Eutanazija - za ili protiv?

Jeremijin dispanzer
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

18 Jun 2013, 17:45

Ok, onda sam ja zabrijala malo, sori.

Buduci da je pisalo da je u toj godini bilo cca tri i pol tisuce eutanazija, te da se tome treba jos pribrojati broj neprijavljenih eutanazija i 192 potpomognute, nekako sam zabrijala da ti potpomognuti uopce nisu umiruci.


User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

18 Jun 2013, 18:40

BoDerek » wrote:Ok, onda sam ja zabrijala malo, sori.

Buduci da je pisalo da je u toj godini bilo cca tri i pol tisuce eutanazija, te da se tome treba jos pribrojati broj neprijavljenih eutanazija i 192 potpomognute, nekako sam zabrijala da ti potpomognuti uopce nisu umiruci.
Nema nikoga tko uopće nije umirući. :D
Osim nekih meduza, a bogme i jastozi i kornjače ostaju vječno mladi dok ih netko ne pojede ili se ne inficiraju nečime.

No u ova potpomognuta samoubojstva spadaju i spomenuti gluhoslijepi blizanci: ljudi koji biraju smrt prije nego što ih zahvati sudbina gora od smrti.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

18 Jun 2013, 20:34

Potpomognuto samoubojstvo je upravo to što mu ime kaže. Čovjeku je na raspolaganju aparat za infuziju. U njemu je otopina koja pacijenta uspava. Kad pacijent zaspi, aparatić u otopinu ispusti otrov koji ga bezbolno usmrti. Znači, sam akt je na pacijentu. Bolničko osoblje mu samo obavi pripreme i kasnije se pobrine za tijelo. Cijela je organizacija tu da se to sve obavi u najboljim, najpristojnijim okolnostima. Prije toga treba dobiti odobrenje te nekakve pravno-liječničke komisije.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

18 Jun 2013, 20:56

Emericzy » wrote:Potpomognuto samoubojstvo je upravo to što mu ime kaže. Čovjeku je na raspolaganju aparat za infuziju. U njemu je otopina koja pacijenta uspava. Kad pacijent zaspi, aparatić u otopinu ispusti otrov koji ga bezbolno usmrti. Znači, sam akt je na pacijentu. Bolničko osoblje mu samo obavi pripreme i kasnije se pobrine za tijelo. Cijela je organizacija tu da se to sve obavi u najboljim, najpristojnijim okolnostima. Prije toga treba dobiti odobrenje te nekakve pravno-liječničke komisije.
Konkretno, pacijent sâm aktivira infuziju nekakvim prekidačem i time, valjda, umiruje savjest okolini.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

18 Jun 2013, 21:01

Lastan » wrote: Konkretno, pacijent sâm aktivira infuziju nekakvim prekidačem i time, valjda, umiruje savjest okolini.
Upravo tako. Savjest i jest na njemu. Nakon što se društvo potrudi uvjeriti ga da postoje (bar iz društvene perspektive) bolje opcije.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

24 Jun 2013, 19:55

I tako sam danas naletio na prekokrasan članak o tome koliko liječnici žele koju vrstu njege pred kraj.
Daj im tablete protiv bolova i pusti ih da umru.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

24 Jun 2013, 20:25

Emericzy » wrote: Upravo tako. Savjest i jest na njemu. Nakon što se društvo potrudi uvjeriti ga da postoje (bar iz društvene perspektive) bolje opcije.
Mislim kako bih na ovo pristao i smatrao to fer rješenjem. Svakako bolje od zabijanja autom u neki zid s 250 na sat ili skokom u izabrani ambis... definitivno je kulturnije,urednije i bez štete na tuđoj imovini ili dovlačenja komunalnih službi da očiste nered. :D
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

25 Jun 2013, 09:03

Bi li ljudi u teškoj depresiji trebali imati pravo na eutanaziju?
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

25 Jun 2013, 09:39

ElliQuinn » wrote:Bi li ljudi u teškoj depresiji trebali imati pravo na eutanaziju?
Pa, to nije pitanje za laika. Tu bi trebao postojati široki konsenzus psihijatara i teoretičara i praktičara prava. Naime, depresija je poremećaj ličnosti, pa je pitanje je li osoba u takvom stanju u pravom smislu te riječi odgovorna za svoje postupke.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

25 Jun 2013, 10:03

Po meni bi eutanazija bila predvidjena za ljude koji umiru u mukama.

Depresija je samo zivot u mukama i ne bi upadala u tu kategoriju jer sta je s ostalima koji takodjer zive u mukama?
Zec, exaca, elma, nodens, judolino, whereabout... da ne nabrajam dalje, svi oni zive u mukama kao i depresivci.
I sta? Sad bi se oni kao malo eutanazirali da ih prodje??? Ne bi islo...
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

25 Jun 2013, 10:11

Euklid » wrote:Po meni bi eutanazija bila predvidjena za ljude koji umiru u mukama.

Depresija je samo zivot u mukama i ne bi upadala u tu kategoriju jer sta je s ostalima koji takodjer zive u mukama?
Zec, exaca, elma, nodens, judolino, whereabout... da ne nabrajam dalje, svi oni zive u mukama kao i depresivci.
I sta? Sad bi se oni kao malo eutanazirali da ih prodje??? Ne bi islo...
Neraspoloženje nije isto što i dijagnosticirana depresija.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

25 Jun 2013, 11:07

Nisam niti napisao da je isto :misli:
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

25 Jun 2013, 11:30

Euklid » wrote:Po meni bi eutanazija bila predvidjena za ljude koji umiru u mukama.

Depresija je samo zivot u mukama i ne bi upadala u tu kategoriju jer sta je s ostalima koji takodjer zive u mukama?
Zec, exaca, elma, nodens, judolino, whereabout... da ne nabrajam dalje, svi oni zive u mukama kao i depresivci.
I sta? Sad bi se oni kao malo eutanazirali da ih prodje??? Ne bi islo...
Pa, hajd'mo reći da si u pravu, ali nije li to ipak do njih da kažu, a ne do tebe? Tko si ti da za njih kažeš 'ne', ako oni za sebe misle 'da'?
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

25 Jun 2013, 13:04

Ma slazem se,
ali naprosto se bojim epidemije eutanazija kad bi svako mogao odlucivati za sebe neovisno o realnim medicinskim okolnostima.

Zivot je ipak u neku ruku dar. Koliko god pateticno zvucalo...
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

25 Jun 2013, 13:05

Ma slazem se,
ali naprosto se bojim epidemije eutanazija kad bi svako mogao odlucivati za sebe neovisno o realnim medicinskim okolnostima.

Zivot je ipak u neku ruku dar. Koliko god pateticno zvucalo...
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

25 Jun 2013, 23:15

Euklid » wrote:Ma slazem se,
ali naprosto se bojim epidemije eutanazija kad bi svako mogao odlucivati za sebe neovisno o realnim medicinskim okolnostima.

Zivot je ipak u neku ruku dar. Koliko god pateticno zvucalo...
Pa... to može i sada. Uzme pištolj i upuca se. Skoči s nebodera. I to.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

26 Jun 2013, 00:13

Koje ce nam onda kua eutanazija uopce :misli:
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

26 Jun 2013, 09:42

Euklid » wrote:Koje ce nam onda kua eutanazija uopce :misli:
Za one fiskalno odgovorne koji ne žele trošiti novac poreznih obveznika na očevide, prekovremene sate, gorivo, nepotrebne zapisnike i komunalne službe koje moraju nakon takvog čina očistiti javnu površinu.
:zubo:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

26 Jun 2013, 10:22

I za obitelj je lakše podnošljivo. Klasično samoubojstvo je ružan i šokantan akt. Ovo je decentnije. Možeš si sam i iščupati kliještima bolan zub, pa ipak radije odeš da ti tio zubar napravi. A za neke bolesnike koji su na mukama klasično samoubojstvo nije pristupačno. Nisu ga fizički u stanju počiniti. I na kraju, možda -- bar u nekim slučajevima -- postoji i mogućnost doniranja organa.
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

27 Jun 2013, 00:54

Ovo
karambol » wrote:
Za one fiskalno odgovorne koji ne žele trošiti novac poreznih obveznika na očevide, prekovremene sate, gorivo, nepotrebne zapisnike i komunalne službe koje moraju nakon takvog čina očistiti javnu površinu.
:zubo:
i ovo
Emericzy wrote:I za obitelj je lakše podnošljivo. Klasično samoubojstvo je ružan i šokantan akt. Ovo je decentnije. Možeš si sam i iščupati kliještima bolan zub, pa ipak radije odeš da ti tio zubar napravi. A za neke bolesnike koji su na mukama klasično samoubojstvo nije pristupačno. Nisu ga fizički u stanju počiniti. I na kraju, možda -- bar u nekim slučajevima -- postoji i mogućnost doniranja organa.
mi se čine više nego dobri razlozi.
Postupkom i ishodom svi zadovoljni. :D

Ok, sigurno bi i dalje postojali oni koji bi usput htjeli rodbini barem malo zapapriti pa bi se raznosili na razne načine, što je gadnije moguće. :D
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

27 Jun 2013, 01:36

Što je sasvim legitimna želja. :rofl:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

27 Jun 2013, 11:28

jako se bojim zakonski zaštićene ideje eutanazije u našem zdravstvu.
ozbiljno.
država u kojoj se plaća za operacije i preglede i miti se na sve strane..svjesna sam mogućnsoti zloupotrebe takve opcije u situacijama kad netko smeta. recimo kakav stari roditelj koji nikako da umre, ili bračni partner..
ne znam jesmo li kao društvo došli do točke kad bismo tako nešto mogli znati hendlati. i ovo nema veze s kršćanskim naukom. kršćanski nauk uredno živi pored ratova na ovom području, dakle nasilje i ubojstva nam nisu strana.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

27 Jun 2013, 15:31

Pješčana » wrote:ne znam jesmo li kao društvo došli do točke kad bismo tako nešto mogli znati hendlati.

Uopće, u nekakvoj globalnoj slici društava, sumnjam da postoji igdje takva točka gdje bi se neka zajednica mogla pohvaliti da takvu stvar može hendlati.
I tamo gdje su , ajmo reći, uznapredovali do nekog višeg stupnja razumijevanja eutanazije nisu baš jednoglasni i bez pitanja, odnosno, propitivanja savjesti. Pojedinačne i kolektivne.

Zajebata je to priča i teška za preuzeti i nositi kroz život... Ljudi će uvijek vjerovati u čuda, moći i tko zna kakve se gospođe nade koje će se muvati u takvim situacijama kada je biti ili ne biti...tj. trt mrt život il' smrt... :D
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
Post Reply