Karcinomi, žene, borbe, dojke, podrška, liječnici

Jeremijin dispanzer
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

03 Oct 2011, 22:15

Aaaaa neću više čitat ovaj topik. :(


ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

03 Oct 2011, 23:19

Pješčana » wrote: ako ti išta znači, ja idem na uzv u bolnice, s uputnicom. naručiš se mejlom, dobiješ termin, odeš.
ako imaš dopunsko, besplatno je.
ako nemaš dopunsko, manje od 100kuna(mislim)
sljedeći put kad ideš doktoru, traži uputnicu, skeniraj i pošalji im
Ovaj snob ima tako 'divna iskustva', da ginekologa i zubara - misli plaćati privatno dok god zna za sebe i može posuditi pare za to. Za one hzzo s kojima sam imala kontakt, bila bih spremna prekršiti misao o tome da sam protiv smrtne kazne :rofl:

Nadalje, moj raspored i tempo života mi ne daju mogućnost predviđanja daleke budućnosti i natezanja s dogovorima kad imaju termin. Dakle, dok god takva natezanja mogu smanjiti - smanjivat ću.

Da, smatram da postoji izvjesna razina tretmana i poštovanja, te pažnje, koju ti je doktor dužan pružiti dok se radi o 'rutinskim stvarima', tj. dok se radi o stvarima koje NE bi trebale boljeti.
Ne smatram da tu upada štipanje za rodnicu, te rad bez lubrikanta i guranje na silu. Ne, nije bilo upale. Bili su muški. Skomentirali su da što dramim. Bila sam po jednom i nikad više. Mama je dobila zabranu da me uvjerava kako je njoj neki baš ok.
Ponizili su me kao osobu, natjerali da se osjećam kao komad mesa, i onda još izazvali bol. Drago mi je da ne znam kako se zovu pa da nemam tikove na imena.

Slično je i za zubare koji te ne jebu pol posto dok boli. Mogu trpiti bol, trpim, ali ako kažem da boli, da mi treba pauza da se saberem, a krene me jebat u mozak. Ugrizem. I prestanem ići zubaru :rofl:
Ok, imam sad privatnicu koja je fenomenalna, i kad god će boljeti - najavi.

Imam ginekologicu kojoj vjerujem, koja radi i uzv. Privatnica.
Pitah ju, zna mi obitejlsku anamnezu, nije rekla 'da, bilo bi vrijeme', nego je bilo 'ako hoćeš, možemo već i sad'. Ostalo je visiti u zraku.
Nije rekla 'trebalo bi'.
Ta kaže kad bi nešto trebalo :mig:

Btw, poznanicu je ginekolog prepipavao pod izgovorom pregleda, komentar nakon 'vaganja' i 'kako lijepe grudi' - je bio trenutak kad je za sumnju i loš osjećaj - dobila potvrdu.



Mojoj majci je jedan psihijatar, kojem je otišla nakon operacije, mislim da vještačenje oko invalidske mirovine, krenuo sa pričama o smrti, umiranju, šansama i koječim. Počelo je sa 'umrijet ćete', dalje je ostala u šoku i nije percipirala.

Tražila je izuzeće za iduće vještačenje.


Traži se profesionalnost. Ako ne žele biti profesionalni, korektni, i pomalo ljubazni, ne treba im licenca. Rade s ljudima, ne s kutijama.

Osobno, idem po preporuci kad god je moguće. Ne lokacije, već doktora. Zapravo, bilo koga. Previše se volim da bih se baš svugdje bacala naglavce. Čuvam živce.
Strašno mi ih pojedu oni koji ne znaju i ne žele obavljati svoj posao korektno. Ma kakav god posao bio.

Pješčana » wrote: jedino, kad idete na uzv, toliko vas natracka onim gelom, da vam treba cijela rola kuhinjskih salveta da se obrišete :D
Good to know. Te gelove je inače zbilja zafrknuto pokupiti. Trebaju nam dati tuševe :rofl:
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

03 Oct 2011, 23:21

Nije dojka, ali znam iz viđenja curu koja je sa svojih, 17-19 :misli: ostala bez jajnika. Sumnjali na ciste. Nije bila cista. Shvatili su što je tek kad su ju otvorili. Odstranjeno je. Ali je info creepy.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

03 Oct 2011, 23:40

Ashtaroth » wrote:
Ne smatram da tu upada štipanje za rodnicu, te rad bez lubrikanta i guranje na silu. Ne, nije bilo upale. Bili su muški. Skomentirali su da što dramim. Bila sam po jednom i nikad više. Mama je dobila zabranu da me uvjerava kako je njoj neki baš ok.
Ponizili su me kao osobu, natjerali da se osjećam kao komad mesa, i onda još izazvali bol. Drago mi je da ne znam kako se zovu pa da nemam tikove na imena.

Btw, poznanicu je ginekolog prepipavao pod izgovorom pregleda, komentar nakon 'vaganja' i 'kako lijepe grudi' - je bio trenutak kad je za sumnju i loš osjećaj - dobila potvrdu.
ja odbijam ideju da u državnim institucijama rade svi zli i neprofesionalni. da, desi se da naletim, ali ja sam ona koja se žali .
kad sam bila mlađa( i pristojnija) doživjela sam pregled sa sondom bez kondoma. pojma nemam jel bila očišćena nakon žene prije mene ili ne. tu mi se, na primjer, zgadila državna ginekologija i godinama sam išla privatniku, dok sam imala više para. sad imam odličnog ginića :cerek: koji je uredan i sve
na prvom uzv pregledu grudi, doktor mi je komentirao kako imam izazovne dojke :cerek: i ja sam to shvatila kao kompliment, ne kao vaganje ili uvaljivanje. bilo bi mi bedastije da je držao ruke na sisama a pričao o vremenu, no, kažem, to su moja iskustva. ja sam ionako prije početka s uzv uvijek tražila od ginekologa i pregled prsa, obično sam ja ta koja forsira pipanje :zubo:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

03 Oct 2011, 23:48

Ne kažem da su svi zli i neprofesionalni. Samo kažem da ne idem na blef, ako imam alternativu. Ako ne moram riskirati - neću.
Kad moram, budem, bit ću na oprezu i zvocati ako treba. No, rekoh, meni je i moje psihičko zdravlje važno.

Ne mogu znati što se točno odigralo, ali ako se netko osjetio loše i poniženo, znači da je neka granica pređena.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

03 Oct 2011, 23:51

naravno
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

03 Oct 2011, 23:59

Satsuma » wrote: Što se imenovanja tiče, čovjek je poznat kao fušer. Jest, kasnije je drugi liječnik sa malo većom dozom ozbiljnosti pristupio problemu.
i što je ustanovio?

ako dobro shvaćam, to je bilo prije 10 godina. mama ti je umrla nedavno. ti si ljuta na liječnika koji je tebi rekao da ti nije ništa?
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

04 Oct 2011, 00:02

dimnjak » wrote:ne pregledavam se. na zalost.
Koliko čitam, nema veze.

Prema nekakvoj povećoj studiji, ispada da je samopregled dijagnostički gotovo posve irelevantan; pojavnost karcinoma navodno se nimalo ne razlikuje kod žena koje se samopregledavaju i kod žena koje boli đon za to.
No kod onih koje se samopregledavaju drastično je veći broj biopsija jer čim nešto napipaju, ajmo na biopsiju da vidimo što je. A uglavnom nije ništa.

Osim toga, kakva je to žena koja nema nikoga da joj pošteno prepipa sise… :raspa:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

04 Oct 2011, 00:04

neka skandinavska studija pokazala je kako se određen broj tumora na dojci povlači sam od sebe kroz neko vrijeme, bez terapije. koliko znam, sad tek ispituju kolika je mogućnost samoizlječenja i ne rezanja i ne terapije odmah, ali mi je zanimljivo za vidjeti da i takve opcije postoje
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Satsuma
Posts: 22
Joined: 26 Sep 2011, 19:41

04 Oct 2011, 00:16

kuki wrote:Aaaaa neću više čitat ovaj topik. :(
Radim specifičan posao, paradoksalno obz na sve, često sa bolesnima. Pogotovo ženama bez dojke. Sa vrata osjetim ženu bez dojke, vidim periku i slično. Kad vidim ženu u zrelim godinama sa kratkom sijedom kosom, u 100% slučajeva je nedavno završila sa KT. U par navrata sam namirisala miris svoje majke sa njih. To me najviše zaboli. Moguće, subjektivno, ali je tu, kao i reakcija na fiziološki podražaj mirisom.

Nekad je teško razgovarati sa njima, ali naučiš se. Mislila sam da ću se gušiti u suzama, ali nadmašila sam samu sebe.
Ashtaroth » wrote:Ne kažem da su svi zli i neprofesionalni.
Po maminom iskustvu, ja sam najprije imala neutralno mišljenje o liječnicima (inače, dobro važem prije nego navalim sa optužbama vezanim za rad + jako sam nesklona alternativi). Kad su ju počeli liječiti, vidjela sam da se trude a i ona je bila puna lijepih riječi. Usput, ona je bila vrlo jednostavna i skromna žena nesklona kenjkanju, pa nije bio problem dosegnuti njene potrebe i želje. Sa vremena na vrijeme sam bjesnila jer su, recimo, ostavili ženu u procesu KT da sjedi u čekaonici u periodu upala pluća. No, ubrzo se dogodio neki novi događaj koji nas je tjerao naprijed.

Onda je krenulo nizbrdo; kad se pogoršalo, nisu se više trudili. Kad je došao kraj, tj. kad su ga oni uvidjeli, oprali su ruke i ostavili ženu u mukama paklenim da umre. Ono što je ona prošla... Nema dovoljno dobre opisne riječi za to. Mogli su pomoći. Ili makar se potruditi.

Sad ne znam što da mislim. Razočarana sam po jako puno pitanja, ovo je samo jedna od stavki.
blaze wrote: i što je ustanovio?
Poslao me na dodatne pretrage i rekao da mora biti strogo kontrolirano. Za razliku od cirkusanta koji je plaćen da to isto kaže. Ja ne želim takav tretman.
blaze wrote:ako dobro shvaćam, to je bilo prije 10 godina. mama ti je umrla nedavno. ti si ljuta na liječnika koji je tebi rekao da ti nije ništa?
Ne čitaš pozorno :D

Nije problem u tome što je rekao, već načinu na koji je rekao i načinu na koji se postavio prema meni kao pacijentu. Čula sam da to isto radi i hrpi drugih žena, koje mogu ili ne moraju imati problem. Jel to nekome treba?
Lastan wrote:Prema nekakvoj povećoj studiji, ispada da je samopregled dijagnostički gotovo posve irelevantan; pojavnost karcinoma navodno se nimalo ne razlikuje kod žena koje se samopregledavaju i kod žena koje boli đon za to.
Samopregled nije dijagnoza već praćenje promjena. Ako će makar dio žena otići na dodatne pretrage zbog toga, bring it on.
Lastan wrote:No kod onih koje se samopregledavaju drastično je veći broj biopsija jer čim nešto napipaju, ajmo na biopsiju da vidimo što je. A uglavnom nije ništa.
Što je OK. Liječnici su zato tu.
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

04 Oct 2011, 00:37

Ja se nekako trudim nanjušiti osobu kojoj je stalo profesionalno, korektno i savjesno obaviti svoj posao. Kad ju nanjušim, ne ispuštam ju iz ruku :D

No, to povjerenje ne ide na dobar dan. "Grozan sam" pacijent - naime, tražim objašnjenje i odgovore na 'zašto'. Tko me tretira kao idiota, dobije isti tretman nazad. Tko mi pojasni zašto me šalje na neku pretragu ili zašto bi ovo vadio/liječio, ili zašto da pijem te tablete - taj me doktor kupio.

Koji servirser mi kaže što je kvar, predloži rješenja, spomene i jeftinije verzije, navede rizike, i vrati mi povađene dijelove - kupio me.

Tko god mi svoju uslugu da na način da me ne tretira kao idiota, i tko mi da odgovore koje zna ili uputi gdje da tražim dalje - taj me kupio.

Ostale ne želim ni vidjeti. I potrudit ću se koliko je u mojoj moći da to tako bude.

Scena iz djetinjstva od koje je krenulo je doktor koji bi nešto nažvrljao, promumljao, meni, od 12-13 godina, koja idem na operaciju i ne znam točno kakvu, i jedino tko mi može nešto reći je on - operater i ravnatelj tog zavoda što li je već. I ništa. 'ko me jebe.

Za drugu operaciju, bila je još hitnija, trebao je hitni pregled, termina nije bilo tako skoro. Ali su nam, rekli da možemo k njemu privatno. U istoj bolnici, u istoj ordinaciji, drugi termin, ima sestru iz iste bolnice, naplaćuje pregled mislim da onomad 200 kn (1998), kaže dobar dan, i kaže da će sve biti u redu i odgovori mi na neko pitanje, koje sam se jedva usudila pitati.
Naime, prije njega su mi rekli da je ili operacija ili gubitak sluha i da sam umalo zakasnila. To umalo je - da je trebalo nekih mjesec dana da mama skuži da ja ne čujem, a ne da ju zajebavam + pretrage u domu zdravlja, ćekanje i žicanje da upišu ipak u neki raniji termin jer izgleda frkovito. Bilo je frkovito.

Jebeš doktora čiju toplu riječ moraš platiti. U istim prostorima i sa istim resursima.
Po meni to nije doktor, to je seronja.

Da, napravio je dobru operaciju, ok, na glasu je kao stručnjak, vjerujem da zna stvari. Ali je i govno od čovjeka. Mogu i imenom, nije bed :D


Ginekologica me nije kupila super tretmanom nakon što sam joj platila. Ženska me kupila s nekoliko ogromnih mejlova nekoj maloj klinki kojoj je kasnije rekla da misli da ju netko zajebava. Ženska je sustavno odgovarala na te mejlove iako je mislila da ju netko cima.
Nacrtala sam joj se u ordinaciji, i iznenadila se da me vidi. To je bilo prije 10 godina, ove godine nam bje jubilej :D

Zubar me nije kupio reklamom da liječi strah. Kupio me time da je stao u pola posla kad je vidio na što ličim, i krenuo mi objašnjavati što radi. Bez da sam ja pitala. Zubarka, njegova kćer, me kupila sa još pažljivijim pristupom.

Frizer me kupio jer je njegovo 'draga, bit će ok' - zvučalo iskreno. Bilo je ok, dapače, jako ok.

Važan je način na koji te netko tretira. A pogotovo netko tko ti 'radi o glavi'. :mig:
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

04 Oct 2011, 00:51

S., žao mi je jako da ti je mama umrla i da je umrla tako. :( :grli: Mamama bi netko morao zabraniti da umiru od bolesti. :(
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

04 Oct 2011, 01:08

Satsuma » wrote: Nije problem u tome što je rekao, već načinu na koji je rekao i načinu na koji se postavio prema meni kao pacijentu. Čula sam da to isto radi i hrpi drugih žena, koje mogu ili ne moraju imati problem. Jel to nekome treba?
zar ti je to zaista bilo najgore iskustvo? meni je npr. najgora kombinacija "ozbiljan" liječnik, a loš dijagnostičar. to su pravi fušeri

slažem se s byronom da nisi trebala istrčavati s imenom. to se eventualno radi s liječnicima koji postave krivu dijagnozu

privatnici se drže špranci lijepog ponašanja jer im to donosi novac. kad im netko dopizdi kao hipohondar, umetnu mu tablete za smirenje u terapiju :D
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
nemam pojma
Posts: 127
Joined: 19 Sep 2011, 16:23

04 Oct 2011, 08:13

Pješčana » wrote:kad sam bila mlađa( i pristojnija) doživjela sam pregled sa sondom bez kondoma.
Isuse :horor:


Ja sam, također, poprilično neodgovorna prema svom tijelu. S obzirom na obiteljsku anamnezu, trebala bi, barem jednom godišnje, na sistematski.
Nisam to još nikada obavila :facepalm:
Pravdam se činjenicom da su mi, zbog moje osnovne bolesti, dopizdili i liječnici i pretrage. Iako sam svjesna da mi to nije opravdanje.



Što se Šperande tiče, evo i moja priča:
Poslije prvog poroda, na prvom kontrolnom pregledu, moj ginekolog mi kaže da imam ranicu. Mlada i neupućena, pitam ga šta to znači. Kaže mi: "Ništa, osjetit ćeš ju cijeli život, ali nije to ništa opasno." Dao mi vaginalete i poslao kući s uputom da dođem na kontrolu za 6 mjeseci. Nalaz pape pokazuje upalu.
Kontrola došla i prošla s novim vaginaletama. Na godinu nalaz pape opet pokazuje upalu i cin I.
Kontrola svaki 4-6 mjeseci, uvijek s novim vaginaletama.
Došlo je dotle da mi je muž govorio da dam njemu 100 kn i da će mi on dati vaginalete (da, još sam kretenu i plaćala iako sam išla u bolnicu na preglede).
Kad je malac napunio 2 godine, isti dan kad mi je mama izlazila iz šok sobe nakon histeroktomije, dolazi mi iz bolnice poziv da se hitno javim svom ginekologu.
Na nalazu pape cin II/cin III i hpv. Moj ginekolog mi na to da vaginalete i tablete i pošalje me kući! (btw, još uvijek, godinama poslije se čudi što ga ne pozdravljam)

Tada sam otišla dr. Šperandi. Napravio mi je tipizaciju hpv i ispostavilo se da imam hpv 16 (jedan od najrizičnijih i uzočnik raka). Poslije toga mi je spalio ranicu (koja se u međuvremenu proširila u ranu) i objasnio da je ginekolog i po samom izgledu ranice (što sam se kasnije raspitala i bio je u pravu) mogao pretpostaviti o kojoj vrsti hpv-a se radi.
Kontroliram se svake godine (ipak nisam potpuno nemarna :D ), papa je u redu.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

04 Oct 2011, 08:57

Moja teta (mamina sestra) trenutno umire u bolnici od karcinoma koji je počeo na plućima, a sada je metastazirao na mozak.

2004. su joj rekli da je to što su vidjeli na plućima "ožiljak od TBC-a" koji je preboljela u mladosti.
2008. su joj dijagnosticirali rak pluća, 4. stupnja.
Od tad je prošla gotovo sve, od zračenja preko KT do "pametnog lijeka" Terceve koji joj je kupio 16 dobrih mjeseci života u kojima se oporavila, radila, putovala, odgajala svoje maloljetno dijete.
Prije mjesec dana joj je postalo lošije i završila je u bolnici.
Tamo su je odveli na operaciju, tj. trebala je biti biopsija pluća, ali su joj "pogreškom" odstranili cijeli plućni režanj.
Dok je ležala tamo sestre su joj "zaboravile" lijepiti flaster morfija. Svaki dan, dok joj muž i moja mama ne bi došli u posjet. Istovremeno su pile kavu u svom boksu i slušale ju kako urla od bolova. Kada ih je moja mama pitala kako to mogu slušati odgovorile su da je na onkologiji normalno da se svi deru.
Prošli tjedan su digli ruke od nje i poslali je kući.
Srećom, muž joj zarađuje dovoljno da si mogu priuštiti privatni hospicij. Tamo je tretman nešto bolji i humaniji, ali obzirom da je u terminalnoj fazi i nesvjesna bojim se da joj to više ništa ne znači.

Da su joj na vrijeme dijagnosticirali tumor umjesto što su ga ofrlje opisali kao ožiljak od TBC-a sad bi možda bila zdrava žena.
A ona je liječnik, bojim se i pomisliti što rade s onima koji im nisu kolege.

Oprostite, znam da ovome možda nije mjesto na ovoj temi, ali toliko sam tužna i ogorčena da nisam izdržala ne napisati post.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

04 Oct 2011, 10:39

Mog djeda su godinu dana svako malo naslikavali RTGom pluća i jadni nisu znali što mu je, njima je sve bilo ok. Zboravih gdje su ga sve naslikavali.
Ženska koja se bavi limfom, je pogledala stare nalaze, pogledala prvi rtg i rekla - pa čovjek ima karcinom pluća.

Nisu ga spasili, bilo bi irealno za očekivati izliječenje, nije bio u cvijetu mladosti, ali očito se moglo po starom nalazu ustanoviti o čemu je riječ, bez da ga godinu dana redovito naslikavaju i čude se k'o pura dreku.
Mislim, ako imaš pred sobom pušača, i ako postoji problem s plućima, koliko je teško poslati ga da izvadi tumorske biljege. :facepalm:

Mislim da kad se ustanovilo što je je zaključeno da je metastaziralo posvuda. Mislim da je izdržao svega 3 KT. I koliko su mi rekli, bio je stalno pod tabletama. Zadnje dane je bio doma.
Nisam imala muda posjetiti ga zadnjih mjesec dana, prije toga sam ga viđala. Jednostavno, htjela sam ga pamtiti na sasvim drugi način.

Da bio je pušač, popušio je rak, ni prvi ni zadnji. Ono što mi smeta su besmisleni RTG pregledi, i mudrijaši koji su to čitali, ako je osoba kojoj to NIJE struka - vidjela o čemu se radi na prastarom pregledu. Fkors, daljnje pretrage su išle da provjere taj odokativni nalaz i trebalo je jedno vađenje krvi da se potvrdi.

Možeš fulati, ok. Ali 10 puta fulati, e to mi je već morbidno.

Iako, neću shvatiti kakav je to tok misli da od 'teško dišem' i 'pušim' liječnik, ma bilo koji u tom nizu, ne pomisli 'ajmo provjeriti da nije karcinom, ipak lik puši cijeli svoj život'. :facepalm:
Da, rekli su mu da prestane pušiti. Čak je i prestao. Onda su valjda mislili 'ok sad ne puši, pa nije karcinom' :rofl:

No, ne znam čemu se čudim. Kad slušam priče frendova koji su na stomatologiji ili medicini, i kad kažu da ekipa pobjegne na kavu ili sjedi u kutu i brblja, umjesto da gledaju što se radi... ne znam tko će nas jednog dana liječiti.
Mislim da prvenstveno - liječniku treba biti stalo. Da, treba se i ograditi, ali treba ostati čovjek.



Onaj moj gornji rant nije bio u smjeru da ne volim ekscentrike. Ok, postoje. Neki su više ili manje pristupačni, ali često se nađe neka sestra koja 'zna s njim'.
Ono zašto ranije navedeni primjer ne smatram čovjekom je zato što je postao med i mlijeko - nakon što mu platiš.
To mi je jadno. Znači, može, zna, ali neće.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

04 Oct 2011, 10:45

mamina sestricna bila je na mamografiji i uzv u proljece. sve je bilo ok. umrla je od raka dojke prije nove godine.
mamina sestra je bila na pregledu 2mj. prije nego su joj otkrili matastaze. prosirilo se s dojke na limfe. na pregledu je bilo sve ok.
spasavali su joj glavu. bori se.

sto se tice samopregleda radi uocavanja promjena...moje dojke su se konstantno mijenjale 5 godina. trudnoca, dojenje, post dojenje. svakih 2mj su bile drukcije.
tako da, nisam kompetentna reci ova promjena nije ok, jer ih je bilo jako jako puno.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

04 Oct 2011, 11:07

Pješčana » wrote: ja odbijam ideju da u državnim institucijama rade svi zli i neprofesionalni.
nisu svi ali, barem u zdravstvu, prečesta pojava da bi bila zanemariva
ne radim redovite, nego sporadične, preglede i to dobrim dijelom zbog nepovjerenja prema liječnicima
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

04 Oct 2011, 11:11

Morticia » wrote:
Da su joj na vrijeme dijagnosticirali tumor umjesto što su ga ofrlje opisali kao ožiljak od TBC-a sad bi možda bila zdrava žena.
A ona je liječnik, bojim se i pomisliti što rade s onima koji im nisu kolege.

Oprostite, znam da ovome možda nije mjesto na ovoj temi, ali toliko sam tužna i ogorčena da nisam izdržala ne napisati post.
:grli:
jbga Morticia
jednom davno davno, mojoj su mami dijagnosticirali epilepsiju. i liječili je.
dugo im je trebalo sa shvate da je rak mozga
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

04 Oct 2011, 11:15

Mene sve to skupa toliko uznemirava i plaši da mi je bolje o tome uopće ne razmišljati.
Jedino što čovjek može jest moliti se da se ne razboli i ne dospije u bolnicu.

Što se tiče teme- kontroliram se tu i tamo, kad se sjetim.
Bila sam jednom na ultrazvuku kad sam napipala neku kvržicu ispod rebara, ali mi je rekao da je to neka priraslica koja je nastala u trudnoći, što je normalno.
Nadam se da je u pravu. :ne zna:

Što se tiče starosti/mladosti.
Kraj moje tete je ležala djevojka od 29 godina koja također odlazi od raka pluća.
Nije nikad pušila, kao ni moja teta.

Čvrsto vjerujem da su stres i napredak tehnologije glavni uzročnici porasta broja tumora.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

04 Oct 2011, 11:17

Morticia » wrote:Mene sve to skupa toliko uznemirava i plaši da mi je bolje o tome uopće ne razmišljati.
ovo ja radim. i ovo sto sam napisala je i previse. previse kad stavim na papir i skamenim se kad vidim.

isuse, pjescana, horor. :(
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

04 Oct 2011, 11:23

Morticia » wrote:Čvrsto vjerujem da su stres i napredak tehnologije glavni uzročnici porasta broja tumora.
iako razumijem da je Satsumi mogla biti uvrijeđena tonom razgovora sa svojim ginekologom, ja ipak u njegovim riječima nalazim puno istine:
GIN: Čuj me sad (uhvatio me za zapešće), zamisli sad ovdje na nadlanici jednu točku. Sad u nju usmjeri sve svoje probleme - posao, roditelje, ljubav, fakultet, šta već može biti uzrok problemima u tvom životu, i za mjesec dana će ti se ovdje pojaviti kvržica, koja će te boljeti kao ova što imaš u dojci.
Nica
Posts: 2189
Joined: 21 Sep 2011, 10:19

04 Oct 2011, 11:25

Rastužile su me vaše priče. :grli: :(

Ne pregledavam se ni redovito ni često, sjetim se tek povremeno.
Groupie :cerek:
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

04 Oct 2011, 11:37

Stvarno horor priče :(
Najgore je što se tiče raka - ako je grah tako pao, razvit će se i nema tu prevencije, statistike, bla.

Inače, obavljam jednom godišnje kompletan sistematski pregled, plus još neke dodatne preglede koje smatram da trebam, to mi je jednostavno nešto što se treba napravit i nema šanse da zaboravim ili ne odem.

A što se tiče liječnika - jesam za to da se objavljuje ime i prezime :top: naravno i različita mišljnja, ne vidim zašto bi ih se skrivalo unutar sustava. I one dobre i one s kojima imamo loša iskustva. Mislim da je demistifikacija liječničkog zanimanja jako dobra stvar, u smislu - da više nisu nedodirljivi, da moraju shvatiti da rade s ljudima i da se moraju ponašati u skladu s time.
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

04 Oct 2011, 11:53

dimnjak » wrote:mamina sestricna bila je na mamografiji i uzv u proljece. sve je bilo ok. umrla je od raka dojke prije nove godine.
mamina sestra je bila na pregledu 2mj. prije nego su joj otkrili matastaze. prosirilo se s dojke na limfe. na pregledu je bilo sve ok.
spasavali su joj glavu. bori se.
:/
Kako se otkrilo?



Malo osobnog osvrta:

Što se stresa tiče - problem je ako ga se zadržava u sebi. Stres se ima tendenciju skupljati, a nije da nas netko negdje uči - kako živjeti i nositi se s njim. I kako ga oslobađati. Onda nas pojede, na ovaj ili onaj način. Mislim da 'puknemo' gdje smo najtanji. Mnogi ispale na živce, neki na neki organ.
Život se prebrzo mijenja i usmena predaja naših baka - jednostavno je beskorisna.
A nije da imamo škole 'kako živjeti'. Od toga kako se hraniti, što ne bacati u kanalizaciju da ne zagađuje još više, preko toga kako si organizirati život i raspolagati financijama.
Sve što naučimo, ide metodom vlastite kože + nešto usput. Informacija je sve više, ne stignemo pratiti i da hoćemo. Koliki ni ne znaju što bi sve valjalo pratiti.


Isto tako, nisu u svim regijama isti vanjski čimbenici. Malo je scary kad skužiš koliko ljudi je u kratkom periodu iz manjeg kvarta - otišlo od kojekakvih karcinoma.



Nemojmo zaboraviti i hranu. Nemamo nezagađenog zraka/kiše. Dakle, nešto toga ostaje u hrani, ma koliko god bio zdravi uzgoj bez dodatnog trovanja.



Karcinomi su kod miševa, hrčaka i štakora, pogotovo štakora - bolesti koje ih odnose. Rekla bih da organizam neko vrijeme čisti toksine, i onda ostaje bez mehanizama jer je jednostavno - previše. Pričam o ljubimcima, u prirodi imaju predatore pa žive bitno kraće. No, od ljubimaca tek rijetko koji umre 'od starosti', da ogran otkaže i da je to pouzdano, a ne da se razvio karcinom. Zapravo, znam tek jednog, koji nije imao degenerativne promjene, imao je samo neke 'obične' bolesti.

Mislim da ljubimci dobru sliku što se događa - brinemo se za njih, i kad nema vanjskih čimbenika, kad paziš s čim ih hraniš i sve - od nečeg moraju umrijeti.
Psi danas nakon godine dana znaju razviti ozbiljne promjene na kostima, koje su ranije dolazile kod pasa dod 10+ godina starosti.

Mislim da ljudi nisu iznimka. Živimo u istom okolišu, hranimo se istom hranom. Prelazimo neku dob koju naši organi mogu izdržati, i onda kad ih se umjetno čuva lijekovima, nekako to izbije, podivlja

To je za one 'pod iole starije dane'.

Ovi što zadese mlađe - rekla bih okolina, genetika[1], stres, način života, prehrane. Opet, ne znam pod kakvim bismo to zvonom trebali biti da pouzdano sve to izbjegnemo :ne zna:

Hoću reći, malo je tu prevencije na koju imamo stvarni utjecaj, kako mi se čini. Zato treba nadzirati i brzo reagirati.


No, liječnicima kao da ne padne na pamet da su karcinomi toliko prisutni. Ne kažem da svakog pacijenta treba odmah slati, ali ono, daj, ako ti 2 nalaza ne govore ništa pametno, pa daj provjeri i ovo, za svaki slučaj.

No, tu sad možemo potegnuti priče o našem zdravstvenom sustavu.




[1] Genetika uzima danak. Previše smo koncentrirani u neke zone, i ne unosi se dovoljno često novi genetski materijal. A stari se 'izliže', mutira, nema čistih linija il barem bitno drugačijih da se stvari poprave. Ima samo oštećeno u zoni A i B, te oštećeno u zoni A i C, pa će u konačnici, još jače biti oštećen A, a možda se B i C malo pokrpaju. Jer, imamo mehanizme krpanja DNA, ali ne možeš rupu pokrpati gledajući rupu, treba ti ipak uzorak da znaš što treba isplesti.

Mislim, kad bi bili kao ptice i izbacivali iz sebe vrlo brzo nakon hranjenja - bitno manje toksina bi se zadržavalo. I tako u debelom crijevu se samo voda skuplja, hranjive tvari baš i ne. Ali toksini da.
Post Reply