Tko je ovdje blesav?

Jeremijin dispanzer
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

24 Aug 2018, 22:25

Šabović Adis wrote:
24 Aug 2018, 21:58
Šabo over & aut! :D
Šta over & aut?! Vraćaj se ovamo! Hoću izvještaj o bureku, tulumbe baklavama, tufahijama, hurmašicama... ma znaš već. Sve ono nezdravo. :cerek:


User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

24 Aug 2018, 22:26

MmeTipfeler wrote:
24 Aug 2018, 22:19
Nešto ti se pokvarilo: ili okus ili termometar. :D Nema šanse da išta preživi na +40. Osim komaraca. :mad:
Pa, okus (i njuh) mi odavno ne radi, okej možda nije +40 nego +39 :D, u stanu je pakleno vruće ljeti, nisam ih pospremio u frižider.
Nije da su mi hrenovke prvi izbor, ali ja sam svežder - jedem sve čega imam.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

24 Aug 2018, 23:08

haram wrote:
Pa, okus (i njuh) mi odavno ne radi, okej možda nije +40 nego +39 :D, u stanu je pakleno vruće ljeti, nisam ih pospremio u frižider.
Nije da su mi hrenovke prvi izbor, ali ja sam svežder - jedem sve čega imam.
Ma, nema veze, javit ces se iz bolnice...:p

Sent from my SM-T355Y using Tapatalk

User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

24 Aug 2018, 23:39

Riona wrote:
24 Aug 2018, 23:08
Ma, nema veze, javit ces se iz bolnice...:p

Sent from my SM-T355Y using Tapatalk
Možda i tamo dobijem hrenovke za večeru :zubo:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

24 Aug 2018, 23:57

haram wrote:
24 Aug 2018, 23:39
Možda i tamo dobijem hrenovke za večeru :zubo:
Možda u bolnici imaju frižider. :cerek:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

25 Aug 2018, 01:14

MmeTipfeler wrote:
24 Aug 2018, 22:25
Šta over & aut?! Vraćaj se ovamo! Hoću izvještaj o bureku, tulumbe baklavama, tufahijama, hurmašicama... ma znaš već. Sve ono nezdravo. :cerek:
:rofl: :grli:

A eto, čuo sam i ja za tu neku zdravu hranu ali nikad nisam shvatio o čemu je zapravo riječ. A nisam se nešto ni trudio, da ti pravo kažem. :rofl:

Ja ti (i) na hranu gledam kao na nužno zlo - kad dođe zor guzici onda trpaš u se šta stigneš, bitno da je jestivo a sad, jel' zdravo il' nezdravo...ako se kad greškom najedem ludih gljiva odma' ću skontat' na čemu sam. :rofl:

Tulumbe, baklave isl. to rijetko zatičem po kući, a kad zateknem onda gledam da to opušem prije ostalih. I kad me niko ne vidi. Uglavnom po noći, kad svi spavaju. Pekmez jedem kašikom. Bez hljeba. :ne zna: Skužila me jednom Alta (kći) pa se raskrivila aaaaaa, eno ga, babo opet jede, ali sam je bio ubijedio da je samo sanjala.
A mene sramota jeeeee... :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

25 Aug 2018, 08:25

MmeTipfeler wrote:
24 Aug 2018, 22:19


U biti, kad jedem hrenovke, najfiniji mi je senf. :cerek:
Nije hrenovka bez senfa.
kurvanjski avatar, a
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

25 Aug 2018, 12:57

Donna Sole wrote:
25 Aug 2018, 08:25
Nije hrenovka bez senfa.
Da. HRENovka. :rofl:
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

25 Aug 2018, 21:06

Riona wrote:
25 Aug 2018, 12:57
Da. HRENovka. :rofl:
I meni je zanimljivo kako je uopće dobila ime po hrenu,

I dalje mislim da joj senf bolje pristaje.
kurvanjski avatar, a
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

25 Aug 2018, 21:54

Donna Sole wrote:
25 Aug 2018, 21:06
I meni je zanimljivo kako je uopće dobila ime po hrenu,

I dalje mislim da joj senf bolje pristaje.
Bit će da je netko pomiješao hren i senf. Ljuto jedno, ljuto drugo. :raspa: Što bi falilo da smo ih i dalje zvali viršli ili viršle? Nemam pojma zovu li se u njemačkom doista tako (Würstel), ali Francuzi ih zovu "frankfurtske kobasice" (saucisses de Francfort), a Talijani "bečke kobasičice" (salsicciotti di Vienna. Francuzi spominju i neki Strasbourg. :misli:

U Frankfurtu sam jela kobasice, ali baš kobasice, sa senfom. Hren mi nitko ni spominjao nije. :rolleyes:
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

26 Aug 2018, 07:40

Austrijanci ih zovu Frankfurtske kobasice. Skuzili su nas, pa utvrduju kod narudzbe -sa hrenom ili senfom? :D

Poslano sa mog GT-I9060I koristeći Tapatalk

User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

26 Aug 2018, 11:21

Riona wrote:
26 Aug 2018, 07:40
Austrijanci ih zovu Frankfurtske kobasice. Skuzili su nas, pa utvrduju kod narudzbe -sa hrenom ili senfom? :D
Fora su mi te razmjene naziva - Austrijanci se pozivaju na Frankfurt, a Talijani na Beč. Slično kao što Francuzi francusku salatu zovu makedonskom. Dobro, kod njih je svaka miješana salata macédoine, čak i ako je voćna. :cerek:
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

26 Aug 2018, 11:57

Ovaj oftopik se dobro razvio pa predlažem seljenje na kulinarstvo. Upravo tema o različitim nazivima jela tj njihovo originalno podrijetlo.

A da i ja ne budem oftopična samo ću reći da sve te nutrifore imaju svoju ciljanu publiku.
Ljudi jesu u principu blesavi a često poblesave od najbanalnijih razloga.
Svi se nadaju čudesnim dijetama a malo ko diže gujcu s kauča.
kurvanjski avatar, a
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

26 Aug 2018, 12:34

Nemoj sad da šećemo ovo na gastronomiju, neću to više nikad naći! :gaah:

Možeš mi reći, koliko ljudi poznaješ koji se kljukaju tabletama za mršavljenje?
edit:
Ja, recimo, nikog.
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

26 Aug 2018, 12:50

Ne znam nikog da pije te tablete, fakat.

Ali reklame blješte i šljašte fejsbucima, televiziji ko one za probavu.

Netko to ipak kupuje i guta.
kurvanjski avatar, a
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

26 Aug 2018, 13:56

Pa šljašte i reklame za "čukljeve" (taj mi je naziv poznat samo iz reklame, zato "").
Mislim da je stvar u ovome "svi bi tabletice nitko ne bi promijenio način života, mrdnuo guzicom, manje jeo, hranio se zdravo..." bla bla... da ukratko prepričam bljuzgu kojom nas bombardiraju. I onda se i Marek Barek nađe biti doktoricom za svaku boljku i obasipa susjedu tom pameću. Prodaju nam krivnju.

Pri tome se šire bolesti koje su teško prepoznatljive, koje se teško ili nikako liječe, i ljudi trpe dok god ide, jer ih je sram, jer ih čak i svaki prolaznik može odmah "procijeniti" kao "vidi lijenčinu, samo bi popio tableticu, a ne bi ništa truda uložio u svoje zdravlje". Da o lošim procijenama i katastrofalnom dijagnosticiranju liječnika uopće ne govorim.

Nekako smo se našli u loncu gdje nas fino kuhaju razni interesi i neznanja, pa se još i sami lupamo po glavi, što nismo u stanju pratiti neki trend koji se upravo uvlači u sve pore. Sjetite se samo zadnjih godina, "nipošto putar, samo margarin!" pa u zadnje vrijeme "samo putar, nipošto margarin!" i slično. Iskreno rečeno, njupati soju da u menopauzi imaš manje problema, treba reći bebama u pelenama - da bi bilo nekog efekta. Pod uvjetom da soja nije GMO, a ima li još takve?

Uistinu, nema hrane koja nije na neki način sjebana; sjetite se kravljeg ludila. Možeš ti izbjegavati meso, iznutrice; postati travojed, ali ako napraviš voćnu tortu sa prekrasnom želatinom od jagoda, možda si potrovao cijeli dječji rođendan!
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

27 Aug 2018, 20:20

Riona wrote:
26 Aug 2018, 13:56
... Pod uvjetom da soja nije GMO, a ima li još takve?
:eek: teoretičarko zavjera!
Al zato ti je riba sa obala Fukušime savršeno zdravstveno ispravna :kava:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

27 Aug 2018, 20:24

Riona wrote:
26 Aug 2018, 13:56
... Pod uvjetom da soja nije GMO, a ima li još takve?
Soja ne valja bez obzira na to je li GMO ili nije. :raspa:

haram wrote:
27 Aug 2018, 20:20
Al zato ti je riba sa obala Fukušime savršeno zdravstveno ispravna :kava:
Po našim tržnicama sve vrvi od ribe uvezeno direktno s obala Fukušime. Dobro, to se valjda prodaje uvečer kad ja ne idem na plac. :cerek:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

27 Aug 2018, 20:48

Madam, ne trolaj, znaš šta sam htio reći :durica:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

28 Aug 2018, 22:25

MmeTipfeler wrote:
27 Aug 2018, 20:24
Soja ne valja bez obzira na to je li GMO ili nije. :raspa:



Po našim tržnicama sve vrvi od ribe uvezeno direktno s obala Fukušime. Dobro, to se valjda prodaje uvečer kad ja ne idem na plac. :cerek:
Eto.- Soja ne valja, a riba ima noćni život.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

28 Aug 2018, 23:21

Bute vidle noćni život kad vam bude bio zelenkasto obasjan iz Krškog i Paksa.
A kao zabrinjava nas prehrana.
Stvarno; tko je ovdje blesav?
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

29 Aug 2018, 07:40

haram wrote:
28 Aug 2018, 23:21
Bute vidle noćni život kad vam bude bio zelenkasto obasjan iz Krškog i Paksa.
A za kad se to planira? I kako će se izvesti? :raspa:

Soju su svojevremeno počeli u prehranu gurati vegetarijanci i vegani vičući na sav glas kako je silno zdrava. A pomodni Zapad navalio kao blesav i mi skupa s njim. No to je bilo prije 30-ak godina. U međuvremenu smo shvatili da baš i nije tako.

Vegićima je super što se od soje mogu napraviti razni nadomjesci za mesnate i mliječne proizvode, a i inače tvrde da je čovjek po prirodi biljožder, da su gladijatori svi odreda bili vegetarijanci ili vegani, ovisi o tome koga pitaš, pa vidi kako su bili uspješni (o, da, uglavnom su uspijevali poginuti u areni :D ), da biljna prehrana sadrži sve potrebne nutrijente... U soji, istina, ima više bjelančevina nego u mesu, ali ih se većina upropasti termičkom obradom, a soju se mora kuhati, i to ne znam koliko sati, inače je toksična. Izoflavone iskorištava farmaceutika, ali ne BigPharma, nego ih u svojim proizvodima propagira alternativna medicina jer "pomažu hormonskoj ravnoteži". Ma da! Zapravo utječu na estrogene receptore, a nastavak pripada u medicinu, to jest liječenje raka dojke. :crying:

Tu je Anita Šupe u pravu, no samo u onom dijelu u kojem govori kako je priča o soji zapravo velika prijevara, ali ne prijevara koju je smislila prehrambena industrija, nego je ta industrija samo iskoristila vegićku glupost, kao i glupost onih koji su na te priče pali. Ostatak njezine analize obično je pretjerivanje.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

29 Aug 2018, 11:27

MmeTipfeler wrote:
29 Aug 2018, 07:40
A za kad se to planira? I kako će se izvesti? :raspa:

Soju su svojevremeno počeli u prehranu gurati vegetarijanci i vegani vičući na sav glas kako je silno zdrava.
...
Skrušeno priznajem da sam kriva zbog neisprobavanja soje.
u bilo kojem obliku.
osim ako su mi je podvalili
to me sjetilo:
Svojedobno sam radila u nekom uredu firme koja je brinula o okolišu, pa je većina zaposlenica tamo bila odana cipelama od jedva obrađene kože i šminki u minimalnim količinama, a i to je bilo, piše, testirano na papiru, a ne na životinjama.
(ovo je sve potrebno objasniti da se shvati što me natjeralo na... )
religiozno odane okolišu, naravno, bile su i vegetarijanke, a neke i veganke. Znale smo otići zajedno na ručak, pa smo tako završile u vegetarijanskom restoranu. Tako nešto nejestivo, bljutavo i smrdljivo rijetko sretneš. Pristojno sam se smješkala i gutala juhu - khm, neslanu toplu vodu, nahranila se sa dvije tri vitice tjestenine na dnu, a povrće koje nam je servirano, bilo je začinjeno nečim što je imalo gadan miris. Koji je prožimao cijeli restač. Sa fanaticima se ne svađam, pa sam tako na upite odgovarala da je dobro. Više od toga nisam mogla lagati, a sumnjam i da je moje ličeko odavalo veću sreću od "dobro". Sigurno je, da me više nikad nisu tjerale u taj restač, pa ostaje vjerojatna činjenica da su one bolje lagale od mene, kad su kimale da primaju moj "dobro".

Dolje soja.
gmo i obična.
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

29 Aug 2018, 11:30

Vegići i vegetarijanci uglavnom na tu prehranu prijeđu iz neinformiranosti a povezano je i s pomodnošću.
Većina ih je skoro pa religiozna po tom pitanju.
Najjača im je mantra da nije prirodno jesti lešine i da se karma vraća zbog ubijanja uzgojenih živina.


Ja sam to svela na jednostavnu jednadžbu. Treba jesti namirnice iz svog okruženja i to sezonske.
Nije bed povremeno se počastiti indijskim ili brazilskim oraščićima, avokadom ili bananom ali ne i tvrditi da je to nužna namirnica u postizanju balansa prehrane.
Ja otkad nisam na dijetama i jedem samo ribu, meso, piletinu s dosta zelenog lisnatog povrća imam i težinu pod kontrolm, probavu a i energiju.
Dok se mašim nekog slatkiša makar u voću pojave se problemi.

Vitamini se nalaze u mesu i ribi, u salati i kupusu, a u voću se nalaze šećeri koji iako se zovu fruktoza i iako nisu industrijsku tretirani i dalje su šećeri. Neka su i prirodno uzgojeni, nemajuprednost u odnosu na povrće. U povrću ima više ili bar jednako vitamina a bar nema šećera.

Pivo je tekući kruh, sve žitarice daju energiju ali za mišićnu masu koja zapravo troši energiju potreban je unos proteina . Da bi to kvalitetno proradilo treba unositi i vitamine koji se nalaze u povrću.

Kako Anita Šupe to objašnjava ne znam, nemam volje čitati ali sam uvjerena da je više na tragu regulacije težine, uređivanju kolesterola i masnoća od onih koji tvrde da su UH baza. Nisu.


Bez unošenja >UH u ikojem obliku pa i u mrkvi i cikli, gušterača popozdi pa se poajčava potreba za šećerima a tada je najlakše posenuti za čokoldaom ii keksom ili bananom što keto dijeta jednostavno zaustavlja naime tu želju za slatkim.
Dva dana keto dijete zaustavi tu krizu nastavlja sasvim solidno topljenje sala i gubljenje viška mase a posebno vode. Ona traži često zalijevanje čistom vodom da sve ono to treba izbaciti zajedno sa solju, izbacije samo voda.

Ko je blesav? Možda ja, ne znam. Neka sam i blesava ali ja sam vrlo zadovoljna.
.
kurvanjski avatar, a
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

29 Aug 2018, 11:49

MmeTipfeler wrote:
29 Aug 2018, 07:40
A za kad se to planira? I kako će se izvesti? :raspa:
Mogu ti reći šta se ne planira: dekomisija i sigurno skladištenje. Kao što se ne planira niti kada će se vrč koji ide na vodu razbiti.
what we've got here is failure to communicate
Post Reply