Eutanazija - za ili protiv?

Jeremijin dispanzer
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

14 Jun 2013, 11:14

Tragedija.

Nakon filma Djevojka od milijun dolara nemam vise nikakvih dilema po pitanju eutanazije.
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

14 Jun 2013, 11:19

ZA.

Ukoliko se poduzmu mjere da se spriječi zlouporaba.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

14 Jun 2013, 12:39

Moju su pokojnu baku "samo" jedan dan držali na životu aparatima. Bila je na samrti kad su je doveli u bolnicu, ali ne. Još je provela jedan dan u velikim mukama, užasno žedna (jer se usta, otvorena zbog svih cijevi, osuše i signaliziraju žeđ i kad organizam nije dehidriran)... a sve samo zato što te liječnici ne smiju pustiti da umreš iako ti više organa otkazuje i svi znaju da ti spasa nema i ne može ga biti.

Smatram takvu smrt potpunim gubitkom svakog ljudskog dostojanstva i dnom suvremene medicinske etike, kao i kršćanske etike koja joj je u temeljima.
Pati, znajući da ti ne preostaje ništa nego da umreš, a da će liječnici učiniti sve što mogu da taj trenutak odgode i produže ti muku. Jer više ne živiš nego životariš; liječnici silom održavaju u pogonu organe koji sve manje čine smislen sustav. A sve, jednim dijelom, i zato da ih ne bi tkogod tužio.

I tako dolazimo do još jednog odvratnog svjetskog paradoksa: dok milijuni umiru što od gladi što od nedostatka osnovne medicinske njege, drugi zbog suviška medicinske njege ne mogu ni umrijeti kad im dođe čas.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

14 Jun 2013, 13:34

za.
licemjerne smo kukavice, mi kao društvo. imamo ratove, imamo otrove, imamo toliko puno nasilja, a sve se opravdava "potrebama", "situacijom" ili nečim sličnim. masu toga društvo nema volje ni kapaciteta riješiti, zato i pretpostavljam da su jaki na zabranama. zabraniti umiranje je lakše nego spriječavanje umiranja kod onih koji bi dalje živjeli.
grozno mi je što se takve zabrane sakrivaju iza etike i brige za bližnje.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

14 Jun 2013, 13:52

Jest da smo mi ovdje mala elitistička zajednica, ali čini mi se da po ovom pitanju ipak napredujemo.
Sjećam se rasprava o eutanaziji otprije desetak godina; izgleda da su neke stvari počele ljudima polako dolaziti iz dupeta u glavu.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

14 Jun 2013, 14:49

Za.
Mislila sam tako i ranije, a od kad sam tri puta gledala ljude koje volim kako umiru u mukama i nema im spasa u to sam toliko uvjerena da bih možda čak učinila isto što i ovaj jadni čovjek.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

14 Jun 2013, 15:33

U principu za. No, ostaje otvoreno pitanje koji su slučajevi prikladni. Gdje se povlači granica između pomoći i gubitka svakog ljudskog dostojanstva? Što je s ljudima koji su u završnim fazama demencije i koji su dostojanstvo izgubili davnih dana, ali toga nisu svjesni?
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
Éowyn
Posts: 2430
Joined: 17 Oct 2011, 20:13

14 Jun 2013, 16:02

Moja baka je imala rak zeluca koji se prosirio na crijeva. Na kraju je umrla u teskim mukama zbog zapetljaja crijeva. Umirala.je tjedan dana. Kod kuce. To je nesto sto necu zaboraviti dok sam ziva.

U tom trenutku sam mislila da bih joj joj ja skratila muke da je to trazila od mene. Pod cijenu dozivotnog zatvora.

Zato da, apsolutnobsam.za eutanaziju, iako ne znam koliko bi takav zakon isao u prilog vrlo bogatim ljudima s pohlepnim nasljednicima.

I nisam sigurna koliko bi lijecnika prihvatilo eutanaziju :ne zna:
Desire makes slaves out of kings.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

14 Jun 2013, 16:14

Načelno sam za, al ja bi to riješila na jedan drugačiji način. Narafski da dosta ljudi nema problem s eutanazijom onih koji trpe strašnu bol i kod kojih je umiranje pitanje kratkog vremena. Ili onih nesretnika koji su svjesni, ali nepokretni i koji traže da im se omogući eutanazija.
Prije cca. dvi godine pročitah da se Pratchett prijavio za onu kliniku u Švicarskoj koja radi take stvari. Tužno je to kad se ljudi moraju dovijat zakonu u takvim situacijama.
S druge strane kužim i nevoljkost država da se upuste u rješavanje tih pitanja, problem nisu samo crkvena učenja o svetosti života, neg i sive zone glede toga kad i kome dozvolit da odluči o eutanaziji. A takav zakon ne možeš definirat u smislu tek takvog ostavljanja odluke trećoj osobi tek.
Uglavnom, promišljah ja svojevremeno dugo o toj eutanaziji i zaključih kako bi to riješila: svako punoljetan moro bi potpisat neki ugovor u vezi glede toga da li uopće želi il ne želi eutanaziju i, ako je želi, pod kojim uvjetima se može izvršit. Znači moro bi specificirat, recimo, nakon mjesec dana u komi bez tih i tih funkcija mozga, prije tog ne; kod te i te faze te i te bolesti ili takog i takog fizičkog oštećenja...i take slične detalje. Također, prije potpisivanja ugovora, moro bi proć neko vještačenje nakon kog bi dobio potvrdu da je zdrav u glavu i sposoban za odlučivanje. O eutanaziji maloljetnika i onih za odluke nesposobnih odlučivali bi prvo oba roditelja, a ukoliko žele eutanaziju to bi morale potvrdit i dvi nezavisne liječničke komisije.
Svako bi mogo revidirat ugovor kad mu se hoće, uz ponavljanje vještačenja.
User avatar
Pero
Posts: 2161
Joined: 24 Feb 2012, 09:12

14 Jun 2013, 16:37

Meni je otac od dijagnosticiranog raka umirao 4 mjeseca. Dobro se držao, sve do samog kraja. Zadnja 3 dana stavili su ga pod respirator. Više nije mogao govoriti. Komunicirao je znakovima, pri svijesti. Boljelo ga je, flasteri i injekcije nisu pomagali. Mene osobno je strah umiranja, ne smrti. Jednom, kad mi djeca posvršavaju škole i zaposle se :D , želio bih navečer jednu injekcijicu i san. Bez jutra.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

14 Jun 2013, 21:16

Ajme, nina, ne bi ja takve ugovore ispunjavala i potpisivala ovakp mlada.
Otkud da znam kolko cu imta volje za zivotom u kojim okolnostima.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

14 Jun 2013, 21:37

BoDerek » wrote:Ajme, nina, ne bi ja takve ugovore ispunjavala i potpisivala ovakp mlada.
Otkud da znam kolko cu imta volje za zivotom u kojim okolnostima.
Pa jes malo nezgodno, al još mi se nezgodnijim čini utrpat na tuđu savjest odluku o mojoj smrti.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

15 Jun 2013, 06:24

BoDerek » wrote:Ajme, nina, ne bi ja takve ugovore ispunjavala i potpisivala ovakp mlada.
Otkud da znam kolko cu imta volje za zivotom u kojim okolnostima.
Otkud s 21 godinom momčići znaju koliko će imati volje za životom kad idu u rat? Ili djevojke kad rađaju (ili abortiraju)? Voze auto kojim u jednom potezu mogu ubiti nekoliko ljudi? Odluke od najveće životne važnosti vrlo se često donose u relativno ranoj mladosti.

Meni je proljetos prijateljica tri mjeseca umirala na sve većim i većim i većim i većim i većim mukama od raka s uznapredovalim metastazama. Ne samo da nikome nije padalo na pamet da joj te muke prekrati, nego joj nisu dali ni štogod žešće protiv bolova, iako se odmah, od prvog trenutka, znalo da pomoći nema. Ta je tri mjeseca mogla spavati. Ali ne, umjesto toga je urlala i molila sve oko sebe da joj nekako pomognu.

Dabogda crknuo u još gorim mukama svaki ljudski smrad koji je to dozvolio.
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

15 Jun 2013, 07:04

U principu sam Za- ali s onim ali kojeg niko ne voli čuti. Lako može doći do zloupotrebe pa se trebaju riješiti sve okolnosti prije toga. Recimo transplantacija organa.
Nije li to svojevrsna eutanazija osobe koja upravo umire tj moždana smrt? Međutim, kod nas taj sustav nije tako uređen da se to u roku onih krajjih 6 sati organizira spašavanje organa. Ja vjerujem da postoji neki prirodni protokol i pravila i da se upoznavajući javnost s tim može doći i do zakonski uređenih protokola i pravila te tako spasiti nekoliko života pružajući "laganiju " smrt umirućem.
Na žalost , imala sam izravno iskustvo s tim i upravo zbog škrtarenja na bitnom, eksplantacija nije mogla biti obavljena pa su tako bar šest ljudi ostali bez mogućnosti za ozdravljenjem i prihvaćanjem zdravih organa. Meni su rekli da nije bilo vremena da mi ponude tu opciju. OK, da je to kvalitetno riješeno na državnoj ili pak na međudržavnim razinama, mene kao roditelja niko ne bi trebao pitati ništa a organi bi se preuzeli i dali onima kojima će vrijediti.

U isto vrijeme , svi ste to već isto tako primjetili, održavaju se na životu (hmm, "životu" :rolleyes: ) ljudi u velikim i neizdrživim bolovima bez imalo nade za bolje uvjete nakon te terapije. mislim...terapije? Sveukupno nelogično jer s druge strane odbijaju liječiti starčad..među tom starčadi ima i onih koji se još vesele aktivnom životu uz unuke i praunuke i to bez neke specijalne potrebe za njegom, ali, eto, hm, stari su i šta sad, upala pluća je "teško i rijetko" izlječiva, pa se , eto, ne treba trudit oko njihovog zdravlja...:eek:
Ispada da na život imaju pravo samo oni koji će "živiti" u mukama ...
kurvanjski avatar, a
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

16 Jun 2013, 18:00

Uf, što ne volim kad se vake teme ne razmašu. :mad: :gaah: :zubo:
Evo Čili je potegla pitanje sumnje u mogućnost manipulacije glede transplatacije. Aj, aj, pišite malo šta o tom mislite.
Osobno, nemam strah od toga, ako ništa zadnja linija obrane bila bi ta da u nas moš tražit da ti se ne vade organi.

Imam pitanje: ko bi po vama trebo izvest samu eutanaziju? Liječnici? (Mislim, to je nekaka praksa tamo gdje se provodi.)
Kad krenem od sebe lako mi jer reć da podržavam eutanaziju, jer odma pomislim na neke koji su umirali u mukama i znalo se da nema izlječenja, al šta da sam ja doktor koji to mora obavit? Nekako mi se čini da bi to bijo jedan od rijetkih poslova u kojem ti iskustvo odmaže. Ono, drmnulo bi me jednom, ubila sam x ljudi. Nebitno što su bili u groznim mukama, ubila sam ih. A tamo sam neđe prije položila neku zakletvu da ću čuvat svaki život i te šeme.
Možda bi ipak trebalo nekog drugog osposobit za takav poso?
Gledam na to vako: nije ni dželatima lako, a oni odrastaju u klimi u kojoj postoji smrtna kazna, daklem kulturološki su pripremljeni na to. Ameri kod izvršenje smrtne kazne injekcijom imaju tri čoeka od kojih samo jedan ubije i pri tom ne znaju koji je taj.
Eutanazija je raritet, praktički je nepoznata kao pojava s kojom se moš susrest. (Ne govorim sad o knjigama, filmovima i Eskimima koji od staraca očekuju da se smrznu; nije isto znat da nešto može postojat i primjena tog nečeg u praksi.)
Ako ćemo je uzet ko opciju, na neki ju je način potrebno uvest i u kulturu/svijest/folklor/svakodnevicu naroda.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

16 Jun 2013, 18:44

nina williams » wrote: Imam pitanje: ko bi po vama trebo izvest samu eutanaziju? Liječnici? (Mislim, to je nekaka praksa tamo gdje se provodi.)
Osobno, ako je ikako moguće... makar i zubima da se pregrize nešto
Ne bih volio da nekog poslije peru loše misli što je to učinio.
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

16 Jun 2013, 18:48

Euklid » wrote:Osobno, ako je ikako moguće... makar i zubima da se pregrize nešto
Ne bih volio da nekog poslije peru loše misli što je to učinio.

Zgodno bi bilo da to rješavaju popovi , pardon, svećenici...
Znaju oni kako i zašto baš oni...
kurvanjski avatar, a
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

16 Jun 2013, 20:50

nina williams » wrote:Uf, što ne volim kad se vake teme ne razmašu. :mad: :gaah: :zubo:
Evo Čili je potegla pitanje sumnje u mogućnost manipulacije glede transplatacije. Aj, aj, pišite malo šta o tom mislite.
Mislim da je to velikim dijelom izmišljanje problema gdje ga nema.

Koliko znam, organi se ne uzimaju baš svakom. Mnogo ljudi umire, ali za uzimanje organa potrebni su kojekakvi preduvjeti. Bolesti kod kojih ljudi požele eutanaziju uglavnom diskvalificiraju ljude kao potencijalne donore organa.

K tome, moram reći da mi je zanimljiva implikacija da liječnici jesu ili bi bili toliko neetični ili toliko utilitaristički nastrojeni da bi bez pardona žrtvovali pacijente samo da bi im pokupili organe. Znaš li ti nešto o liječnicima što ja ne znam?
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

16 Jun 2013, 21:35

Neki ne požele eutanaziju jer ne mogu poželit ništa. Ne radi im mozak, a organi s vremenom gube na kvaliteti.

Oni koji boluju od bolesti koja im ionako uništava organe nisu jedini pacijenti koji žele eutanaziju.

Manipulacija se događa.
kurvanjski avatar, a
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

16 Jun 2013, 21:42

Chilimama » wrote:Neki ne požele eutanaziju jer ne mogu poželit ništa. Ne radi im mozak, a organi s vremenom gube na kvaliteti.
Ako im ne radi mozak, već su mrtvi. Eutanazija bi bila posve redundantna.
Oni koji boluju od bolesti koja im ionako uništava organe nisu jedini pacijenti koji žele eutanaziju.
Nisu jedini, ali nije problem dok je to ono što žele.
Manipulacija se događa.
Srećom, sada nema manipulacija te vrste, ili kaj?
Kako bi točno legalizacija eutanazije povećala broj neetičnih manipulacija?
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

16 Jun 2013, 22:35

Lastan » wrote: Ako im ne radi mozak, već su mrtvi. Eutanazija bi bila posve redundantna.

Nisu jedini, ali nije problem dok je to ono što žele.

Srećom, sada nema manipulacija te vrste, ili kaj?
Kako bi točno legalizacija eutanazije povećala broj neetičnih manipulacija?

Nisi me razumio, možda sam bila nejasna.
Pacijenti koji umiru od moždane smrti su prilično dobar materijal za transplantaciju organa. Organi se uzumaju i daju onima kojima će poslužiti. Postoji neki rok kad se te operacije moraju obaviti ili organi propadaju. Time se produži nekoliko života a nekima se poboljša kvalieta života ( transplantiranjem rožnice)a ujedno se izvrši svojevrsna eutanazija umirućem.

Ima li ili nema i gdje se događa manipulacija nije podatak koji se transparentno objavljuje u narodnim novinama.
Da se ne radi o čistoj pretpostavci, mogu reći samo da se u nekim siromašnim zemljama otimaju djeca , ljudi, nestaju bez traga, a nije previše vjerojatno da djeca sama odlutaju netragom...

Lastan » wrote:Nisu jedini, ali nije problem dok je to ono što žele.
Ovo ne razumijem. Rečenica na koju si se referirao se odnosila na podatak da ima više vrsta umirućih pacijenata i da njihovi organi vrijede a ukoliko oni žele eutanaziju svi zadovoljni.
Malo mi je bed ovako se trgovački izražavati.
kurvanjski avatar, a
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

17 Jun 2013, 02:05

Chilimama » wrote:

Zgodno bi bilo da to rješavaju popovi , pardon, svećenici...
Znaju oni kako i zašto baš oni...
:misli:
Čudan izbor za moj ukus.
Lastan wrote: K tome, moram reći da mi je zanimljiva implikacija da liječnici jesu ili bi bili toliko neetični ili toliko utilitaristički nastrojeni da bi bez pardona žrtvovali pacijente samo da bi im pokupili organe. Znaš li ti nešto o liječnicima što ja ne znam?
Mene pitaš il...?
Nemam ja problema glede sumnjičavosti u tim stvarima, napisah da ne sumnjam u manipulacije take vrste.
Ja ćem ionako donirat organe, nek uzmu sve šta im valja. Vazda govorim da ću sljedeći put kad odem kod doktorice opće prakse tražit da ispunim one formulare za donorsku karticu...al ja sam nešto neboležljiva, nisam u nje bila već 7-8 godina. Doduše, nisam baš skroz omanula, rekla sam dragoviću i roditeljima da, ukolko krepnem, obavezno pristanu na donaciju. Ustvari, rekla sam im da mogu dat nek vade sve upotrebiljivo, a truplo da more dobit neki medicinski faks, ako to uzimaju takvo poluprazno.

Ne vjerujem da bi sad neko baš mene išo ubit, pa se nado da će ga potrefit baš moj...recimo bubreg...kakve su šanse da se to desi...prvo bi moro znat da oću donirat, onda bi mi moro bar krvnu grupu znat...što je mako teže, jer tukasta kaka jesam, ni ja ju ne znam, onda bi još trebo bit ziher da je taj moj bubreg čemu, onda bi moro bit i na dobroj poziciji Eurotransplant liste...ideš, sto je to nekih čuda, a to su samo ona za koja znam, ziher ih je puno više.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

17 Jun 2013, 09:00

nina williams » wrote:
:misli:
Čudan izbor za moj ukus.



Mene pitaš il...?
Nemam ja problema glede sumnjičavosti u tim stvarima, napisah da ne sumnjam u manipulacije take vrste.
Ja ćem ionako donirat organe, nek uzmu sve šta im valja. Vazda govorim da ću sljedeći put kad odem kod doktorice opće prakse tražit da ispunim one formulare za donorsku karticu...al ja sam nešto neboležljiva, nisam u nje bila već 7-8 godina. Doduše, nisam baš skroz omanula, rekla sam dragoviću i roditeljima da, ukolko krepnem, obavezno pristanu na donaciju. Ustvari, rekla sam im da mogu dat nek vade sve upotrebiljivo, a truplo da more dobit neki medicinski faks, ako to uzimaju takvo poluprazno.

Ne vjerujem da bi sad neko baš mene išo ubit, pa se nado da će ga potrefit baš moj...recimo bubreg...kakve su šanse da se to desi...prvo bi moro znat da oću donirat, onda bi mi moro bar krvnu grupu znat...što je mako teže, jer tukasta kaka jesam, ni ja ju ne znam, onda bi još trebo bit ziher da je taj moj bubreg čemu, onda bi moro bit i na dobroj poziciji Eurotransplant liste...ideš, sto je to nekih čuda, a to su samo ona za koja znam, ziher ih je puno više.
:rofl: :S
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

17 Jun 2013, 09:53

Chilimama » wrote:Nisi me razumio, možda sam bila nejasna.
Možda si i ostala. :kava:
Pacijenti koji umiru od moždane smrti su prilično dobar materijal za transplantaciju organa.
Ova je rečenica besmislena. Moždana smrt = smrt. "Pacijenti koji umiru od (moždane) smrti" = dafuq did I just read?
Organi se uzumaju i daju onima kojima će poslužiti. Postoji neki rok kad se te operacije moraju obaviti ili organi propadaju. Time se produži nekoliko života a nekima se poboljša kvalieta života ( transplantiranjem rožnice)a ujedno se izvrši svojevrsna eutanazija umirućem.
Ne, nije riječ o svojevrsnoj eutanaziji.
Ljude kojima se uzimaju organi drži se na aparatima kako bi se organi očuvali od nekroze. To ne znači da su oni još živi ili da će ih se ubiti da bi im se pokupilo organe.
Ima li ili nema i gdje se događa manipulacija nije podatak koji se transparentno objavljuje u narodnim novinama.
Dakle, nemaš pojma o sadašnjoj razini manipulacija, ali tvrdiš da bi se one povećale kad bi eutanazija bila legalna?
Da se ne radi o čistoj pretpostavci, mogu reći samo da se u nekim siromašnim zemljama otimaju djeca , ljudi, nestaju bez traga, a nije previše vjerojatno da djeca sama odlutaju netragom...
... što ima veze s legalnom eutanazijom... kakve točno?
Ovo ne razumijem. Rečenica na koju si se referirao se odnosila na podatak da ima više vrsta umirućih pacijenata i da njihovi organi vrijede a ukoliko oni žele eutanaziju svi zadovoljni.
Malo mi je bed ovako se trgovački izražavati.
A kako bi se ti željela izražavati?
Post Reply