Eutanazija - za ili protiv?

Jeremijin dispanzer
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

17 Jun 2013, 12:12

Lastan » wrote: Možda si i ostala. :kava:

Ova je rečenica besmislena. Moždana smrt = smrt. "Pacijenti koji umiru od (moždane) smrti" = dafuq did I just read?

Ma stvarno ne zvuči suvislo sad vidim i ja kad čitam. Nisam medicinar , tema mi nije bliska, ali sam nesretnim okolnostima bila upoznata s nekim "detaljima". Pacijentu je mozak smrskan. Prikopčan je na aparate. Nije mrtav jer srce kuca, pluća dišu. To se zove moždana smrt. Je li mrtav ili živ? Organi vrijede a on se više nikad neće probudit.


Ono sljedeće nema veze s eutanazijom nego transplantacijom bokte ,al ti ne čitaš ..i tako..to je to.
Lako li je tuđim kurcom po drači mlatit ...al me nepitaj ni ovo objašnjenje jer ne kanim po ovoj temi više pisati jer ne vidim smisla u raspravi oko tuđih organa pa ni milosti prema umirućima a sve iz daljine i da to "nekodrugiobavlja" :facepalm:


kurvanjski avatar, a
User avatar
Bara huda
Posts: 3109
Joined: 03 Nov 2011, 21:49

17 Jun 2013, 12:21

Za eutanaziju sam.
Pogtovo kad je to osobna zelja pojedinca pri svijesti koji se odluci za to.
Kvalitetu zivota pretpostavljam kvaniteti.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

17 Jun 2013, 12:26

Mene strašno zanima koliko bi ljudi pri svijesti i u mukama zatražilo eutanaziju.

Zna netko kakve podatke iz zemalja gdje je eutanazija dozvoljena?
Kod kakvih se pacijenata (tj. bolesti) najčešće traži eutanazija? Kolko ljudi godišnje posegne za njom itd itd....
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

17 Jun 2013, 12:47

Chilimama » wrote:Ma stvarno ne zvuči suvislo sad vidim i ja kad čitam. Nisam medicinar , tema mi nije bliska, ali sam nesretnim okolnostima bila upoznata s nekim "detaljima". Pacijentu je mozak smrskan. Prikopčan je na aparate. Nije mrtav jer srce kuca, pluća dišu. To se zove moždana smrt. Je li mrtav ili živ? Organi vrijede a on se više nikad neće probudit.
Mrtav je.
To što neki dijelovi još funkcioniraju druga je priča.

Za usporedbu, odrezana mrtva glava mrtve zmije otrovnice još će te i nekoliko sati nakon smrti napasti i ugristi. Neće raditi ništa drugo, ali taj refleks ostaje aktivan još dugo nakon smrti.

Dakle, to što dio živčanog sustava još radi iako je izvjesno da je pacijent u najboljem slučaju biljka ne znači da je pacijent živ. Živi su neki organi, ali pacijent kao cjelina, kao jedinka, mrtviji je od kreacionističke inteligencije.
Ono sljedeće nema veze s eutanazijom nego transplantacijom bokte ,al ti ne čitaš ..i tako..to je to.
Lako li je tuđim kurcom po drači mlatit ...al me nepitaj ni ovo objašnjenje jer ne kanim po ovoj temi više pisati jer ne vidim smisla u raspravi oko tuđih organa pa ni milosti prema umirućima a sve iz daljine i da to "nekodrugiobavlja" :facepalm:
Ja tebe sad više uopće ne razumijem.
Tema je o eutanaziji. Ako mi ne možeš objasniti kakve veze imaju one zamjerke, digresije i nerazumljive primjedbe s temom, jednostavno ću ih zanemariti.

A što se milosti prema umirućima tiče, nadam se da će, kad meni dođe čas, eutanazija biti legalna, normalna i meni dostupna opcija.
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

18 Jun 2013, 01:00

nina williams » wrote:Uf, što ne volim kad se vake teme ne razmašu. :mad: :gaah: :zubo:
Evo Čili je potegla pitanje sumnje u mogućnost manipulacije glede transplatacije. Aj, aj, pišite malo šta o tom mislite.
Osobno, nemam strah od toga, ako ništa zadnja linija obrane bila bi ta da u nas moš tražit da ti se ne vade organi.
Nemoguće je smisliti nešto, uvesti neku praksu, koja će biti sama po sebi toliko pozitivina, dobronamjerna ili kakva već, da se netko ne bi domislio kako to upotrijebiti u neke druge svrhe, da ne kažem zloupotrijebiti ili manipulirati. Možeš tu početi od izuma kotača pa dokle stigneš. :D

Naravno da prilikom "plasiranja na tržište" nečeg novog treba odvagnuti mogućnosti zloupotrebe i napraviti nekakvu procjenu o tome jesu li te mogućnosti prevelike, ali uvijek treba imati na umu i ovo gore.
Ako se to izgubi iz vida - pomaka nema.
Imam pitanje: ko bi po vama trebo izvest samu eutanaziju? Liječnici? (Mislim, to je nekaka praksa tamo gdje se provodi.)
Kad krenem od sebe lako mi jer reć da podržavam eutanaziju, jer odma pomislim na neke koji su umirali u mukama i znalo se da nema izlječenja, al šta da sam ja doktor koji to mora obavit? Nekako mi se čini da bi to bijo jedan od rijetkih poslova u kojem ti iskustvo odmaže. Ono, drmnulo bi me jednom, ubila sam x ljudi. Nebitno što su bili u groznim mukama, ubila sam ih. A tamo sam neđe prije položila neku zakletvu da ću čuvat svaki život i te šeme.
Suci kaznenih sudova isto polažu zakletvu pa imaju na savjesti da su kroz radni staž određeni broj ljudi smjestili u zatvor. Naravno da nije isto zatvor i eutanazija, ali na sličan način bi se to moglo promatrati.

Jedan friški slučaj. Nisu bili u terminalnoj fazi, a organi su im (vjerojatno) bili iskoristivi.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

18 Jun 2013, 13:25

Biti gluhoslijep nije lako, ali tražiti eutanaziju zbog toga što ti život neće biti lak i kakav bi ti htio da bude, a ne zato što ćeš sljedećih šest mjeseci umirati u teškim mukama, potpuno je pogrešno. Potpuno.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

18 Jun 2013, 13:53

ElliQuinn » wrote:Biti gluhoslijep nije lako, ali tražiti eutanaziju zbog toga što ti život neće biti lak i kakav bi ti htio da bude, a ne zato što ćeš sljedećih šest mjeseci umirati u teškim mukama, potpuno je pogrešno. Potpuno.
A kako ti procjenjuješ za osobu koja to za sebe želi? Ne bi li pravo na dostojanstveno umiranje trebalo biti među ljudskim pravima, kad se već držimo koncepta prava?
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

18 Jun 2013, 14:01

Pa negdje treba povući granicu.

U Nizizemskoj je eutanazija dozvoljena i psihijatrijskim bolesnicima. Hmmm :misli:
Meni je to malo friki i, kako da kažem, out of control.

Pa po tome za koju godinu će eutanizirat tinejđere koji se žele samoubit....
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

18 Jun 2013, 14:06

ElliQuinn » wrote:Biti gluhoslijep nije lako, ali tražiti eutanaziju zbog toga što ti život neće biti lak i kakav bi ti htio da bude, a ne zato što ćeš sljedećih šest mjeseci umirati u teškim mukama, potpuno je pogrešno. Potpuno.
Potpuno? Nisam siguran da bih se složio.

Da ja završim gluhoslijep, jedina bi mi životna misija bilo pronalaženje prozora kroz koji ću se baciti.
Jer teške muke nisu samo fizička bol. Potpuna izolacija od svijeta također je bolna i s razlogom se samica koristi kao teška kazna praktički u svim kulturama.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

18 Jun 2013, 14:09

Lastan » wrote: Potpuno? Nisam siguran da bih se složio.

Da ja završim gluhoslijep, jedina bi mi životna misija bilo pronalaženje prozora kroz koji ću se baciti.
I to je u redu. Nek se sami ubijaju.

Evo baš sam sad malo proguglala o tome:

192 assisted suicide u 2010. u Nizozemskoj. :confused:
Pa kaj je to normalno???
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

18 Jun 2013, 14:23

BoDerek » wrote:Pa negdje treba povući granicu.

U Nizizemskoj je eutanazija dozvoljena i psihijatrijskim bolesnicima. Hmmm :misli:
Meni je to malo friki i, kako da kažem, out of control.

Pa po tome za koju godinu će eutanizirat tinejđere koji se žele samoubit....
Oh, gle. Slippery slope.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

18 Jun 2013, 14:28

BoDerek » wrote: I to je u redu. Nek se sami ubijaju.

Evo baš sam sad malo proguglala o tome:

192 assisted suicide u 2010. u Nizozemskoj. :confused:
Pa kaj je to normalno???
Nego kaj da je normalno.

Ono što nije normalno jest tvoj prvi odlomak.

Nek se sami ubijaju.
Neka jedu jebene kolače.
Isti kurac.

U samoubojstvu se pomaže onima koji se sami ne mogu ubiti. Kao što se općenito ljudima koji nešto ne mogu učiniti pomaže da to učine ako žele.
Ne vidim zašto je pomaganje pri umiranju iole različito.
Znam da je teško iz perspektive zdrave i sretne osobe pojmiti da netko želi umrijeti iako se ne može sâm dokrajčiti, ali ima toga. Ima toga mnogo.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

18 Jun 2013, 14:30

BoDerek » wrote: I to je u redu. Nek se sami ubijaju.

Evo baš sam sad malo proguglala o tome:

192 assisted suicide u 2010. u Nizozemskoj. :confused:
Pa kaj je to normalno???
Brojka sama po sebi malo znači. Koliko je to prema 'normalnim' samoubojstvima itd. itd. U Hrvatskoj se od rata naovamo samoubilo grozno puno ljudi, a nije ih baš malo to radilo ni prije rata. Bez ikakve institucionalne pomoći. U USA se ubije grozan broj ljudi jer im je pištolj pri ruci, pa ne moraju puno razmišljati. Dograbe i opale.

Ovo mi se ipak čini kao neki kompleksniji proces koji filtrira ljude koji su u afektu. A ako se prođe cijeli taj filter, jebiga, pa onda valjda čovjek fakat hoće otići. Zašto ga više kočiti?
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

18 Jun 2013, 14:34

Nemam pojma. Pomagati ljudima da se ubiju iz bilo kojeg razloga?

Mislim, ajmo registrirat firmu za ubijanje svih koji to žele.
Bitno je da oni to žele, mi smo tu da udovoljimo svim njihovim željama...

Ne znam, jako mi ovo, u najmanju ruku, čudno zvuči...
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

18 Jun 2013, 14:38

Emericzy » wrote: A kako ti procjenjuješ za osobu koja to za sebe želi? Ne bi li pravo na dostojanstveno umiranje trebalo biti među ljudskim pravima, kad se već držimo koncepta prava?
Biti gluhoslijep nije umiranje. Ono, u krajnosti je svaki život od početka umiranje ali to nije razlog da sve redom eutaniziramo čim se rode. A ako ćemo pružati dostojanstvenu smrt svima koji nemaju dostojanstven život, pa, mislim da ću im onda radije prodavati kršćansku maglu.
Inače jesam za eutanaziju.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

18 Jun 2013, 14:45

BoDerek » wrote:Nemam pojma. Pomagati ljudima da se ubiju iz bilo kojeg razloga?

Mislim, ajmo registrirat firmu za ubijanje svih koji to žele.
Bitno je da oni to žele, mi smo tu da udovoljimo svim njihovim željama...

Ne znam, jako mi ovo, u najmanju ruku, čudno zvuči...
Čudno ti zvuči jer nisi informirana i ne misliš, nego puštaš svojim predrasudama da odsimuliraju razmišljanje.

Gdje je eutanazija legalizirana, postoji procedura koja se poštuje. Postoji liječnička komisija koja evaluira zahtjeve. Postoje testiranja, nalazi, pizde materine. Nije da dođeš i kažeš "e, jabse ubijo", kao što ne možeš doći kirurgu i reći "e, ajd mi odreži lijevu ruku, desno jaje, i usput izvadi slezenu jer mi je to glupa riječ, slezena, hahahaha". Čitava je poanta u tome da se ljudi ne samoubiju u afektu, ako to mogu, ili da ne umiru u mukama ako ne mogu, nego da im se omogući da dostojanstveno umru pod svojim uvjetima.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

18 Jun 2013, 14:56

Lastan » wrote: Čudno ti zvuči jer nisi informirana i ne misliš, nego puštaš svojim predrasudama da odsimuliraju razmišljanje.
A nego kako, pa tek sam danas čula da to uopće postoji :rofl:

[color]
Gdje je eutanazija legalizirana, postoji procedura koja se poštuje. Postoji liječnička komisija koja evaluira zahtjeve. Postoje testiranja, nalazi, pizde materine. Nije da dođeš i kažeš "e, jabse ubijo", kao što ne možeš doći kirurgu i reći "e, ajd mi odreži lijevu ruku, desno jaje, i usput izvadi slezenu jer mi je to glupa riječ, slezena, hahahaha". Čitava je poanta u tome da se ljudi ne samoubiju u afektu, ako to mogu, ili da ne umiru u mukama ako ne mogu, nego da im se omogući da dostojanstveno umru pod svojim uvjetima.[/color]
Možda. Možda je takva ideja. Plaši me i sama ideja, a kamoli pomisao što od ideje sve može nastati u praksi...
Ali bilo bi dobro da se razvije rasprava o ovome.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

18 Jun 2013, 15:15

No dobro, bila sam sad popit kavu, pa sam razmišljala malo o ovom :hek:

Nek se sami ubijaju, kaže Lastan da je taj stav problematičan.
Recimo da je.
A da li je problematično da netko drugi za njih obavlja 'taj prljavi posao'. I da taj čovjek nema s tim problema jer mu je to samo posao.

I dakle, ako naučimo ljude da je etično uslišiti takvoj jednoj želji, pa makar bila detaljno i temeljito triput preispitana, kako će to dalje utjecati na stav društva prema tome. Općenito kakvo će to dobro donijeti, ili zlo.

I kako ćeš nekome na sudu reći da je postupio strašno nemoralno i kriminalno, ako se brani da je ubio prijatelja jer ga je ovaj preklinjao da to učini, a optuženi nije imao srca odbiti ga. Samo karikiram sad....

Evo zanima me gdje može odvesti takvo nešto u praksi, to da nemamo problema oduzeti zdravoj, a nesretnoj osobi život.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

18 Jun 2013, 15:27

Tea Tree » wrote: Suci kaznenih sudova isto polažu zakletvu pa imaju na savjesti da su kroz radni staž određeni broj ljudi smjestili u zatvor. Naravno da nije isto zatvor i eutanazija, ali na sličan način bi se to moglo promatrati.
Nekako mi je to ipak dosta drugačije, sudac između ostalog, štiti druge od nekog. Odnosno, poanta njihova djelovanja je i rehabilitacija i zaštita sigurnosti ostalih ljudi.
Liječnik se zaklinje da će očuvat zdravlje i život svog pacijenta bez obzira na to kaki dosje ima taj pojedinac.
A i, nako skroz načelno, čini mi se dosta problematičnim na taj način objedinit sucku i izvršnu vlast.
Neka njizi razdvojitih, ako je moguće. :zubo:
Jedan friški slučaj. Nisu bili u terminalnoj fazi, a organi su im (vjerojatno) bili iskoristivi.
Prvo sam pomislila 'prećeraše ga i njih dvojica'. Učinilo mi se to i ko ruganje situacijama kakva je i u našoj državi, gdje eutanaziju ne mogu čak ni tražit oni koji trpe velike fizičke bolove. Onda sam pomislila kako takvima ne bih ni dozvolila eutanaziju, mogli su i nastavit živit, a ako su baš htjeli umirat, bili su sposobni to i sami izvest bez uplitanja države.
A ondak sam počela mislit kako je to cijelo moje razmišljanje upravo produkt okruženja. Mi nemamo eutanaziju i lako je meni pomislit da se oni preseraju. A morebitno su i vjernici neke vjere koja zagovara reinkarnaciju il tako neki pristup, i smrt poimaju na drugačiji način.
Nebitno.
Poanta je u tom da sam sudila iz perspektive...recimo nekog ko je čitav život gladan, a čuo je da na nekom drugom mjestu na svijetu postoje ljudi koji ne žele jest bijelo meso, neg oće samo batak od pileta. Gladan, nažalost, nije baš najbolje svjesan da bi i on trebo imat pravo birat kakvo će meso jest.
User avatar
azizi
Posts: 217
Joined: 08 Nov 2011, 16:19

18 Jun 2013, 15:40

BoDerek » wrote: Plaši me i sama ideja, a kamoli pomisao što od ideje sve može nastati u praksi...
Ali bilo bi dobro da se razvije rasprava o ovome.
Nemoj da te plaši "i sama ideja" eutanazije. Ako se već nečega trebaš plašiti, onda je to dugotrajnje umiranje u mukama, bez mogućnosti izliječenja. Da mogu, mnogi od ovih pacijenata bi si sami oduzeli život. No, nemoć im to onemogućava.

Rasprava o eutanaziji je već davno pokrenuta. Kod nas je, kao i pitanje pobačaja, zdravstvenog (pa tako i spolonog odgoja - usput, tek u natruhama), te još nekih aktivnosti povezanih uz spolonost i rodnost, pod pritiskom crkvenih institucija, utihnula.

Kao što sam već spomenula u topicu 'Kako smo ušli u Ameriku prije nego u EU', po našim bolnicama već prakticiraju eutanaziju. Naravno, ne pod tim imenom i s namjerom da se pacijentu olakšaju muke. Znam da zvuči sarkastično, no, kada liječnik odluči da se nekome više ne isplati pružati liječničku pomoć, ostavljaju ga da umre. Da me ne biste ispravljali, odluku donosi liječnički konzilij, no, kada šef kaže da se odustaje od liječenja, pokažite mi niže rangiranog mu kolegu koji će se tome suprotstaviti.

Slično je trebala proći i majka moje znanice, no, eto, ona je imala prijateljicu liječnicu koja je pritisla (ne znam koje je adute imala u rukama) liječnike u dotičnoj bolnici, tako da se nakon dizanja ruku od pacijenta ipak prišlo izvlačenju žene iz kome (tada je imala oko 76 godina). Uz petomjesečno liječenje (mnogih problema koje je zaradila u samoj bolnici), žena je poživjela još 6 kvalitetnih godina.

Vraćam se na eutanaziju. I sama razmišljam o ovoj opciji, ako mi bolest toliko sroza kvalitetu života da se ovaj svede samo na patnju i želju da se sve to što prije završi. A kada čovjek dođe do ovakve želje, onda je sigurno da su se iscrpile sve mogućnosti liječenja i na kraju, sva nadanja, potrošile su se sve molbe Bogu, Alahu, Jahvi... da ih se uzme k sebi.

Ovdje iznosim razmišljanja o stavovima osoba koje su svjesne svoje situacije. O osobama koje nisu pri svijesti ili se smatra da nisu pri svijesti u nekom sljedećem postu. Nažalost, uvjerila sam se da su liječnici, kao i ostalo medicinsko osoblje smatrale da je osoba u potpuno besvjesnom stanju, dok sam ja uspijevala s tom istom osobom uspostaviti kontakt. I to čak u dvije situacije. Nisam vidovita, nisam ni luda, samo sam, izgleda, dovoljno empatična i još važnije, znam promatrati osobu. A onda primijetite ono što bi trebali primijetiti i osobe kojima je to profesija. A to je kontaktibilnost osobe koju se smatra nesvjesnom sebe i situacije. Eto, čak se i s nekim osobama u takvom stanju može uspostaviti komunikacija i riješiti pitanje eutanazije.

No, samo je pitanje dobre volje, jer, dobar broj liječnika baš ne sluša ni ove što im dođu na svojim im nogama, u prisvjesnom stanju i iznose svoje zdravstvene probleme.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

18 Jun 2013, 15:46

BoDerek » wrote:Nek se sami ubijaju, kaže Lastan da je taj stav problematičan.
Recimo da je.
A da li je problematično da netko drugi za njih obavlja 'taj prljavi posao'. I da taj čovjek nema s tim problema jer mu je to samo posao.
Je li problematično da liječnik za trudnicu obavlja prljavi posao pobačaja? I da nema s tim problema jer mu je to samo posao?

Pazi, ja se protivim liječničkom prigovoru savjesti na legalne postupke koje pacijenti zatraže. Tvoja ti vjera brani da se baviš takvim poslom? Onda se njime nemoj baviti.
Slično vrijedi i ovdje, s time da ti ne obavljaš prljavi posao za nekoga nego mu pomažeš da dostojanstveno umre.
Ali ako ti vjera ili moral ili koji već kurac to brane, onda se ne baviš time. Uopće. I mirna Bosna.
I dakle, ako naučimo ljude da je etično uslišiti takvoj jednoj želji, pa makar bila detaljno i temeljito triput preispitana, kako će to dalje utjecati na stav društva prema tome. Općenito kakvo će to dobro donijeti, ili zlo.
Ne vidim kakvo veće zlo može donijeti od sadašnjeg stanja, gdje su ljudi prisiljeni umirati u mukama, a liječnici prisiljeni ljude držati na "životu" što je dulje moguće.
I kako ćeš nekome na sudu reći da je postupio strašno nemoralno i kriminalno, ako se brani da je ubio prijatelja jer ga je ovaj preklinjao da to učini, a optuženi nije imao srca odbiti ga. Samo karikiram sad....
Legalizacija eutanazije i služi tome da ne moraš vlastoručno ubiti prijatelja koji te preklinje i onda služiti kaznu zbog toga. Jer toga ima, bez karikature; eno ti u uvodnom postu primjera oca koji je tako pomogao kćeri.
A ako si mislila na karikaturu druge vrste, gdje se mučki ubojica izvlači na takav zahtjev, vjeruj mi, teško bi se bilo izvući na tu foru. Teže nego danas.
Evo zanima me gdje može odvesti takvo nešto u praksi, to da nemamo problema oduzeti zdravoj, a nesretnoj osobi život.
Gdje je itko rekao zdravoj?
Govori se o terminalnim pacijentima, o psihički teško bolesnim ljudima, te o primjerima kao što su gluhoslijepa braća, osuđena na životarenje u trajnoj izolaciji i od svijeta i jedan od drugoga. To nisu zdravi a nesretni ljudi; to su redom teško bolesni ljudi. Neizlječivo bolesni ljudi koji žele umrijeti brzo umjesto polako.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

18 Jun 2013, 15:48

azizi » wrote:
Nemoj da te plaši "i sama ideja" eutanazije. Ako se već nečega trebaš plašiti, onda je to dugotrajnje umiranje u mukama, bez mogućnosti izliječenja. Da mogu, mnogi od ovih pacijenata bi si sami oduzeli život. No, nemoć im to onemogućava.
Ne plaši mene sama ideja eutanazije. Ja sam za eutanaziju, kako sam i napisala već.
Plaši me samo izvođenje iste u raznoraznim situacijama kad nije riječ o teškom i bolnom umiranju. I uopće o umiranju..
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

18 Jun 2013, 16:04

Lastan » wrote:


Gdje je itko rekao zdravoj?
Govori se o terminalnim pacijentima, o psihički teško bolesnim ljudima, te o primjerima kao što su gluhoslijepa braća, osuđena na životarenje u trajnoj izolaciji i od svijeta i jedan od drugoga. To nisu zdravi a nesretni ljudi; to su redom teško bolesni ljudi. Neizlječivo bolesni ljudi koji žele umrijeti brzo umjesto polako.
Ma ja sam naišla ovo:
Assisted suicide deaths are a separate catagory that are not counted within the official euthanasia statistics in the Netherlands. Since there were 192 assisted suicide deaths in the Netherlands in 2010 and since the number of euthanasia deaths increased by 18% in 2011, therefore it is likely that there were (192 + 18%) 226 assisted suicide deaths in 2011.

Dakle, ta potpomognuta samoubojstva, to se odvaja od uobičajene eutanazije. Što to točno znači?
Okej, ovo je sa stranice najpoznatijeg borca protiv eutanazije, pa ajmo reć da nije baš relevantno.

Ali postoji ta kategorija assisted suicide? Na što se točno to odnosi i zašto se ne ubraja pod ostale eutanazije?

Što se tiče ovog svega ostalog, ajde okej, nije da nema smisla...
Trebam još to sve provarit :zubo:
User avatar
azizi
Posts: 217
Joined: 08 Nov 2011, 16:19

18 Jun 2013, 16:04

BoDerek » wrote: Ne plaši mene sama ideja eutanazije. Ja sam za eutanaziju, kako sam i napisala već.
Plaši me samo izvođenje iste u raznoraznim situacijama kad nije riječ o teškom i bolnom umiranju. I uopće o umiranju..
Kao što ti je već nešto i Lastan rekao, zakonska (a i neke druge) regulativa bi trebala biti tako 'skrojena' da ne ostavlja mogućnost zloupotrebi. Uostalom, eutanazija je u nekim državama legalizirana, pa ne trebamo izmišljati toplu vodu. Dovoljno ih je prepisati, a eventualno i dopuniti još kojom pametnom.

Zloupotreba bilo čega uvijek postoji, no to nas ne spriječava da donosimo pravilnike, propise, zakone, ustave... i uređujemo međusobne odnose. Zbog čega to onda ne bi vrijedilo i za eutanaziju? Možda bismo takvim činom čak smanjili broj suicida kod osoba koje su još mogle poživjeti, a možda si čak i popraviti kvalitetu života, ali su se bojale krajnjeg stadija bolesti, pa se nisu željele izvrgnuti patnji samo zbog toga jer im zakonski nije pružena mogućnost odluke o eutanaziji.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

18 Jun 2013, 16:36

BoDerek » wrote:Dakle, ta potpomognuta samoubojstva, to se odvaja od uobičajene eutanazije. Što to točno znači?
Okej, ovo je sa stranice najpoznatijeg borca protiv eutanazije, pa ajmo reć da nije baš relevantno.

Ali postoji ta kategorija assisted suicide? Na što se točno to odnosi i zašto se ne ubraja pod ostale eutanazije?
Ako se ne varam, potpomognuto samoubojstvo odnosi se na još svjesne ali nemoćne ljude, a eutanazija u užem smislu na bolesnike u terminalnoj fazi koji više nisu ni svjesni. Realno, sve je to eutanazija; potpomognuto samoubojstvo samo je još jedan eufemizam.
Post Reply