni izvor proteina će vjerojatno biti kukci.
Glupost! A i ne razgovaramo o tome, nego o današnjoj prehrani. Uostalom, nikad ne znaš - možda se počnemo međusobno jesti. :raspa:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 18 Sep 2018, 12:21
by haram
Donna Sole wrote:
18 Sep 2018, 10:18
Harame, što ti zapravo želiš reći?
Zar već nisam?
https://trkeljanje.com/viewtopic.php?p=375149#p375149
Donna Sole wrote:
18 Sep 2018, 10:18
Šupe se ne razlikuje od drugih i drugačijih promicatelja "pravilne prehrane". Svatko će odabrati ono što mu odgovara ili mu se čini da mu odgovara.
Odatle mi nije jasno čuđenje Madam, kad i sama kaže da je na svojevrsnoj dijeti koja također može biti diskutabilna.
Donna Sole wrote:
18 Sep 2018, 10:18
A otkud to da će nam kukci biti glavni izbor proteina ? U nekim azijskim zemljama i jesu.
... izvor... Azijskim i Afričkim.
Pa bit će teško na većoj skali uzgajati meso s u uvjetima s čestim klimatskim ekstremima ili sasvim promijenjenom klimom. I netreba za to shvatit neka posebna studija, ali mogu iskopat ako insistiraš :D

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 18 Sep 2018, 12:27
by Riona
MmeTipfeler wrote:
18 Sep 2018, 12:06
Opasni su jer lažu, a najopasniji su kad se ponašaju kao onaj iscjelitelj Braco ili kako se već zvao kojemu su ljudi odlazili na skidanje dioptrije. Čovjek bi im jednostavno skinuo naočale s nosa, slomio ih i rekao da su sad zdravi. A stanovao je negdje kamo je trebalo ići autom. I odande se vratiti. :rolleyes:
Pretjeruješ.
Do Kvatrića vozi dosta tramvajskih linija, a od Kvatrića imaš pet minuta polaganog hoda do te kuće. (Nekome sa dužim zagrebačkim stažem možda zazvoni kad kažem da je tamo bila gostionica sa odličnim roštiljem i "vrtnom baštom" koja je gledala na sadašnji kružni tok.)

Nijesam bio, ali često sam viđala mnoge ljude koji dolaze i odlaze sa cvijećem. Izgleda, donesu cvijeće, ali ga i odnesu. Neko drugo.
Osim toga, netko mi je rekao, da on uopće ne govori, nego samo prodorno gleda. Svatko osjeti taj pogled na sebi. Pa ga to ... jača, ozdravljuje...nešto. Tako da to aktivno lomljenje naočala mi izgleda kao prevelik napor za g. Bracu.
Ali, s druge strane, prodajem pošto sam i kupila, a izgleda i ti. :raspa:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 18 Sep 2018, 12:30
by Donna Sole
@Haram

Nemoj kopat radi mene, ne inzistiram. Ionako ne bi čitala.

Inače izbjegavam čitanje kataklizmičnih prognoza.

Evolucija je nešto dokazala. Najjači ostaju jer se prilagođavaju.
Možda se čovjek prilagodi životu od gledanja u sunce ili nešto još pristupačnije. Možda se počme hraniti ko biljka: fotosintezom....

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 18 Sep 2018, 14:34
by haram
Jašta... evo meni već raste repa iz ušiju :D


@Madam, najopasnije je kada čovjek sam sebi laže :mig:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 18 Sep 2018, 15:34
by Donna Sole
haram wrote:
18 Sep 2018, 14:34
Jašta... evo meni već raste repa iz ušiju :D



:giggle:

Mislim da će proći nekoliko milijuna godina do tada.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 18 Sep 2018, 17:42
by MmeTipfeler
Riona wrote:
18 Sep 2018, 12:27
Pretjeruješ.
Do Kvatrića vozi dosta tramvajskih linija, a od Kvatrića imaš pet minuta polaganog hoda do te kuće.
Ti misliš na Bracu sa Srebrnjaka. Ovo je bio drugi lik, a možda se i preselio u međuvremenu.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 18 Sep 2018, 17:48
by MmeTipfeler
haram wrote:
18 Sep 2018, 12:21
Odatle mi nije jasno čuđenje Madam, kad i sama kaže da je na svojevrsnoj dijeti koja također može biti diskutabilna.
Kakvo čuđenje? Ne čudim se, nego se zgražam. A moja dijeta nije "svojevrsna", nego točno određena i uopće nije diskutabilna. Kao što pokazuju rezultati. Samo što si ti radoznali lovac na podatke, ali ih od mene nećeš dobiti. :cerek:
haram wrote:
18 Sep 2018, 14:34
@Madam, najopasnije je kada čovjek sam sebi laže :mig:
Preciziraj.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 18 Sep 2018, 21:32
by haram
MmeTipfeler wrote:
18 Sep 2018, 17:48
Kakvo čuđenje? Ne čudim se, nego se zgražam. A moja dijeta nije "svojevrsna", nego točno određena i uopće nije diskutabilna. Kao što pokazuju rezultati. Samo što si ti radoznali lovac na podatke, ali ih od mene nećeš dobiti. :cerek:
Lajkam sintagmu pa neču insizdirat. :top:
MmeTipfeler wrote:
18 Sep 2018, 17:48
Preciziraj.
Ma neću opet zastranjivat s teme. Bilo je to jako općenito rečeno. I ne velim da niti ja nisam imun od toga... možda sam baš zato sve rigorozniji s vremenom.
I ja sam imao neke čudne ideje u vezi s prehranom pred dosta godina a intenzivno sam se bavio sportom, pa me to dosta oštetilo. Volio bih da sam tada znao razmišljat kao danas. Složila se ti sa zadnjim ili ne :cerek:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 18 Sep 2018, 21:51
by MmeTipfeler
Drugim riječima, projiciraš? :mig:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 18 Sep 2018, 22:00
by haram
Wot? Ne, real.. izi.. istifici.. kako god -racionaliziram.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 19 Sep 2018, 20:25
by MmeTipfeler
Hajde da te umirim u pogledu mojega zdravlja.

Recimo, moji su današnji obroci izgledali ovako. Doručak: šnitica crnoga kruha s putrom i posoljena + kava (bez toga ubijam). Kruh je danas iznimka, inače pojedem nekakvu voćku, u ovo doba godine, recimo breskvu. Manje od 50 g UH, slažem se, ali ni ne znam koliko bjelančevina. Ručak: naglo pečena šnicla, salata od paradajza i breskva. Otprilike 12 g UH i 20 g bjelančevina te 15 g masnoća. Za večeru ću pojesti meko kuhana dva jajeta plus nekakvo voće. Jetra su mi, fala na pitanju u izvrsnom stanju, ciroza je još daleko. :cerek:

Nego, evo primjera o čemu govorim: najveći je problem u diskursu, u načinu kako se nešto prezentira. Dobila sam danas poruku s alternativne stranice Nešto-Nešto odakle san svojevremeno bila naručila nekakvo "zdravo" ulje. Za psa, ne za sebe, pobogu. :D Naslov glasi: Zašto bolnice ne liječe rak uljem crnog kima? Logičan bi odgovor na to bio: zato što (1) rak nije generalna dijagnoza i (2) ulje crnoga kima nije na HZZO-ovoj listi lijekova. U poruci je link na kojem bi se očekivalo da ćemo dobiti odgovor na postavljeno pitanje. Ali ne: nema odgovora koji bi implicirao potkupljenost bolničkih upravitelja (ravnatelja?) i liječnika te financijsku korist BigPharme, zapravo uopće nema odgovora na pitanje zašto se u bolnicama, a valjda i drugdje, rak ne liječi uljem crnoga kima. Umjesto toga, nudi nam se kratak povijesni prikaz - Kleopatra i Hipokrat kao autoriteti te tvrdnja da se to ulje u narodu drži panacejom, ali se za ljude to ne smatra ozbiljnim. O zbrci koju izazivaju nabacivanje i pogrešnom defincijom znanstvenih pojmova (apoptoza, citotoksičan) bolje je i ne govoriti, ali da ostavlja dojam, ostavlja. Već vidim sirotog Štijefa ili Tončicu kako mucaju: a-a-apo-po-po to ti je jako važno da ozdraviš. :crying:

O studijama naveden u članku radije ne bih. Sve su to znanstvenici 'sveckog ranga', neki čak i poimence navedeni.

Za kraj, osobno iskustvo: bila sam dobila savjet da dodajem to ulje psima u hranu kao antialergen (ne znam zašto jer nisu ni na što alergične :misli: ), zaštitu od buha i krpelja (Advantix koji inače upotrebljavamo nije dovoljno dobar :D ) te općenito za tzv. "podizanje imuniteta", pa ma što to značilo. Pa hajde da pokušamo. Dobile one malo ulja u hranu. I pazi ga sad: labradorice koje bi valjda i cipelu pojele da nema drugoga, odbile su jesti. :eek:

Ako ikome vjerujem, vjerujem psima. :top:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 20 Sep 2018, 20:16
by haram
Madam, mrzim te :mad:
[:žvače hrenovku:]

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 03 Oct 2018, 20:49
by MmeTipfeler
haram wrote:
20 Sep 2018, 20:16
Madam, mrzim te :mad:
[:žvače hrenovku:]
Image

Nego, falabogu pa je Google povukao i jedan pametan potez. Ne bih ja to ni znala, ali već spomenuta Alternativa cmizdri u mejlovima pa sam virnula da vidim što ih muči. Pa, evo - čitajte sami.

Link.

Najdraži mi je naslović Razlog za rušenje rejtinga – neslaganje sa službenom medicinom i znanošću. Okej, ne moraju se slagati sa službenom medicinom, kao da se službena medicina uvijek slaže sama sa sobom, ali što im je pobogu znanost napravila? Još samo da, poput one Kovačevićke, kažu kako "znanstvene stvari nisu temeljene na istini", pri čemu se, dakako, pod istinom podrazumijeva riječ Božja. :facepalm:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 03 Oct 2018, 21:12
by Šabović Adis
:giggle:

Nekima, očigledno, još nije jasno da elektronski mediji, digitalni mediji itd. nije isto što i mediji, a.k.a. vazduh, voda isl. te i njih uzimaju zdravo za gotovo, ala sirovine. Interesantno da su isti u koliziji i sa službenom medicinom & znanošću. :zubo:

Smajlić - čupocvjetić...:rofl:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 03 Oct 2018, 21:18
by haram
MmeTipfeler wrote:
03 Oct 2018, 20:49
Image

Nego, falabogu pa je Google povukao i jedan pametan potez. Ne bih ja to ni znala, ali već spomenuta Alternativa cmizdri u mejlovima pa sam virnula da vidim što ih muči. Pa, evo - čitajte sami.

Link.

Najdraži mi je naslović Razlog za rušenje rejtinga – neslaganje sa službenom medicinom i znanošću. Okej, ne moraju se slagati sa službenom medicinom, kao da se službena medicina uvijek slaže sama sa sobom, ali što im je pobogu znanost napravila? Još samo da, poput one Kovačevićke, kažu kako "znanstvene stvari nisu temeljene na istini", pri čemu se, dakako, pod istinom podrazumijeva riječ Božja. :facepalm:
Ma uvijek je stravično vidjeti tu sklonost ljudskog uma da zatuče vlastitu percepciju realnosti i krene drukati za svoje udobne i utješne deluzije.
Ono, kao, nema antropogenog (ili ikakvog) globalnog zatopljenja, i čeka nas svijetla budućnost jer službena znanost/znanstvenici koji dokazuju suprotno su katastrofičari...

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 03 Oct 2018, 22:29
by MmeTipfeler
Ovo defintivno ima veze s temom. :facepalm:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 03 Oct 2018, 22:49
by haram
Ima veze s onom "tko je bezgrešan nek prvi baci kamen".

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 04 Oct 2018, 07:09
by Nukac
Super mi je to.

Nekad kad si bio bolestan, otišao si liječniku.
Danas - odeš na google...

:rolleyes:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 04 Oct 2018, 08:47
by MmeTipfeler
Nukac wrote:
04 Oct 2018, 07:09
Super mi je to.

Nekad kad si bio bolestan, otišao si liječniku.
Danas - odeš na google...

:rolleyes:
Pa, ruku na srce, i ja na Googleu svašta provjeravam, ali pazim na koje stranice idem. Kao što rekoh, već sam diskurs pokazuje možeš li se u izvor pouzdati. Opet ću o psima odnosno veterinarima.

Starije pseto ima sto i jednu boleštinu. Srećom, naletjela sam na sjajnog veta, i to u Sloveniji. Kad čitaš o njemu, ništa se ne hvali, nema sto i jednu titulu ni kvalifikaciju, ali kad se naručuješ za pregled ili zahvat nerijetko se dogodi da je negdje na seminaru pa moraš čekati. Naši vetovi, iste specijalizacije, udaraju svoju stručnost na sva zvona, pišu popise gdje su sve bili, a na kraju ipak kažu "idite k njemu". :raspa:

P. S. Recimo, pojma nisam imala da je lik i specijalist za neurologiju, a ne samo za ortopediju. Napamet sam otišla k njemu zbog kognitivne disfunkcije, i to pošto su me po Zagrebu prošetali od ambulante do ambulante, uz napomenu da "labradori žeru". :rolleyes:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 04 Oct 2018, 16:32
by MmeTipfeler
Doktori su krivi za sve...

Link.

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 04 Oct 2018, 20:31
by haram
Nukac wrote:
04 Oct 2018, 07:09
Super mi je to.

Nekad kad si bio bolestan, otišao si liječniku.
Danas - odeš na google...

:rolleyes:
Onom lječniku koji ti otfikari nogu prilikom operacije sljepog creva?

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 13 Oct 2018, 11:24
by MmeTipfeler
Vjeruj, vjeruj, spasit će te vjera...

Glupost nezaustavljivo buja. Kao kakvo kancerozno tkivo. :crying:

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 13 Oct 2018, 12:42
by Šabović Adis
Eh, sad, i ti...ovi što su poskapavali u šatorima samo nisu vibrirali kako treba. :o

Re: Tko je ovdje blesav?

Posted: 26 Oct 2018, 12:16
by MmeTipfeler
Ha! Sad su se nadristručnjaci počeli i međusobno klati odnosno jedni drugima proturječiti.

Alternativa među "opasnim lijekovima koje ni sami liječnici ne bi uzimali" navodi metformin, a Zdravo budi navodi ga kao primjer narodnog lijeka (ljekoviti orlovac, ali su ga, prema engleskome nazivu, prekrstili u francuski jorgovan) koji se "još od srednjeg vijeka" upotrebljavao i za druge stvari, a ne samo za snižavanje šećera u krvi. Kod tipa 2, razumije se.